Obsesyon (Kişilik Bozukluğu)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [Sürünüyoz bea :D]
Merhaba arkadaşlar.Sizlerden öncelikli ricâm, klasik yorumlar yapmayın.Kastettiğim şu ki : " Hemen öyle yorumlama, öyle olmayabilir, başka bi sebebi olabilir v.s " şeklinde yorumlar yapmayın.Ben kendimden eminim ve kendimi bildim bileli böyleyim.Çocukluğumdan bu yana olumsuz durumlar üzerinde düşünmeden duramıyordum.Nedenini bilmiyordum ama %88 bu nedenden dolayı sürekli başarısızlık hakimdi hayatımda.Bir gün mabeti keşfettim ve forumda dolaşırken Obsesyon hastalığına dair bi yazı okudum.İlgimi çekt, çünkü belirtilerin çoğunluğu bende mevcuttu.Hastalığı tam olarak tanımak adına internette bununla ilgili bi araştırma yapmak istedim.Tedavisinin pek mümkün olmadığına dair yazılar okudum v.s ama inanmıyorum, çünkü çaresiz dert olmaz.Bunu hepimiz biliyoruz.Şimdi sizlerden ikinci ricâm, eğer bileniniz, deneyimli olanınız varsa bana yapabileceğim bi şeyler önerin.Lütfen, artık bundan kurtulmak istiyorum.Bununla birlikte kişilik bozukluğunu tam olarak yaşıyorum.Mesela bi yanım aşırı merhametli ve sevgi dolu.Diğer yanım acımasız bir zorba gibi davranıyor.Düşüncelerim bu şekilde ikiye bölünüyor.Resmen zihnimin çatışmasında mahsurum.Patlatıcam bu kafayı o olcak :D neyse mizahını geçtim, Bi düşünün : Zihninizi negatif olan bütün düşüncelerden arındırmak adına bir imgeleme çalışması yapmak istediğinizi varsayın.Zihninizi mavi bi gökyüzü, negatif düşünceleri de gökyüzüdeki zehirli gazlar olarak hayal edeceğiz diyelim.Başlıyorum temizliyorum zihnimi.Yeniden oluşuyor, yeniden yeniden.Bir balonun için kötü düşünceleri koyup ağzını bağlıyorum v.s.Balonun patladığını veya o düşüncelerin kapalı ağzından dışarı çıkıyor.İşte herşeyi anlattım.

La-edri

Kayıtlı Üye
Obession ciddi bir sorundur, size burada tavsiyede bulunulsada da tek basiniza sorunu cözemessiniz ki, kaldiki obsessionun bir cok sekli kaynagi var.Ve evt cok derin olanlarin caresi yok, onlara sadece yasamkalitesini artirmak icin yardimlarda bulunur buda kisiye ve druma özel.
Ciddi bir sorununuz oldugunu kendidiniz söyluyorsunuzun tamam kabul de bakalim o sorunun adi obsesyon mu? Sizin bir uzmana göörünmeniz gerekir.

candokia

Kayıtlı Üye
Bende de obsesyon var elimi bir den fazla yıkıyor vb yapmadım endişesi duyuyorum ne onerirsiniz

STiNG44

Kayıtlı Üye
bende obsesyonum var ve belirli aylarda çoğalıp artıyor mesela kasım,aralık,ocak aylarında bu obsesyonum tavan yapıyor ve yaz aylarında rahatlıyorum burçlara bağlı bir etken galiba .. ama unutma herşey sende bitiyor!

hopefull06

Kayıtlı Üye
Merhaba, forumda yeniyim, konu sahibinin bahsettiği problemler bendede var, bunun için tedavide gördüm, obsesif kompulsif bozukluk teşhisi konmuştu. Zaman zaman yine yaşıyorum sıkıntılarını ve konu sahibinin yaptığı gibi olumlamalar yapıyorum. Ama cidden huzurun, bol dua ve ibadet olduğunu gördüm. Her ne kadar arada bir kafamda olumsuz şimşekler çaksada, Hasbinallah ve nimel vekil vede La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym okurum, mümkün olduğunca tevbe ve istiğfar yaparım, inan rahatlatıyor, çünkü bizler çabuk vesveseye düşebiliyoruz.. Allah şifanızı versin, herşey bizim aklımızda ve kendimize olan özsaygımızda biter. Ama ibadet gerçekten bu durumda kurtarıcı.

fikrimühim

Kayıtlı Üye
Bu durum genelde çok hassas kişilerde görülüyor.Yeteri kadar aile ilgisi görmeyen kendisini ruhun biryerlerinde yalnız hisseden kişilerde oluşuyor.Daha doğrusu beklediği ilgiyi göremeyen insanlarda.Düzenli terapi almak gerekiyor.Birde çok düşünmemek lazım.Birden fazla hobi edinmekte düşüncelerden uzaklaşıp fiziki ,teknik düşünmemize ve dolaylı olarak zamanla olaylara daha pozitif ve güçlü yaklaşmamızı sağlar.Özellikle dikkat gerektiren ,ince detaylı hobiler ,uğraşlar olursa perfect olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...