resim ve biblo

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ladyscorpion90

Kayıtlı Üye
Arkadaslar ben bir sey merak ediyorum. Yattigimiz odada resim, biblo benzeri esyalar bulunmamasi gerektigini duydum. Bunun soylenmesindeki amac nedir? Bulunursa ne olur? Odamda bulunan resimler poster filan degiller ailemin ve benim resimlerimiz. Yorumlarinizi dusuncelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim . Birde yatagimin bas ucunda ayetel kursi duasi asili bir sakincasi var midir ?

ruban

Kayıtlı Üye
Duvara resim asmak

Sual: Babamızın ve hocamızın resimlerini duvara asmak uygun mudur?
CEVAP
Uygun değildir. Üç zararı vardır:

Birincisi, insan ve hayvan resmini, belden yukarı asmak haramdır. Bitki ve cansızların resmini asmakta mahzur yoktur.

İkincisi, canlı resmi bulunan odaya rahmet melekleri girmez. Resimli gazete bile bulunsa girmez. Gazeteyi okuduktan sonra kapalı bir yere koymalıdır! Her türlü resmi albümde saklamalıdır. Resimler kapalı yerde olursa, rahmet melekleri girer.

Üçüncüsü, duvarda resim bulunan odada namaz kılmak mekruh olur.

Sual: Arkadan çekilmiş resmi duvara asmak caiz mi?
CEVAP
Caizdir, namaza zararı olmaz.

Sual: Namazı mekruh etmeyen resimli odaya rahmet meleği girer mi?
CEVAP
Girer. Çünkü resim hükmünde değildir.

Sual: Bitki resimlerini değil de, insan ve hayvan resimlerini duvara asmak haram deniyor. Duvara asmayıp sehpanın, masanın üstüne dayasak uygun mudur?
CEVAP
Belden yukarı ise yine haram olur. Belden aşağı bir yerde durursa haram olmaz, ama açıkta olduğu için yine o eve rahmet melekleri girmez. Kapalı bir yere mesela albüme koymalıdır.

Beyt oda demektir
Sual: Bir hadiste, resim bulunan eve, rahmet meleklerinin girmeyeceği bildiriliyor.Evin bir odasında resim olsa, diğer odalara rahmet melekleri girmez mi?
CEVAP
Burada beyt, ev değil, oda demektir. Onun için diğer odalara girer. Beyt, genel olarak oda anlamında kullanılır. Birkaç örnek verelim:
1- Beytullah: Allah’ın evi yani Kâbe demektir. Tek oda şeklindedir.

2- Beyt-i makdis [mukaddes]: Mescid-i Aksadır.

3- Beyt-i atik: Kâbe-i muazzama.

4- Beytülmal: Hazine odası.

5- Beyt-ül ankebut: Örümcek evi, örümcek yuvası, örümcek ağı.

6- Beyt-üz-zifaf: Gerdek odası. Bunu gerdek evi diye tercüme etmek yanlış olur. Gerdeğe bir odada girilir. Evin bütün odalarına gerdek odası denmez.

7- Beyt-ül aruz: Gelin odası.

8- Beyt-ül edeb: İhtiyaç giderme evi, tuvalet. Beyt-ür-rahati de denir. Rahatlama evi demektir. Ev değil odadır. Eskiden abdesthanederlerdi, abdest evi anlamındadır. Hane yani ev dense de, bir odalı küçük bir yerdir.

9- Beyt-ül halâ: Ev boşluğu, yani hela, tuvalet.

10- Sözlüklerde, dâr kelimesi mesken olarak bildirilir. Fukaha ise, dâr kelimesini, içinde birkaç beyti [odası] ve avlusu bulunan yer diye tarif etmektedir.

Onun için, (Resim bulunan beyte rahmet melekleri girmez) hadis-i şerifindeki beyt kelimesini, ev olarak değil, oda olarak anlamak gerekir. Eğer yanlış olarak ev denirse, evin beş odası da olsa, oraya rahmet melekleri girmez. Hatta apartmandaki diğer evlere de girmez. Odalar müstakil olduğu gibi, evler de müstakildir. O zaman bir odada resim bulunursa, bütün apartmandaki ev ve odalara rahmet melekleri girmez. Hatta bitişik apartmanlara da girmez. Böyle düşünmek çok yanlış olur. Her oda müstakildir. Evin bir odası tuvalet olduğu gibi, başka odası de mescit olabilir.

Resme tazim etmek
Sual: Bir resme tazime, bazen haram, bazen küfür olur deniyor. Tazim etmek ne demektir?
CEVAP
Bir resmi belden yukarı asmak ona hürmet sayılır; haramdır. İnsan resmine tazim etmek iki sebeple olur:
1- Hocasının, babasının, âmirinin, evliyânın, resmi olduğu için hürmet eder. O kimsede ilahlık sıfatlarından, yani Allahü teâlâya mahsus olan sıfatlardan birinin bulunduğuna inanmaz. Onu mahlûk bilir. Onu sevdiğini bildirmek veya onu sevindirmek için hürmet eder. Böyle hürmet etmek, küfür olmazsa da, haram olur. Gayrimüslimlerin resmine böyle tazim etmek küfür olur.

2- Resmin sahibinde veya ateş, güneş, inek gibi herhangi bir şeyde yahut haçta ilahlık sıfatı bulunduğuna inanarak, istediğini yaratır, her istediğini yapar, diyerek tazim etmekse, küfür, şirk olur.

Av hayvanını süs olarak kullanmak
Sual: Av hayvanlarının içini doldurup manken gibi süs olarak kullanmak caiz midir?
CEVAP
Caiz değildir. Resimden daha mahzurludur.

Resim ve fotoğraf
Sual: Bir zaruret olmadıkça, insan ve hayvan resmi yapılmıyor. Fakat fotoğraf çekmek caiz olduğuna göre, açıkta fotoğraf bulundurmak, yükseğe fotoğraf asmak caiz olmaz mı?
CEVAP
Resim yapmakla fotoğraf çekmenin hükmü farklıysa da, resim gibi, fotoğrafı da yükseğe asmak caiz değildir. Açıkta fotoğraf bulunan odaya da, rahmet melekleri girmez.

Kapalı resim bulundurmak
Sual: Bir menkıbede anlatılıyor. Rahmet melekleri, evliya bir zata (Halının altında resimler varken biz, vefat edenin yanına girmeyiz) demişler. Resimleri, kapalı olarak saklamak da caiz değil midir?
CEVAP
Menkıbelerden hüküm çıkarmak, yanlışlığa sebep olur. Resimleri, kapalı yerde, örtülü olarak bulundurmak caizdir. Namazı da mekruh etmez. (Hadika)

Duvara halı asmak
Sual: Duvara her çeşit halı asmak caiz midir?
CEVAP
Duvara soğuğa karşı, yün veya ipek halı asmak, caizdir. Ziynet yani süs için olursa mekruhtur. Üzerinde canlı resmi olursa haram olur.

Duvara resim asan
Sual: Evinin duvarlarında insan veya hayvan resmi bulunan bir kimse, bizi yemeğe davet etse, gitmek uygun mudur?
CEVAP
Duvarında insan veya hayvan resmi olan eve, zaruretsiz gidilmez.(İhya-ül-ulum)

Duvara resim asmak
Sual: İnsan veya hayvan resmi asılan odaya rahmet meleklerinin girmediğini ve o odada kılınan namazın mekruh olduğunu biliyoruz. Fakat hürmet etmemek şartıyla, namaz kılınmayan veya sürekli oturulmayan bir odaya, mesela mutfağın, banyonun duvarına canlı resmi asmak caiz olmaz mı?
CEVAP
Hayır, caiz olmaz. Yükseğe asmak, zaten hürmet etmek demektir. Canlı resmini belden yukarı asmak, bu resimlere hürmet olup, haram olur.

Mübarek zatların resimlerini yükseğe asmak haram olduğu gibi, bunları aşağı yerlere koymak da haramdır. (S. Ebediyye)

Yükseğe asmak, canlı resmine hürmet olacağı için, aşağı koymak da bu zatlara hakaret olacağı için haram oluyor. Kapalı yerde, albümde falan muhafaza etmeli.

La-edri

Kayıtlı Üye
Ya Allah askina bu nasil bir cevabtir, haramlar Kur'an da bildirilmistir, simdi bunlara ek yapmak kisiyi dahami bir müslüman yapar nedir ?

Sevgili ladyscorpion,

Resim ve biblolarin dumu cok eskilere dayali, eskilerden insanlar bir takim putlara taparlardi ve bunlari evlerinde de bunundururlardi, bu yüzden biblo ve heykeller kaldirilmasini istnmistir, ama bu o dönemler icin gecerli bir seydir. Resimler icin gecerli olan seylerde aynidir.

Siz kendinizden emin degilmisiniz inancinizdan, sizin inancinizi bir resim yada biblomu sarsacak.
Eskiden erkekler icin siyah sac boyasi yasak idi sebebi o dönem yahudiler kullanirdi siyah boyayi bir birine benzememek adina bu böyleydi, fakat gunumuz icin gecerli bir sey degil bu ve benzeri seylere haram denmez ,resmin oldugu odalara melekler gelmez diyede bir inanis var fakat hangi kaynaga göre buna benzer seyler türer bilemiyorum, fakat azrail bir melektir ve resimli bir oda insana ölümsüzlük getirmeliydi öyle degilmi..

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
İslamda resim haram deniliyor ama 4 halife döneminde sikkeler resimliydi 4 halife döneminden sora da sikkelerde 4 halifelerin resimleri bulunurdu.
Bence bu konu çok detaylı araştırılmalı biarkaç hocanın haram demesiyle haram görülmemeli.

ladyscorpion90

Kayıtlı Üye
La-edri soyledikleriniz gunumuz ve gecmisimiz karsilastirilarak dusunuldugunde akla yatkin geliyor, bende boyle seylere pek takmazdim ancak evimize gelen bi misafir odamda biblolar resimler vs yuzunden namaz kilmak istemeyince acikcasi aklim karisti. bu sebeple sorup ogrenmek istedim. cevabiniz icin tesekkur ederim sevgiyle ve isikla..

ruban

Kayıtlı Üye
Buhari ve Muslim, Aişe hadisinden şöyle dediğini ortaya koydular:
“Rasulullah (s.a.v.) bana geldiğinde, bana ait olan kapı girişini içerisinde resim olan bir çeşit nakışlı kumaş ile örtmüştüm.
Rasul (s.a.v.)onu görünce, yüz rengi kızararak onu çekip yırttı. Şöyle dedi:
يَاعَائِشَةُأَشَدُّالنَّاسِعَذَابًا عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ الَّذِينَ يُضَاهُونَ بِخَلْقِ اللَّهِ
“Ey Aişe, Kıyamet Günü azab bakımından en zor durumda olanlar, yaratmakta Allah’a benzer olmaya çalışanlardır.”
(Buhari, Muslim, K. Lilbâs ve’z Zîneh, 3937)

- Buhari, İbn Abbas (r.anhuma) hadisinden Rasulullah (s.a.v.) ’in şöyle dediğini ortaya koydu:
مَنْصَوَّرَصُورَةًفِيالدُّنْيَاكُلِّفَيَوْمَالْقِيَامَةِأَنْيَنْفُخَفِيهَاالرُّوحَوَلَيْسَبِنَافِخٍ
“Kim bir suret yaparsa, Kıyamet Günü o yaptığı surete can üfüresiye kadar Allah ona azab eder. Halbuki o üfüremez.”
(Buhari, K. Lilbâs, 5506)

Bu suretleri yapanlar Kıyamet Günü azab görürler. Onlara; ‘Yarattığınızı canlandırın’ denir.”
(Buhari, K. Buyu’, 1963)

İbn Abbas’tan rivayet edilmiştir:
“Ona bir adam gelib dedi ki; Ben bu suretleri çizip, bu suretleri yapıyorum. Onlar hakkında bana fetva ver.
Bunun üzerine o; Bana yaklaş, dedi.
O, elini başına koyasıya kadar ona yaklaştı.
İbn Abbas dedi ki; Sana Rasulullah (s.a.v.)’den işittiğimi haber veriyorum. Rasulullah (s.a.v.) şöyle derken işittim:
كُلُّمُصَوِّرٍفِيالنَّارِيَجْعَلُلَهُبِكُلِّصُورَةٍصَوَّرَهَانَفْسًافَتُعَذِّبُهُفِيجَهَنَّمَ
“Her suret yapan ateştedir. Yaptığı her surette onun için bir nefis/can verilir. O suret cehennemde ona azab eder.” Eğer sen mutlaka yapmak zorundaysan ağaç ve canlı olmayan bir şey yap.”
(Muslim, K. Lilbâs ve’z Zîneh, 3945)

Ahmed, Ebu Hurayra’dan, Rasulullah (s.a.v.)’in şöyle dediğini rivayet etti:
أَتَانِي جِبْرِيلُ عَلَيْهِ السَّلام فَقَالَ إِنِّي كُنْتُ أَتَيْتُكَ اللَّيْلَةَ فَلَمْ يَمْنَعْنِي أَنْ أَدْخُلَ عَلَيْكَ الْبَيْتَ الَّذِي أَنْتَ فِيهِ إِلا أَنَّهُ كَانَ فِي الْبَيْتِ تِمْثَالُ رَجُلٍ وَكَانَ فِي الْبَيْتِ قِرَامُ سِتْرٍ فِيهِ تَمَاثِيلُ فَمُرْ بِرَأْسِ التِّمْثَالِ يُقْطَعْ فَيُصَيَّرَ كَهَيْئَةِ الشَّجَرَةِ وَمُرْ بِالسِّتْرِ يُقْطَعْ فَيُجْعَلَ مِنْهُ وِسَادَتَانِ تُوطَآَنِ وَمُرْ بِالْكَلْبِ فَيُخْرَجَ فَفَعَلَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ
"Bana Cibril (a.s) gelip şöyle dedi:
Ben sana gece geldim. Zira içerisinde senin olduğun evde sana gelmeme engel olan bir şey yoktu. Ancak evde bir adam heykeli olduğunda, içerisinde resimler olan nakışlı örtüler olduğunda, köpek olduğunda mustesna.”
Sonra Rasul (s.a.v.) bir heykel ile karşılaştığında onu parçalıyor, o da ağaç şekli alıyordu.
Resimli örtü ile karşılaştığında onu parçalıyor sonra ondan iki yastık yapıyordu.
Köpek ile karşılaştığında onu evden dışarı çıkarıyordu. Rasulullah (s.a.v.) böyle yapıyordu.”
(Ahmed b. Hanbel, B. Mus. Mukessirîn, 7701)

Buhari, Ebu Cuheyfe yoluyla şunu rivayet etti:
“O hacamet eden/deriyi tarayıp kanatan bir köle satın aldı. Sonra şöyle dedi:
Nebi (s.a.v.), kanın bedelini, köpeğin bedelini, fahişenin kazancını yasakladı. Faiz yiyeni ve yedireni, dövme yapanı ve yaptıranı, suret yapanı/çizeni lanetledi.”
(Buhari)
Muslim, Ebu Talha’dan Rasulullah (s.a.v.) şöyle derken işittiğini rivayet etti:
لاتَدْخُلُالْمَلائِكَةُبَيْتًافِيهِكَلْبٌوَلاصُورَةٌ
“İçerisindebir köpek ve suret olan bir eve Melek girmez.”
(Muslim, K. Lilbâs ve’z Zîneh, 3929)

İmam Nevevi şöyle der:
Bizim ashabımıza ve diğer âlimlere göre, canlının resmini yapmak şiddetle haramdır. Bu aynı zamanda büyük günah (kebair)lardandır. Çünkü hadislerde onun hakkında şiddetli tehditler vardır. O, ister değersiz tutulmak için yapılsın, ister başka niyetle yapılsın. Onu yapmak tamamen haramdır. Çünkü onda Allah'ın yaratmasına benzetmek vardır. İsterse, bu elbisede, sergide, dirhemde, dinarda, felsde, kapkacakta, duvarda veya başka yerde olsun. Bütün bu durumlarda yapılan sûretin, gölgeli(boyutlu) olup olmaması fark etmez (Nevevî, Muslim Şerhi, XIV, 85).

1- Ebu Talha, Ali, Aişe, Selma Ummu Rafi, Ebu Hurayra, Ebu Burde ve Usame (radıyallahu anhum), Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmişlerdir:
"Melekler içinde köpek ve suret (resim, heykel, biblo vs) bulunan eve girmezler"
(İbn Ebi Şeybe (6/71-72); Tirmizi (1749); Darimi (2666); Ebu Davud (taharet 90); Nesai (1/116); İbn Mace (2/1203); Ahmed (1/83, 104, 107); Tayalisi (s.17)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kıyamet gününde insanlar arasında en çok azab çekenler resim yapanlardır”
[Muslim]

“Her resim yapan ateştedir. Yapmış olduğu her resme can verilecek ve can verilen o resimler cehennemde ona azap edeceklerdir.”
[Muslim]

1682. İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Bu sûretleri (resim ve heykelleri) yapanlar, kıyamet günü, ‘bu yaptıklarınıza can verin, haydi!’ diye azâb edileceklerdir."

Buhârî, Büyû' 40, Bedü'l-halk 7, Nikâh 76, Libâs 89, 92 95, Tevhîd 56; Müslim, Libas 96, 97. Ayrıca bk. Nesâî, Zînet 113; İbni Mâce, Ticârât
5-1687 numaralı hadis

yare-i yarim

Moderator
İş
Buhari ve Muslim, Aişe hadisinden şöyle dediğini ortaya koydular:
“Rasulullah (s.a.v.) bana geldiğinde, bana ait olan kapı girişini içerisinde resim olan bir çeşit nakışlı kumaş ile örtmüştüm.
Rasul (s.a.v.)onu görünce, yüz rengi kızararak onu çekip yırttı. Şöyle dedi:
يَاعَائِشَةُأَشَدُّالنَّاسِعَذَابًا عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ الَّذِينَ يُضَاهُونَ بِخَلْقِ اللَّهِ
“Ey Aişe, Kıyamet Günü azab bakımından en zor durumda olanlar, yaratmakta Allah’a benzer olmaya çalışanlardır.”
(Buhari, Muslim, K. Lilbâs ve’z Zîneh, 3937)

- Buhari, İbn Abbas (r.anhuma) hadisinden Rasulullah (s.a.v.) ’in şöyle dediğini ortaya koydu:
مَنْصَوَّرَصُورَةًفِيالدُّنْيَاكُلِّفَيَوْمَالْقِيَامَةِأَنْيَنْفُخَفِيهَاالرُّوحَوَلَيْسَبِنَافِخٍ
“Kim bir suret yaparsa, Kıyamet Günü o yaptığı surete can üfüresiye kadar Allah ona azab eder. Halbuki o üfüremez.”
(Buhari, K. Lilbâs, 5506)

Bu suretleri yapanlar Kıyamet Günü azab görürler. Onlara; ‘Yarattığınızı canlandırın’ denir.”
(Buhari, K. Buyu’, 1963)

İbn Abbas’tan rivayet edilmiştir:
“Ona bir adam gelib dedi ki; Ben bu suretleri çizip, bu suretleri yapıyorum. Onlar hakkında bana fetva ver.
Bunun üzerine o; Bana yaklaş, dedi.
O, elini başına koyasıya kadar ona yaklaştı.
İbn Abbas dedi ki; Sana Rasulullah (s.a.v.)’den işittiğimi haber veriyorum. Rasulullah (s.a.v.) şöyle derken işittim:
كُلُّمُصَوِّرٍفِيالنَّارِيَجْعَلُلَهُبِكُلِّصُورَةٍصَوَّرَهَانَفْسًافَتُعَذِّبُهُفِيجَهَنَّمَ
“Her suret yapan ateştedir. Yaptığı her surette onun için bir nefis/can verilir. O suret cehennemde ona azab eder.” Eğer sen mutlaka yapmak zorundaysan ağaç ve canlı olmayan bir şey yap.”
(Muslim, K. Lilbâs ve’z Zîneh, 3945)

Ahmed, Ebu Hurayra’dan, Rasulullah (s.a.v.)’in şöyle dediğini rivayet etti:
أَتَانِي جِبْرِيلُ عَلَيْهِ السَّلام فَقَالَ إِنِّي كُنْتُ أَتَيْتُكَ اللَّيْلَةَ فَلَمْ يَمْنَعْنِي أَنْ أَدْخُلَ عَلَيْكَ الْبَيْتَ الَّذِي أَنْتَ فِيهِ إِلا أَنَّهُ كَانَ فِي الْبَيْتِ تِمْثَالُ رَجُلٍ وَكَانَ فِي الْبَيْتِ قِرَامُ سِتْرٍ فِيهِ تَمَاثِيلُ فَمُرْ بِرَأْسِ التِّمْثَالِ يُقْطَعْ فَيُصَيَّرَ كَهَيْئَةِ الشَّجَرَةِ وَمُرْ بِالسِّتْرِ يُقْطَعْ فَيُجْعَلَ مِنْهُ وِسَادَتَانِ تُوطَآَنِ وَمُرْ بِالْكَلْبِ فَيُخْرَجَ فَفَعَلَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ
"Bana Cibril (a.s) gelip şöyle dedi:
Ben sana gece geldim. Zira içerisinde senin olduğun evde sana gelmeme engel olan bir şey yoktu. Ancak evde bir adam heykeli olduğunda, içerisinde resimler olan nakışlı örtüler olduğunda, köpek olduğunda mustesna.”
Sonra Rasul (s.a.v.) bir heykel ile karşılaştığında onu parçalıyor, o da ağaç şekli alıyordu.
Resimli örtü ile karşılaştığında onu parçalıyor sonra ondan iki yastık yapıyordu.
Köpek ile karşılaştığında onu evden dışarı çıkarıyordu. Rasulullah (s.a.v.) böyle yapıyordu.”
(Ahmed b. Hanbel, B. Mus. Mukessirîn, 7701)

Buhari, Ebu Cuheyfe yoluyla şunu rivayet etti:
“O hacamet eden/deriyi tarayıp kanatan bir köle satın aldı. Sonra şöyle dedi:
Nebi (s.a.v.), kanın bedelini, köpeğin bedelini, fahişenin kazancını yasakladı. Faiz yiyeni ve yedireni, dövme yapanı ve yaptıranı, suret yapanı/çizeni lanetledi.”
(Buhari)
Muslim, Ebu Talha’dan Rasulullah (s.a.v.) şöyle derken işittiğini rivayet etti:
لاتَدْخُلُالْمَلائِكَةُبَيْتًافِيهِكَلْبٌوَلاصُورَةٌ
“İçerisindebir köpek ve suret olan bir eve Melek girmez.”
(Muslim, K. Lilbâs ve’z Zîneh, 3929)

İmam Nevevi şöyle der:
Bizim ashabımıza ve diğer âlimlere göre, canlının resmini yapmak şiddetle haramdır. Bu aynı zamanda büyük günah (kebair)lardandır. Çünkü hadislerde onun hakkında şiddetli tehditler vardır. O, ister değersiz tutulmak için yapılsın, ister başka niyetle yapılsın. Onu yapmak tamamen haramdır. Çünkü onda Allah'ın yaratmasına benzetmek vardır. İsterse, bu elbisede, sergide, dirhemde, dinarda, felsde, kapkacakta, duvarda veya başka yerde olsun. Bütün bu durumlarda yapılan sûretin, gölgeli(boyutlu) olup olmaması fark etmez (Nevevî, Muslim Şerhi, XIV, 85).

1- Ebu Talha, Ali, Aişe, Selma Ummu Rafi, Ebu Hurayra, Ebu Burde ve Usame (radıyallahu anhum), Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmişlerdir:
"Melekler içinde köpek ve suret (resim, heykel, biblo vs) bulunan eve girmezler"
(İbn Ebi Şeybe (6/71-72); Tirmizi (1749); Darimi (2666); Ebu Davud (taharet 90); Nesai (1/116); İbn Mace (2/1203); Ahmed (1/83, 104, 107); Tayalisi (s.17)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kıyamet gününde insanlar arasında en çok azab çekenler resim yapanlardır”
[Muslim]

“Her resim yapan ateştedir. Yapmış olduğu her resme can verilecek ve can verilen o resimler cehennemde ona azap edeceklerdir.”
[Muslim]

1682. İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Bu sûretleri (resim ve heykelleri) yapanlar, kıyamet günü, ‘bu yaptıklarınıza can verin, haydi!’ diye azâb edileceklerdir."

Buhârî, Büyû' 40, Bedü'l-halk 7, Nikâh 76, Libâs 89, 92 95, Tevhîd 56; Müslim, Libas 96, 97. Ayrıca bk. Nesâî, Zînet 113; İbni Mâce, Ticârât
5-1687 numaralı hadis
İyide resim yapanlar veya evde resim asanlar yaratma niyetiyle yapmıyorlar ki bunu,cahiliye devri arap diyarında put inanışı hakimdi yapılan resimlerde bu niyetle yapılırdı o resme şekle can geldiğine inanırlardı bu hadisleri bu pencereden değerlendirmemiz gerekmezmi ? Hadislere yüzeysel bakmamalıyız.

ruban

Kayıtlı Üye
Ben bu konuda çok detayıl araştırma yaptım hadisler çok net ve açık cahiliye devri arapları derdi hadiste veya açıklama yapardı burda çok açık bir dile resim diyor hepsi buharı tırmızı Müslim sahih hadisler peygamber Efendimiz bu kadar resmi eleştiriyor sa vardır bir hikmeti

yare-i yarim

Moderator
İş
Ben bu konuda çok detayıl araştırma yaptım hadisler çok net ve açık cahiliye devri arapları derdi hadiste veya açıklama yapardı burda çok açık bir dile resim diyor hepsi buharı tırmızı Müslim sahih hadisler peygamber Efendimiz bu kadar resmi eleştiriyor sa vardır bir hikmeti
Yanlış anlamayın ama bu ne sizin nede benim yapabileceğimiz bi araştırma değil :) o bahsettiğin araştırmada tek bi hadisi araştırmak en az 2 ay tutar,hadis tefsiri gibi bişeydir bu,hadisleri doğru anlamak kolay bir iş değil arap geleneğini bilmek gerekir cahiliye devri adetlerini bilmek gerekir bir hadis o devirden beri süregelen bişeyi kınıyordur vs. yani bu klavye başından araştırılıcak bişey değil, Selametle.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Arkadaslar ben bir sey merak ediyorum. Yattigimiz odada resim, biblo benzeri esyalar bulunmamasi gerektigini duydum. Bunun soylenmesindeki amac nedir? Bulunursa ne olur? Odamda bulunan resimler poster filan degiller ailemin ve benim resimlerimiz. Yorumlarinizi dusuncelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim . Birde yatagimin bas ucunda ayetel kursi duasi asili bir sakincasi var midir ?

Merhaba Ladyscorpion90,

Hem sakıncası vardır hem de yoktur diye başlayayım. Sakıncaları enerji etkileriyle alakalıdır.
Yukarıda bazı üyeler İslami sistem baz alarak yorum getirmiş. (Dikkat edin İslami inanç demiyorum, sistem diyorum. Zira inanç Kuran'da tek tiptir değişmez. Sistem ise insanların kendi düşünceleri, diğer inançların etkileri, yerel kültürlerin asimile gücü vs. ile eklenerek bir sistem oluşur.)
İslami sistem genel olarak yasakları açıklama yapmadan, hafif-sert ayrımı yapmadan yasaklıyor.

Bu resim, biblo vs. meselesi sadece İslami değil Dünya'nın bir çok farklı inanç ve kültüründe var. Buna son zamanlarda moda olan Feng Shui örneğiyle bakalım. Feng Shui ile düzenleme yapıldığında, yatak odası olsun diğer bölümler olsun keskin yasaklar var. Feng Shui de yasak der ama açıklar, şu yönde şu sebepten resim olmamalı, şu yönde şu sebepten çiftli resim olmalı, şu hayvanın biblosu şurada olmalı/olmamalı, şu objenin dik açısı şuraya bakmalı/bakmamalı böyle olursa şöyle olur, öyle olursa böyle olur diye açıklar.

Kısaca evet bir enerji etkileşimi var, (put meselesi de bu yönden benzerdir aslında) bu etkileşimin de şablonunu bilmeden rastgele kullanmak iyi veya kötü etkileyebilir, hiç etki etmeye de bilir.
Siz sizi mutlu eden, enerjisi sizi iyi hisseden her türlü dekorasyonu yapınız. Paranız varsa uzmanlara da danışırsınız. Paranız yoksa da kendi enerji dinlemeyi öğrenin. :)

ptaah

Kayıtlı Üye
Volkan Ergenekon'un (4.boyutun sakinleri adlı kitabı yazan)bir tv konuşmasında oyuncakların ,resimlerin ve bibloların akşam olunca kaldırılmasını önerdiğini duydum.
En önemlisi insanın frekansını yüksek tutması tabi.

YETENEKK

Kayıtlı Üye
süs amacından başka bişey deyilse pek zaralı deyil bence eskiden onlara taptıkları için biraz sakıncalı olmuştur ama süs amacıyla bişey olmaz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...