Ask nedir

Faros

Kayıtlı Üye
B-Bazi insanlarin bazi yiyeceklere karsi alerjisi olur. Onu yedikleri zaman suralarinda buralarinda kizartilar çikar. Görünüse bakarsan adamin derisinde
bir hastalik vardir, ama hasta olan derisi degil, sindirim organi veya karacigeridir. Ask da dogrudan bir hastalik degil, bir hastaligin görünüsüdür. Asil hastalik açiga vurulmayan sehvet duygusudur.

A-Ilahi bir kadina veya kiza karsi duyulan ask da nihayet bir sehvetten mi ibarettir?

B-Evet Tamamiyle. Ask, sehvetin estetik seklidir. Onun için daha ziyade estetik kadinlara veya kizlara karsi duyulur…

B-Kesilmis bir koyunun kasap dükkanindaki manzarasi hosa gitmez,hatta bazilarina igrenç görünür. Fakat usta bir asçinin elinde nefis bir et yemegi oldugu zaman,dükkandakimanzarasina bakmayanlar bile onu istahla yer. Ask da böyledir. Aslinda sehvettir, yani hayvani bir istek.Fakat romantik bir muhayyele onu o kadar süsler ve güzellestirir ki,askin ilahi bir duygu olduguna inaniriz.Yüzlerce yildan beri bu sairane tarifleri dinleye dinleye askin insanüstü bir sey oldugunu sanmisizdir. Gerçekte sehvet isteginden baska bir sey degildir.
Askin sehvetle ayni sey oldugunun kesin bir delili de vuslattan sonra ikisinin de sönmesidir.

A-Yillarca süren asklar nedir peki?

B-Onlar ise Vuslata erememenin,yahut çok geç ermenin, belki de asiktaki geç soguma karakterinin neticesi…

A-Hep sevenden bahsettin, dedi. Sevilenin bu ask illetindeki rolü nedir?

B-Sevilen ne kadar güzel ve çekici olursa ask da o kadar siddetli ve uzun olur. Bazi kadinlar veya kizlar bilmeden karsisindaki erkegi delirtir. Bazilari sanatkardir. Bunu bilerek yapar. Kadin, oldukça iptidai bir yaratiktir,a ma erkegi sürüklemek bilgisinde çok ustadir. Vuslattan sonra erkegin bikacagini sezdigi için onu daha çok baglayacak türlü hünerler gösterir. Böylece ask olgunlasir. Sözün kisasi, sairin dedigi gibi: Mecnun’a cihan dopdolu Leyla görünürmüs.

B-Sehvet, hayatin en büyük prensibidir. Insan neslinin tükenmemesini saglar. Insan, akil ve duygu bakimindan çok üstün ve ileri oldugu için bu prensibi de olgunlastirmis,güzellestirmistir. Yiyecegini, giyecegini,barinagini güzellestirdigi gibi. Sehvet,ask haline geldikten sonra artik insanlar arasinda yaris
baslamis ve beyinler, muhayyeleler gerçekte olan güzellerle kanmayarak onlari icad etmek yoluna gitmistir. Sevgiliyi asik yaratir,sonra tapar. Onda essiz güzellikler , büyüklükler bulur. Aslinda alelade bir kiz veya kadindir,ama Mecnun’un Leyla’yi görüsü gibi onu ilahlastirdikça artik ask denilen tezahür baslamistir. Bununla beraber ask lüzumlu bir seydir.

A-Neden?

B-Yasamayi tatli bir hale getirdigi, ihtiras oldugu için lüzumludur.Ihtiraslar çok defa parlak ve olumlu neticeler dogurur. Siyasette , ilimde, sanatta ihtiras olmasa belki de bugünkü medeniyet olmazdi. Ask bir nevi anormal duygudur,asiklar da anormal hastalardir,ama ruh hekimligi bakimindan her büyük insan da az çok anormal sayilir. Bütün insanlar tam normal olsa insanlarin akilli ve suurlu hayvanlardan farki kalmaz.

B-Örnek olarak askerligi de alabiliriz. Savaslar aslinda öldürücü, yikici, izdirapli seylerdir. Fakat medeniyetin de, teknigin de,ahlakin da,disiplinin de anasi savaslardir. Fedakarlik ruhunu bileyerek insanlari bencil,yani hayvan olmaktan kurtarir. Kazanmak için itaatin sart oldugunu ögreterek topluluklarin disipline girmesini,yani üstün insan olmasini saglar. Savas olmasa yeryüzünde milletler degil, hirsiz çeteleri
türeyecek ve insani hayvandan ayiran erdemler dogmayacakti. Yani sunu demek istiyorum ki, yakisiksiz ve çirkin gözüken bazi seyler gerçekte faydalidir, ama insanlarin çogu o faydayi kavrayamaz. Çocuk, cani yandigi için asiyi faydasiz bulup ondan kaçar. Akli basinda pek çok kimse kendi hayatini kurtaracak ameliyattan ürküp yaptirmaz. Ask da öyle… Ask olmasaydi erkek-disi iliskileri bayagi bir çiftlesmeden ibaret kalacakti.

A-Dünyanin temeline dinamit doldurup fitili atesledin.

B-Anlamadim. Neden?

A-Sundan: Ask bir sehvet. Sehvet de vuslatla sönen bir duygu. Öyleyse insanlar zevcelerine boyuna ihanet edeceklerdir. Böyle bir dünyada zevk kalir mi?

B-Insanlarin çözemeyecekleri problem olarak da galiba yalniz bu kalacaktir. Insanlarin zevcelerine boyuna ihanet edecek olmasi seni ürkütmesin. Zaten insanligin bugünkü manzarasi nedir? Hatta bu ihanet karsilikli degil mi?

B-Eskiden beri adetin degildir, ama birkaç hafta gazetelerin polis vak’alarini dikkatle okursan söylediklerime hak verecek çok ilgi çekici örnekler bulursun. Bunlarin çogu sevgili yaratmak içgüdüsünden dogar. Bir prensesin avamdan bir erkekle, yasli bir erkegin körpe bir kizla sevismesi gibi hadiseler seni önce sasirtacak, sonra bunlara alisacaksin. Hatta sen bile,bu kadar ciddi karakterde oldugun, askerlik disinda hiçbir konuya aldiris etmedigin halde günün birinde kendinden yirmi bes yas küçük bir kizi sevebilirsin…

ALINTI
Ruh Adam

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Aşkı sadece insanoglu ile sınırlı tutup bununda asktan ziyade sehvet oldugunu soylemek dogru olmaz. Askin sınırı yoktur bence. Her yerde her seyde her canlida hatta her zerrededir belki de. Bana sorarsaniz ask diye bir sey yoktur. Bu da benim gorusum tabi.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Aşk kimyasal ve bioelektrik silsilelerden ibarettir. Bir de gerçek aşk var ki, zaten sahte kimyasal aşkları bu gerçek aşka ulaşabilme arzusuyla taklit ederiz. Olay bundan ibaret.. :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Hiç aşık olmamış ve aşka inanmayan birinin olabilir bu sözler.
Aşk vardır, insan aşık olduğu kişiyi secemez, fark edemez bile, hatta hiç tanımadığımız biri bile ilk görüşte aşık edebilir bizi. Aşk çekim duygusudur, ruhu çeker. Mantıksız bulduğumuz seviye farkları bulunan çiftleri birbirine çekende bu çekim duygusudur. Bu duygu aşkı bağlar.40 yıllık evililer bile bu çekim duygusuyla severler birbirlerini.
Aşk hayvani duygularda nasıl ilişkilendirilebilir, aşk insanı hayvanlardan ayıran en önemli farklardandır. Daha çok insan yapar bizi. bencillikten uzaklaştırır, paylaştırır.
Aşk insana umut verir, kalbi attırır, nefes attırır, yaşama bağlar, yaşlıları bile genç yapar. Malesef aşka arkasını dönüp gidenlerde vardır...

Mcahit

Kayıtlı Üye
Bir insanı görürsün yanında yokken hatırına gelmez, ama yanındayken gözlerini ondan alamassın bu hoşlanmaktır.
Bir insanı görürsün yanında yokken acı çekersin, bu sevmektir.
Bir insandan hoşlanırsın, yanında yokken acı çekersin ama yanındayken daha çok acı çekersin...
Lise yıllarımda edebiyat öğretmenimin söylediği bir sözdü.Hiç aklımdan çıkmaz.Galiba bir şairimize ait ama sözün sahibini bulamadım.Bu arada bilen varsa lütfen söylesin.Hayatımda 1 kere aşık oldum.Bu sözün anlamını o zaman anladım.Özellikle yanındayken daha çok acı çekersin kısmını.Çünkü aşıksan yanında olabilirsin ama kavuşamassın.Gerçekten bu konuda bana o kadar saçma şeyler oldu ve kavuşamadık.Şaka gibi geliyor şuan yaşananlar bana.Bir anda bir şeyler oldu ve ikimizde taşınmak zorunda kaldık.Sadece 1 günlüğüne karşılıklı konuşabildik.Daha sonra da engeller çıktı...
Öncelikle yazının tamamını okumadım onu söyleyeyim.Yazıda aşk şehvet isteğinden başka bir şey değildir kısmı var.Aşık olunca insan gerçekten aşık olduğu insana
hiçbir şekilde cinsellik düşünemiyor.Bunu hem kendine hemde ona yakıştıramıyor.
Bana göre kişinin aşkını öldüren şey aşık olduğunu herkes ile paylaşmasıdır.Kimseye aşık olduğunu söylemediğinde aşkın gitgide büyüyor.Neredeyse 6 yıl oldu.Unutuyorum galiba...Aşık olanlara tavsiyemdir aşığım diye herkese duyurmayın.Herkese nasip olmaz aşık olmak.Bak yine aklıma getirdiniz.İnşallah herkes bu duyguyu tadabilir...:)

AJA

Elit Üye
Aşk iki ruh arasındaki fiziksel iletişimdir.Ruhsal aşk sadece O'na aittir.Bence insanoğlu aşkı haketmedi hiç..Sevginin hakkını veremeyenlere aşk zehirdir.Öldürür.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz,aşkı öğrenemesek de.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Aşk'ı bukadar kelimelere yığmaya gerek yok bence,herkezde aşk farklıdır mesela mevlana "Ben olda gör" demiş aşk için

4

43887

Aşkı tanımlamak hem kolay hem zordur .Herkese göre aşkın tarifi farklıdır kimisi için heyecan ,tutku ,enerjisel çekim,kimisi için acı çekmek , kimisi için ise kendinde bulamadığın özellikleri karşıdaki cinsinde bulmak bütünleşmektir su ve ateş misali ...Şunu biliyorum aşkın ateşi ,heyecanı ,acısı hiçbir zaman bitmez içerisinde bunları barındırmazsa da aşk olmaz...:)

Faros

Kayıtlı Üye
Bilindigi gibi askin bir çok turu vardir. Bir varliga, karsi cinse, ideolojiye vs. duyulan ask gibi. Tabiki ask ilahi bir sekil alir. Ilahi ask hayvani asktan ayrilir. Ama metinde geçen ask karsi cinse karsi hissedilen askti. Onun için kaynagi sehvet denildi.

Onun için butun asklari tek bir kefeye koymak hatadir bana gore.

albus

Kayıtlı Üye
İnsanlar aşkın mahiyeti hakkında tam anlamıyla anlaşamadılar. Üzerinde kafa yordular ve uzun incelemeler yaptılar. Benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar ararsında bölünmüş parçalarının birleştirilmesidir. Bu birleşme onların en yüksek temel ögelerinden meydana gelir. Beraberlik ve ayrılığın ruhların birleşimi ve ayrışımıyla ilgili olduğunu biliyoruz. Her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır, onu arar bulur. Ruhlar alemi saf ve temiz bir alemdir. Özü ahenkli bir şekilde yüceliğe dayanır. Kendisini oluşturan ilke onu eğilimlere, yaklaşımlara, uzaklaşımlara, sevgiye ve nefrete yaraşır hale getirir. Yüce Allah şöyle diyor: “Sizi bir candan (Adem’den) yaratan bundan da gönlü kendisine yatıp ısınsın diye eşini yapan O’dur, Allah’tır.” Demek ki, böylece Allah, Adem’in eşinde bulacağı ısınmanın nedenini Havva’nın kendisinden bir parça olmasında kılmıştır.
- ibn-i hazm,güvercin gerdanlığı