Psikolojinize Zarar Veren 5 İnsan Türü

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Siz farkında olmasanızda bazı insanların hayata karşı tavırları psikolojinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Daha mutlu olmak için bazı tiplerden uzak durmakta fayda var. Peki bu tip insanların özellikleri nelerdir?

Bazen çok sevdiğimiz kişilerin aslında bizi negatif etkilediklerini fark edemeyiz. Bu kişiler, siz farkında olmadan hayatınızın daha mutsuz, daha yalnız olmasına neden olurlar. İşte uzak durmanız gereken 5 insan tipi.:)

Kötümser
'Bunun işe yarayacağını sanmıyorum.'

Bir kötümserden en sık duyacağınız laflardan biri budur. Kötümserler, sizin de iyi enerjinizi aşağı çekerler ve daima bardağın boş tarafını görürler. Sürekli şikayet ederler, gerçekçi olduklarını düşünürler ama aslında tek yaptıkları negatiflik saçmaktır.

Kötümser insanları hayatınızda tutmamalısınız çünkü etrafınızda pozitif ve sizi destekleyen insanlara ihtiyacınız var. Sürekli negatif kişiler sizin için de sevinemezler ve sizin de hevesinizi kursağınızda bırakırlar.

Kolaylaştırıcı
'Biliyorsun istediğin zaman sana yardımcı olabilirim.'

Bu, sizi her güç durumdan kurtarabilen, her zaman yanınızda olmaya, size ihtiyacınız olan borcu vermeye, zor durumdan kurtarmaya hazır kişidir.

Peki böyle iyi birini neden hayatınızdan çıkartmalısınız? Kolaylaştırıcı dediğimiz insan, sizin ayrı bir kişilik olmanıza imkan vermez. Destekçi olmakla kolaylaştıcı olmak farklı şeylerdir. Sizin yaptığınız yanlışların da farkına varmanıza yardımcı olacak bir arkadaşa ihtiyacınız var.

Otlakçı
‘Hesabı sen öder misin? Benim cüzdanım yanımda değilmiş.’

Bu tip arkadaşlar para ya da sorumluluk işin içine girdiğinde ortadan kaybolurlar. Siz bu tip bir insanla vakit geçiriyorsanız kendinizi sık sık hesabı öderken bulabilirsiniz. Tabii ki arkadaşlar zaman zaman birbirlerine maddi yardımlarda bulunabilirler ama bu, karşılıklı olmalıdır.

Satıcı
‘Gelirim demiştim ama başka bir işim çıktı kusura bakma.’

Güvenilirlik satıcı arkadaşlarda olmayan bir şeydir. Ne zaman sözlerinde duracakları belli olmaz ve genellikle son anda ortadan kaybolurlar. Bu arkadaşınızın her aradığınızda telefonunuza çıkmasını da beklemeyin.

Rekabetçi
‘Bakalım bu gece dikkatleri üzerine kim çekecek?.’

Onunla ne zaman eğlenmeye çıksanız kendinizi bir yarışmanın içinde gibi mi hissediyorsunuz? Kıyafetlerden başarılara, kariyere her şey bu arkadaşınızla bir yarış halini alıyor. Peki, bu kişiyle arkadaşlığınızı neden bitirmelisiniz? İyi arkadaşlar sürekli birbirlerini geliştirmeye çalışırlar ve daha iyisini elde etmek için motive ederler ama sürekli rekabet halinde olmak sizi yoracaktır ve arkadaşlıktan çok rekabet ilişkinizin temeli olacaktır.
alıntı

Bu tip insanlardan uzak durarak daha mutlu yaşayabilirsiniz!

Artık hayatıma bu tip kişileri sokmamaya gayret ediyorum.Yaklaştıkları an uzaklaşıyorum:)

Hit4Critic

Banlı Kullanıcı
ee dostum geriye hangi insan kaldı :)) samanlıkta iğne aramak gibi bişey bu

albus

Kayıtlı Üye
en az olan rekabetçi en çok olansa kötümserler bence.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Yazının bayağı büyük bir faydası oldu bana. Kendimde de olan bazı şeyleri gördüm ( itiraf ediyorum kötümserim :D )
Ama bu kötü yanımı görmemde yardımcı oldunuz. Artık pozitif olmaya gayret etmeyi düşünüyorum :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Her eve bir kolaylaştırıcı lazım ama, o tip çok güzel ve hayattan çıkartmakta çok zor :)

dexter

Elit Üye
Neden uzaklaşıyoruz?
Bence uzaklaşmanın aksine bu insanların yanında durmalıyız?
Kötümser mi? Onu iyimsere dönüştürmeliyiz
Daha yapıcı olmamız gerekirken,
kaçmak "uzak durmak" gibi bir eylem aslında bizi de o insanlardan 6. seçenek yapar "bencil" kategorisine sokar :)

O zaman başkaları da bizden kaçsın? Biz onlardan kaçıyorsak insanlar neden bizden kaçmasın ki?
Daha yapıcı ve olumlu olursak dünyaya çok daha yararlı işler katabiliriz, 1 insanı bile hayata katmak büyük bir şeydir.
Ama bu "bencillik" kategorsine girersek eğer, dönüşümü ve değişimi hiçbir zaman yapamayız.

4

43887

Bir yere kadar haklısın sevgili dexter kişi ben dememeli egosu ister istemez devreye giriyor insanoğlunun ;fakat hayat yolunda karşımıza o kadar çok insan modeli çıkarki vereyim derken o senden habire alır bir nevi psişik vampirlik görevi yapar, bir zaman sonra senin enerjinden de çalarak enerji mekanizmanı zayıflatır.O zaman ne olacak.Burada biraz düşünmek lazım kendine ve karşındakine kattığın değerlere... Farkında mısın yada kişi bilincinde mi bunun,düşünmek lazım...Nereye kadar sürüyor yada sürecek...:)

dexter

Elit Üye
Bir yere kadar haklısın sevgili dexter kişi ben dememeli egosu ister istemez devreye giriyor insanoğlunun ;fakat hayat yolunda karşımıza o kadar çok insan modeli çıkarki vereyim derken o senden habire alır bir nevi psişik vampirlik görevi yapar, bir zaman sonra senin enerjinden de çalarak enerji mekanizmanı zayıflatır.O zaman ne olacak.Burada biraz düşünmek lazım kendine ve karşındakine kattığın değerlere... Farkında mısın yada kişi bilincinde mi bunun,düşünmek lazım...Nereye kadar sürüyor yada sürecek...:)

Belki kaçmak değildir tanım, mesafeyi koyabilmek olabilir. Bize zarar mı veriyor? o zaman mesafeyi koyacağız, belki karşıdakiyle bunu konuşacağız. İnsanların değişmesi çok zordur elbette, ama bir parça değişimi katabilecek olursak o insana ne mutlu.

Kaldı ki, biz kimiz? Belki biz de o kategorilerdeyiz. Özeleştiri yapmamız gerekir, belki farketmeden bu özelliklere sahip oluyoruz. Önce kendimizden başlamalıyız değişime, daha sonra çevreye yansıtmalıyız fikrimce :)
Biz zaten yeterli olgunluğa gelmediğimizi düşünüyor ve karşıdakinden de rahatsız oluyorsak uzaklaşmak en büyük hakkımız. Aynı şekilde başkası da bize bu durumu yapabilir.
Ancak ben inanıyorum ki, dönüşümümüzde yeterli bir olgunluğa gelirsek, bu kategoriye koyduğumuz insanlar için yararlı olmalıyız. Hepimiz insanız, hepimiz bir çok sınava tabiiyiz. Biz uzaklaşırsak onlarda(-belki biz) bu toplumun hep ötelenen ve burdaki gibi "sınıflandırılan" insanları olmaktan öteye geçemezler(geçemeyiz).

4

43887

Hayatımızdan çıkarmak uzaklaşmak biraz itici bir söz kullanımı olabilir.Doğru kelime mesafeyi mümkün olduğunca korumak...
Tabi ki her şeyden önce kendimize bakmamız ,özeleştiriyi ilk önce kendimize yapmamız, empati kurmamız gerekir daha sonra çevremize yönelmeliyiz.Kişiye olumlu olumsuz şekilde yansısa da;ama biz bunun hem karşımızdaki insanın hemde bizim için gerekli bir değişim dönüşüm olacağını bilmeliyiz ... Misyonumuz bu yönde olmalı :)