Duanızın kabulünü hızlandırmak için

zero2900

Kayıtlı Üye
Edilen duanın hak teala katında kabulü için yatsı namazını kıldıktan sonra yerinden kalkmadan ellerini aç ve samimiyetinle dua et sonrasında:

Ya Rahmanü Ya Rahimü Ya Cebbarü Ya Settarü Ya Razzakü Ya Muheyminü Ya Kadirü Ya Camiiü Ya Vedudü Ya Allah senden vaad ettiğini isterim sana zor yoktur ve sen azamet ve ikram sahibisin inandık ve tastik ettik senden başka İlah yoktur Hz. Muhammed Sav senin kulun ve elçindir diyerek 19 kere: Ve kâle rabbukumud’ûnî estecib lekum, innellezîne yestekbirûne an ibâdetî se yedhulûne cehenneme dâhırîn (Mü'min/60)

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

(Ve Rabbimiz, şöyle buyurdu: "Bana dua ediniz ki size icabet edeyim. Bana kul olmaktan kibirlenenler, muhakkak ki hakir ve zelil olarak cehenneme girecekler.) -Mü'min/60

deyin ve Ya Rahmanü Ya Rahimü Ya Cebbarü Ya Settarü Ya Razzakü Ya Muheyminü Ya Kadirü Ya Camiiü Ya Vedudü Ya Allah sen duamı kabül eyle beni muradıma eriştir diyip secde edin ve secdede 10 kez tekbir getirin.
Arından euzu besmele ile seccadenizi toplayarak kalkın.

yaramazcocukmavi

Kayıtlı Üye
Bana kalırsa Duayı hızlandırmak diye bişey yoktur...ALLAH duaları zaten her an kabul ediyor...

(Ve Rabbimiz, şöyle buyurdu: ("Bana dua ediniz ki 'size icabet edeyim''). Bana kul olmaktan kibirlenenler, muhakkak ki hakir ve zelil olarak cehenneme girecekler.)

-Mü'min/60

Benim düşüncem _Cevap içinde ...

Soru: Bir hanımefendi:
“Benim küçüklükten beri Allah’a inancım vardır. Hayatımda hiç pantolon giymedim. Hep namaz kılıp, Kur’an okudum ama 10 yıldır Allah’a aynı duayı ediyorum kabul olmuyorum. Bazen bu yüzden çok sinirleniyorum. Peki, Rabbim neden ona şükredenlerin değilde ona şükretmeyenlerin duasını kabul ediyor?” diye sormuş.
Cevap: Öncelikle duanın kabul olması için bazı şartlar gerekiyor!
Fudale bin Ubeyd (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Sizden biri dua edeceği vakit Rabbine hamd ve sena ile başlasın. Sonra Nebi’ye salât etsin. Sonra dilediği şeyi istesin’ buyurdu.”
Tirmizi: 3708
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
“Şüphesiz dua ibadetin ta kendisidir.”
İbni Mace: 3828
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Sizden biri acele edip de: Dua ettim bana icabet olunmadı demediği müddetçe o kimseye icabet olunur’ buyurdu.”
Tirmizi: 3609, İbni Mace: 3853
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
“Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ çok hayâlıdır ve çok cömerttir. Kulu Ona ellerini kaldırdığı vakit onu bomboş olarak geri çevirmekten hayâ eder.”
Ebu Davud: 1488, İbni Mace: 3865
Siz dua etmeyi terk etmeyiniz. Hadiste görüldüğü gibi “duam kabul olmadı” demediğiniz sürece Allah (Azze ve Celle) kabul eder. Ama birde şu yönden düşünmek gerekir belki yaptığınız dua sizin için hayır değildir ve bunun için kabul olunmuyordur. Sizin şer bildiğinide hayır, hayır bildiğiniz herhangi bir şeyde de şer olabilir. Yada Allah (Azze ve Celle) sizin sabrınızı da ölçüyor olabilir.
Siz dua etmeye devam ediniz. İnşallah hakkınızda hayırlısıyla Allah duanızı kabul etsin.
Uyarı: İnsanlardan çoğu, çaresi yok ve şifasız zannedilen kötü bir hastalığa yakalansa, Allah’tan ümidini keser. Allah’ın halleri değiştirmeye kadir olduğuna inançsızlığı sebebiyle de duayı terk ederek Allah’a sığınmaz. Herhalde şeytan, bu durumdaki kimselerin kalbine dua etmeme ve duanın tedavi için faydası olmayacağı vesvesesini atmaktadır.
Sanki onların durumu Allah korusun kanser hastalığına yakalanan kimselerin durumu gibidir ve genelde onların dua etmediğini görürüz. Bu hastalığın tehlikeli olduğunu ve genelde ölümle sonuçlandığını, dolayısıyla duanın kendisine fayda vermeyeceğini sanır.
Belki akrabaları da aynı sebeple hastaya dua etmemektedirler. Bu hareket dua babında bir hatadır. Bu Allah’a karşı bir ümitsizlik, O’nun veçhinin celaline ve sultasının azametine yakışmaz bir gaflettir.
Allah’ı tenzih ederim. Bunlar Allah’ın her şeye kadir olduğunu, işlerin hallinin O’nun elinde olduğunu ve O’nun bir şeye “OL!” dediği vakit o şeyin mutlaka olacağını bilmezler mi?
Zararı yazanın, onu gidermeye gücünün yeteceğini ve Allah’ın o kimseye şifa verebileceğini bilmezler mi? Yahut kulun başına gelen bazı sıkıntıları onunla hafifleteceğini bilmezler mi?
Yahut bu duanın fazileti sebebiyle, o kimseyi sağlıklı iken bulamadığı hoşnutluk, sebat ve itminan halleriyle rızıklandıracağını bilmezler mi?
Kısırlık veya çocuğun gecikmesi ile imtihan olunan kimselerden bazıları da böyledir. Onlardan kimisi, salih bir zürriyet vermesini isteyip Allah’a dua etmekten yüz çeviriyor.
Bu husustaki gerekçeleri, bunun kendilerine yazılmış bir kader olduğu ve bu iş için duaya gerek yoktur; onun peşine düşmenin hiçbir faydası bulunmamaktadır...(!) iddialarıdır.
Müslüman bir kimseye böyle bir söz yakışmaz. Allah (Azze ve Celle) kısırlığı ve çocuğun gecikmesini takdir etmiştir. Allah insana çocuk bahşetmeye kadirdir. Emir Allah’ın emri, kader Allah’ın kaderidir. Müslüman kardeşim! Allah’ın rahmetinden ümit kesme. Zekeriyya (Aleyhisselam) şöyle demişti:
“Rabbim, bana katından temiz bir zürriyet bağışla, sen duaları işitensin.”
Ali İmran: 38
Allahu Teâlâ da ona icâbet etmişti. Bunların tamamı, Zekeriyya (Aleyhisselam) yaşlılığın son haddine ulaştığı ve hanımının da kısır olduğu halde gerçekleşti.
Çocuklarının ıslahından ümit keserek onların lehine, düzelmeleri için onlara duayı terk eden bazı anne ve babaların durumu da aynıdır. Bu durumdaki bir baba:
“Ben çocuğumun ıslah olmasından ümidimi kestim ve onun için dua etmekten de vazgeçtim.” der.
Subhanallah! Allah’ın rahmetinden ümit mi kesiyorsun? Sen bilmiyor musun ki, babanın oğlu için yaptığı dua kabul edilir ve hayırlı dua bir zaman sonra da olsa o kimseye ulaşır. ***ALINTI***

La-edri

Kayıtlı Üye
Duanin kabulunu hizlandirmak nasil bir mantiktir acaba :)

Yani hem isteyeceksin, sonra Allah'a ve sundugu zamanada güvenmeyeceksin o isini bilmiyor ya, birde hizlandirmak icin ekstra dua edeceksin..
ne bu simdi ?

Duayi hizlandirmak diye bir sey yoktur, cünki zaman zaten Allah'in o Evvel ve Ahir oldugu icin zaman zaten O'dur onun hükmündedir, neyi hizlandiriyoruz, yada hizlandirabilecegimizi zan ediyoruz.

Dua edilir ve hayirlisi umulur, bu yüzden Allah sizin ser sandiginizda hayir, hayir sandiginizda ser vardir siz bilmezsiniz fakat ben bilirim diyor.

Birakin bu kolayci isleri, ve insanlara islam dinini böyle tanitmak da hos degil cünki yok böyle bir mantik, Allah'a güvenmiyoruz gidip bir hocadan "tesirli" bir dua alip ona güvenmek ve yüklenmek ne kadar samimi bir davranis bir sorgulamak lazim.

zero2900

Kayıtlı Üye
Bana kalırsa Duayı hızlandırmak diye bişey yoktur...ALLAH duaları zaten her an kabul ediyor...

(Ve Rabbimiz, şöyle buyurdu: ("Bana dua ediniz ki 'size icabet edeyim''). Bana kul olmaktan kibirlenenler, muhakkak ki hakir ve zelil olarak cehenneme girecekler.)

-Mü'min/60

Benim düşüncem _Cevap içinde ...

Duanin kabulunu hizlandirmak nasil bir mantiktir acaba :)

Yani hem isteyeceksin, sonra Allah'a ve sundugu zamanada güvenmeyeceksin o isini bilmiyor ya, birde hizlandirmak icin ekstra dua edeceksin..
ne bu simdi ?

Duayi hizlandirmak diye bir sey yoktur, cünki zaman zaten Allah'in o Evvel ve Ahir oldugu icin zaman zaten O'dur onun hükmündedir, neyi hizlandiriyoruz, yada hizlandirabilecegimizi zan ediyoruz.

Dua edilir ve hayirlisi umulur, bu yüzden Allah sizin ser sandiginizda hayir, hayir sandiginizda ser vardir siz bilmezsiniz fakat ben bilirim diyor.

Birakin bu kolayci isleri, ve insanlara islam dinini böyle tanitmak da hos degil cünki yok böyle bir mantik, Allah'a güvenmiyoruz gidip bir hocadan "tesirli" bir dua alip ona güvenmek ve yüklenmek ne kadar samimi bir davranis bir sorgulamak lazim.

Hak teale hazretleri açıkca çok çaba gösterenlerin duasının daha seri kabul olacağını kendisine dua edilirken kendi sıfat ve ayetleriyle iltifat ve niyazda bulunulmasını tüm noksan sıfatlardan müsnesna şekilde imaje edilmek istediğini ve her kulunun duasını kabul etmeyeceğini kulu duasında ne isterse istesin çabası yeterli değilse geri çevrileceğini belirtmiştir. Duanın seri kabulü için çalışma yapmak uygun ve gerçektir. Nasılki havasda bir uygulamanın olması için cinler periler feriştah hüddam ve hadim gibi varlıkalrdan yardım alıyorsak buda aynıdır. Zira yine her şey Allahın dilemesine bağlı olduğu halde işimizin daha seri olması için yardımcılar tayin ettiğimiz gibi hak teala hazretlerinin bizi geri çevirmemesi içinde dualarımıza ayet ve usuller eklememiz gerekir.

La-edri

Kayıtlı Üye
havas ve dua ayni sey degil segili arkadasim :)
kisiler büyü yaparkende zaten kendileri hakm olmak isterler konuya, yön verirler, bir insan Allah'in taktirine birakamiyorsa bir olayin gidisatini zaten kendisi hakim olmak ister, havasda bu tür bir uygulama seklidir, icinde ayet olunca salavat oluncada isin rengi degismez.
Yukaridaki paylasimdada hakim olma güdüsüs var ayni kapiya cikiyor.

Dua degil bu islem, niyette cok farkli hatta adaba aykiri bir sey böyle bunu dua diye lanse etmek. Kisiler büyü yaparken karisindaki kisilerin hallerine hakim olurlar, bu yukaridaki durumda kisi neye hakim olmak istiyor allahin tayin ettigi zamana.. ben daha ne diyeyim gerisinide sen düsün.

zero2900

Kayıtlı Üye
havas ve dua ayni sey degil segili arkadasim :)
kisiler büyü yaparkende zaten kendileri hakm olmak isterler konuya, yön verirler, bir insan Allah'in taktirine birakamiyorsa bir olayin gidisatini zaten kendisi hakim olmak ister, havasda bu tür bir uygulama seklidir, icinde ayet olunca salavat oluncada isin rengi degismez.
Yukaridaki paylasimdada hakim olma güdüsüs var ayni kapiya cikiyor.

Dua degil bu islem, niyette cok farkli hatta adaba aykiri bir sey böyle bunu dua diye lanse etmek. Kisiler büyü yaparken karisindaki kisilerin hallerine hakim olurlar, bu yukaridaki durumda kisi neye hakim olmak istiyor allahin tayin ettigi zamana.. ben daha ne diyeyim gerisinide sen düsün.

Bence bilginizi kontrol edin islam dini sandığınız kadar basit değildir gerek aldığım tarikat eğitimi gerekse yukarıda yazdığım bilginin Hz Ali tarafından söylenmiş olması nedeniyle ve Gazali gibi bir alimin el yazmasından direk çevirlmesiyle bence büyük yalnışınız var duaların kabul edilmesi ve hızlıca sonuca ermesi için islamda çokca usul vardır. Bu usullerin pek çoğuda Hz Muhammed SAV ve Hz Ali'nin mukaddes bilgisinden aktarılmıştır. Ayrıca havas ilmi dua ilmidir havas diye bir ilim yoktur havas pek çok ilmin birleşiminin adıdır. Ben bilgilerimi el yazmalarından ve tarikatımdan edindim ve bu bilgilerde yalnışlık yoktur. Zira kuranda da buna değinilmiştir. Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı ne sıkıntımız için inşirah okumaya ne ölülerimiz için yasin okutmaya gerek kalırdı. Açardık ellerimizi hak teala hazretlerine konuşurduk ve bu her işimizi çözerdi. Lakin öyle değil nasıl ki ayetel kürsi okunduğunda koruma işlevi görüyor inşirah azimetlere çevirilip etki ediyor ise hak teala hazretlerinin bizim sefil duamızı kabul buyurmasıu içinde hoş niyaz ve usullerle ona yalvarmamız gerekir.

Kaynak: Gazali nin el yazması
Kaynak: İsimsiz enam
Kaynak: Hz Ali
Kaynak: Samur hindi risalesi el yazması
Kaynak: El murun el yazması (Ahmed El Buni)