Mjollnir Hk. Makale

Qualified

Kayıtlı Üye
Geçtiğimiz şubat ayında ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson kişisel Twitter hesabından Thor’un çekicinin 300 milyar fil ağırlığında olması gerektiğini duyurdu ve bir anda bir çok popüler bilim yazarının ilgisini bu konuya çekti.

Thursday, İngilizcede perşembe gününü ifade eder. Bugün çoğu dil bilimci bu kelimenin kökeninin “Thor’s Day” olduğunda fikir birliğine varmışlardır; Türkçe karşılığı ise “Thor’un Günü”dür. Daha çok Marvel çizgi-romanlarından ve filmlerinden aşina olduğumuz Thor, ilhamını İskandinav mitolojisinden alır. Yunan mitolojisindeki baş tanrı Zeus gibi İskandinav mitolojisinde de bir baş tanrı vardır: Odin. Thor, Odin’nin oğludur. Kelime anlamı “parçalayıcı” olan Mjöllnir ise Thor’un gücüne güç katan ünlü çekicidir. Bu çekiçle yıldırımlar, fırtınalar, depremler yaratabilir hatta uçabilir. 2011 yılında yayınlanan sinema filmi “Thor”da çekicin “ölü bir yıldızın kalbinde dövüldüğü” söylenir; Brokk ve Eitri adında iki cüce tarafından… Çekiçle ilgili tartışmayı başlatan da bu bilgidir.

Tyson, şubat ayında yazdığı twitte nötron yıldızından bahsetmiştir. Nötron yıldızını kısaca açıklamak gerekirse: Bir yıldız (ör. Güneş), yapısındaki hidrojenleri füzyon tepkimeleri ile birleştirerek helyuma dönüştürür ve bu sayede yaşamını devam ettirir. Yapısındaki hidrojen bitmeye yaklaştığında yıldızın merkezindeki çekim kuvveti güçlü gelmeye başlar ve yıldız içe doğru küçülmeye başlar. Hidrojenler tamamen tükendiğinde ise Helyum atomları birleşerek Karbon atomlarına dönüşmeye başlar ortaya çıkan enerji merkeze doğru olan çekim kuvvetine üstün gelir ve yıldız hızla genişlemeye başlar. Yapısındaki Helyum tükendiğinde ise baskın gelen kütle çekim kuvveti nedeniyle tekrar küçülmeye başlar. İçe çöken yıldızın kütlesi Güneş’in kütlesinin 1,4 katını aştıktan sonra atomlar çekirdekleri birbirlerine değecek kadar sıkışabilir. Bu şartlarda protonlar, elektronlarla birleşerek nötronlara dönüşür ve yıldızdan geriye çapı 10 ila 25 kilometre arasında değişen astronomik seviyede yüksek yoğunluğa sahip bir madde kalır. Yıldız artık ölü bir yıldızdır. Ölü bir yıldızın kalbinde dövülen bir çekiç için nötron yıldızının kalbinde dövülmüş bir çekiçtir demek yanlış olmayacaktır. Eğer Apple, 55,135 cm3 hacmi olan İphone 5S’i, yoğunluğu 2.0 x 1026 kg/km3 olan nötron yıldızı maddesinden üretseydi telefon yaklaşık 10 milyar ton ağırlığında olurdu. Astrofizikçi Tyson da Mjöllnir’in boyutlarını ve nötron yıldızının yoğunluğunu hesaba katarak çekicin kütlesini 300 milyar fil olarak ifade etmiştir.
Peki ama Thor bu çekici bu ağırlığa rağmen nasıl kullanabiliyor? Çizgi-romana ya da mitolojiye göre tanrı olduğu için diyebiliriz. Peki ya gerçekte böyle bir şey mümkün mü, yoksa çekiç sanıldığı kadar ağır değil mi?

Thor’un sırrı atom fiziğinde gizli olabilir. Gravitonlar, henüz varlığı saptanamamış atom altı parçacıklardır. Teorik olarak kütle çekim kuvvetini bu parçacıkların oluşturduğu -başka bir ifadeyle bu parçacıkların alışverişi ile oluştuğu- düşünülür. Eğer özel güçleri olan bir tanrı olarak betimlenen Thor, gravitonları kontrol edebiliyorsa; bu ona cisimlerin ağırlıklarını değiştirebilme yeteneği kazandırır. Bu, Thor ve çekici arasındaki ilişkinin en tutarlı açıklaması sayılabilir ancak bu, en az Thor’un tanrılıktan uzaklaştırılıp Dünya’ya sürgün edilmesi kadar doğaüstü bir durumdur.
Tartışmanın başladığı şubat ayında North Carolina State üniversitesinden çizgi-roman fanatiği profesör Suveen Mathaudhu’nun dikkati sayesinde 1991 tarihli oyun kartlarından Thor’un çekicinin 42,3 pound yani 19,2 kilogram olduğunu ve Uru adlı kurgusal metalden yapıldığını öğrendik. Prof. Mathaudhu ayrıca çekicin yoğunluğunu santimetre küpte 2,13 gram olarak hesaplamış. Bu rakamlar ışığında alüminyumun (yoğunluğu: 2.71 gr/cm3), söz konusu Uru metalinden daha yoğun olduğunu görüyoruz. Gene 2011 yılındaki filmi hatırlarsak çekici sadece Thor ve babası Odin yerinden oynatabiliyordu, ayrıca 2012 yılında yayınlanan Yenilmezler adlı filmden izlediğimiz kadarıyla meşhur yeşil dev Hulk bile çekici kaldıramıyordu. Bu ayrıntılar şüphesiz kurgusal yapının bir parçası gerçekte alüminyumdan daha hafif bir maddeyi kaldıramayacak bir süper kahraman düşünülemez. Aynı şekilde 300 milyar fili elinde sallayan birini görmeyi de bekleyemeyiz.

Çizgi-romanlarda havada asılı durabilen Thor’un filmde çekiç sayesinde uçabildiğini de görüyoruz. Aslında bunun bilimsel olarak “kısmen mantıklı” bir açıklaması var: momentum. Hız ve kütlenin bir sonucu olarak hareket eden her cismin bir momentumu vardır. Buna ek olarak çembersel olarak hareket eden cisimler için de açısal momentumdan söz edilebilir. Doğanın temel bir yasası olan momentumun korunumu yasası, bir sisteme etkiyen hiçbir dış kuvvet mevcut değilse, o sistemin momentumunun sabit kalacağını ifade eder. Yani momentum bir cisimden bir cisme aktarılabilir. Filmde ve çoğu çizgi-romanda Thor’un uçmadan önce bir süre çekici döndürdüğünü görüyoruz. Bunu yaparken çekice bir momentum kazandırır ve bu momentum yeterli büyüklüğe ulaştığında ise bir hamleyle açısal momentumu, kendisi için çizgisel momentuma dönüştürür ve bir doğrultu boyunca tabiri yerindeyse uçar.

Sonuç olarak Thor, çekici döndürdüğü hıza çok çok yakın bir hızla uçacaktır. Bunun sebebi çekicin kütlesinin yanında Thor’un kütlesinin ihmal edilebilir düzeyde küçük kalmasıdır. Matematiksel olarak da göründüğü gibi Thor, filmdeki hareketi ile 48 metre/saniye (175 km/saat) hızla hava sürtünmesine rağmen uçabilir. Ancak madalyonun diğer yüzünde rakamlar bambaşka anlamlar ifade ediyor. Bu hızda ve kütlede savrulan bir cismin kinetik enerjisi teorik olarak 580 milyon TNT’nin patlamasına eştir. Yani her uçuşunda bir atom bombasına eş şok dalgaları oluşturan Thor’un ve çevresindekilerin hayatta kalması için gerçek anlamda tanrı olmaları gerekir.
Thor’un çekici Mjöllnir uzun bir süre tartışılacağa benziyor; fakat eğer içimizi rahatlatacaksa Thor’u, “okunmuş çekiç kullanan bir tanrı süper kahraman” olarak kabul edip hayatımıza devam edebiliriz, bu arada yepyeni bir Thor filmi muhtemelen siz bu yazıyı okurken çıkmış olacak. Bakalım çekiçle ilgili yeni neler göreceğiz dahası aradığımız cevapları bulabilecek miyiz?

Alintidir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Niye 300 milyar fil ağırlında olması ''gerekiyormuş'' ben onu anlamadım. Kime göre neye göre?
Mitolojiden kurgulanmış bir çizgi roman ve film dizesinden alınan bir üfürüğü bilimsel açıdan incelemeye çalışmak ne kadar gereksiz bir tutum yahu? Oturun doğru düzgün bilimle uğraşın kardeşim. Film hasılatı yapacağız diye veya Iphone sattıracağız diye oturup cıvık cıvık makale yazma derdinden ortaya çıkan gereksiz işler.

Cümle 1: ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson kişisel Twitter hesabından Thor’un çekicinin 300 milyar fil ağırlığında olması gerektiğini duyurdu
Meali: ''Ünlü Astrofizikçi'' yani dikkate alın yazıya odaklanın, arada mesajlarımız olacak o yüzden odaklanın. ''300 milyar fil ağırlında olması gerekir'' ifadeye gel ''olması gerekir'' hani ciddiye almanızı salık verdik ya bu gerçek ve ciddi, merak edin, daha da odaklanın..

Cümle 2: ''Thor’un sırrı atom fiziğinde gizli olabilir'' şimdi atom fiziği ciddi ya, alın işte size bir kamyon bilimsel gerçeği bu üfürüğe yapıştırıp yazacağım ki ciddi bir şey söylüyorum zannedin. Evet odaklandık mı daha çok? Şimdi göz kapakların gravitonlara hükmedemediğin için ağırlaşıyor.. :D Telkine daha da hazırsın..

Cümle 3: ''Eğer aynı maddeden yapılaydı İphone 5S 10 milyar ton=Thorun çekici 10 milyar ton=300 milyar fil 10 milyar ton. Aslında aynı değil de işte sen yersin, bak bir sürü bilimsel bilimsel yazmışım ben ünlü astrofizikçiyim!'' Yani sana diyorum ki Thor tanrı ya ancak o çekici kaldırabiliyor, AHA İŞTE! ''IPHONE 5S'' taşıyabiliyorsan sen=TANRISIN! Göz kapakların daha da ağırlaştı hazmet çocuğum, Iphone kullanırsan tanrı olursun, daha da ağırlaş bakayım, paranı da ver git yeni Iphone al..

Cümle 4: ''Thor’un filmde çekiç sayesinde uçabildiğini de görüyoruz. Aslında bunun bilimsel olarak “kısmen mantıklı” bir açıklaması var'' Bak yeterince odaklanırsan sana ''kısmen'' bilimsel, kısmen ''üfürük'' şeyler anlatacağım ama senin gravitona bulaşmış göz kapakların o kadar ağır ki sen sadece bilimsel dediğim kısmı al, üfürüğü daha da merak et.. :)

Cümle 5: ''Thor’un çekici Mjöllnir uzun bir süre tartışılacağa benziyor'' yani diyor ki daha film çıkana kadar ve Iphone satışları yükselene kadar tıpkı ALS meselesindeki gibi daha çoook konuşacağız bu konuyu. Ya derhal Iphone satışlarını artırın gidin tanrı(!) olun ya da daha çok saçmalayıp beyninizi ütüleyeceğiz.

Büyük Final Cümleleri 6: ''fakat eğer içimizi rahatlatacaksa Thor’u, “okunmuş çekiç kullanan bir tanrı süper kahraman” olarak kabul edip hayatımıza devam edebiliriz, bu arada yepyeni bir Thor filmi muhtemelen siz bu yazıyı okurken çıkmış olacak.'' Göz kapakların daha da ağırlaştı, bedenin de ağırlaştı, rahatlamanın tek yolu sen bu yazıyı okurken çekimleri neredeyse tamamlanmış olan herhangi bir Hollywood Thor filmi için derhal yeni aldığın Iphone ile o filme rezervasyon yaptırmandır. Ben söyliyim başka türlü rahat edemezsin, çok pis beynini ütülerim.

Büyük Final Cümleleri 7: ''Bakalım çekiçle ilgili yeni neler göreceğiz dahası aradığımız cevapları bulabilecek miyiz?'' Ohhooo siz sandınız ki şimdi Iphone alıp filmi izlerseniz kurtulacaksınız elimizden, yemezler daha filmden sonra da bir ton üfürüğü böyle bilimsel(!) biçimde ele alacağız ve size Iphone 6-7-8-9-10'u da sattıracağız. Şimdi akıllı ve uslu birer alıcı olursanız belki siz de bir gün TANRI(!) olabilirsiniz.

Şimdi 10'dan geriye doğru sayacağım ama sen hiçbir zaman uyanamayacaksın, seni hayatının sonuna kadar aldığın her doz Thor'da ve Iphone'da daha da ağırlaştıracak bir hipnoza sokuyorum... 10, 9, 8, 7, 6 ,5 ,4 ,3, 2, 1... Derinleş!

Ne günlere kalmışız.. :party:

Qualified

Kayıtlı Üye
1. Film dizesi de nedir onu pek anlamadim.
2. Neil deGrasse Tyson gibi bir astrofizikci asla iphone veya bahsettiginiz gibi civik civik reklam kokan kücük hesaplarin pesinde kosmaz. Kendisi Carl Sagan'in ögrencisidir.
3. Kendisinin ne kadar gercek bilimle ugrastigini Kozmos : Bir Uzay Serüveni isimli basyapitta ap acik sergilemistir.
4. Kendisinin iphone 5 i örnek vermesi kendi sectigi ve ölcüleri geregi yaptigi bir benzetmedir.
5. Bazen cok ciddi akademisyenler, hayatin ciddiyetinden biraz uzaklasip ögrencilerini ve kendilerini takip edenleri eglendirme amacli böyle popüler kültür konularina egilir ve imkansizliklara kilif uydurma denemeleri yaparlar. Bu gibi akademisyenler üniversitelerin sakadan anlamayan geri ve kokusmus kafali ögretim üyelerine nazaran esin kaynagi olurlar.

Belki düsüncelerim beni bu güzelim sayfadan attiracak ama, maalesef esirgeyemem lafimi...
Herseyi ciddiye almamak lazim, dar kafayla bir anlik dalga geceyim derken; meselenin bir cizgi roman-SciFi yani zamanimizin filmlerini olusturan ana tema oldugunu ve bu konu hakkinda birazcik eglenmek isteyen dünyanin önde gelen, Astrofizik, Fiziksel kozmoloji, Bilim iletişimi konularinda uzman bilimadamini iphone5 reklamcisi gibi göstermek ap acik dar bir kafanin ürünüdür.

Saygilarimla...