Neden yaratıldık?!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MOONROW

Banlı Kullanıcı
Neden yaratıldık? Her inanca göre soruyorum bunu neden? İslama göre ilk önce ruhlar yaratıldı ve ruhlar alemindeki ruhlar fiziksel bedene sahip olmak istediler. Ancak yaratan(Allah, Tanrı) hiçbir şeye ihtiyacı olmayan yüce bir varlık ise bizi neden yarattı? Kulluk edelim diye yarattı yazar kitaplarda ancak onun bizim kulluğumuza ihtiyacı yok ki neden yaratsın bizi? Acaba hiç yaratan diye bir şey yok mu? LÜTFEN kendi dininize göre cevap vermeyin! Saygılar ... (Mobil)

karanlık yolcu

Banlı Kullanıcı
bence tanrı sadist biri olduğu için eğlenmek için insanı yarattı canı sıkılıyordu kendine eğlence çıktı bir tarafta savaşlarda , açlıktan ölen insanlar diğer taraftan zenginlikte parasının sınırı olmayan insanlar .. bence adalet yok hepimizi tanrının oyuncağıyıyız .. müslümanım ama bu gidişle dinden çıkacağım gibi .. tanrı madem herkesin nereye gideceğini biliyor o zaman niye insanlar eziyet çekiyor ?neymiş imtihanmış .. zenginlikte açlıktan ölmekte imtihanmış .. ortada garip bir durum var ..

cagatay98

Kayıtlı Üye
bence tanrı sadist biri olduğu için eğlenmek için insanı yarattı canı sıkılıyordu kendine eğlence çıktı bir tarafta savaşlarda , açlıktan ölen insanlar diğer taraftan zenginlikte parasının sınırı olmayan insanlar .. bence adalet yok hepimizi tanrının oyuncağıyıyız .. müslümanım ama bu gidişle dinden çıkacağım gibi .. tanrı madem herkesin nereye gideceğini biliyor o zaman niye insanlar eziyet çekiyor ?neymiş imtihanmış .. zenginlikte açlıktan ölmekte imtihanmış .. ortada garip bir durum var ..

düşünki şimdi tanrının herşeye gücü yetiyor değilmi.Açlıktan ölen çocuğun gideceği yer nere ? Cennet doğrumu,doğru.Peki bu dünyada zevki sefa içinde bişiyler çalarak zengin olan adamların gideceği yer nere ? Cehennem burada doğru.Peki cevapla bakalım burda kim ebedi sonsuzlukta mutluluğa ulaşacak ?

MOONROW

Banlı Kullanıcı
Blackwood +1 cagatay98 sorum bu değil neden yaratıldığımız yani bize ihtiyacı yok ki bizim cennette mutluluğumuza. Blackwooda katılıyorum; Acaba tanrıyı kim yarattı?

cagatay98

Kayıtlı Üye
Blackwood +1 cagatay98 sorum bu değil neden yaratıldığımız yani bize ihtiyacı yok ki bizim cennette mutluluğumuza. Blackwooda katılıyorum; Acaba tanrıyı kim yarattı?

Dostum buna bizim idrakımız yetmez zaten düşün dur ne kadar düşünebilirsen :) Allah kendisini zikretmemiz,ibadet etmemiz için bizi yarattı ve her birimize kendinden birer ruh üfledi yani hepimiz biraz biraz onun özelliklerini taşıyoruz.Sen nasıl diyosun ya hani egonu tatmin ediyorum diye belki onda bu başka bi boyutta böyle anla işte :)

MOONROW

Banlı Kullanıcı
İşte problem orda yazmışsın ya Allah bizi ibadet etmemiz için yarattı diye, hiçbir şeye ihtiyacı yok ki Allah'ın ne bizim kulluğumuza ne de ibadetimize böyle düşün bizi neden yaratsın?

Love Song

Banlı Kullanıcı
Bende uzun süre tanrının sadist olmasına yorumladım,fakat sonra kutsal kitaplarda birden fazla yalan olduğunu düşünmeye başladım.

''Cennete gidecek ve sonsuza kadar mutlu olacak'' gibi nasıl yani sonsuza kadar yaşamak tabiki sıkıcı olur fakat tanrı istediğim her şeyi yapmamı sağlarsa sıklmamak için kendi minik evrenimi yaratır ve onların tanrısı olurdum.

Fakat pek çok farklı inançtaa senin sorunun alternatif cevapları var,mesela ibadet etmezsek tanrının öleceği gibi

bu soruyu 3 büyük dine göre yorumlarsak tanrı Lucifer ile bir savaşa girecek değilmi?

İşte dünyanın şu haki haline bakarsak Lucifer tanrıya fark atmış durumda,tevrat 2000 yıl önce dini yadı desek
dünyanın yaşı 6 milyar yıl bilinen şehir tarihleri 10.000 yıl olan'da var ilk inançlar o zaman oldu diyelim o inançlara bakarsak zaten çoğunun tanrıları tevratta geçen 71 demon'dan birisi.

şimdiye kadar 110 milyon insan doğduysa ve bunlardan 15 milyarını 3 büyük dinden birine inanıyordu desek ve yarın kıyamet kopsa

15 milyon insan tanrının yanında 95 milyon tanrının karşısında olacak,yani sonuç çok belli değilmi?

anlaşılan tanrı bir savaş yaparak iktidarını kurtarmayı planlamış fakat görünüşe göre pek başarılı olamamış.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Neden yaratıldık? Her inanca göre soruyorum bunu neden? İslama göre ilk önce ruhlar yaratıldı ve ruhlar alemindeki ruhlar fiziksel bedene sahip olmak istediler. Ancak yaratan(Allah, Tanrı) hiçbir şeye ihtiyacı olmayan yüce bir varlık ise bizi neden yarattı? Kulluk edelim diye yarattı yazar kitaplarda ancak onun bizim kulluğumuza ihtiyacı yok ki neden yaratsın bizi? Acaba hiç yaratan diye bir şey yok mu? LÜTFEN kendi dininize göre cevap vermeyin! Saygılar ... (Mobil)
İnsanlar isteselerde istemeselerde kendi dinlerine göre cevaplar verirler fıtrat meselesi,kendi inancıma göre cevaplamayacağım deselerde biryerden sonra kendi inancından atıflar yapıcaktır,biz kendimi gücümüzle tanrıyı hesaba çekemiyoruz ki sırf kendi düşüncelerimizi paylaşalım delilsiz
bir canlının verdiği bir karara kendimiz anlam katarsak bu yanıltmacı bir davranış olur

Gelelim tanrı bizi neden yarattı " Ben gizli bir hazineydim tanınmak bilinmek istedim " diyor sadece beni tanıyınla bırakmamış akıl vermiş irade vermiş
kötülüklerin sebebi insanın bizzat kendisidir melekler Allaha şöyle demişti " sen dünyada kan döküp fesat çıkarıcak bir varlık mı yaratıcaksın ? " Allah ta " Ben sizin bilmediklerinizi bilirim "
yer yüzünde çok güçlü bir idareci yaratmak istedi yer yüzünü her anlamda çekip çeviricek onun hükümran sıfatının tecellisi olucak bir varlık yaratmak istedi
bir ayette " ben yer yüzünde bir halife yaratıcam " halife güç sahibi kudretle yöneten demek

Kendisini bildirmek istedi onu bilelim tanıyalım istedi ona kalben bakan herkez iyiki yaratmış beni der yaratılmamızdaki hikmetler saymak ile bitmez
güç sahibi kudret sahibi bir ilah dilediğini yapar yaratmak istemiş yaratmış
bizi yaratıp boş bırakmamışta
onun yarattığı şeyleri mideye indirirken veya yarattığı şeylerden faydalanırken iyi hoş ama sonra tanrı insanı neden yarattı
sanki insan çok yüce bir varlık ta "sen bana neden dokundun" diyor
sana hayat hakkı vermiş otur şükret işte.

Fakirlik meselesine gelince şunu kabul etmek lazım ki zenginlerin gözü doymadığı için fakirlik var
birgün Türkiyede bir hesaplama yapıldı diyanet tarafından eğer bugün Türkiyedeki en zenginlerden
zekaat toplansa nekadar toplanır diye 2014 yılı bütçesinden tam 7 kat daha fazla para toplanabileneceği ortaya çıktı
ve günümüz Türkiyesinin büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunuda unutmayalım bu şartlar altında
7 kat daha büyük bir ekonomi ile ülkede fakir kalmaz
zekaat nezaman islamın öngördüğü şekilde uygulandıysa o ülkede fakir kalmamıştır
bunu merak edenler ömer bin abdulaziz dönemini inceleyebilir o dönemde sadaka vericek fakir kalmamıştı.

Hadi bunun dini yönünü bırakalım şöyle birşey düşünelim Türkiyede her muhtarlık bir örgütlenme yapsa her muhtarlık kendi bölgesinden yardım paraları toplasa sonra o bölgede osmanlı zamanındaki kervansaraylar tarzı birşey yapsalar ( kervansaraylar genelde fakirler için muhtaçlar için kurulmuştur )
ülkede fakir kalırmı ? 2 paket sigara içen bir paket içsin öğlen dışarda yemek yiyen bir ay evden yemek götürsün bodruma antalyaya tatile giden bir kerecik gitmesin
bu paraları buna yatırsın birkerecik bakın bakalım fakir kalıyormu.
Millet yağmur mevsinlerinde teraslarına evlerinin önüne bidonlar koysun o su dolan bidonlar bir tankerde toplansın arıtma tesislerinde içilicek duruma getirilsin afrikaya sususuz çocuklara gönderilsin insanların bunu yapmalarına tanrımı engel oluyor ? Geçenlerde forumdada tartışıldı kafaya buzlu su dökmeyi biliyor herkez
afrikadaki susuzlar içinde birkere su toplayın sususzlara suvermekle beraber en azından israf yapmamış olursunuz
İnsan her haltı yapsın yapsın kendi keyfinden başka birşey düşünmesin ortalıkta dönen zulümlere karşıda " bana dokunmayan yılan bin yaşasın " kafasını yaşasın
sonrada tanrı sadist olsun tanrı suçlu olsun,adalete inanan hiçbir insan bu yorumu yapmaz.

MOONROW

Banlı Kullanıcı
Neden tanınıp bilinmek istesin ki tanınıp bilinmeye ihtiyacı yok ki?

Var Yok

Kayıtlı Üye
İş
Evet
Dostum buna bizim idrakımız yetmez zaten düşün dur ne kadar düşünebilirsen :) Allah kendisini zikretmemiz,ibadet etmemiz için bizi yarattı ve her birimize kendinden birer ruh üfledi yani hepimiz biraz biraz onun özelliklerini taşıyoruz.Sen nasıl diyosun ya hani egonu tatmin ediyorum diye belki onda bu başka bi boyutta böyle anla işte :)

Öyle olsaydi akil denen seye ihtiyac olmazdi ki.

Bence ne kulluk etmek icin ne de imtihan icin yaratildik. Bir sistem isliyor ve bizler bu sistemin parcasiyiz. Inancima gore de bazi seyleri zamanla idrak ederiz.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
- Simülasyon türü bir sebepten yaratıldık açık anlatamam bu kısmını. Yaratılmaya da bilirdik, anı yaşayın keyfini çıkarın hazır bunları sorgulayabilecek bir öz bilinciniz bahşedilmişken. Bu maddede yazılanlar ''yaratılış'' konusuna inanıyorsanız geçerlidir, diğer türlü okumadınız varsayın. Zira ''yaratıcı'' diye soru sorulduğunda ''yaratılmaktan'' bahsetmeden konuya cevap veremeyiz.
- İslama göre ruhlar bedene sahip olmak istemediler çünkü zaten bedenli yaratıldılar. İçine ruh üflenmiş çamur. İlk model sadece çamurdan üretilmiş bedene sahiptir. Gerisi kan ve pıhtıdandır Kuran böyle der.
- İşte neden yarattı, tanrı nedir, nasıldır bunların cevabını asla ama asla tam olarak alamayacaksınız. Zira ''O'' nun dışında hiçbir varlık bu soruların tam ve gerçek cevabına sahip değil, olması da mümkün değil. Bir şeyi bilmek için önce algı kapasitemizin içine sığması gereklidir. Algı kapasitesimizin yetersizliğinden, ''O'' olmayan hiçbir olgu ''O'' nun hakkında gerçek cevaplara sahip olamaz. Sevdiğim bir laf var bu konuda '' İdrak-ı meali bu küçük akla gerekmez; zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez..'' Bu her konuda böyle. Nükleer güçten anlamayan birini, nükleer santrale soktuğumuzda ve hadi çabuk reaktörü kapat yoksa patlayacak dediğimizde, nasıl çaresizlikten o tuşlara bilgisayarla bakıp akıl terazisi kırılır aynı konu.
- Yaratan diye bir şeyin olmadığına inanmak isterseniz sizin için bir süre yaratıcı diye bir şey olmaz. Zaten mesele de kişiseldir. Size göre yok başkasına göre var. Yine her konuda olduğu gibi bu da kişiyi bağlar. Ben şimdi kesinlikle var desem ne olur yok desem ne olur? Anlatabiliyorumdur sanırım.

karanlık yolcu

Banlı Kullanıcı
arkadaşlar şimdi olaya daha farklı açıdan yaklaşacağım . ben uzun zamandan beri uzaylıları dünya dışı varlıkları inceliyorum . ister uzaylı deyin ister dünya dışı varlıklar deyin size kalmış . bana göre uzaylılar insanları belli bir sistem düzen içerisin de tutmak için dinleri uydurdular .. bu dinlere de mucize adı verilen hikayeler koyup insanların inanmasını sağladılar . dünya da bazı insanları seçerek ' seçilmişleri - peygamberleri ' kullanarak insanları fazla düşünmemeleri için bir şeylere inandırdılar .. tabi bazı insanlar bu bağnazlık dönemini atlattı ve kendini bilim de teknoloji de uçurttu .. bakınız batıya bakınız orta doğuya .. bir söz vardır çok sevdiğim . ' tanrı dinazorları yarattı sonra dinazorları yok etti , sonra tanrı insanı yarattı ama bu sefer insan tanrıyı yok etti ' diye .. bence bu dünya dışı varlıklar insanlık tarihin de bazı olayları kitaplar da toplayıp pompeii firavun gibi olayları insanlara aktararak inanmalarını sağladılar .. batık kıta mu ve atlantis neden hiç kuran da geçmez ? bütün dinler niye hep birbirinin benzeri ? açıkçası ben yavaş yavaş soğuyorum dinden .. kesin bir kanıt görmeden de inanmam gibi ..

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Neden tanınıp bilinmek istesin ki tanınıp bilinmeye ihtiyacı yok ki?

Yasaklanmışsınız ama heralde bir şekilde gelip mesajı okursunuz üyeliğinizle giriş yapamasanızda.

Tanrı neden bilinmek istesin,evet bilinmeye ihtiyacı yok ama bizi yaratmak istemiş
bir mühendiz düşünün bir tesis yapıyor ço büyük bir tesis o tesisin her bişeyi çok güzel çok ihtişamlı o tesise birgün son vericek yıkıp yok edicek
ama bir karar veriyor ve diyor ki ben burası yıkmadan önce tüm bu tesiste söz sahibi olucak hepsinden daha güzel benim burada oluşturduklarımı tamamlayacak birşey daha koyayım,tanrıda burada böyledir melekleri yarattı bir çok varlık yarattı sonunda hepsinden daha güzel birşey yaratmak istedi bu aleme son vermeden önce
ve istedi ki birileri onun gücünün kudretinin farkına varsın bilsin,bir sanatçı düşünün neden sanatçı sanatını yapıpta evinde saklasın ?
sanatçı sanatını sergilere sunar ki görenler bu güzelliği yaşasın diye.
birde insanın yaratılması bazı meleklere mesaj içindir melekler kendilerini Allahın yanındaki yegane varlık sanıyorlardı ( bir çok müslüman buna katılmaz ve şimdi bu ne saçmalıyor dediklerini duyar gibiyim)
Allah insanın yaratılacağını meleklere söylerken melekler şunu dedi " biz seni överek taktis ederek ibadet yapmıyormuyuz ? "
Allah burada şu mesajı vermiştir dilersem sizden daha büyüğünüde yaratırım ve nitekim yaratmıştır burdaki büyüklük çok farklı bir anlamdadır
melekler insana secde etti sonra melekler ademden hiç bilmedikleri bilgileri aldılar daha önce Allahın meleklere bildirmediği bilgilerdi bunlar
ve daha bir çok hikmetli şeyle karşılaştı melekler.
İnsan Allahın yaratma sanatının son ve en güzel örneğidir,bu söylediklerimi kendi zihninizde düşünürseniz daha iyi anlarsınız
bazı şeyler forumda yazılarak anlaşılmaz o yazılanları sakin bir kafayla düşünmek lazım.

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [Sürünüyoz bea :D]
Benim görüşüm şu : " Ruhlar olarak yaratıldığımızda şeytanın tanrıyla olan tartışması olmasaydı, bedenler halinde 3. boyuta sürülmeyecektik.Bu insanlar ve şeytanın savaşı aslında.O bizi kendi yoluna sürüklemeye çalışıyor, biz de ruhumuzu yükseltmeye uğraşıyoruz.Amaç ruhu ilk yatıldıgı haline ve özüne döndürmek.Tanrı parçacığı olan özümüze dönmemiz için buraya gönderildik.Hepimiz yaratıcılık ve tanrısallıkla varedildik.Bu büyük kainat zaten bizde saklı.Hz Ali den tutun Hz.Mevlana Celaleddin-i Rumi ye kadar bi çok alim bunu söylüyor zaten.Yaratıcı saf sevgidir benim görüşümce Bilinçli enerjidir.Bir olay diğer bir olayın sebebidir.Sebep sonuç yasası deniyor ki bu durumda tesadüf denen kavramın varlıgından bile söz edilemez.Evren ve yaratılış Kusursuz bir denge içinde yaratılmış.Buna biz de şahidiz.Neden bazı insanlar, hayatları eziyet içindeyken, diğerleri onların üzerinden para kazanıyor ya da diğerleri neden daha bi durumda, üstelik haketmiyorlarken.Çünkü düşüncelerimizin gücü hala tehlike yaratmaya devam ediyor.Farketmeden kullanırsın, kumar oynarsın ya iyi bi yaşam sürersin, ya da kötü! Bu farkında olsan da olmasan da adaletli olarak senin seçimindir.Bugün bütün savaşların, Dünyanın gidişatının v.s sorumlusu bu kanundur.Quantum düşünce yasası..İşte başından beri bunları bilseydik, Dünyayı değiştirebilirdik ama gelen her kadim bilginin üzeri bi şekilde örtüldü ve insanların gözleri baglandı.Bu demir çağının başlangıcı oldu.Altıncagdan sonra bu düşüş dünyayı bugünkü haline sürükledi ama artık kötülük geldiği yere dönmek üzere.Kıyamet savaşından sonra Hz. isa Altıncagın yeniden gelişini, Ruhların tekamülünü (yükselişini) tanrısallığa, dönüşü müjdeleyecek.Mehdiyet uyanacak ve biz neler yapabileceğimizi göreceğiz.Gücümüzü keşfedeceğiz.İşte kıyamet dediğimiz olgu da budur." İnsanın kıyameti tekamülü(yükselişidir) " Sevgiler

BerkOps

Kayıtlı Üye
İş
PROFESYONEL ÖĞRENCİ
Ben bunu lisede din öğretmenime sormuştum o zamanlar agnostisizm inancını savunuyodum. Ve bana dedi ki: tanrı kendinin bilinmesini ve egosunu ona inananlarla tatmin ediceğini söylemişti.

Evil

Kayıtlı Üye
Önce melekleri saf nurdan ,sonra şeytanı saf alevden ,sonra ademi topraktan yarattı .İyilik ,kötülük,iyilik+kötülük .Alemde her şey uyum ve dengededir .Her şey bir sebep için var ...

• Beğendim
Tepkiler: yay

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
tanrı, sonsuz akıl ve yaratma gücüne sahip bir varlık, neden yaratmasın? yaratır. insanıda cinide meleğide hayvanıda bitkiyide yaratır. Evrenin kuralı nedir biliyor musun. yaratıcıyı asla sorgulayamazsın. ne kadar sorgulasanda eninde sonunda yol kendi acizliğine çıkacaktır. bu yüzden islamiyet teslimiyettir, müslümanın anlamı Allah ile barışan demektir, herkes Allah ile barışmayı beceremez.

dexter

Elit Üye
Neden yaratildigimizin bilincine kişisel olarak varıp bunu sorgulayabilmek için yaratildik. Kişisel bir deneyim ve tamamen neye inanirsan ona güvenirsin. Kimse bunu kanıtlayamaz, temel sensin ve bu da her insanın özel bir deneyimidir.

• Beğendim
Tepkiler: yay

codzombi

Kayıtlı Üye
Yillarsirbaradigimiz belki de.cevabini hic bilemeyecegimiz bir soru. Sayin chillout simulasyon benzeri bi gorusten bahsetmis bazi yerlerde geciyor bu kiim detay yok kaynaklarda. Tabi benim icin yorumum su olurdu. Bizi izliyor guzel de sarkilar mirildaniyor. Aha da bu : m.youtube.com/watch?v=WHO1SgjVT24

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...