Kurt adam efsanesinin kökleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ulas149

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar ben oculus epey uzun zamandır mabette bulunamadım bunun nedeni bilgisayarımın arızalanması ve bir yakınımın ani bir vefatıydı. bugün size kurtadam efsanesinin kaynağını anlatacağım. genel olarak çoğu kişi kurtadam motifinin ingiltere ve keltlere dayandığını zanneder. fakat asıl olarak bu efsanenin kökü yunanlara dayanır. Hikaye şöyledir:Antik çağlarda, şimdiki yunanistan içinde kurulu olan arkadya krallığının kralı lykaon çok acımasız ve kana susamış bir hükümdardır. misafirlerden nefret eder ve sarayına gelen misafirlere kötü davranır hatta bazılarını öldürürmüş. birgün tanrıların efendisi zeus un kulağına insanların dinsizleştiği hakkında bir söylenti gelir. oda bunu öğrenmek için bir gezgin kılığında kral lykaonun sarayına konuk olur. bunu öğrenen halk bu gezginin sıradan biri olmadığını söyler ve tanrılara dua etmeye başlarlar. bu söylentileri işiten lykaon sinirlenir ve bunun doğru olup olmadığını anlamak için bir köleyi keserek parçalarını akşam yemeği için hazırlatarak masaya , zeusun önüne gettirtirir. kralın onlarca oğlu vardır ve oğullarıyla hep gurur duyar. kendisine yapılan bu saygısızlık karşısında çok öfkelenen zeus lykaonun sarayını şimşekleriyle yok eder ve oğullarının hepsini öldürür. lykaonu ise lanetleyerek kurt ve insan karışımı yaratığa dönüştürür(lykos yunancada kurt demektir.)oğullarını ve sarayını kaybeden lykaon topraklarından sürgün edilir. bir rivayette, lykaonun üzerindeki laneti bozmak için dünyayı dolaşarak bir çözüm ararken ingiltere adalarındaki paganlardan yardım ister. paganlarda bu laneti tamammen bozamayacaklarını, fakat her dolunayda birkere kurt adama dönüşmek şartıyla hafifletebileceğini söylerler. kurt adam efsanesinin bu şekilde keltlere ait ol- duğu sanılır. günümüzde kurt adamlara takılan bir isim olan "lycan" adını lykaondan alır.
umarım sizi sıkmadan ve güzel bir şekilde anlatabilmişimdir. :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...