Neden kimse kanıtlayamıyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rabiosa

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hepimiz burada birçok paranormal iş üzerine kafa yoruyoruz. Kafamı karıştıran şey ise şu: Dünyada birçok yarışma yapışmış. Paranormal herhangi bir olayı kanıtlayana para ödülü. Şu ana kadar kimse kanıtlayamamış. Aşağıda bir kısmının listesi var.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_prizes_for_evidence_of_the_paranormal

Teşekkürler. Bol umutlu ve mutlu günler.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Çok güzel konuya değinmişsiniz
bir iddiayıda ben buraya taşımak isterim
adamın ismini unuttum baya zengin ve meşhur bir adam telekinezi konusunda meydan okuyordu
bunu yapabilen varsa gelsin önümde yapsın ona milyon dolarlar vericem demişti
böyle bir iddiaya rağmen neden hiçkimse çıkmadı ben merak içindeyim doğrusu

origanum

Yönetici
Eğer şov niyetine yapılırsa kişi o anda tüm yeteneklerini kaybeder, tabi yeteneklerinden başkasına bahsedenler de aynen, değil ulu orta göstermek. Bütün paranormal aktivitelere hakim kişiler de normal olarak bunu bildiği için kendi başını yiyecek kadar saftiriği çıkmaz. Çıkarsa zaten kaybetmeye mahkum bir kişiliktir.

yare-i yarim

Moderator
İş
Eğer şov niyetine yapılırsa kişi o anda tüm yeteneklerini kaybeder, tabi yeteneklerinden başkasına bahsedenler de aynen, değil ulu orta göstermek. Bütün paranormal aktivitelere hakim kişiler de normal olarak bunu bildiği için kendi başını yiyecek kadar saftiriği çıkmaz. Çıkarsa zaten kaybetmeye mahkum bir kişiliktir.

Bu dediğiniz üzerine bir soru sormak istiyorum izin verirseniz :) amacım asla şüpeyle yaklaşmak değil sadece net cevap alabilmek için daha iyi kendimi ifade edebilmek.
Yeteneklerinden başkasına bahsedenlerde aynen dediniz peki bu forumda çalışmalar yapanlar ben bunu başardım diyenler neden kaybetmiyor ? hatta bu özelliklerini vurgulayacak kullanıcı isimleri bile alıyorlar.

Bir sorumda şudur bildiğim kadarıyla insan bir yeteneklere uğlaşmak için çalışmalar yapıyor ve gene bildiğim kadarıyla bu çalışmalar sonucunda tamamen kendi özünde olan bir gücü yükselterek bunu yapıyor peki bu yeteneğin kaybedilmesi nasıl oluyor ? İnsanın kendi özünden gelmiş olan bir güç nasıl oluyorda hiçbir varlığın vs. müdahalesi olmadan gidiyor ( bu konudaki açıklamalarda gücün kaybedilmesinde varlıkların rolü yoktur deniliyor )

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Nasıl kanıtlanabilir ki? Herkes yine inanmak istediğine inanacak, yetenekli insanlarda yeteneklerini kendince kullanmaya devam edecek.

origanum

Yönetici
Bu dediğiniz üzerine bir soru sormak istiyorum izin verirseniz :) amacım asla şüpeyle yaklaşmak değil sadece net cevap alabilmek için daha iyi kendimi ifade edebilmek.
Yeteneklerinden başkasına bahsedenlerde aynen dediniz peki bu forumda çalışmalar yapanlar ben bunu başardım diyenler neden kaybetmiyor ? hatta bu özelliklerini vurgulayacak kullanıcı isimleri bile alıyorlar.

Bir sorumda şudur bildiğim kadarıyla insan bir yeteneklere uğlaşmak için çalışmalar yapıyor ve gene bildiğim kadarıyla bu çalışmalar sonucunda tamamen kendi özünde olan bir gücü yükselterek bunu yapıyor peki bu yeteneğin kaybedilmesi nasıl oluyor ? İnsanın kendi özünden gelmiş olan bir güç nasıl oluyorda hiçbir varlığın vs. müdahalesi olmadan gidiyor ( bu konudaki açıklamalarda gücün kaybedilmesinde varlıkların rolü yoktur deniliyor )

Forum sanal bir ortam, bir sürü kişi egosunu burada tatmin ediyor. Yüzyüze bildiğiniz, güvendiğiniz insanlar değil, gerçekte yetenekli olup olmadıklarını bilemez insan. Örneğin şifa verdim diyen birisi bu yeteneğini kaybetmez, ya da aşk büyüsü yaptım bir zamanlar diyen. Ancak detaya girdiği an kendi sonu olur. Hele bir büyünün detayını veren kişi hem kendi yeteneklerini kaybeder hem de o büyüyü çöpe atmış olur bir daha kimse kullanamaz o tarifi. Zaten kitaplardaki büyüler de bu yüzden sadece arşivliktir, mazide kalan çalışmalara örnek teşkil etmesi bakımından ama asla çalışmayan uygulamalardır, çömezler görsün bilgi ve görgülerini artırsın diye eski uygulamalar anlatılır. Bu sitedekiler de böyle tarifler zaten, kimse hala çalışan uygulamasını paylaşacak kadar enayi değil. Kaldı ki kendi varisine bile anlatmaz, usulüne göre öğrenmesini sağlar, bu usulü de açıklayamam mesela. Bir de sadece yetenek kaybı ve büyünün tutmaması ile kalınmıyor, yetenek kaybından başka ceza da alınıyor, ekole, kullandığı öğreti sistemine göre farklılık gösteriyor. Örneğin yaptığımı cümle alem bilmesine rağmen asla büyü tarifi verdiğim görülmemiştir, zira benim geldiğim ekole göre bunun cezası ölümdür. Yetenekle birlikte hayatımızı da kaybederiz. Şifacılık biraz farklı şifacı yetiştirirken yöntemini anlatıyoruz ve yetenek gitmiyor, çünkü ilgi duyan her insan uğraşırsa ama iyi ama orta hallice şifacı olabilir.
Sanal alemdeki ben şunu başardım diyenler ya birşey yapamamıştır ve hava atma ihtiyacında olan veletlerdir ya da bunu söylemenin yasak olduğunu bilmeyen ve bu işlere henüz hazır olmayan ve bu ilk ve son başarıları olan kişilerdir. Bu özelliklerini vurgulayacak kullanıcı isimleri alanların da amacı alenen belli: Reklam. Birkaç mesaja bilgili imiş gibi cevap verip kendine müsteri (kurban) seçebilmek. Elimizden geldiğince av peşindeki bu dolandırıcıların foyasını çıkarıyoruz. Gerçek bir büyücünün reklama ihtiyacı yoktur, nasibi olan müşteri gizli kapaklı bir şekilde ona gelir.
Güç kaybı sadece insanın kendi kendine etmesi yüzünden. Yaydığı enerji frekansı değişerek güç kazanıyor ve yine frekansını (söz ve düşünce ile) değiştirerek güçten yoksun hale dönüşüyor. Nasıl ki enerji için bol çalışma yapıyor ve çaba sonucunda kendi bilinçaltını etkiliyor ve titreşimini artırıyor ise ortaya dökünce de önce yine bilinçaltından yaydığı frekans değişiyor ve evrensel kurallar gereği sessiz kalması gerektiğini unutup ilahi plandan ceza alıyor. Bu işlere gizli ilimler deniyor ve gizli kalmak zorunda. Açmak emri geldi 2000 yılında, enerjiler değişiyor artık ama herkese değil sadece algısı biraz aralanmış olanlara ve o da sembollerle anlatılmalı ve herşey değil sınırlı konular. Henüz ulu orta anlatan ceza alır ve bu yetenek kaybı olur, yıllar boyu bereketsizlik olur, sağlık yitimi olur, hayat kaybı olur. İnsanlık 150 yıl kadar sonra daha hazır hale gelecek ve bir sürü şey o zaman su yüzüne çıkacak. Ama şimdi çok erken.
Kusura bakmayın, benim bu kadarını anlatmaya yetkim var. Umarım birazcık da olsa aydınlatıcı olabilmişimdir.

yare-i yarim

Moderator
İş
Forum sanal bir ortam, bir sürü kişi egosunu burada tatmin ediyor. Yüzyüze bildiğiniz, güvendiğiniz insanlar değil, gerçekte yetenekli olup olmadıklarını bilemez insan. Örneğin şifa verdim diyen birisi bu yeteneğini kaybetmez, ya da aşk büyüsü yaptım bir zamanlar diyen. Ancak detaya girdiği an kendi sonu olur. Hele bir büyünün detayını veren kişi hem kendi yeteneklerini kaybeder hem de o büyüyü çöpe atmış olur bir daha kimse kullanamaz o tarifi. Zaten kitaplardaki büyüler de bu yüzden sadece arşivliktir, mazide kalan çalışmalara örnek teşkil etmesi bakımından ama asla çalışmayan uygulamalardır, çömezler görsün bilgi ve görgülerini artırsın diye eski uygulamalar anlatılır. Bu sitedekiler de böyle tarifler zaten, kimse hala çalışan uygulamasını paylaşacak kadar enayi değil. Kaldı ki kendi varisine bile anlatmaz, usulüne göre öğrenmesini sağlar, bu usulü de açıklayamam mesela. Bir de sadece yetenek kaybı ve büyünün tutmaması ile kalınmıyor, yetenek kaybından başka ceza da alınıyor, ekole, kullandığı öğreti sistemine göre farklılık gösteriyor. Örneğin yaptığımı cümle alem bilmesine rağmen asla büyü tarifi verdiğim görülmemiştir, zira benim geldiğim ekole göre bunun cezası ölümdür. Yetenekle birlikte hayatımızı da kaybederiz. Şifacılık biraz farklı şifacı yetiştirirken yöntemini anlatıyoruz ve yetenek gitmiyor, çünkü ilgi duyan her insan uğraşırsa ama iyi ama orta hallice şifacı olabilir.
Sanal alemdeki ben şunu başardım diyenler ya birşey yapamamıştır ve hava atma ihtiyacında olan veletlerdir ya da bunu söylemenin yasak olduğunu bilmeyen ve bu işlere henüz hazır olmayan ve bu ilk ve son başarıları olan kişilerdir. Bu özelliklerini vurgulayacak kullanıcı isimleri alanların da amacı alenen belli: Reklam. Birkaç mesaja bilgili imiş gibi cevap verip kendine müsteri (kurban) seçebilmek. Elimizden geldiğince av peşindeki bu dolandırıcıların foyasını çıkarıyoruz. Gerçek bir büyücünün reklama ihtiyacı yoktur, nasibi olan müşteri gizli kapaklı bir şekilde ona gelir.
Güç kaybı sadece insanın kendi kendine etmesi yüzünden. Yaydığı enerji frekansı değişerek güç kazanıyor ve yine frekansını (söz ve düşünce ile) değiştirerek güçten yoksun hale dönüşüyor. Nasıl ki enerji için bol çalışma yapıyor ve çaba sonucunda kendi bilinçaltını etkiliyor ve titreşimini artırıyor ise ortaya dökünce de önce yine bilinçaltından yaydığı frekans değişiyor ve evrensel kurallar gereği sessiz kalması gerektiğini unutup ilahi plandan ceza alıyor. Bu işlere gizli ilimler deniyor ve gizli kalmak zorunda. Açmak emri geldi 2000 yılında, enerjiler değişiyor artık ama herkese değil sadece algısı biraz aralanmış olanlara ve o da sembollerle anlatılmalı ve herşey değil sınırlı konular. Henüz ulu orta anlatan ceza alır ve bu yetenek kaybı olur, yıllar boyu bereketsizlik olur, sağlık yitimi olur, hayat kaybı olur. İnsanlık 150 yıl kadar sonra daha hazır hale gelecek ve bir sürü şey o zaman su yüzüne çıkacak. Ama şimdi çok erken.
Kusura bakmayın, benim bu kadarını anlatmaya yetkim var. Umarım birazcık da olsa aydınlatıcı olabilmişimdir.

Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim,anlatıldıkça insanda merak uyandıran bir konu bu ama anlatıcaklarınız bukadar bunlarla yetinicez mecburen :)
Anladığım kadarıyla yetenek kazanmakla bitmiyor onu taşıyabilmekte önemli taşıyamayanlar mensup oldukları ekole göre cezalar alıyorlar
yeteneklerini geliştirmek için çalışmalar yapan kişiler mensup oldukları ekollerini nasıl belirliyor bunuda merak ediyorum
gün gelir bunuda öğrenebilirim umarım birgün.
Verdiğiniz cevabınız için çok teşekkür ederim sayenizde bilgilendik.

origanum

Yönetici
Tespitleriniz doğru. Sorunuzun cevabını ise bugün öğrenebilirsiniz:)
Belirlemiyor esasında ustası gelip çömezini buluyor ve eğitiyor. Bizim seçim şansımız yok, istemem deme de, tıpkı istiyorum diyenin bir tarafını yırtsa da elde edemeyeceği gibi. Sadece dışarıya iş yapmama hakkımız var ki ben bunu kullanıyorum, hayatımı kazandığım farklı bir mesleğim var. Bu durumu kendi ailemden mecburen miras aldım ve eşim de aynı yoldan geçmiş biri. Evliliğimiz bile seçim hakkı olmadan, kaderimde direk vardı ve sorgusuz sualsiz evli buldum kendimi. Usta hangi ekoldense öğrenci de o yoldan gidiyor mecburen. Daha sonra farklı bir ekolden usta ile karşılaşabilir, ondan da eğitim alabilir ama bu çok nadir bir durum. Herkese olmaz. Bir de kişinin yatkın olabileceği ekol türüne göre karşısına üstat çıkar, kel alaka çıkmaz.

Mithra

Kayıtlı Üye
Bir şans tanıma ihtimalleri yokmu :) ben ailemin önünde bir kaç yıl önce yaptım o gün bugündür parapsikolojik bir iş yapamıyorum olmuyor aylarca uğraştım yine yoktu bende bıraktım sadece okuyorum.

asterix

Kayıtlı Üye
Anlattıklarınızdan bu sitede dolaşmanın bir şey kazandırmayacağı sonucu çıkıyor,sadece genel kültür olabilir belki.

origanum

Yönetici
Bir şans tanıma ihtimalleri yokmu :) ben ailemin önünde bir kaç yıl önce yaptım o gün bugündür parapsikolojik bir iş yapamıyorum olmuyor aylarca uğraştım yine yoktu bende bıraktım sadece okuyorum.

Tek seferlik veriliyor ancak çok çalışma ile yakın bir dalda başarı elde etmeniz de mümkün. Buna odaklanın bir de.

Anlattıklarınızdan bu sitede dolaşmanın bir şey kazandırmayacağı sonucu çıkıyor,sadece genel kültür olabilir belki.

Evet sadece genel kültür amaçlı site, bir de gerçek çömezler için kütüphane. Ama bu bilgilerin herkesin farkındalık seviyesini artırdığı da bir gerçek:)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ben bu sitede dolaşıp da olamayacağım bir sürü şey öğrendim.:) Olabilceğim iki üç şey kaldı onlarada üşeniyorum ama bu siteyi seviyor,sayın origanumu da deli gibi kıskanıyorum.
Saygılar.

codzombi

Kayıtlı Üye
sayın origanum , bir sürü havass kitabı var , bir sürü ekollerin kitabı var, sistemi var usulu var falanca yolu var . peki bunlar internette gün yüzüne çıkmış bir şekilde, ve bu bilgilerden bir çok kişi faydalanıyor . bir meditasyon bile eskiden sadece eğitim yerlerinde verilirken şuan tüm dünya biliyor . tasavvuf da bir sürü , muhiddini arabinin yazdıkları kitaplar vsvs yani o kadar bilgiyi açıklamışlar . bunlara neden ceza gelmedi , bunlar mı bilemedi ceza gelmeyeceğini kitapları yazdılar ? Saatlerin hazinesi kitabını yazmış , bu bilgiyi açıklamak yasak değil mi ? Sembolik açıklamiş dersiniz bilmem ben olayı çünkü bir çömez bile değilim. ama bu tür sorularımın cevabını da düşünmüyor değilim . kitaplara yazmak sistem ekolü tarafından yasak mı değil mi ? Bir başkasının formülü diğer başkasında çalışmayacaksa , gizlemenin manası nedir ? Veya bilgisi olmayan bir kişi o uygulmayı yapamayacaksa ? Yani mesele sembolik anlatıma dönüşünce yasak değil ama direk anlatınca yasak mı oluyor ? İkisi de aynı niyetle yazılmış ama siz daha iyi bilirsiniz.

Bir de 2000 yılından sonra dediniz , neden 2000 yılı ? bir özelliği mi var , emir kimden geldi ?

origanum

Yönetici
Plasebo etki vardır ilaçlarda:D Bilmeyen için; deneklerden bir kısmına ilaç bir kısmına musluk suyu verilmiş ve musluk suyu içenlerin bazıları da iyileşeceğine olan saf inancı yüzünden iyileşmiştir.
O kadar havass kitabı sadece eskiden ölmüş alimlerin toparlanmış bilgileri, yani artık normalde çalışma ihtimali kalmamış bilgiler. Ama bunların öğrencilere verilme amacı bunlara yakın şeyleri kendileri elde edip uygulama yapabilmeleri içindir. Yani işin ehli bundan yararlanır ve azıcık evirip çevirme ile kendi enerjisini katarak yenibir formül değişikliği ile işi çözer ve başarıya ulaşır. Ama bunu sıradan bir kişi değil de alanda eğitim almış kişi yapmayı öğrenmiştir ve uygular. Yoksa herhangi bir kişi sahaftan bulduğu kitaptakini aynen uygulasa olmaz, plasebo etki gibi bir miktar başarının yanından geçebilir o ayrı zira burada kişi olmasını çok istediği için o enerji ile çektiği için ve niyetinin gücü ile çekmiştir ve başarı gelmiştir:)
Şu anda çok kişinin bilmesi bilgi açma emri verildiği için. Hepimiz azıcık yayıyoruz. Bu site neden var sanıyorsunuz, pek çok ilgisi olmayan kişi bu işler hakkında fikir sahibi oldu, hurafe sandıkları olaylar hakkında aydınlandılar. Tasavvuf zaten eski öğretilerin islami şekle büründürülerek var olma savaşı verdiği bir sistemdir ve amaçları her ne olursa olsun gelecek nesle bu bilgileri ulaştırabilmektir. Tabi ki sembollerle üstü kapalı olarak ve sadece algısı açıklara aleni olarak. M. Arabi uygulama arşivini yaydı, genel yöntem öğretti o an yaptığı çalışmaları değil, özeli değil, işi biteni yazdı. Anlatmak istediğim de budur, kimse kendi hala üzerinde çalıştığı yöntemi vermez ve öleceğine yakın kitaba yazar gelecek kuşaklara faydalı olabilemek adına ki bu kişilerin hepsi öleceği zamanı kestirir.
Kişinin kendi varisi olan öğrencisi ustasının yaptıklarını birazcık değişim ile kendi enerjisine uyarlayarak kullanabilir aynısını kullansa başarı şansı azalarak da olsa tutar yani yaptığı büyü tam hedefe isabet edebilecek iken yine vurur ama ortadan değil de kenarından. Yani müşterisinin işini düzgün yapabilecekken azıcık aksaklık ile yapar ya da bir süre sonra tekrar yapması gerekir. İyi birşey değildir yani taklit, illa yapan büyücünün kendi enerjisi ve müşterinin enerjisi birleştirilip de kullanlmalıdır. Bunu yapabilemeyenden bir cacık olmaz tabiri caiz ise. Gizlemenin bir mantığı yanlış kişilerin eline geçip de yapabileceği iddiası ile ortalığı birbirine katıp kaosa neden olabilecek cahillerdir, cahilden kastım okuma yazma bilmeyen değil bu alanda alim olamayan ama buzdağının üstü gibi azıcık bilgi ile ukalalık yapan altındaki derinliğin farkında olmayan kişidir. Gizlemenin diğer mantığı ise yayıldığı an elektron yapısının değişmesi ve olacak olayın da madde diziliminin de bozulmasıdır. Günümüzde kuantum fizik ile çok güzel açıklıyorlar bunu.
Sembolik anlatımın sebebi evren değil insan kaynaklıdır, nice başlar gitti bağnazlık yüzünden. Karanlık çağlarda bunun böyle olması gerekiyordu, aydınlık çağda yine açık olacak. 2000 in nedeni çağ başlangıcı olması. Direk en üst ilahi plandan geldi emir. Yaratılmışların işi ve haddi değil yani.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bir yarışma var ve ödülü on milyon dolar öyle mi?
Kazanmak içinde tek yapılması gereken paranormal yeteneği göstermek, ama bunu yaparsan yeteneğini kaybediyorsun. Bana yeteneğin değerini bilmiyorsun, onu satıyorsun diyebilirsiniz ama insanların çoğu yeteneklerini gösterip o parayıda alırdı. Belki yeteneğine elveda derdi ama parasını alırdı. Bence yeteneklerini kaybediceklerinden yada yasak olduğundan değil. Yapamadıklarından çünkü istenilen para verildiğinde koşa koşa giderlerdi.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Birilerine anlatınca veya sergileyince ilmin , yeteneğin gideceği kısmına ben anlatmıyorum.
Bu siteye yazdıklarımız anlatmaktan sayılmıyor herhalde. Ya da herkes bu işlerden emekliye mi ayrıldı? :D
Normal hayatta medyumluğu meslek olarak yapanlar var. Bu işlerden para kazananlar var.
Doğru işlerimiz biraz karışır, bir süre çakramız kapanır, belki biraz talihsizlik.
Ama bizdeki bir yeteneği elimizden sonsuza dek alabilecek kudrette şeyler yok.

Bence insanların anlatmak istememesinin nedenleri başka şeylerdir.
1.Bedavaya bilgi vermek, yardım etmek istemiyorlardır. Para karşılığı herşeyi yaparlar.
2. Sizin kendilerine rakip olmanızı istemiyorlardır. Boynuz kulağı nasıl geçer.
3. Sakin sessiz yaşamak istiyorlardır.
4. Zarar görmekten korkarlar. Bilinmek yanında kendini bilmezlerden, her türlü tehlikeye açık olmaktır.

Konuda anlatılan şeyleri kanıtlasa da yapmıcak olanlar bence 3. seçenek.
Ünlü olmak istemiyor. Küçük hayatından memnundur. Parası da zaten vardır.
Açıkçası birgün bu işleri bırakp normal bir hayat sürebilmek ister insanlar.
Ben listeye bakmadım. Kanıtlayabilecek olabildiğim birşeyler olsa da 3. ve 4. şık benim için önemli.

codzombi

Kayıtlı Üye
Neden öleceği zaman ? ilahi cezadan kurtulabilmek için mi ? Bu eve köpek koyup azraili defetmeye benzedi :D

origanum

Yönetici
Neden öleceği zaman ? ilahi cezadan kurtulabilmek için mi ? Bu eve köpek koyup azraili defetmeye benzedi :D

Usül böyledir, kişi söylediği zaman ölür bir süre sonra, bunu bildiği için de erkenden göçmemek için öleceğine yakın sırlarını aktarır. Bazıları mezara götürür, iyice son ana sıkıştırdığından. Çünkü söylediği an zaten emekli olmuştur, bir daha iş yapamaz. Bunun ceza ile alakası yok tamamen insani yaşama isteği. Benzetmeniz pek uygun değil, bizim işleyiş böyle, dışarıdan anlaşılmayabilir ama içinde yaşadıklarımız, uymamız gerekenler binlerce yıldır böyle. Düzeni değiştirmek gibi bir lüksümüz olmadığı gibi uymayacağım da diyemiyoruz. Her yeni kişi eğitim almaya başladığında birşey yapmaktan ziyade önce kuralları, işleyiş düzenini kavrar, eğitim de gözlem ile başlar, teorik bilgi ile desteklenir. Tıpkı bizim siteye üye olanların önce kuralları okuması, sonra siteyi gezip anlayıp öyle teorik bilgileri okuması, biraz temel edindikten sonra sorması gibi. Eyleme geçmek ise sadece üstad denetiminde doğru edinilen bir kazanım.

yare-i yarim

Moderator
İş
Tespitleriniz doğru. Sorunuzun cevabını ise bugün öğrenebilirsiniz:)
Belirlemiyor esasında ustası gelip çömezini buluyor ve eğitiyor. Bizim seçim şansımız yok, istemem deme de, tıpkı istiyorum diyenin bir tarafını yırtsa da elde edemeyeceği gibi. Sadece dışarıya iş yapmama hakkımız var ki ben bunu kullanıyorum, hayatımı kazandığım farklı bir mesleğim var. Bu durumu kendi ailemden mecburen miras aldım ve eşim de aynı yoldan geçmiş biri. Evliliğimiz bile seçim hakkı olmadan, kaderimde direk vardı ve sorgusuz sualsiz evli buldum kendimi. Usta hangi ekoldense öğrenci de o yoldan gidiyor mecburen. Daha sonra farklı bir ekolden usta ile karşılaşabilir, ondan da eğitim alabilir ama bu çok nadir bir durum. Herkese olmaz. Bir de kişinin yatkın olabileceği ekol türüne göre karşısına üstat çıkar, kel alaka çıkmaz.
Bir kişi seçildimi istemiyorum demek gibi bir lüksü yok anladığım kadarıyla,cevabınız için çok teşekkür ederim bu ekoller meselesini çok güzel açıkladınız :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...