Yaş önemli mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ne zamandır merak ettiğim bir soru vardı. Bir blogta paylaşılmış yazıda diğer varlıklarla ilişkilerde ve çeşitli yeteneklerde belli bir yaş sınıfı olduğu yazıyordu. Biraz film konusu gibi geldi ama sonra düşününce normal bir hayat yaşarken bir anda bu konulara eğilen insanlar yok mu dedim. Sorum şu, belli bir yaştan sonra mı olur bunlar? Yazıda 18 deniliyordu. Bende 18 yaşına kadar parapsikolojiyi düşünmezdim bile. Sonra bir anda hiç bir olay yaşamadan sanki programlanmış gibi uyanmıştım. Böyle bir şey yaşayan var mı? Daha küçük yaşlardada bu konulara başlanabilir mi bilemiyorum ama Siz ne düşünüyorsunuz?
Soruyu doğru düzgün soramadım, sadece başka fikirleri merak ediyorum. Böyle bir şeyin doğruluk payı var mıdır?

dexter

Elit Üye
18 yaş bir nevi, aklın bir şeyleri daha rahat idrak etmeye başladığı bir döneme geçiştir. Sadece 18 demek yanlış olur elbette, genellemedir. İnsan zihni bu yaşlarda sorgulamaya başlar, bu sorgulama çoğumuzu ister istemez bu noktalara getirir.
Daha küçük yaşlarda algılamamız daha farklıdır bu da (bilinmez) yanlşa yöneltebilir. 18 ya da başka bir yaş, kaç olduğu çokta önemli değildir. Mesele aklın biraz daha olgunlaşıp, sorgulamaya geçmesindedir bence.

Not: Doğuştan buna eğilimli ve rehberi olanları bunun dışında tutabiliriz.

AJA

Elit Üye
Yetenekleri olanlar küçük yaşlarda hatta çocuklukta yaşamaya başlarlar deneyimlerini.Fakat varlıklarla iletişim o dönemlerde çok fazla farkedilmez.İdrak arttıkça ve kişi hazır olduğunda herşey bir anda değişir ve gelişmeye başlar. Buna direk 18 yaş sınırı koymak ne kadar doğru olur bilmiyorum.16-17 yaşlarımda bazı olaylar yaşamaya başlamıştım ve parapisikoloji hakkında hiç bir bilgim yoktu .Araştırmaya ise o olayları yaşadıktan en az 10 yıl sonra araştırmaya başladım.Bu kişiye göre değişiyor dolayısıyla.
Sevgiler :)

aşk1

Banlı Kullanıcı
yaş sınırı yok. yaş konusunda belli kalıplar vermek yanlış olur. bu kişiye ve alacağı eğitime bakar daha çok.

asterix

Kayıtlı Üye
Yaş sınırı değilde psikoljik olgunlaşma ve stabiize olma ilgili bie sorun var,yani çok genç kişiliği gelişmekte olan insanlar ergenlerin bu konularda çok dikkatli olması lazım,hele büyü varlık çağırma vs işlerine kesinlikle girmemmesi lazım,kendini geliştirme ile ilgil knulardada dikkatli olmalılar.Genç yaşlarda bence insan çok miktarda kitap okuyarak araştırarark bilgisini algısını yıllar içinde derinleştirmesi gerekir,bu konuları iyice araştırması öğrendikten kavradıktan sonra ,deneyler daha ileri yaşlarda yapılmalıdır.Şimdi sabırsızlık çağında yaşadığımız için bir çok genç herşeyi hemen elde etmek istiyor ama bu sakıncalı bir şey olabilir,sonuç almakta zor olabilir kanatindeyim.

AJA

Elit Üye
Evet genelde 16-17 yaşlarda merak salıyorlar ve genelde kötü tecrübelerle başbaşa kalıyorlar.Demon yada cin davet etmeye çalışan bir çocuğun annesinin yüzünü görmek istemezdim.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ne zamandır merak ettiğim bir soru vardı. Bir blogta paylaşılmış yazıda diğer varlıklarla ilişkilerde ve çeşitli yeteneklerde belli bir yaş sınıfı olduğu yazıyordu. Biraz film konusu gibi geldi ama sonra düşününce normal bir hayat yaşarken bir anda bu konulara eğilen insanlar yok mu dedim. Sorum şu, belli bir yaştan sonra mı olur bunlar? Yazıda 18 deniliyordu. Bende 18 yaşına kadar parapsikolojiyi düşünmezdim bile. Sonra bir anda hiç bir olay yaşamadan sanki programlanmış gibi uyanmıştım. Böyle bir şey yaşayan var mı? Daha küçük yaşlardada bu konulara başlanabilir mi bilemiyorum ama Siz ne düşünüyorsunuz?
Soruyu doğru düzgün soramadım, sadece başka fikirleri merak ediyorum. Böyle bir şeyin doğruluk payı var mıdır?
Bu sitede biz de kişiye özel eğitim, danışmanlık, rehberlik vs. yaptığımızda hep 18 yaş sınırı getirdik. Sebebi yasal düzenlemeler ve biz de bu düzenlemelere saygılıyız. İşin içine bireysellik girince sosyal kanunlara uyulmalıdır.
İşin özünde ise hiçbir yaş sınırlaması yoktur.
Varlıklar daha bebekken eğitime başlayabilir. (özel durumlu insanlarda) Hal böyleyken kainatta 18 yaş sınırı yoktur. :)
Şuan hala bazı Havass uygulamalarında ebeveynlerden izin alınarak büluğ çağına gelmemiş çocuklar bazı saptama uygulamalarında kullanılıyorlar. Bu etik mi, bana göre değil, başkasına göre normal..
Bir uygulamada kullanmak için değil de, Tibet'teki gibi eski Mısır ve Sümer'deki gibi eğitim için bence en uygun yaş 6-7'den itibaren olabilir.
Şuan ki Dünya koşullarında ve dinlerin bu kadar baskıcı ve tahrif edilmiş haliyle dolu bir ortamda değil elbette..

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Yaş sınırı olduğunu sanmıyorum. Ben hiçbir yeteneğim olmamasına rağmen 11-12 yaş civarı araştırmaya başlamıştım.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Cevapların hepsini okudumda genel olarak çocukluktan başlanıyor sanırım. Kendi için söyleyeyim, çocuklukta beri bir takım olaylar yaşayan insanlar bunları normal sanıyor. Hayatın bir parçası gibi oluyor. Korkulacak, ilginç yada gizemli bir şey görmüyorlar. Ama bir yaşa gelince ne yapmışım ben? diye sorarlar. Bir şeyler yapmaya başlama yaşı değilde, çoktan yaptığını anlama yaşını sormuştum ve cevaplarıda aldım, teşekkürler :)

origanum

Yönetici
Cevapların hepsini okudumda genel olarak çocukluktan başlanıyor sanırım. Kendi için söyleyeyim, çocuklukta beri bir takım olaylar yaşayan insanlar bunları normal sanıyor. Hayatın bir parçası gibi oluyor. Korkulacak, ilginç yada gizemli bir şey görmüyorlar. Ama bir yaşa gelince ne yapmışım ben? diye sorarlar. Bir şeyler yapmaya başlama yaşı değilde, çoktan yaptığını anlama yaşını sormuştum ve cevaplarıda aldım, teşekkürler :)

İşin özünü kısaca anlatayım, biraz eksik kalmış. Çocukluktan beri yaşayanların normal saymasından başlayalım, normaldir zira öyle doğmuşlardır, bir çaba göstermemişlerdir başlamak için, sahip oldukları enerjiyi buluğ çağına kadar oyun amaçlı kullanırlar ve bu sayede iyice evirip çevirmesi konusunda pratikleri olur. Bundan sonra da eğitim başlar. Birşey yapmayı başaramayana kuru eğitim olmaz. Eğitime başlamaya hazırlık seviyesi 6-8, başlama 8-12, herkesin olgunlaşma dönemi genlerine göre farklı bir süreçte olabilir. Örneğin ben eski usül bir eğitimden geliyorum ve 14 yaşımdayken çatır çatır büyü çözüyordum. Hiçbiri bir yaşa gelince ne yapmışım ben diye sormaz, bunun için doğduklarını ve hazırlandıklarını bilirler, görev ve amaçlarını da. Normal bir çocukluk ve gençlik geçirmezler. Globalleşme nedeniyle ilgi duyup özenenler ancak, şu bilgiye ulaşmanın kolay olduğu dönemin nimetlerinden yararlanarak birşeyler edinip yapmaya başlarlarsa doğumdan itibaren dahil olmadıkları bu zincirde elbetteki ne işleri olduğunu sorgulayabilirler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...