Perseid Göktaşı Yağmuru

hestia da annabeth

Kayıtlı Üye
"Bugünlerde kafanızı arada bir de olsa gökyüzüne kaldırın. Belki bir 'yıldız kayması' görürsünüz. Yılın en iyi göktaşı yağmuru olan Perseid göktaşı yağmuru başladı. Asıl Perseid göktaşı yağmurunu 12 Ağustos' u 13 Ağustos'a bağlayan gece görmelisiniz. Saatte 50-60 akan yıldız görebilirsiniz. Bence seyretmeye değer."

Halk arasında yıldız kayması, akan yıldız gibi terimlerle bilinen göktaşı yağmurları, aslında kuyruklu yıldızların uzaya bıraktığı kalıntılardır. Dünya zaman zaman bu kalıntıların üzerinden geçer. Böylece bu kalıntılar büyük bir hızla dünyaya düşüp atmosferde uğradıkları sürtünmenin etkisiyle alev alırlar. Biz de bu alevi parçaların hareketlerinden dolayı gökyüzünde bir ışık izi şeklinde görürüz. Yıl içerisinde dünya zaman zaman böylesi kalabalık grupların arasından geçmektedir ki bunlar arasında en ünlüsü ve görsel zevki en yüksek olanı 12-13 Ağustos geceleri izlenen Perseidlerdir.

Perseidlerin nedeni olan kuyrukluyıldız ise 109P/Swift-Tuttle dır. Bu kuyrukluyıldızın yörünge dönemi 133 yıl olarak hesaplanmıştır. Kuyrukluyıldızın kalıntıları Dünya ya saniyede 60 km gibi bir hızla ulaşıyor.
Gözlem Perseidlerin adını aldığı Perseus (Kahraman) Takımyıldızı nın doğmasıyla (kuzeydoğudan) başlayacak. Bu da saat 22:00 dolayları demek oluyor. Gözlem en iyi bu takımyıldızın biraz yükselmesiyle gece yarısı zirve yapacak. Gece yarısı çok daha fazla göktaşı yağmuru izleyebileceksiniz. Tabi göktaşı yağmurunu izlemek için Kahraman Takımyıldızı yönüne bakmanıza gerek yok. Yere uzanıp gözünüzü gökyüzüne dikmeniz yeterli olacak. Böylece bir yandan da gökyüzünün büyülü güzelliğine tanık olabilirsiniz.

son olarak hatırlatmakta fayda var:
12-13 Ağustos'taki Perseid'den sonra 20-21 Ekim'de Orionid (Avcı) saatte 20, 17-18 Kasım'da Leonid (Aslan) saatte 15 ve 13-14 Aralık tarihlerinde Geminid (İkizler) saatte 120 adet görülebilecek şekilde meteor yağmuru yaşanacak.

Güzel seyirler :)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Bildigim kadariyla bu doneme Isis'in isik bayrami da denir.Siriusu temsil eden tanrica Isis' in gokten isik yagdirdigi dusunulur.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hatırlatma için teşekkürler, bunu bekliyordum ve tamamen unutmuşum. :)
Uygun olursa bazı çalışmalar yapacağım.

Teykel00

Banlı Kullanıcı
Havanın izin vereceğinden pek emin değilim enerji yüklemek için :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Güzel gözlemler oldu. Yıldız tozları serpildi dünyaya..

ruthlessness

Kayıtlı Üye
Güzel bi geceydi evimin balkonundan izleyebildim sadece. Bu yüzden 4-5 tane görebildim ama o bile yetti :) Daha fazlasını görenler çok şanslı :D

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Bir buçuk saat gökyüzünü seyrettim, 4 tane görebildim. Çok güzellerdi. Harcadığım zamana değdi diyebilirim :) Daha önce halk tabiriyle "yıldız kayması" hiç görmemiştim. Bir ilki deneyimlemiş oldum :)