Yasal Olrarak Öldürülen İlk Cadı Jeand Arc

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
Yasal olarak öldürülen ilk cadı Jeand Arc olarak bilinir .
Kara büyü ile uraştığı zannedilen bu cadının peşine ikramiye konulur .
Cadının evi ormanda olduğu için avcılar gerçekten zorlanacaklarını düşünür .
Tek bir avcı bu cadının peşine tam olarak koyulur .
Avcı George Mool cadıyı bir ipe bağlayarak atın sırtında getirir ve kara büyü ile uraştığını söyler ve o zaman yakaladığını söyler .
Avcı ikramiyeyi alır cadı ise asılarak şehir meydanında öldürülür .
Gerçekten bir cadımıdır bilimez ama Jeand Arc'ın evinden kazan ve şişeler çıktığı söylentileri vardır .
Kaynak : Hell House (bu kaynak ismi dışında herhangi bir bilgi (link) verilemez form da yasaktır.)
(İşini bir bilgi olarak gördüyse teşekkür etmeyi lütfen unutma lütfen...)

AJA

Elit Üye
Demek ki önce alıntı yaptığınız bilgileri araştırıcaksınız .Kopyala yapıştır olmuyor.Bu arada kopyalarken önce yazı tipini değiştirmeniz gerekiyor.Verdana yı kullanmalısınız.

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Sayın modum o zaman saygı değer gümüş kendi kaynağını koyar ortaya ve konu kapatılır büyümez .
Form kurallarını biliyorsunuz .
Dün CoAdminimden de bilgileri aldım yeterince bilgiye sahibim .

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Tam emin değilim ama bence doğru bilgi.

Cadı avlarının ilk olarak ortaçağ avrupasında 15 yy başladığını düşünürsek. Yüzyıl savaşları sırasında Fransız kahramanı olarak ortaya çıkan Jean Arc İngilizler tarafından cadı ilan edilip yakılmış. Bu durumda kayıtlara geçmiş ilk cadı avı olması (resmi) mümkün.

Tabi daha eski bir kayıt varsa arkadaşlarımız burada paylaşacaktır.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Tabi ekleyeyim Cadı doğru av doğru ama hikaye yanlış. Belkide gümüş bu yüzden ki bence bundan dolayı yanlış demiş olabilir.

gümüş

Kayıtlı Üye
Sayın Teamgood,
Cadılık batıda resmi olarak engisizyon ile başlar ama engisizyonun başlattığı cadı avının da evvelyiyatı vardır ve cadı avı sadece batı kültürü ile sınırlı değildir.
Yine de sadece 1480 - 1750 yılları arasında sadece batıdaki cadı idamları sayısı 40.000-60.000 arası olarak geçer
Jean D'arc'ın cadılığı tartışmalıdır -hayat hikayesine bakınız

Olmadı Salem mahkemelerine bakınız (1692)

Hammurabi'nin cadılıkla uğraşanlar için hükmü için bakınız MÖ2000
Roma imparatorluğu (erken hristiyanlık ) cadılık+ büyü ile uğraşanların yakılması hükmü MS 3.YY
1225 Almanyada diri dirir yakılmaları hükmü
Vb

Bilinen ilk hüküm /yasa MÖ 2000 olunca haliyle sonraki tüm ünlü isimler ilk olmanın uzağında olur

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Tam emin değilim ama bence doğru bilgi.

Cadı avlarının ilk olarak ortaçağ avrupasında 15 yy başladığını düşünürsek. Yüzyıl savaşları sırasında Fransız kahramanı olarak ortaya çıkan Jean Arc İngilizler tarafından cadı ilan edilip yakılmış. Bu durumda kayıtlara geçmiş ilk cadı avı olması (resmi) mümkün.

Tabi daha eski bir kayıt varsa arkadaşlarımız burada paylaşacaktır.
Öncelikle gümüş'ü ayrıntılı bir biçimde bilgilendirdiğin için teşekkür ederim ne yazıkki kimi modlar batılı sitelere muhallefet üzgün ama bu bir gerçek .
Bu durumu şikayet olarak mabetsahibine bildiricem zaten .
Hell House da hem hikaye hem dediğin gibi ayrıntılı o kimdir bölmü var .
Ben hikayeyi aldım kısaca özentini çıkardım ingilizceydi çevirdim uraştım özetini çıkardım .
Yani alntı da olmuyor komple kendi emeğim ...

Sayın Teamgood,
Cadılık batıda resmi olarak engisizyon ile başlar ama engisizyonun başlattığı cadı avının da evvelyiyatı vardır ve cadı avı sadece batı kültürü ile sınırlı değildir.
Yine de sadece 1480 - 1750 yılları arasında sadece batıdaki cadı idamları sayısı 40.000-60.000 arası olarak geçer

Roma imparatorluğu (erken hristiyanlık ) cadılık+ büyü ile uğraşanların yakılması hükmü MS 3.YY
Vb

devam eder
Modum daha kapsamlı bilgileri hell house dan alıp çevirip özetliyip sitelere koyuyorum lütfen emeğe saygı gösterin çok konum kapatıldı .
Yapılandan şikayetçiyim zaten bunu mabetsahibine bildiricem 2 mod var şikayetçi olduğum isimlerini vericem ne yapdıklarınıda da ticket olarak şikayet edicem .
Bu şahısların içine girmemek istemiyorsanız lütfen konumu kapatmayın yani konu doğru herşey doğru bilgi de doğru daha ne olsun Modum ?

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Sayın Teamgood,

Vb

devam eder

Evet Arc bir halk kahramanı olduğu için cadılıkla suçlanması politik nedenlere bağlanılıyor.

Güzel ve açıklayıcı bir cevap olmuş.

gümüş

Kayıtlı Üye
Çeviriniz doğru olabilir fakat verdiği bilgi doğru değil

NOT:

Moderatörlerle bir sıkıntınız varsa elbette şikayetinizi dile getireceksiniz, bununla ilgili sıkıntı yok
Fakat bizim Gizli Mabet olarak X ya da Y ya da Z siteleri yahut kişileri ile karışalım gibi bir kaygımız yok.
Bilgileri titizlikle eliyoruz elemeye gayret ediyoruz üyelerimizden de aynı özeni bekliyoruz
Anlaşılmayan bir nokta yok sanıyorum
İyi forumlar

kıvep

Banlı Kullanıcı
Kadını bulan avcı ikramiyeyi almak içinde yalan söylemiş olabilir. Belki cadıydı belki değildi bu idam edildiği gerceğini değiştirmez...

GABRIELL1

Kayıtlı Üye
üzerine çıkarıldığı çalılar tutuşup yamaya başlarken Jeanne,rahip İsambard de la pierre e, elinde ki haçı son nefesini veririken görebileceği şekilde yukarı doğru tutması için yalvarıyor ve dumanlar yükselirken başında 'şeytanla iş birliği yapmış büyücü' yazan genç kız göğsündeki değnekten haçıyla Hz İsa nın adını haykırıyor.

ne zaman nerede neden ve nasıl oldu adlı kitaptan alıntıdır .

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Kadını bulan avcı ikramiyeyi almak içinde yalan söylemiş olabilir. Belki cadıydı belki değildi bu idam edildiği gerceğini değiştirmez...
Gelde anlat bunu modlara ...
Şikayetimi açık ve net belirtiyorum mabetsahibi umarım anlayışla karşılar ne diyim .
o kadar emek boş boş boş boş ...

gümüş

Kayıtlı Üye
Bu arada batı kayıtlarına göre yasal yargılamadan sonra yakılarak öldürülen ilk cadı Fransa-Toulousse'da, 1275 yılında. İsmi Hugues de Baniol. Şeytanla ilişkiye girip bir yaratık doğurduğunu itiraf etmiş ve ölüm cezası almış-

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Bu arada batı kayıtlarına göre yasal yargılamadan sonra yakılarak öldürülen ilk cadı Fransa-Toulousse'da, 1275 yılında. İsmi Hugues de Baniol. Şeytanla ilişkiye girip bir yaratık doğurduğunu itiraf etmiş ve ölüm cezası almış-
Modum Supernatural de bölümün adını veriyim açın saniyesine kadar veriyim size pc de de sayfanın linki görünmekte .
Girin kendiniz bakın artık ne diyim konu paylaşmaya korkar oldum teşekkürler .

gümüş

Kayıtlı Üye
Modum Supernatural de bölümün adını veriyim açın saniyesine kadar veriyim size pc de de sayfanın linki görünmekte .
Girin kendiniz bakın artık ne diyim konu paylaşmaya korkar oldum teşekkürler .

Sn Teamgood
Osmanlı tarihini de Muhteşem Sülüman'dan öğrenmediğinizi umuyorum, başka ne diyeyim
Hayır gayretli oluşunuz çok güzel ve takdir edilesi, tercüme etme zahmetinize katlanmanız kesinlikle bir artı ve takdir edilesi sadece ısrarlı bir iddiayı sağlamlaştırmak için kaynaklarınızı birden fazla yerden doğrulamanız lazım. Düz bir mantıkla hammurabi Milattan Önce 2000 de ölüm cezası verdi ise bu da kaytlara girdi ise düşünün mesela, 2000 + 1450 = 3550 yıl yapar, bu kadar zamanda o kadar çok farklı coğrafyalarda farklı hükümler verilmiş cadılık için hüküm varsa yasa varsa mahkemesi de vardır(düz mantık) ufkunuzu geniş tutun merceğinizi geniş tutun
Kaybetmezsiniz
Çalışmalarınızda devamlılık diliyorum
İyi forumlar

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Sn Teamgood
Osmanlı tarihini de Muhteşem Sülüman'dan öğrenmediğinizi umuyorum, başka ne diyeyim
Hayır gayretli oluşunuz çok güzel ve takdir edilesi, tercüme etme zahmetinize katlanmanız kesinlikle bir artı ve takdir edilesi sadece ısrarlı bir iddiayı sağlamlaştırmak için kaynaklarınızı birden fazla yerden doğrulamanız lazım. Düz bir mantıkla hammurabi Milattan Önce 2000 de ölüm cezası verdi ise bu da kaytlara girdi ise düşünün mesela, 2000 + 1450 = 3550 yıl yapar, bu kadar zamanda o kadar çok farklı coğrafyalarda farklı hükümler verilmiş cadılık için hüküm varsa yasa varsa mahkemesi de vardır(düz mantık) ufkunuzu geniş tutun merceğinizi geniş tutun
Kaybetmezsiniz
Çalışmalarınızda devamlılık diliyorum
İyi forumlar
Teşekkürler Modum kapamak isterseniz boynum kıldan incedir .
Başka konularda görüşemk üzere teşekkürler .
İyi Forumlar .

gümüş

Kayıtlı Üye
kapanması için bir neden yok ama başlık değiştirilebilinir sanırım.. katılmak isteyen üyelerimiz konu altından bildikleri ilk cadı mahkelemelerini listeyebilirler- tartışabilirler,problem yok

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Bende konuyu araştırıken ilginç bir bilgiye rastladım paylaşmak istedim.

Türklerde resmi kayıtlara geçmiş ilk cadı vakası olan, 1833 yılında o zamanlar Türk idaresinde bulunan Bulgaristan’ın Tırnava kasabası kadısı Ahmet Şükrü Efendi’nin hükümete yolladığı, Takvim-i Vekayi’nin 19 Rebiülevvel 1249 tarih ve 68 numaralı nüshasında yayınlanan raporda yer alan “Tırnava Cadıları” olayı adeta vampir filmlerini andırmaktadır.