Cerberus (Kerberos) Hadesin Köpeği Cerberus (İblisin Köpeği Cerberus)

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
Ceberus isimli varlik belkide köpek degildi öyle.Belkide iblisin yancisi kulu iscisi oldugu icin "köpek"tabiri kullanildi ve hayalde sembolde öyle algilanildi köpekmis gibi resim edildi..Köpekler sadakati ile taninir bu varlik saadece sadik oldugu icin köpek olarak hayal edilior .Bildigimiz köpek ile alakasi yok.Cehennem ve seytan kavrami her inanista vardir bu inanis kapiya bir varlikta koyar hayalde anlamak icin.Islam dinindede vardir cennet cehennem kapisinda duranlar, fakat o alemlerdeki varliklar tabir etmek adina bu yasadigimiz alemdeki varliklara benzetilir.Ķöpek yilan kus vs.Onlar ile anildi diye yeryüzünde hic bir varlik kutsal yada lanetli degildir.Lanetlenmis tek varlik seytandir.Domuz da lanetli degildir eti haramdir saadece.Bir gercek varki kisi bilmedigini merak eder, iyide görmemis birine ben gördugumu nasil anlatirim? Misaller ile, iste bu verilen misaller o varliga resim oluyor.Sonra ne mi oluyor, o verilen misaller tarihe geciyor uzerine inanclar bina ediliyor hayirli serli lanetli kutsal...hayvanin yazik tek derdi yemek icmek ve üremek oysa saadece dogasi geregi yasamak. Biz insanlar kolay olani kendimize zorlastirmakta ustayiz.Oysa akilliyiz, köpegin girdigi eve melek girmezmis tabiri varsa bile neden o köpek tabitini oldugu gibi aliyoruz? Islam dininde tonlarca misaller vardir semboller, akli kullanmadan her duydugumuzu okudugumuzu uygularsak buna islam dini denmez sekil örf adet taklit dini denilir.
Dostum ben yazanı çevirdim size bilgi olarak verdim .
Üç başlı olduğu söyşenmekte ve bu dünyada köpeğe benzetildiği söulenmekte . Özellikleri bahsedilmiş vede . Bunlarada yalan denemez . Dünyamızdan bir örneği köpek plduğu yaxmakta ,

La-edri

Kayıtlı Üye
Ben yalan demedim, bir bakış açısı sundum :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Hades ve köpeği mitolojide gecer. Cerberus a inanan varsa, tek boynuzlu atada inansın. Çünkü ikiside mitolojik canlıdır.

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Hadislerin bazılarının doğruluğu kabul de bazılarının gerçekliği ciddi anlamda sorgulanmalı;

İslam diğer dinlerden farklı olarak akıl ve bilimi de koyar kendi kavramlarının içine.Köpek giren eve melek girmez hadisi ile o zaman biz alalım 10 tane köpek yaşayalım ömrümüzün sonuna kadar. Sonuçta Azrail A.S.'de melek değil midir?

Kaldı ki Hz.Muhammed (S.A.V) ümmettine anlattığı birçok ibretlik olayda; bu konuyu işlemiştir. Hayvanlarında canı olduğunu ve onların da sizden ahirette davacı olacağını belki milyon kez anlatmıştır.En basiti Peygamberimizin anlattığı iki kıssadan hissede;

Birinde ömrünün sonuna kadar ibadet eden bir kadının bir kediyi eziyetle öldürmesi sonucu allahın onu cehennemde baş aşşağı yatırdığını;
Diğerinde ise ömründe bir kere bile allaha ibadet etmeyen bir insanın sadece bir köpeğe sıcakta bir tas su verdiği için cennete girdiğini;

Peygamber efendimizin ümmetiyle yaptığı karşılıklı sohbetleri konu alan kitaplarda bulabilirsiniz. Bu iki olayda peygamber efendimizin bizzat insanlara anlattığı iki hikaye olarak mutlaka bir yerlerde kayıtlı vardır.(Çünkü ben ismini hatırlamıyorum dini bir kitapta okumuştum.)
Banada saçma geliyor yalnız arkadaş orada onu kastedmek istememiş baştan okursak daha iyi olur .
Cerberus hem bir mitolojik varlık hemde bir efsanedir hamgi yönü daha ağır bilemem ancak efsane yönü daha ağır ise abartılarak günümzüde gerçekliğini az da olsa koruyabilmiş olduğunu düşünüyorum , dinazorlar da olan üstğ varlıklar ve fosilleri var hayla , cerberus neden olmasın tabii anlatıldığı halde değil :D sonuçta efsaneler dikden dike gezerek eklemeler yapılarak günümüze kadar gelir . Neden gerçek olmasın ?

ufukalper

Kayıtlı Üye
Mısır mitolojisinde Anubis ölülerin tanrısı ve bekçisi olarak bilinir.Acaba bununla bir alakası varmıdır?Sonuçta ikiside köpek olarak anlatılmışlar :)

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Mısır mitolojisinde Anubis ölülerin tanrısı ve bekçisi olarak bilinir.Acaba bununla bir alakası varmıdır?Sonuçta ikiside köpek olarak anlatılmışlar :)
Güzel bir konuya değinmişsiniz ama hiç bir fikrim yok .
Anubis çakal olarak geçiyor ama :D