Cennete Girdiğimizde Bir Günlüğüne Tanrı Olmak İstemek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

downland

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar diyelimki Allah nasip etti ben cennete girdim.Orada her istediğimiz olacak, benim istediğim ise bir günlüğüne veya bir anlığına Allahın yerine geçmek ama haşa ben öyle olmayacağım sadece onun beyin veya ne biliyim düşünce yapısına girmek istiyorum nasıl bir duygudur.Belkide bu düşünce veya beyin sadece dünya için geçerlidir. Yalnız merak ediyorum öyle olsam nasıl bir duygu içerisinde olurum diye.Böyle bir şey günahmıdır,onun hissettiğini gücünü bir salise bile yaşasam sonra yok olsam bile farketmez diye düşünüyorum.

GabrielAngel

Kayıtlı Üye
Allah'ın yerine geçmek ? bence git gusul alıp tövbe et bu düşüncenden dolayı.

downland

Banlı Kullanıcı
Ne demek istediğimi tam anlamadım o yüzden böyle yanlış anlamalara maruz kalıyorum.Sadece merak ediyorum onun yerinde olmak nasıl bir duygu nasıl bir şey hissediyor sadece bu .Müslüman biriyim fakat aklıma takıldı paylaştım .

GabrielAngel

Kayıtlı Üye
Sen onu bırak hissetmeyi gözünle kavrayamayacaksın bile bende allah nasıl var oldu onu merak edıyorum bir enerji vardı o enerji nasıl oluştu yokluk nasıl birşey benimde kafanda çok merak ettiğim şey varç

anil3333

Kayıtlı Üye
Sonuçta dönüşümüz Allah' a olduğu için bence zaten Allah ile birleşmiş olacağız . Dolayısıyla bir şekilde Allah'ın parçası oluyoruz . Benim düşüncem böyle .

GabrielAngel

Kayıtlı Üye
Allahın parçası değiliz yanlış düşünüyorsun bak şu taş devri dediğimiz allah kitab bilmeyenler yok olucak ruhları imha edilicek şimdi allah kendi parçasını yok edermi? istersen bağzı hocaların anlattığı videlar var bu konuyla ilgili tanınmış hocalar on videoların linkini veriyim.

anil3333

Kayıtlı Üye
Ruhların imha edilmesi derken ? Allah imha edeceğini bile bile bir şeyi neden yaratsın ki ?

La-edri

Kayıtlı Üye
Bu hissiyati merak etmek niye günah olsun ? Sonucta kendisi ahiret hayati icin bildiriyor bir cok nimet ve müjde olacagin bu dünya hayatinda olmayan seyleri kulu icin hazirladigini bildirmis, ben insanlarin yani özel kullarininin bu dünada Allah'in sifatlarini tatiklarina inaniyorum yani Hallac'in Enel hakk mevzusu gibi, fakat Allah Allahligini kimseye vermez.

Ama ondan geldik ona dönecegiz, bu bile sizin sorunuza bir cevap...

satelcom

Banlı Kullanıcı
Tevbe et.Akıllı ol.Şeytan seni iğfal etmiş.Ne zaman hak edipde cennete girdinki?Zaten böylesine bir düşünce sahibinin cennete girebilmesi...

La-edri

Kayıtlı Üye
Tevbe et.Akıllı ol.Şeytan seni iğfal etmiş.Ne zaman hak edipde cennete girdinki?Zaten böylesine bir düşünce sahibinin cennete girebilmesi...

Niye böyle diyorsunuz, mümin olan kisi kendini cehennemde bilmez zira onun Rahman olan Rabbi vardir, umudsuzluga düsmek ve negatif düsünmek rahmandan yuz cevirmektir, tabiki kul kendisini cenette bilecek ve bunun icin sukur ve hamd edecek ve tabiki bunun icin dunya hayatina sorunlara vs sabir edecek, islamin yarisi sukur yarisi sabirdir, cehennemlik oldugunu dusunen neyin sukrunu yapabilir ? Ve neye sabir edebilir ?Bunun nesi baris (islam) olabilir ?

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Hz Adem'de yasak meyveyi ''tanrı gibi olabilmek'' için yemişti.

GabrielAngel

Kayıtlı Üye
Cennete girdikde allahın yerine geçmek kaldı :D şeytan nevsini ayaklandırıyor tövbe et böyle birşey olmaz allah'ı sadece görüceksin ve o görmede bi zevk var hiç birşeyden bu zevki alamazsın manevi zevk ama sadece bu allahı görünce bile sağını solunu göremiceksin bittiği bir nokta yok şekli yok allahın yerine geçmek günah kötü birşey bence bi kelime şahadet getirip tövbe et düşünme böyle şey şeytan aklına getitiriyor sen önce bir cennete gir ondan sonra isteklerde bulun ama bu istek olmaz başta söylim.

La-edri

Kayıtlı Üye
Hz Adem'de yasak meyveyi ''tanrı gibi olabilmek'' için yemişti.

Tanri gibi olmak istemek baska bir ifade, onun gibi hiss etmenin ne oldugunu merak etmek baska bir ifadedir, birisi nemrut firavun iken digeri peygamber halife dir.

Bakin sevgili qbaris, Allah vedud olmasa siz sevemezdiniz, O rahman olmasa siz rahmet edemezsiniz, ve bu liste 99 isminde sürer gider.
kisi bütün özelliklerini Allah'in esmalarindan almistir, ve kisi bu esmalari kabul etsin etmesin varligi ile zaten her anda tadiyordur, severken merhamet ederken,görür duyarken vsa.O sana sahdamarindan da yakin yani sahdamarin degil ondanda yakin sana senden yakin olan O.
Bunu fark eden kisi butun bu kendindeki özelliklerinin rabbinin oldugunu bilir, bunu kabul edemeyen ise Allah'i bulutlarin üstüne bir yere yerlestirerek kendinden uzaklastirdikca uzaklastirdigi icin bütün bu özellikleri nefsine isabet eder, ben görüorum derken kendini Allah'siz görüor sanir oysa basir olan Allah'tir.aslinda tek görende odur zira butun fiiler sifatlar ve tek olan Zat kendisidir.

Adem tanri olmak istemedi, o zaten halife idi yani Allah'in halifesi, o bunu örtü onun sorunu bu idi.Ve ondan sonra dunya yüzüne gelen her insan örtülü geldi dünyaya, ve bu yüzden ayette Allah MuhammedMustafa (sav)'a ey örtüsüne bürünen kalk ve uyar dedi, oradaki gecen örtü manasi bir bataniye degil :)

GabrielAngel

Kayıtlı Üye
Tanri gibi olmak istemek baska bir ifade, onun gibi hiss etmenin ne oldugunu merak etmek baska bir ifadedir, birisi nemrut firavun iken digeri peygamber halife dir.

Bakin sevgili qbaris, Allah vedud olmasa siz sevemezdiniz, O rahman olmasa siz rahmet edemezsiniz, ve bu liste 99 isminde sürer gider.
kisi bütün özelliklerini Allah'in esmalarindan almistir, ve kisi bu esmalari kabul etsin etmesin varligi ile zaten her anda tadiyordur, severken merhamet ederken,görür duyarken vsa.O sana sahdamarindan da yakin yani sahdamarin degil ondanda yakin sana senden yakin olan O.
Bunu fark eden kisi butun bu kendindeki özelliklerinin rabbinin oldugunu bilir, bunu kabul edemeyen ise Allah'i bulutlarin üstüne bir yere yerlestirerek kendinden uzaklastirdikca uzaklastirdigi icin bütün bu özellikleri nefsine isabet eder, ben görüorum derken kendini Allah'siz görüor sanir oysa basir olan Allah'tir.aslinda tek görende odur zira butun fiiler sifatlar ve tek olan Zat kendisidir.

Adem tanri olmak istemedi, o zaten halife idi yani Allah'in halifesi, o bunu örtü onun sorunu bu idi.Ve ondan sonra dunya yüzüne gelen her insan örtülü geldi dünyaya, ve bu yüzden ayette Allah MuhammedMustafa (sav)'a ey örtüsüne bürünen kalk ve uyar dedi, oradaki gecen örtü manasi bir bataniye degil :)
Her ikiside yanlış istekler tövbe etmeli allahın yerine geçmeyi istemekte onun gibi hissetmekte olmucak birşey ve günah birşey bi kelime şahadet getirip tövbe etmeli. yanlış bilgilerle olacağını sanıp günaha girmesin ve daha cennete girmeden isteklerde bulunmak yanlış birşey önce cennete girin.

melankolik

Kayıtlı Üye
Sen cennet'e girmeyi başar,bunu sonra düşünürsün.Ama Allah'ı tanımak istiyorsan dostlarının hayatlarını oku,kerametlerini öğren, orada Allah'ı tanı,bizde ki bir söz var ya; bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim, bunlar çok derin konular, tatmin edici bir cevap arıyorsan bence düzgün bir tarikata katıl,Yada girenler ile görüş onlar seni Allah dostlarına ulaştıracaktır ve en doğru cevabı onlardan alabilirsin.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Malesef yaratılanın yaratanla eş konuma gelmesi mümkün değil. Ama cennette insanlara Tanrı'da mevcut güzel bir özellik verileceği söylenir; o da düşünce hızında istediklerini gerçekleştirebilme. Bu bile kendisine kısıtlı özellikler verilmiş, ve öngörülen ölçüde yaşamsal tecrübeye sahip insanoğluna müthiş bir fırsat. Bilmenin sınırı yok aslında, tabi bu boyutlar arası farklılıklarla değişir.

AJA

Elit Üye
Sen cennet'e girmeyi başar,bunu sonra düşünürsün.Ama Allah'ı tanımak istiyorsan dostlarının hayatlarını oku,kerametlerini öğren, orada Allah'ı tanı,bizde ki bir söz var ya; bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim, bunlar çok derin konular, tatmin edici bir cevap arıyorsan bence düzgün bir tarikata katıl,Yada girenler ile görüş onlar seni Allah dostlarına ulaştıracaktır ve en doğru cevabı onlardan alabilirsin.
Allah dostu olabilmek için bir tarikata katılmak gerekmez.Tarikatlarda o çevreyi tanımayanlar için tehlikelide olabilr.Lütfen yanlış yönlendirmeler yapmıyalım.Konuya dönücek olursak kişi bilgisini ve var olan herşeyi sorgulayabilir tabi çok uçmadan.Bunu hayal etmesi yada öyle hissetmeyi istemesi onun dinden çıkması manasına gelmez.Biraz geniş düşünün.Kişi düşündüklerinden çok eylemlerinden sorumludur.

İyi forumlar.

candokia

Kayıtlı Üye
yorumların çoğu böyle düşünme diyor bir yorum ise düşünsen bir şey olmaz diyor.. tanrı bize düşünme hakkını verdi düşüncelerimizi uygulamadığımız sürece bir şey olmaz zaten tanrının yerine geçemeyiz ama bilemeyiz belki herkes sıra ile tanrı oluyordur bende eskiden öyle düşünürdüm ama artık öyle düşünmüyorum.. =D
tanri bize iyi yada kötü yolu seçme hakkını verdi istediğimiz herşeyi düşünebiliriz fakat her düşünceyi de uygulamamamız gerekir =D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...