Şeytanın Felsefesi

Love Song

Banlı Kullanıcı
Öncelikle belirtmek isterim ki yazacaklarım müslümanların bakış açısına uymayacaktır,Zaten doğal olanda bu olmalıdır
Tamamen şeytanla empati yaparak gerek yerli gerek yabancı kaynaklardan topladığım bilgilerle sizin için bu bilgileri burada birleştirmeyi planlıyorum

Bu yazının amacı hiç bir şekilde hiç bir inancı kötülemek yada yok saymak değildir sadece farklı inançları olan kişilerin inancına hakaret edilmeden yada hor görülmeden önce nasıl bir bakış açısına sahip olduğunu görstermeye çalışmaktır
Benim kişisel inancımla uyuşan noktalar olsada benim inancım bu şekilde değildir,Bunları yazıyorum ki ''imana gel putperest'' tarzı yorumlar almayayım.

İlk önce şeytanın felsefesi dinlerin bize anlattığından çok daha derin ve karmaşık bir bakış açısı içerdiği için insan kolay kolay bu bakış açısını anlayamaz olabildiğince basit bir dille anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle şeytanın isyanıyla başlayalım

Kuran'dan öğrendiğimize göre Allah Hz. Adem'i yaratmış ve meleklerden ona secde etmelerini istemişti. Melekler Allah'ın emrini yerine getirirken, cinlerden olan İblis Hz. Adem'e secde etmedi. Kendisinin insandan daha üstün bir yaratık olduğunu öne sürdü. Bu itaatsizliği ve küstahlığı yüzünden Allah'ın huzurundan kovuldu.*

Evet Tahmin edebileceğimiz gibi iblisimiz Lucifer,Burada değinmemiz gereken ilk nokta ''Melekler Allah'ın emrini yerine getirirken'' kısımı olmalı
Meleklerin özgür iradesi yoktur,Allah ne derse onu yaparlar mesela Allah meleklere insanları öldürmelerini söylese melekler sorgusuz sualsiz insanlara soykırım yapar,Luciferin özelliği özgür iradesi olması,Özgür iradesi olduğu için tanrıyı haksız bulmak gibi bir şansı var ve bunun için kimse Luciferi haksız bulmamalı diye düşünüyorum

Zannedilenin tam tersine Lucifer tanrıya hiç bir zaman ihanet etmemiştir,İnsandan üstün olduğunu idda etmiş ve bunu hakkını vererek kanıtlamıştır
Ayrıca insanın kolay baştan çıkarılabileceğini tanrı için kendisi kadar sağdık olmayacaklarını söyler fakat tanrı bunun olmayacağını düşünür

Lucifer sadakatinin insandan daha kuvvetli olduğunu kanıtlamak için insanı kolayca oyuna getirir.
Fakat tanrı tatmin olmaz ve kıyamet gününe kadar insanlar ve Lucifer arasında geçen bir oyun ortaya çıkar

Evet sadece bir oyun,İnsanın sınavı sadakatini kanıtlamak aynı zamanda bu Lucifer içinde bir sınav olacaktır
Fakat dinler her ne kadar tanrıyı savunsada dünyanın şu hanki haline bakarak Lucferin açık ara farkla önce olduğunu görebiliriz

''İnsanın isyanı neden?''
İnsan zamanla tanrıya isyan etmeye başlar tarafsız bakıldığında son derece haklı bir isyandır,Kimse insana bu sınava dahil olup olmak istemediğini sormaz

Tanrı ademin yediği elma yüzünden bütün insan ırkını dünyaya hapseder
Eğer insanlar tanrıya itaat etmez ve tanrıyı Lucifere karşı haksız duruma düşürürse insanları cehenneme atmak ve işkence etmekle tehtit eder
Eğer sadakatini kanıtlarlarsa cennette sonsuz bir yaşam vaadinde bulunur

Çoğu insan sorgusuz sualsiz boyun eğer,Fakat insan cehennem ve dünyayı pek kıyaslama sebebi duymaz
Aslında tanrının insan ırkını hapis ettiği dünya cehennemden daha kötü bir yerdir

Cehennem daha adildir
Dünyada bir insan rasgele bir yerde rasgele bir hayatta yaşar
Cehenneme sadece hakedenler gider.

Cehennemde kötüler iyilere zarar veremez

Cehennemde çektiğin acılar sadece fizikseldir
Dünyad ailenin,yada sevdiğin birinin ölümünden tut pisikolojik baskılara kadar adeta duygusal bir işkence yaşar insan
üstelik dünyada sebepli yada sebepsiz farketmeksizin her insan acı çeker
Cehennemde fiziksel acıyı sadece hakedenler çeker.

Bu liste uzar gider.

İnsan Lucifer ve tanrı arasındaki davada yeri olmadığını anlar bunun dışında İnsanın Tanrıyla olan davası oluşur

İnsanlar Demonlarla (Şeytan lordları) iletişime geçip kendinlerine yeni efendiler bulmaya başlar
Bunun sebebi bir kez bile insanla iletişim kurmamış dahada kötüsü insanın onunla iletişim kurması için hiç bir yol göstermemiş sadece ibadet etmesi için yolar göstermiş bir tanrıya bağlı kalmaktansa hapis oldukları dünyada onlara yardım edecek kendilerinden daha üstün varlıklarla gururlu bir şekilde cehenneme gitmeyi seçmiş olmalarıdır

Dinler arasında dönen dedikodular ne kadar doğrudur bilinmesede en çok tartışılanlarından birisi tanrının ölümsüz olmaması yada sınırsız gücü olamasıdır
dinler aracılığıyla kıyamet günündeki savaş için tanrının yandaş bulma çabasından baka bir şey değildir bu yalanlar

Bu dedikodu her ne kadar tartışılsada karanlık çağ avrupasında bu teoriyi savunanlar dindarlar tarafından öldürüldü ve bir süreliğine bu düşünceler kayboldu

Genel olarak bakılırsa tanrının aslında iyi bir tanrı olmaması ''tanrı'' kavramının sorgulanmasında çok büyük rol oynar

Örnek vermek gerekirse demonlardan birisi olan ve ölümsüz olduğu söylenen
Bilinen en eski mitolojik canlı bir çok inançta tanrı olarak geçen Phenex (Namı değer anka kuşu)'dur

Aynı şekilde geçmiş mitilojilerin gerçek olması ve birden çok tanrı olması tanrıların ölümsüz yada sınırsız gücü olmaması tarih boyunca hep dikkat çekmiştir

''Peki bunun bizim dinimizle ne alakası var?''

Dinlerle çok alakası var öncelikle pek çok inançta yer alan Phenex demon olarak şimdiki inançlarda yerini bulmuş hemde tevrat bile çıkmadan yüz yıllar önce görüldüğü idda eliyor,mağra duvarlarındaki resimlerden roma yazıtlarına yunan mitolojisine kadar adı geçiyor

En bilindiklerinden birisi olduğu ayrıca müthiş bir hayranlığım olduğu için Phenex'i örnek verdim
Adı geçen diğer demonlarıda biraz araştırırsanız çoğunun eski dinlerden yani mitolojilrden çıktığını göreceksiniz

Hatta baş melek Mikael'in yunan tanrısı Zeus olduğu bile söylenir tabiki bu ne kadar doğrudur bilinmez
Zeus olayı her ne kadar bilinmez olsada aradaki benzerlikleri göz ardı etmek mümkün değil

''Tamamda bunlar orada niye tanrı diye geçiyor?''

Çünkü tek tanrılı din olur,Tek tanrı olmaz aksi taktirde zaten tek bir din olur ve bütün dünyadaki herkes bu dine inanırdı

En basit örnek Budha,3 büyük dinden çok önede tanrı diye kabul ediliyordu şimdide tanrı diye kabul ediliyor

''En güçlü tanrı allahsa bu kavga niye?''

Sebebini her ne kadar araştırsamda kesin bir bilgi bulamadım sadece teoriler var,bu teorilerden bana en mantıklı geleni tanrılara ibadet edenler ne kadar çok olursa tanrılar o kadar güçlü olur

Bu bakış açısı neden mantıklı geldi onuda açıklamama izin verin,İlk bakışta saçma geldiğini biliyorum

Düşünsenize kıyamette büyük bir savaş olacak,Allah ve ona ibadet edenler karşısında Şeytan ve ona ibadet edenler

Eğer kazanan taraf belli olsaydı zaten bu bir savaş olmazdı değilmi?

Şimdi düşünürsek tanrıya ibadet edenlerin sayısı şeytana ibadet edenlerden daha fazla fakat demonların hemen hemen hepsinin eski mitolojik tanrılar olduğunu göz önüne alırsak ve geçmişte yaşamış onlara ibadet eden insanları Luviferin tarafına koyarsak ezici bir çoğunlukla Luciferin yine önce olduğunu görebiliriz

Her şeyden önce dünya tarihi 6 milyon yıllık fakat millat diye tabir ettiğimiz isanın doğumu 2014 yıl önceydi

Peki tevrat inmeden önce mitolojik tanrılara ibadet eden insanlar kıyamet gününde kimin tarafında olacak dersiniz?
Tabiki kendi tanrılarının yani bu günün demonlarının tarafında olacaklar

Bu bakış açısından bakarsak kıyamet gününün sonucunu görmüş oluruz ayrıca Lucifer savaşı kazanırsa cennette luciferin tarafında olanlar yaşayacak Allahın tarafında olanlar değil.

Bu bakış açısıda hayatı boyunca Allaha ibadet edip ölünce cehenneme gidecek bir insanın kaderinin ne kadar belirsiz olacağını açıklıyor

''Peki ya Lucifer kaybederse?''

Lucifer kaybederse kendi tarafında olanlarla cehenneme gidecek fakat ona destek çıkanlara cehennemde işkence etmesi söz konusu bile değil.

--

Arkadaşlar ilk başta belirttiğim gibi hiç bir inancı kötülemek yada reddetmek için yazılmamıştır farklı bir bakış açısından anlatmak için farklı bir dil kullandım
Yabancı ve türkçe kaynaklardan kendi ellerimle topladığım enteresan görüşdeki yazıları biraz derleyip toparladım sizler için burada topladım

Yine başta belirttiğim gibi kimseyi dinden çıkartmak gibi bir niyetimde yok,Sadece farklı bir bakış açısından farklı düşüncelerle bakmanızı istedim

Atladığım şeyler olabilir sorusu olan varsa çekinmeden sorabilir,Benim kendi inancım bu şekilde olmadığı için yıkıcı eleştiri yapılması zaten boşa olacaktır

Teşekkürler.

demonic

Kayıtlı Üye
Bana göre ilahi dinlerdeki cehennemde adil bir yer değildir.Bütün hayatı boyunca insanlığa faydalı olmak için çalışan ve birçok hastalığın tedavisini bulan,birçok buluş yapan bilim adamları,mucitler ve çevresi tarafından çok iyi birisiydi diye anılan kişilerde sırf tanrıya tapmadığı için cehenneme gidecektir.Ancak bizim memleketimizde bile bütün gün kahve köşelerinde oturan hiçbir işe yaramayan para için en yakın dostlarını satan kişiler sırf tanrıya taptıkları için cennete gideceklerdir...Madem tanrı iyiliği seviyor o halde neden iyiler cennete gitmiyor?Bana ibadet edin deyip durmasında bir niyeti olmalı...

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sayın love song.
Bu yazınızda şeytanın gözüyle görmeye çalışmışsınız. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki islamdan örnek alarak yazdığınız yazı açıklama gerektirir. Açıklama şu şekildedir:
Yüce ALLAH önceden olanlarıda sonradan olacakları da bilir. Şeytanın O'nun söylediğini yapmayacağınıda biliyordu. Peki birden bu açıdan bakın: neden ibadet ederizki madem ALLAH'a bir yararı yok ? Çünkü ALLAH bizi imtihan ediyor. Bizim O'na güvenip emir ve yasaklarına uymamız istiyor . Buradaki asıl mesele o üstün bu üstün değildir. Asıl mesele güvendir.

Düşünsenize anneniz size "bana güven yavrum ve 3 defa eğil kalk dese yapmaz mısınız? Allah 'da bize "bana güven kulum ibadet et" diyor.

Sözün kısası imtihan şeklini anlamaktır. Size imana gel kafir falan demeyeceğim ama dine davet vazifemiz. Gel din kardeşi olalım :)

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bana göre ilahi dinlerdeki cehennemde adil bir yer değildir.Bütün hayatı boyunca insanlığa faydalı olmak için çalışan ve birçok hastalığın tedavisini bulan,birçok buluş yapan bilim adamları,mucitler ve çevresi tarafından çok iyi birisiydi diye anılan kişilerde sırf tanrıya tapmadığı için cehenneme gidecektir.Ancak bizim memleketimizde bile bütün gün kahve köşelerinde oturan hiçbir işe yaramayan para için en yakın dostlarını satan kişiler sırf tanrıya taptıkları için cennete gideceklerdir...Madem tanrı iyiliği seviyor o halde neden iyiler cennete gitmiyor?Bana ibadet edin deyip durmasında bir niyeti olmalı...

Dünyaya neden geldin, nasıl geldin? O mucitler doktorlar kendilerini yaratanı inkar ediyor. Bir misal verelim.

Bir doktor düşün ana - babasına sürekli eziyet ediyor ama insanlara karşı çok yardımsever ve mesleğinde başarılı ailesi onu destekler ve sever mi?

Sadece yaşamaya gelmedik bu dünyaya asıl hayata hazırlık için buradayız

İbadetse zaten bir imtihan ve kötülüklerden alıkonulma vesilesi...

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
İnsanlar sadece kurbandırlar. Hep söylemişimdir kalbimin yanmasındansa bedenim yansın daha iyi. Ama bir şeyi unutmayalım hiçbirimiz cehennemi görmedik, tatmadık. Nasıl bir yer olduğunu bilmiyoruz. Belki sonsuza kadar yanacağız. Ama bunu nasıl sakin kabullenebiliriz? Bence bu savaşta ne tanrının ne de şeytannın tarafında olmamak en iyisidir. Ayrıca paylaşım için teşekkür ederim.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Sn. Love song, akıcı bir yazı olmuş farkli bir renksin, umarım negatif yorumlar moralini bozmaz.
Madem sınav olmaya geldik bu dünyaya kimse kimseden kopya çekmesin herkes kendi kağıdıyla ilgilensin, bir başkasına bakıp sen yanlışsın demenin luzumu yok :)
İnsanı insan yapan düşünmesidir, annem bana bırak eğil demeyi, şunu ye dese neden diye sorar, bir düşünürüm. Düşünmede yanlış bir şey yoktur, öyle olsaydı düşünme yeteneğimiz olmadan yaratılırdık. Düşünme olmasaydı teknolojik buluşlar yapılmaz, hastalıklara çare bulunamazdı. Tabi dünyaya ve insanlığa ne gibi iyilik yaparsan yap, inancı olmayan insanın cehenneme gitmesi... şimdi bunu düşün dur...:(

demonic

Kayıtlı Üye
Dünyaya neden geldin, nasıl geldin? O mucitler doktorlar kendilerini yaratanı inkar ediyor. Bir misal verelim.

Bir doktor düşün ana - babasına sürekli eziyet ediyor ama insanlara karşı çok yardımsever ve mesleğinde başarılı ailesi onu destekler ve sever mi?

Sadece yaşamaya gelmedik bu dünyaya asıl hayata hazırlık için buradayız

İbadetse zaten bir imtihan ve kötülüklerden alıkonulma vesilesi...

Verdiğiniz örnek zaten saçma olmuş benim ibadet edip etmemem tanrıya eziyet mi veriyor?Hem ben ona hiçbir kötülük yapmadığım halde neden o bana acı verecek olaylar yaratıyor acı çekeceğimi bile bile.Hadi diyelim acı çekmeden olgunlaşamayacaktım o halde neden acı çekmeden olgunlaşabileceğim bir dünya yaratmadı?İstese yaratabilirdi çünkü sonsuz güçlüdür...Zaten merhametide sorgulanır yarattıklarının acı çekeceğini bile bile neden cehennemi yaratır ki bir tanrı?O zaman söylendiği kadar iyi bir tanrı figürü yok karşımızda.Madem o kadar iyi bir tanrı değildi neden şeytan denilen varlığı kibirlendiği için kovdu huzurundan?Kendisinin hiç mi günahı yok bu pencereden bakarsak?İbadetler kötülükten alıkonulma vesilesiyse söyleyin bana ibadet eden bunca ülkede neden hala birçok günah işleniyor?İnsanlar neden hem dindar olup hemde azıcık daha kazanabilmek için birbirinin kuyusunu kazıyor?Benim aklıma bu soruların geleceğini bildiği halde neden açıklama gereği duymadı?Bana kimse sınava girmek isteyip istemeyeceğimi sormadı sorduk yazsada ilahi kitaplarda ben neden hatırlamıyorum?Hatırlamadığıma göre ruhun hafızası yok mudur?Ruhun hafızası yoksa beni neye göre cezalandıracak?Eğer derse ki Ben gördüm yaptıklarını ben herşeyi bilenim o halde neden şu an buradayım?Zaten herşeyi bilmiyor muydu neden onun bildiği her şeyi yaşamak zorundayım?Eğer ruhun hafızası varsada o anki bölümü silinmişse yani silmişse neden sildi?Güven bunun neresinde?Tanrı neden şeytanla oyunu kabul etti ki?Zaten herşey ona ait değil mi kazanacağı ne vardı?Kazancı olmadığı halde milyarlarca ruhu neden sınava tabi tuttu?

moriarty

Kayıtlı Üye
Gerçekten tebrik ederim mükemmel bir yazı olmuş. Şimdi bazı insanlar bir şeyleri ölesiye savunuyorlar ama aslında neyi savunduklarını bile bilmiyorlar. Yani kimseyi kastederek söylemiyorum ama genelde böyle muslumanlığı ölesiye savunan, kendisi gibi düşünmeyeni dinsiz ilan eden insanların çoğuna sorsan kuranı okumuşlar mı? Tanrıları onlardan ne istiyor neyi emrediyor biliyorlar mı? En basitinden insanlar kuranın arapçasını öğrenmek için didinip ve hiçbir şey anlamadan okuyorlar. Neden türkçesini okumuyosun anlamıyorsun dediğimde arapçası daha sevap diyorlar mesela ??

Sorgulayan insan aklını kullanan insandır. Aklını kullanan insan da yıllardır bize anlatılagelenlerde bi yanlışlık olduğunu farkeder. Benim bu çelişkiler çocukluğumdan beri aklımı kurcalıyordu. Bu hadi madem Allah var o zaman niye bu kadar insan acı çekiyor hadisesinden bahsetmiyorum. Hadi ona da bi cevap bulabiliriz, imtihan deyip işin içinden çıkabiliriz.

Ama yok bi yanlışlık var. Taa en başta anlatılan yaradılış hikayesinde bile bir yanlışlık var?? İlk olarak Allahın geçmişi geleceği her şeyi bildiğinden şüphe yok kimsede yani herkes hemfikir. peki o zaman kuranda neden insanoğlu başta sanki cennet için yaratılmış iması veriliyor. Yani öyle değil mi Allah insanı cennet için yarattı ama şeytan geldi onları kandırdı o yüzden insanlar ceza olarak dünyaya gönderildi. Şimdi madem Allah geleceği biliyor o zaman insanları en başta dünya için yaratmış olmuyor mu? Peki neden Kuranda en başta insanların cennet için yaratıldığını söyluyor? Hadi buna da ademin iradesi vardı falan dediniz bunu da geçtik...

Kuranın Türkçesini az çok okuyanlar farketmişlerdir. Allah sık sık kendisinin TEK tanrı olduğunu ve sadece kendisine kulluk edilmesini sık sık tekrarlar. Ve ballandıra ballandıra yoldan çıkan kavimleri nasıl helak ettiğini anlatır. Burada o zaman Allahın yapısını egoist olarak tanımlayabiliriz. Burada hakaret ya da küfür olarak söylemiyorum yani tabi herşeyin yaratıcısı tanrı sonsuz olan tanrı tabiki egoist olmalı. Peki o zaman şimdi benim sorum; Allah yaptığı şeyden sonra şeytanı cezalandırdı diyelim ki; şeytan da öncesinde Allaha en yakın ve en sadık olanlardan birisi yani meleklere eş değer kademede birisi islama göre. Ki insana secde etmemesinin nedeni de yine Allaha sadıklığından kaynaklanıyor. (islama göre) Şimdi bu durum benim fikrimce egoist olan bir tanrının hoşuna gitmeliydi. Allah en yakını olan şeytanı bile böyle bir hareketinden dolayı cezalandırabiliyosa o zaman yarattığı ademe çok güvenmiş olmalıydı!! Yani etrafındaki her şeyden herkesten çok güvenmiş olmalıydı! Peki o zaman Adem allahına ilk fırsatta ihanet ettiğinde Allah neden ademi de lanetlemedi. Hatta yok bile edebilirdi. Şeytan yaptığı hareketten dolayı sonsuza kadar cehennemi hak ediyorsa bizim nasıl cennete gidebilme ihtimalimiz oluyor?

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Verdiğiniz örnek zaten saçma olmuş benim ibadet edip etmemem tanrıya eziyet mi veriyor?Hem ben ona hiçbir kötülük yapmadığım halde neden o bana acı verecek olaylar yaratıyor acı çekeceğimi bile bile.Hadi diyelim acı çekmeden olgunlaşamayacaktım o halde neden acı çekmeden olgunlaşabileceğim bir dünya yaratmadı?İstese yaratabilirdi çünkü sonsuz güçlüdür...Zaten merhametide sorgulanır yarattıklarının acı çekeceğini bile bile neden cehennemi yaratır ki bir tanrı?O zaman söylendiği kadar iyi bir tanrı figürü yok karşımızda.Madem o kadar iyi bir tanrı değildi neden şeytan denilen varlığı kibirlendiği için kovdu huzurundan?Kendisinin hiç mi günahı yok bu pencereden bakarsak?İbadetler kötülükten alıkonulma vesilesiyse söyleyin bana ibadet eden bunca ülkede neden hala birçok günah işleniyor?İnsanlar neden hem dindar olup hemde azıcık daha kazanabilmek için birbirinin kuyusunu kazıyor?Benim aklıma bu soruların geleceğini bildiği halde neden açıklama gereği duymadı?Bana kimse sınava girmek isteyip istemeyeceğimi sormadı sorduk yazsada ilahi kitaplarda ben neden hatırlamıyorum?Hatırlamadığıma göre ruhun hafızası yok mudur?Ruhun hafızası yoksa beni neye göre cezalandıracak?Eğer derse ki Ben gördüm yaptıklarını ben herşeyi bilenim o halde neden şu an buradayım?Zaten herşeyi bilmiyor muydu neden onun bildiği her şeyi yaşamak zorundayım?Eğer ruhun hafızası varsada o anki bölümü silinmişse yani silmişse neden sildi?Güven bunun neresinde?Tanrı neden şeytanla oyunu kabul etti ki?Zaten herşey ona ait değil mi kazanacağı ne vardı?Kazancı olmadığı halde milyarlarca ruhu neden sınava tabi tuttu?

Öncelikle verdiğim örmek saçma değildi. Bakış açınız yanlış. Allah'ın söylediğini Yapmazsanız anlamına gelir eziyet etme diye birşey zaten söz konusu değil. Şimdi biraz sakin olup okuyun bu yazımı anlamaya çalışın lütfen. Bakın hafızanızdan silme konusunda şunu söylemeliyimki bu durumu insan kavrayabilir. Yani düşünsenize o anı hatırladınızı. O zaman herkes iman ederdi sınav olmazdı ki... Allah eziyet etmez. O çektiğiniz sıkıntılar ya İMTİHANDIR yada daha büyük bir dertin önüne set... Şuan bu yazıyı okuma sebebinin ise Yüce ALLAH'ın kanıtıdır. Hani şimdi burada olmadımızı varsayalım. Ne derdiniz? Direk yaşamadan cehenneme konulsanız ? Ben orada olsam bunları yapmaz iman ederdim derdiniz. O yüzden Yüce ALLAH insanı yaratmış ve de yaşatmıştır ki insan inkar edemesin...
Sorunuz olursa üst üste yazmayın lütfen ara sıra soruları kaçırıyorum.

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Sevgili demonic, sakın yanlış anlamayın amacım tartışma yaratmak değil sadece kendi yorumumu katmak ve de sizin yazdıklarınız beni biraz daha farklı pencereden bakmaya yöneltti.

aslolan şey yani dünyaya geliş amacı mükemmel olana yani Allaha ulaşabilmek. İnsanın özü bu çünkü, biz allahın bir parçasıyız yani ona aitiz ve tekrar ona gideceğiz. İnsanlar içinde de güzel yere gitmeyi hakedenlerin bu durumu kavrayabilmiş olmasından kaynaklı. Allah bize sonsuz nimet verdi en önemlisi de bilinç. İnsanın gerçekten bilincini kullanıp ruh, sevgi, ilah bu gibi kavramları araştırması ve yonelmesi gerekiyor çünkü asıl olan maddeden ibaret değil. Bu yuzden bilim adamının yaptığı şeyleri sadece maddeden ibaret olan dünyaya yönelikse Allah katında değeri olmuyor. Ve de dünya da olması gereken bu değil. Yine donup dolaşıp yaratılış amacına geliyorum. Amaç dışında bir şeyler yapıldığı için kabul olmuyor.

Cehenneme gideceğimizi bile bile neden yarattı demişsiniz. Allah melekleri de yarattı ve onlar için cehennem söz konusu değil çünkü onların iradesi yok. insanları da yarattı ve insana irade verdi bunun sonucunda da insan kendi seçimini yapıyor ya meleklerden çok daha üst seviyeye çıkabiliyor ya da şeytandan daha alt seviyeye iniyor. Allah sadece bu seçimin nasıl olacağinı biliyor fakat karışmıyor yani aslında insan kendi cennetini de kendi cehennemini de kendisi yaratıyor. Bence bu durumda bir adaletsizlik yok.

ibadet kavramını gerçek anlamda benimsemiş insanlar hem ibadet edip hem suç oranını arttırmıyor. Lütfen bu konuda kötü olan örnekleri öne çıkarmaya çalışmayın. Bu dünya da inanç konusunda gerçekten samimi olup da bu hoşgörüyü yayan bir suru insan oldu, Mevlana örneği gibi. Diğerleri ibadet kavramını yanlış anlamış olanlar.

demonic

Kayıtlı Üye
Öncelikle verdiğim örmek saçma değildi. Bakış açınız yanlış. Allah'ın söylediğini Yapmazsanız anlamına gelir eziyet etme diye birşey zaten söz konusu değil. Şimdi biraz sakin olup okuyun bu yazımı anlamaya çalışın lütfen. Bakın hafızanızdan silme konusunda şunu söylemeliyimki bu durumu insan kavrayabilir. Yani düşünsenize o anı hatırladınızı. O zaman herkes iman ederdi sınav olmazdı ki... Allah eziyet etmez. O çektiğiniz sıkıntılar ya İMTİHANDIR yada daha büyük bir dertin önüne set... Şuan bu yazıyı okuma sebebinin ise Yüce ALLAH'ın kanıtıdır. Hani şimdi burada olmadımızı varsayalım. Ne derdiniz? Direk yaşamadan cehenneme konulsanız ? Ben orada olsam bunları yapmaz iman ederdim derdiniz. O yüzden Yüce ALLAH insanı yaratmış ve de yaşatmıştır ki insan inkar edemesin...
Sorunuz olursa üst üste yazmayın lütfen ara sıra soruları kaçırıyorum.

Peki madem allah kendisine ibadet edilmesini istiyor neden bunu bir oyun haline getirip kendini gizliyor?Yaşamadan direkt cehenneme konma durumuna gelince zaten yaşasamda yaşamasamda ne yapacağımı bilmiyor mu?Özgür irade bunun neresinde?Ben bunları düşünüp itiraz etmezdim zaten ki şeytan itiraz ettide gördük sonunu.Ben secde etmem diye itiraz etti ve sonsuz cehenneme gitti.O halde bunu gördükten sonra sen itiraz edebilir miydin?Ayriyetten verdiğin örneğin saçmalığı şurda allah adam öldürmeyin diyor değil mi?Peki adam öldürmeyen bir hristiyan size göre yine cehenneme gidecek.Sözünü dinledi ama yine acı çekiyor nasıl bir çelişki bu?Hem sınavın amacı nedir mesela sınıfta sınav neden yapılır?Kişilerin o anki seviyelerini ölçmek için.Düşünün ki öğretmen sınavdan kaç alacağınızı biliyor zaten bir kere sınav yapması saçma ama hadi sınıfta itiraz eden olur dediniz ve sınavı yaptı.Beklemediğinden daha düşük puan alan iblis itiraz etti ve sınavı geçersiz sayılıp okuldan atıldı.Siz bunu göre göre itiraz edebilir miydiniz?

asterix

Kayıtlı Üye
Klasik manada cehennem inancı çok saçma geliyor,insanların yaptıkları davranışlar kendilerine döner ve kendilerini etkiler dense neyse,kanserojen madde alan biri kanser olup acı çekiyorsa o kendi seçiminin sonucu deneyimliyor demektir bu anlaşılır bir şey olup ceza değil etki tepki olayıdır,ama sırf tanrıya inanmıyor yada başka dinden diye melek gibi bir insanın sonsuza kadar cehennemde yakılma fikri tüm evreni yaratan adil birine ait olamaz,amacımız dini inancı olanlara bir şey demek değil içimden geçen samimi düşünceler bunlar,bu soruları aklı ve vicdanı olan herkes sorup düşünmelidir zaten.bir otoritenin başka biri tarafından kabul edilmemesi durumunda otoriteyi kabul etmeyene otorite sahibi sonsuz acı veriyorsa burda şefkat olabilirmi,adalet olabilirmi ? ben yaradana inanıyorum ama bu tür cehennem korkutmacalarının doğru olduğuna inanmıyorum.

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
Belki konuyu biraz dağıta bilir ama aşağıda incilden yazdım. Tanrı dinlendi diyor. Bu da sonsuz güce sahip olmadığına ve sonsuz yaşama sahip olmadığına delildir. Ben dindarlardan sorup soruşturdum. Bazı şeyler gizlidir, sorgulanmaz diyorlar. Aslında cevap bulamadıklarından.

Yedinci güne geldiğinde Tanrı yapmakta olduğunu işi bitirdi. Yaptığı işten o gün dinlendi. Yedinci günü kutsadı. Onu kutsal bir gün olarak belirledi. Çünkü Tanrı o gün yaptığı, yarattığı bütün işi bitirip dinlendi. Yaratılış 2:2-3

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Sevgili king of stellar, incil değiştirilmiş bir kitap orjinal değil. O yüzden bu yazdığınız şeyin gerçekliği yüzde kaç olabilir ki

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Bilim adamlarının incil hakkında yaptığı araştırmaları, incilin nasıl yazıldığını araştırırsanız sadece sonuncu peygamber olan kısımlarını değiştirmediklerini görebilirsiniz.

Faros

Kayıtlı Üye
Ben kimseye kötülük etmedim. Kimse hakkinda kötü düsünce beslemedim. Ümitleri kirilmis bir
insan olarak avunmayi içkide ve bir güzeli düsünmede buldum. Içki fena ise üzümü neden yarattiniz?
Üzümden içki yapilacagini neden Levh-i Mahfuz’ a yazdin? Son peygamberin arkadaslari namaz kilarken
ayetleri yanlis okumasaydi içki yasaklanacak miydi? Çöldeki Bedevi ile bir kurmay subayin içmesi ayni
midir? Biri sarhos olunca her türlü herzeyi söyleyebilir. Öteki sarhoslugun son merhalesinde bile temkinli
ve iradelidir. Küçük bir kizi sevmek günahsa,son peygamber, Ayse’yi neden sevdi de aldi? Tanri
adaletinin yürüdügü bu mahkemede de böyle haksizliklar yapilacaksa beni cehennemin en kötü yerine
atin. Atin ki, tek içimde insanligin erdemine ait son kirintilar da yok olup gitmesin.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Şimdi size toptan cevap verip konuyu kapatıyorum çünkü her dakika aynı sorulara cevap veremem. Ölümüne savunurum islamı beni koruyan kollayan Rabbimi. Kimse Rabbine egoist diyemez! İnsan hiç düşünmez mi ? Neden o kavimler kur'an da verilmiş? Aynı hatalara düşmememiz için uyarı olsun diye gönderilmiş.

Hz.Adem konusunda ise şunu söylemem gerekir. Allah hz ademi de örnek olarak vermiş. Yani insan cennete de başlasa yaşamına hep hataya düşebilir. Hataya düşüncede tevbe etmelidir.

Kimse burada size kafir falan demedi. Ama islama çağırdım ve hala çağırıyorum...

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben kimseye kötülük etmedim. Kimse hakkinda kötü düsünce beslemedim. Ümitleri kirilmis bir
insan olarak avunmayi içkide ve bir güzeli düsünmede buldum. Içki fena ise üzümü neden yarattiniz?
Üzümden içki yapilacagini neden Levh-i Mahfuz’ a yazdin? Son peygamberin arkadaslari namaz kilarken
ayetleri yanlis okumasaydi içki yasaklanacak miydi? Çöldeki Bedevi ile bir kurmay subayin içmesi ayni
midir? Biri sarhos olunca her türlü herzeyi söyleyebilir. Öteki sarhoslugun son merhalesinde bile temkinli
ve iradelidir. Küçük bir kizi sevmek günahsa,son peygamber, Ayse’yi neden sevdi de aldi? Tanri
adaletinin yürüdügü bu mahkemede de böyle haksizliklar yapilacaksa beni cehennemin en kötü yerine
atin. Atin ki, tek içimde insanligin erdemine ait son kirintilar da yok olup gitmesin.
Sizin kararınız. İsteyen burada yanar isteyen ahirette.

Allah sizce üzümü içki yapıp sarhoş olalım diye mi yarattı? Tabii ki hayır. Peki sarhoşluk neden haram ? Çünkü sarhoş olmak hem zararlı hemde insan kendini kaybedince herşeyi yapabiliyor. Sonuç ta kontrol merkezi uyuşuyor. Kur'anda sevmeyin mi diyor? Sevin ama haram işlemeyin diyor. Hz Peygamber Hz Aişeyi yanına alıp yetiştirdi. Siz sanıyor musunuz ki direk eşlik görevleri için kullandı? Lütfen anlamaya çalışın burada münakaşa olur ama Ahirette direk ceza kesilir.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Peki madem allah kendisine ibadet edilmesini istiyor neden bunu bir oyun haline getirip kendini gizliyor?Yaşamadan direkt cehenneme konma durumuna gelince zaten yaşasamda yaşamasamda ne yapacağımı bilmiyor mu?Özgür irade bunun neresinde?Ben bunları düşünüp itiraz etmezdim zaten ki şeytan itiraz ettide gördük sonunu.Ben secde etmem diye itiraz etti ve sonsuz cehenneme gitti.O halde bunu gördükten sonra sen itiraz edebilir miydin?Ayriyetten verdiğin örneğin saçmalığı şurda allah adam öldürmeyin diyor değil mi?Peki adam öldürmeyen bir hristiyan size göre yine cehenneme gidecek.Sözünü dinledi ama yine acı çekiyor nasıl bir çelişki bu?Hem sınavın amacı nedir mesela sınıfta sınav neden yapılır?Kişilerin o anki seviyelerini ölçmek için.Düşünün ki öğretmen sınavdan kaç alacağınızı biliyor zaten bir kere sınav yapması saçma ama hadi sınıfta itiraz eden olur dediniz ve sınavı yaptı.Beklemediğinden daha düşük puan alan iblis itiraz etti ve sınavı geçersiz sayılıp okuldan atıldı.Siz bunu göre göre itiraz edebilir miydiniz?
İblis soru yanlış dedi hem de doğru olduğunu bile bile...

Allah kendini gösterse zaten iman edeceksiniz. O zaman irade kaybolur. Düşünsene abinden veya başkasından bir anda dayak yiyorsun neden dövdün demez misin? Sordun niye dövdün diye o da dedi ki sen bana vurmuştun ama sen vurup vurmadığını hatırlamıyorsun kabul eder misin dayak yemeyi( burada mecazi anlam kullandım. Yani abinize vurmanız yerine ibadet etmemeyi koyun)? Tabii ki etmezsin bu yüzden yaşıyoruz.

Gel iman et...