Şeytanın Felsefesi

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Klasik manada cehennem inancı çok saçma geliyor,insanların yaptıkları davranışlar kendilerine döner ve kendilerini etkiler dense neyse,kanserojen madde alan biri kanser olup acı çekiyorsa o kendi seçiminin sonucu deneyimliyor demektir bu anlaşılır bir şey olup ceza değil etki tepki olayıdır,ama sırf tanrıya inanmıyor yada başka dinden diye melek gibi bir insanın sonsuza kadar cehennemde yakılma fikri tüm evreni yaratan adil birine ait olamaz,amacımız dini inancı olanlara bir şey demek değil içimden geçen samimi düşünceler bunlar,bu soruları aklı ve vicdanı olan herkes sorup düşünmelidir zaten.bir otoritenin başka biri tarafından kabul edilmemesi durumunda otoriteyi kabul etmeyene otorite sahibi sonsuz acı veriyorsa burda şefkat olabilirmi,adalet olabilirmi ? ben yaradana inanıyorum ama bu tür cehennem korkutmacalarının doğru olduğuna inanmıyorum.
Anne örneğini verelim. Bir insan var. Ama o kadar iyi ki melek gibi derler ya öyle. Ama bürde annesi var bu çocuk annesinin hiçbir sözünü dinlemeden her gece sokağa çıkıp hayvanlara mama veriyor. Peki doğru olan annesini dinleyip mamayı sabah vermesi olmazmı? Bu yüzden anneden ceza alıyor. Normal bir durum. Allah bir anneden daha merhametlidir. Düşünsenize sonsuz bilgi ve gücü olan Allah'ın indirdiğinde inanmıyor birisi. Ozaman ceza hak değil midir? Allah'ın merhametinin bir kanıtıda şudurki Allah insana koca bir ömür süre verir. Son nefesinde bile olsa tevbesini kabul eder. Ama bu şu demek değildir insan her istediğini yapıp ölürken tevbe etsin. Bunu bilipte etmezse son nefesteki tevbe de kabul olmaz.

baysal01

Kayıtlı Üye
Bana göre ilahi dinlerdeki cehennemde adil bir yer değildir.Bütün hayatı boyunca insanlığa faydalı olmak için çalışan ve birçok hastalığın tedavisini bulan,birçok buluş yapan bilim adamları,mucitler ve çevresi tarafından çok iyi birisiydi diye anılan kişilerde sırf tanrıya tapmadığı için cehenneme gidecektir.Ancak bizim memleketimizde bile bütün gün kahve köşelerinde oturan hiçbir işe yaramayan para için en yakın dostlarını satan kişiler sırf tanrıya taptıkları için cennete gideceklerdir...Madem tanrı iyiliği seviyor o halde neden iyiler cennete gitmiyor?Bana ibadet edin deyip durmasında bir niyeti olmalı...

Sen kimin cehenneme gideceğini nereden bilip kesin konuşuyorsun. Kuran mealini okudunmu ?

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
Anne örneğini verelim. Bir insan var. Ama o kadar iyi ki melek gibi derler ya öyle. Ama bürde annesi var bu çocuk annesinin hiçbir sözünü dinlemeden her gece sokağa çıkıp hayvanlara mama veriyor. Peki doğru olan annesini dinleyip mamayı sabah vermesi olmazmı? Bu yüzden anneden ceza alıyor. Normal bir durum. Allah bir anneden daha merhametlidir. Düşünsenize sonsuz bilgi ve gücü olan Allah'ın indirdiğinde inanmıyor birisi. Ozaman ceza hak değil midir? Allah'ın merhametinin bir kanıtıda şudurki Allah insana koca bir ömür süre verir. Son nefesinde bile olsa tevbesini kabul eder. Ama bu şu demek değildir insan her istediğini yapıp ölürken tevbe etsin. Bunu bilipte etmezse son nefesteki tevbe de kabul olmaz.

Tanrı anne, babadan daha merhametli değildir. Anne, baba kendi çocuğunu cezalandırabilir ama bu kendi yaratdığı zorluklardan dolayı ateşe atmakla olmaz. Her ne yaparsanız yapın anne, babalarınızın sizi ateşte sonsuza kadar yakmazdı. Çünkü o an kalpleri acır, dayanamazlar. Tanrı bizi bu dünyaya göndermekle çeşitli cezaları yaşatdırıyor. Ve öldükten sonra daha beterini yaşatacak.

moriarty

Kayıtlı Üye
İman etmedikleri sürece Allah'a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Allah'a ortak koşan kadın hoşunuza gitse de, mü'min bir cariye Allah'a ortak koşan bir kadından daha hayırlıdır. İman etmedikleri sürece Allah'a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin. Allah'a ortak koşan hür erkek hoşunuza gitse de, iman eden bir köle, Allah'a ortak koşan bir erkekten daha hayırlıdır. Onlar ateşe çağırırlar, Allah ise izniyle, cennete ve bağışlanmaya çağırır. O, insanlara âyetlerini açıklar ki, öğüt alıp düşünsünler.

Kölelik? Cariyelik? Sayın son kale tamamen objektif bir şekilde cevap verin. Sizce cariyelerle birlikte olmak zina değil midir? Sizce kölelik adil midir? Bize öğretilen herkesi eşit gören müslümanlık, hiç bir kavim hiç bir kavimden üstün değildir diyen dinimiz bu şekilde insanları neden sınıflandırmıştır?

Yine bize anlatılanlara (!) göre islam gelmeden önce kadınlar arap dünyasında hor görülüyordu değer verilmiyordu. Hatta diri diri toprağa gömülüyordu öyle değil mi? Peki o zaman peygamberin ilk eşi nasıl o dönemde dul haliyle ticaret yapabiliyordu? Üstelik kırk yaşında ve yalnızken. Peki şimdi bi de müslümanlık geldikten sonra kadınlarımızın durumuna bakalım;

Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın.2 Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

yigittt

Kayıtlı Üye
Çok boş bi forum kimse bilgili ya da kesin değil saçma sapan şeyler görüyorum

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Kim nereye gidecek kimse bilemez
Peygamber güvenmemiş yaptığı ibadete, kimse kıldığı iki namaza da güvenmesin, sonra zaten bu iş namazla mi olur neyle olur hicbir kesinliği yok

Sanki cehennemi de cenneti de sanki şeytanla yaratıcı arasında geçen herşeyi de biliyor gibi yazmışsınız.. Sanki gidip gördünüz yasadiniz

Yahu şu evrene bir bakın dönün bir ağaca bakın dönün bir taşa bakın bir hücresini bir atomunu bir elementini yapabiliyorsanız gelip öyle eleştirin yoktan var eden yüce gücü...

Ü

Üye silindi 58480

Arkadaslar dunyaya sinav olmak icin gelmek fikri tek basina cok yanlistir. Kavrayis yetersizligi demektir.
Dunyaya sinav olarak gelmek fikrini ozumseyip ona gore davranmak cok yuksek bir akil, ilim, basiret ve yasam tecrubesi gerektirir.

Basimiza neler geldigi degil, bizim olaylara karsi nasil tepkiler verdigimiz bizi biz yapan esastir. Ahirette bize kar kalacak tek faktordur.Korkunc bir olay olsun. Bunu sonradan gulerek anlatmak ibret almak esastir bizde. Bu olmadi mi kisi o olayin etkisinde kalir. Ruhu hayatin belli yonlerine karsi bloklanir. Ve bu psikolojik rahatsizligin nereden geldigini de hafizasi ona gizleyerek bu travmanin kalici olmasini saglar. Bu cok agir bir psikolojik hastaliga donusebilir. Bunu birdigeri izler ve kisi hayatta savrulur gider.

Kim nesfini sarip sarmalayarak orterse, o yikima ugramistir (Kuran)

Yani diyor ki, bilincaltinizdaki blokajlarin ve kendi kendinizi hayatta sabote etmenizin tek bir sebebi var :
Hayatta belli araliklarla ardi ardina gelen olaylari faydaniza olacagi sekilde firsata donusturememek ! Yani bir oyun gibi oynayamamak !

Hayat bir oyun ve oyalanmacadan ibarettir (Kuran) Yani degeri cok dusuktur.
Akliniza bir oyun getirin ! Mesela kizma birader, tavla, satranc PC vs oyunlari olabilir. Hepsini oynuyor olmak dogal olarak bir sinav vermektir.

Iste dunya hayatinin da nasil rahat ve esenlikle oynanmasi gereken bir oyun+sinav oldugu bu sekilde ele alinmalidir. Herturlu felakete rahmen hem de. Cunku aradan gececek olan zaman iman sahibi bir bunye icin gulup gecilecek bir olay haline gelirken, baskasi icin etkisinden kurtulamadigi bir travmaya da donusup kisiyi cehennem bilincine itebilir ! Oyunun kurali da bu. Kimse kusura bakmasin

Ü

Üye silindi 58480

Hayattan, karakter gelisimi bakimindan maksimum verimi almanin tek bir yolu vardir. O da kendi ic dinamiklerini de hayatin akisina katarak sinanma bilinci ile hareket etmektir. Sinaniyor oldugunu farkedemeyen ya da en azindan kendi kendisini hayatin akisi icinde test edemeyen, ve hatta bilincaltinin istemdisi reaksiyonlarinin bir uyari verdigini anlamak istemeyen insan kusura bakmayacak ! Yaprak gibi savrulur gider !

boristanblue

Kayıtlı Üye
Bir Müslüman olarak, beni rahatsız eden bir şey yok. İsteyen inanır, isteyen inanmaz, istersen çikolataya tap :) herkesin bakış açısı farklı, saygı duymakla beraber, yazınızın içeriğine katılmıyorum.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Bir Müslüman olarak, beni rahatsız eden bir şey yok. İsteyen inanır, isteyen inanmaz, istersen çikolataya tap :) herkesin bakış açısı farklı, saygı duymakla beraber, yazınızın içeriğine katılmıyorum.

Yazının içeriğine katılmıyorum (uzaktan yakından alakası yok bence satanizm ile) ben de lakin düşünceniz bence yanlış.

Sizin mantığınızdan yamyam kabileler için de bir sorun yoktur. ''İsteyen insan öldürür yer, isteyen yemez. '' düşüncesi ile hareket etseler sizce doğru olur mu? Yazınızın bu düşünceden farkı var mıdır?

Ama her kulun isyan etmesi gereken şeyler vardır. Bazı şeyler bizim mantığımıza yatmaz/yatmamalı diye düşündüğümüz halde Allah'ın bir bildiği vardır. Benim mantık ve bilgim yetmiyor diyerek daha fazla araştırmalıyız ki inancımız sağlamlaşsın...

Şahsınıza ait yazdığım gibi görülse de öyle değil lütfen yanlış anlamayın.