Orucun Kökeni : Güneşe Tapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

codzombi

Kayıtlı Üye
ORUCUN KÖKENİ: GÜNEŞE TAPMA

“..İbrahim Peygamber, yıldızı görür, yıldıza , “Tanrım” der; Ay’ı görür.
Ay’a “Tanrım” der. Güneş’i görür, Güneş’e “Tanrım” der. Bu gökcisimlerinden Güneş’i daha büyük ve daha parlak görünce, “İşte Tanrım budur, bu daha büyüktür” diye konuşur. Ne var ki, “Tanrı” dedikleri batınca, onlara “Tanrı” demekten vazgeçer. İbrahim Peygamber önce yıldızdan, sonra Ay’dan en sonunda da Güneş’ten vazgeçer. Kur’an’ın En’am Suresi’nin 76, 77 ve 78. Ayetleri böyle anlatır, İbrahim Peygamber’in “asıl Tanrı”ya dönüşünü.

Yedi Yıldız ve 12 Burca Saygı:

İbrahim Peygamber’i Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar paylaşamaz. Ali Imran Suresi, O’nun için “hanif” ve “müslim”di der. Ibn Nedim’in ünlü “El Fihrist” adlı eserinde “Hanifler” şöyle tanıtılır: “Hanifler, Ibrahimci (el İbrahimmiye) Sabiilerin ta kendileridir.(s.32)

SABİİLİK NEDİR?

Sabiiler, Ortadoğu ve Islam kaynaklarına göre yıldızlara tapıyorlardı. Yıldızların içinde de en başta, Ay ve Güneş sayılıyordu. Fahruddin Razi gibi ünlü Kur’an yorumcuları ve Ibn Hazm, Şehrestani, Fadullah el Ümeri gibi yazarlar bu görüşü benimserler.

Abdest, namaz, cenaze namazı, fıtr bayramı, kurban, hac, Kabe’nin kutsallığı gibi inançların hepsi, yıldızlara ve Güneşe tapan Sabiilik’te var.

Evet, ..Ramazan ayında Müslümanların tuttuğu oruç da Sabiilik’ten geliyor. Müslümanlıkta, “farz” oruçlar bir aydır. Bu ay da kimi zaman 29, kimi zaman 30 gün çeker. Sabiilik’te de aynen böyle. Ibn Nedim, “El Fihrist” adlı eserinde, Sabiilik’teki farz orucunun 8 Mart’ta başladığını belirtiyor. Bunun dışında 9 Aralık’ta başlayan 9 günlük bir oruç ta var. Ayrıca, 8 Şubat’ta başlayan 7 günlük bir oruca çok önem veriyorlar. 16 ve 17 günlük “nafile” oruçlara da değiniliyor.(s.442-445)

Ibn Hazm ise, “El Fasl” adlı eserinde Sabii’leri şöyle anlatıyor: “Yedi yıldıza ve 12 burca saygı göstermek gerektiğini söylerler ve bunların suretlerini (resimlerini, heykellerini) tapınaklarında bulundururlar.. Ramazan ayında da oruç tutarlar. Namazlarında, Kabe’ye, El Beyt’ül Haram’a dönerler. Mekke’ye ve Kabe’ye saygı gösterirler.”

Bilindiği gibi, Kabe bir Güneş tapınağı olarak yapılıp kullanılmıştı. 956 yılında ölen ünlü Islam hadisçisi Mes’udi “Mürucu’z Zehep” adlı eserinde, 7 yıldız adına yapılan, Dünya’nın en büyük tapınaklarını sayarken, Kabe’nin de adını anar: “El Beyt’ül Haram (Kabe), geçen çağlar boyu hep saygı görmüştür, çünkü o Zühal (Satürn) Evi’dir.” Ne var ki, yine Mes’udi’nin verdiği bilgiye göre, Güneş tapınakları dörtgen olduğuna göre, Kabe de Zühal yıldızı için değil, Güneş için yapılan bir tapınak olsa gerektir.

Muhammed de Sabii olarak tanınıyordu

Muhammed'in arkadaşlarından iki kişi bir kadınla konuşuyor:

“Haydi yürü gidelim!” dediler.

“Nereye?” diye sordu kadın.

“Tanrı’nın elçisine” diye karşılık verdiler.

“Haa, şu kendine Sabii denilen kimseye mi?” diye sordu kadın.

“Evet, işte o senin söylediğin kimseye.”

Başka hadisler de aynı gerçeği doğrular.

Bu konunun, Saçak Dergisi’nin 49. Sayısında yer aldığını da belirtelim.

Islamın yalnız inanç ve ibadetleri değil, bu inanç ve ibadetlerde kullanılan sözcüklerin de çoğu gene Sabiilik dininin temel dili olan Süryanca’dan, Aramca’dan gelir. Allah, Rahman, Kur’an, Furkan, kitab, melek, insan, Adem, Havva, nebi, salat, alem hep Süranca’dır. Ve bir sözcük daha Süryanca’dır: Savm, yani oruç.

Kur’an’daki temel ve anahtar sözcüklerin Sabiilikten gelmesi bir gerçeği kanıtlıyor: Islam’ın yapısını oluşturan inanç ve ibadet biçimlerinin tümüne yakını “güneşe tapma” ağırlıklı Sabiilik’ten kaynaklandı.

Oruç, Islamiyet öncesinde de farzdı:

Islam öncesinin Mekke’sinde, “putataparlar” diye adlandırılan bir topluluğun ibadetleri arasında “oruç” da vardı. Bunu, Buhari’nin yer verdiği bir hadiste de açıkça görüyoruz: “Aişe anlatıyor: Islam öncesinde Kureyş, Aşure gününde oruç tutardı..”(Buhari, e’s-Sahih, Kitabu’s Savm/1.)

Burada sorulması gereken şu: ”Putlara taptıkları” söylenen insanlar, “oruç” tutarlarken “hangi Tanrı” için tutuyorlardı?

Hiç kuşkusuz, yıldızlar için, en başta da “Güneş Tanrı” için. Yıldızları ve Güneş’i simgeleyen ve sonraları “put” diye nitelenen simgeler önünde. Elbet, asıl amaç da varlığına inanılan “görünmez Tanrı”ya yaklaşmaktı. Buna Kur’an da tanıklık ediyor. (Bkz. Zümer Suresi, Ayet3.) “Tanrıya yaklaşmak” için o zaman da aracılar vardı, Islam’da da vardır. Islam’da olduğu gibi, o zaman da, “ibadet”ler, en son hedef olarak Tanrı için yapılırdı. Oruç tutulurken de hedef, “Güneş Tanrı”ydı.

Bakara Suresi’nin 183. Ayetinde, “Orucun daha öncekilere de farz kılındığı” açıklanır.

“Daha öncakiler” kim?

Daha önceki toplumlar.

“Hangi toplumlar?”

Araştırmalar şunu ortaya koymuştur: “Orucun en başta gelen kaynağı, ilk kaynağı:’Güneş’e tapma’dır.”

Güneş’e Ayarlı

Namaz gibi oruç da “Güneş”e ayarlı: “Güneş’in dünyayı ışınlarıyla aydınlatmak üzere olduğu tanyerinin ağarmasıyla başlanıyor, battığı zamana değin sürdürülüyor. Tabii, gecenin ve gündüzün aylarca sürdüğü yerler, kutuplar hesbs katılmamış. O çağlarda, Arabistan’daki coğrafya bilgisiyle bu hesap nasıl yapılabilirdi ki?”

“Islam yenilikçileri”, şimdi bir takım hesaplar yapıyorlar. “Altı ay gece, altı ay gündüz olan yerler”de ne yapılacak? Çözüm şöyle: Oruç tutlabilecek en yakın yöredeki günlerin saat olarak uzunlukları esas alınıp, ona göre oruç tutulabilecek. Ama ne Kur’an’da ne de Hadis’lerde buna cevaz var. Ayetteki açıklama çok açık: Orucun başlangıcı, Kur’an’ın emrine göre tanyeri ağarmadan önce, sonu ise güneşin batması.

Ilahiyatçı çevrelerden, “kutuplarda nasıl oruç tutulacağına ilişkin nass, yani ayet ve hadis niye yok?” diye sorulduğunda, “masıt”la “vesail”i, yani “amaçlar”la “araçlar”ı birbirine karıştırmamak gerek diye bir karşılık alınıyor. “Bu konuda ayet ve hadisin bulunmamasının da bir önemi olmadığı” açıklanıyor. Bunu diyenler, şu soruya cevap veremiyorlar: “Eğer ibadetin “vakt”i, “vesail”den sayılıyorsa ve bunun da bir önemi yoksa, “namaz”lar da “vakit”lerin dışında, örneğin vakit gelmeden kılınabilir mi?

Bu soruya evet diyebilecek hiç bir fıkıhçı bulunamaz.

Meksika neresi, Arabistan neresi?

Dr. Ismail Cerrahoglu, Ilahiyat Fakültesi Dergisi’nde yayımlanan “Kur’an’ı Kerim Ve Sabiiler” başlıklı yazısında gerçeği belirtiyor: “Tarihi kalıntılardan elde edilen neticelere göre oruç, eskiden beri insanlığın bir adeti olarak görülmektedir. Sabiilerdeki orucu, Ibn’u Nedim’in Harran Sabiilerine tahsis etmiş olduğunun zikri yukarıda geçmişti.” (AÜ Ilahiyat Fakültesi Dergisi, c.X, yıl 1962, s.103 vd.)

Insanlar, aç kalmaya, şu bizi ısıtan güneş için katlanmışlar.

Yalnız Ortadoğu’da mı? Güneş’e tapmanın geçerli olduğu birçok yerde Güneş’e ayarlı bir oruca rastlanıyor. “Meksika nere, Arabistan nere?” denecek ama Meksika yerlileri içinde bile oruç var.

Belgesi şu ünlü Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde. Arşiv’deki birçok belgelerin kopyasının “2000’e Doğru” kitaplığına girdiği de biliniyor. Meksika Maslahatgüzarı Tahsin Mayatepek’in 1937 yılında Atatürk’e gönderdiği 14. Raporun başlığı şöyle: “.. Müslümanlığa ait olduğu sanılan hususların müslümanlığa Güneş Kültü’nden girdiğine..dair mühim malumat ve izahati havi rapor.” (Bkz. Saçak Dergisi, sayı 49, Şubat 1988, s.18.) Bu raporda, orucun da içinde bulunduğu “ibadet”lerin, “Güneş Kültü”nden Islama girdiği bir bir anlatılmış.

Soru şudur:

Oruç, ilahi bir emir olarak kabul edilmektedir.

Oysa, Meksika’dan Çin’e kadar tek tanrılı dinlerin öncesinde de Güneş’e tapanlar, gün doğumundan batımına kadar oruç tutuyorlardı. O zaman bu ibadet nasıl açıklanıyor? Gene ilahi bir emirle mi?

Not: Muhammed, 570 veya 571’de doğdu, 632’de öldü. 40 yaşında da “Tanrı ile insanlar arasında aracılık” görevini aldığını açıkladı. 61-62 yıllık yaşamı ve 21-22 yıllık “Tanrı’nın özel sözcülüğü” içinde topu topu 8 islam ramazanı var.

Muhammed, 53 ya da 54 yaşında oruç buyruğunu aldığını söylemiş, 632 yılının ramazan ayına varmadan ölmüştür. İlk ramazanı Hicri 1 ramazan 2 (Miladi 26 Şubat 624), son ramazanı da Hicri 8 ramazan 9 (Miladi 12 Aralık 631) olup, günleri kısa olan kış aylarına rastlamıştır. Eğer, uzun yaz günlerinde de oruç tutturacak kadar tecrübesi olsa idi, muhtemelen, orucun katı kurallarını biraz daha yumuşatır, insanı sıcak yaz günlerinde uzun saatler boyu aç ve susuz bırakacak kadar sağlıksız bir adet koymazdı dinine..

TURAN DURSUN

merak edenler için Türk Tarih Tezi ve Mu Kıtası - Mayatepek Raporları ve güneş dil teorisine bakabilrler. ayrıca mayetepek in raporlarıda türk tarih kurumunda var ,isteyen bakabilir.

Büyüknaif

Kayıtlı Üye
Kardeşim son cümlelerin biraz suçlayıcı gibi Hz. Muhammed'in bi suçu yok ki o Allah'ın verdiği emirleri yapıyor.

Eğer ''Orucun katı kurallarını biraz daha yumuşatır,İnsanı sıcak yaz günlerinde uzun saatle boyu aç ve susuz bırakacak kadar sağlıksız bir adet koymazdı dinine...'' cümlesini

Allah'a ithafen söylediysen Ona karışamam...

codzombi

Kayıtlı Üye
Kardeşim son cümlelerin biraz suçlayıcı gibi Hz. Muhammed'in bi suçu yok ki o Allah'ın verdiği emirleri yapıyor.

Eğer ''Orucun katı kurallarını biraz daha yumuşatır,İnsanı sıcak yaz günlerinde uzun saatle boyu aç ve susuz bırakacak kadar sağlıksız bir adet koymazdı dinine...'' cümlesini

Allah'a ithafen söylediysen Ona karışamam...

Yazı bana ait değil , Turan Dursuna ait..

veli219

Kayıtlı Üye
:D cok güldüm bunlari okurken
bugün 11 ayin sultani yani ramazanin 1.günü hemen yetistirmisiniz

HAYIRLI RAMAZANLAR

codzombi

Kayıtlı Üye
:D cok güldüm bunlari okurken
bugün 11 ayin sultani yani ramazanin 1.günü hemen yetistirmisiniz

HAYIRLI RAMAZANLAR

Niye güldünüz ki , bilgi açısından paylaştım belki birileri okur en azından domino taşları etkisi yapar bazı bilgiller için..

veli219

Kayıtlı Üye
iste bu yüzden güldüm siz o dediklerinizi bilgi diyorsunuz ben kurani bilgi diyorum farzlarin en baslarinda gelen orucu siz kökeni günese tapmadan geliyor deseniz tabiki gülerim .siz gördügünüz okudugunuz her kitaba bilgi deseniz wai sizin halinize .
bu arada bugün orucun birinji günü bonu yazmissiniz kadir gecesinede elestirin sonra kurban bairami gelecek onun icinde bir BILGI bekliyorum insaallah.

Büyüknaif

Kayıtlı Üye
iste bu yüzden güldüm siz o dediklerinizi bilgi diyorsunuz ben kurani bilgi diyorum farzlarin en baslarinda gelen orucu siz kökeni günese tapmadan geliyor deseniz tabiki gülerim .siz gördügünüz okudugunuz her kitaba bilgi deseniz wai sizin halinize .
bu arada bugün orucun birinji günü bonu yazmissiniz kadir gecesinede elestirin sonra kurban bairami gelecek onun icinde bir BILGI bekliyorum insaallah.

efendim Burda çıkarmamız gereken bilgi Yıldıza tapanlar güneşe tapanlar yani sabiiler'in oruç tuttuğudur İslam dininin sabii inancına özendiği değildir.gün gelir birisi sabiiliği size yanlış bir biçimde anlatır ve sizde onu düzeltirseniz belki adama bir faydanız olabilir...

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Açıkçası yazıyı okumadım. Sadece başlıktan yola çıkarak yorum yapıyorum. Oruç eskiden beri süregelen bir ibadet. Oruç sadece islamda değil bütün dinlerde var. Güneşe tapan kişilerin oruç tutmasının sebebi hak dindeki oruçtur. Zamanla insanlar güneşe tapmaya başlamışlardır oruç ise ibadetten ziyade gelenek gibi kalmıştır.
Biliyoruz ki namaz da oruç da bizden öncekilere farz kılındı aynı bize kılındığı gibi.

codzombi

Kayıtlı Üye

"Wai" değil , "vay". "birinji" değil "birinci" , "bairamı" değil "bayramı"

bu adam islamı eleştirdi diye öldürüldü. .

veli219

Kayıtlı Üye
ben türk olamdigim icin bazi harfler yanlis gitmis olabilir .
bide bazi türkce harfler yok
affedersiniz.

Büyüknaif

Kayıtlı Üye
ben türk olamdigim icin bazi harfler yanlis gitmis olabilir .
bide bazi türkce harfler yok
affedersiniz.

Öncelikle özür dilerim bu konuda haklısınız ancak hocam burda herkes müslüman değil yani bir bilgiyi eleştiremezsiniz hem site kurallarınada aykırı

Ama Tabi sizi şu türkçeyle dalga geçen ergenlerden sandığımız içinde özür dileriz bilmiyorduk.

Ü

Üye silindi 38107

Bu durumda büyüknaife katılmak durumundayım.Çünkü bu sitede herkes müslüman değil ve diğer dinlerden ve düşüncelerden arkadaşlarda var.Hem her konuda kuranda şu yazıyor bu yanlış diyemeyiz.Birde bu sözlerim kimseye değildi sadece belirttim.

AJA

Elit Üye
Oh ne ala memleket.Bu konudan hoşnut olmayanlar hoşunuza gitmiyorsa konuyu neden hortlatıyorsunuz ? Burada din falan kötülenmemiş.Orucun islam dışında ve eski dinlerde de olduğunu belirtiyor.Namazın daha önceden zerdüştlerin kıldığı gibi .Yani islam öncesi dinlere ait.Codzombiyi resmen din haini gibi etiketlemeniz de çok ayıp olmuş.Ayrırca öyle bir hakkınız da var..

AJA

Elit Üye
Pardon öyle bir hakkınız da yok.Yukarıda hatalı yazmışım..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ben de bir güneşe tapınma konusunda gizli bir hikaye anlatayım. Madem yeri geldi.
Milahtan önce 214 yılı günlerden cumartesi. güneşli bir persil ül mabet ülkesinde herşeye öfkeli bir tüccar adam varmış.
Birgün gitmiş camcıya şöyle işe yarar bişey alayım. Belki satarım. Belki yanımda işime yarıcak
kap kacak olur.Camcı demiş. Al buyur bak geçen gün elden çıkardığım çok güzel bir vazo var.
Ne amaçla kullanırsan kullan. İçine koyduğun suyu 3 gün içinde zehirleme etkisi var.

Bu adam yolda giderken birilerine rastlamış. Bir yüz tanıdık gelmiş. Bu kız bir zamanlar çok aşık
olduğu uğrunda yemeği içmeyi unuttuğu eski aşkıymış. Yanında da böyle çirkin,sakallı, göbekli bir adam.

Önce görmezden gelsem mi gelmesem mi derken yürümeye devam etmiş.
İçinde hırs, aklında eski aşkı. Öfkesinden patlayacak. Ansızın eline heybedeki vazo gelmiş.
O sinirle arkalarından koşup koşup adamın başına vurmuş. Adamın kafası patlamış.
Kadın çığlıklar atarak deveye binip kaçmış.
Adamın derdi kadın değilmiş ki zaten. Adamın derdi kaybetmekmiş elindekini.

Neyse bu adam da devesine binip yoluna devam etmiş. İçini mutluluk kaplamış.
Ne güzel bak ne güçlüyüm. Kırdım kafasını. Aldım intikamımı. Kadın benim kadınımdı.
Evet ölsün banane. Sakat kalsaydı da bana ne. Kadına aşkıma ilişlemeyecek güçsüzlükte olsun da.
Benim olmayan kimse olamaz nihahaha diye kahkaha atmış. Kabardıkça kabarmış.

Ertesigün bir kafile develeriyle bu adamı bulmuşlar. O zamanlar ticaret yolları belli tabi.
Adam bir bakmış. O sevdiği kadın ve birsürü adam gelmiş.

Buna saymışlar sövmüşler. Kılıç çekmişler. Öldürecekler.
Adam bir çare üzgün rollerine girmeye başlamış.

Aman efendiler. Ben bu vazoyu bir camcı sihirbazdan aldım.
Dedi ki bu vazoyla kafasına vurulan kişi çok zengin olur. Ben de farkettim yanındaki kadın hamile.
Bi çare kopuk terlikler. Acıdım biçarelere ondan vurdum.

Kafile ne yapacağını şaşırmış. Olay yerine gitmişler. Adam tabi ki değer bile vermediğinden kalkıp gömmemiş.

Kafilenin ileri gelenleri demiş ki; camcı nifak tohumu soktu.
Ama aha vazo burda. Ölü burda. Katil burda. Sen bizi çocuk mu sandın. Deyip kılıcı çekip doğramışlar.

Sonra ne mi oluyor. Aşık olunan kadın zaten kimsenin değildi.
Yine onun için yemeden içmeden kesilenler oluyor. Aşkından bülbül gibi konuşanlar.
Camcı da işlerini yapmaya devam ediyor.

Bu olaydan fayda sağlayan develerin sırtındaki keneler.
Onlar da bir deveden sonraki bahar başka deveye geçe geçe kan emicekler.
Gün gelip doğaya kavuşcaklar.

Bu olaydan sonra da millet ne mi yapıyor. Gidip iftar etsin. afiyet olsun.

codzombi

Kayıtlı Üye
Oh ne ala memleket.Bu konudan hoşnut olmayanlar hoşunuza gitmiyorsa konuyu neden hortlatıyorsunuz ? Burada din falan kötülenmemiş.Orucun islam dışında ve eski dinlerde de olduğunu belirtiyor.Namazın daha önceden zerdüştlerin kıldığı gibi .Yani islam öncesi dinlere ait.Codzombiyi resmen din haini gibi etiketlemeniz de çok ayıp olmuş.Ayrırca öyle bir hakkınız da var..

yazdıklarına katılıyorum , bu arada etiketlesinler aja sorun değil , hem sevap kazanmalarına vesile olmuş oluyorum :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...