Tüm demonlar hakkında ayrıntılı bilgi

enesuynk

Kayıtlı Üye
gülsem mi ağlasam mı bilemedim açıkçası , melek terimini kendi kafasına göre adlandırmak , cinleri olmadıkları gibi göstermeye çalışmak , düşmüş melek kavramına dair uçuk kaçıklık haydi çıkın şimdi işin içinden az bilen biri gelip okuduğunda '' ha demek böyleymiş . '' deyip geçecek , sonuç olarak yanlış bilecek . tabi dininiz nedir bilemiyorum ama ben burada müslüman arkadaşlarım için bir açıklama yapma gereği duydum ..

öncelikle melek nedir ?

İslama göre melekler Allah'ın emirlerini uygulamakla görevi cüzi iradeleri olmayan nurdan yaratılmış ruhani varlıklardır . Cinsiyetleri yoktur , yemezler içmezler sadece onlara verilen görevleri yerine getirirler . dikkat çekmek istediğim nokta cüzi iradelerinin olmaları yani onlar kendi düşüncelerine göre hareket edemezler . bu onları bizlerden ayıran başlıca etkendir . diğer bir şey olarak yani düşünürsek her şey yaratılış amacına hizmet eder bunu dikkate alırsak nasıl bir melek görevini bırakıp isyan edebilir ki soruyorum size , nasıl bir melek o yüce varlığa olan saygısını ve bağlılığını yitirebilir ? bunu sağlıklı düşünebilen herkes rahatlıkla idrak edebilir düşmüş melek terimi sadece fantastik bir düşünceden ibaret ..

Şimdi aklınıza şeytan geliyor evet biliyorum . şeytan bir melek değildir şayet bir melek olsaydı sabit bir konumu ve üzerine düşen sabit bir görevi olurdu . yani cüzi irade terimi aslında sahip olan varlığın manevi yönden yükselip alçalabileceğine delalet eder , meleklerde bu yoktur yani meleklerin konumu belirlidir daha net açıklamak gerekirse cebrail cebrail olarak yaratıldı yani cebrail olmak için bir şeyler yapmadı yada bir sınava tabi tutulmadı o hep cebraildi başından sonuna kadar . yada bir zebaniyi ele alalım , zebani olarak yaratıldı başından sonuna kadar görevi sabitti . şeytanı hepimiz Allah katında yükselerek ilerlediğini en sonunda cennet meleklerinin konumuna ulaştığını biliriz işte bu manevi yükseliş onun melek olmadığına delalet eder . şayet melek olsaydı bir yükseliş söz konusu olmazdı .

Diğer bir konuyu ele alalım cinler zamanın ve evrenin başından beri yaşarlar tabiri ne kadar gerçek yada nerede yazıyor ben hiç öyle bir şey okumadım onlara ilahi bir güç yüklemek ne kadar doğru peki onlarda bizler gibi sınava tabi tutulan kullar iken onları bu evrenin vazgeçilmezi yapmak doğru bir düşünce değil diye düşünüyorum . saygılarımla

xalpx

Kayıtlı Üye
Ezeikel 28:11-19: "..güzellerin ve bilgelerin en mükemmeliydin. Eden'de, Tanrı'nın bahçesindeydin. Giysilerin hep güzel taşlarla –yakut, zümrüt, aytaşı, beril, onix, safir, turkuazla- ve altın işlemelerle süslüydü. Bunlar sana sen yaratıldığın gün verildi. Seni kudretinle ve gücünle bekçim yaptım. Tanrının kutsal dağına gidebiliyor ve ateş tarlalarında yürüyebiliyordun. Yaptıklarından tamamen muaf tutulurdun ta ki için kötülükle dolana dek. Bu varlık içinde bile daha büyük şiddet yarattın ve günahkar oldun. Seni tanrının dağından men ettim ve seni bekçilik ettiğin ateş tarlalarından sürgün ettim. Güzelliğin yüzünden için kibirle doldu ve bilgeliğini kendi ünün için harcadın. Seni içine hapsettiğim ateşle beraber dünyaya attım. Seni takip edenlerle beraber sonunuz ateşler içinde küle dönecek. Çok feci bir sona geldin." gördüğün
gibi lucifer da ilk başta bir melekti. gördüğün gibi incilde yazılanlar. bunun illaki bildiğimiz melek olması gerekmez. allaha hizmet eden, onun emirlerine uyan her varlık melek sayılabilir. bizim dinimizdeki şeytanda düşmüş bir melektir. Sitedeki iş ehilleride bu dediğimi onaylar. "birde batıda kullanılan boş terim" derken incili mi kastediyor-
sunuz? unutmayın incilide allah(c.c.) indirmiştir tüm ibrahimi dinler var ve bir olan allah-ü teala tarafından gönderilmiştir.

Öncelikle şunda bir anlaşalım Ezeikel İncile ait bir bölüm değil,Tevratın içerisinden bir bölümdür.Ancak Hristiyanlar sağolsunlar eski ahit olarak kendi kitaplarının içine Tevratı komple kattıkları için sanki Tevrat otomatik olarak İncile dönüşmüş gibi bir görüntü veriyorlar.Tekrar ediyorum Ezeikel ''Tevrat'' metinlerinde geçen ve Ezeikel isimli bir peygamber hakkında geniş bilgi aldığımız bir bölümdür.Artık birileri kendi kitabına dahil edermi etmezmi orası beni ilgilendirmez ancak ait olduğu kitap Tevrattır.Hatta Kuranda Zülkifl peygamber olarak belirtildiğide söylenir o konuda kesin konuşamam.

Bunun dışında daha öncede Düşmüş Melek kanı taşıyanlar diye bir konu açılmıştı isteyen orada yazdıklarımdanda bilgi alabilir en azından burda soran arkadaşlar için cevap veriyorum Musevilik için böyle bir olay yok-tur.Düşmüş meleklerin olması hele birde bunların bizlerin içerisinde yaşaması,çoğalması gibi bir olay yoktur Musevilik inancında.Bankada sıra bekleyen,elektrik doğal gaz faturası yatıran düşmüş melek,şeytan kanı taşıyan varlıkların olduğunu düşünemiyorum.Ancak bazı arkadaşlar izledikleri,okudukları artık herneyse çok etkileniyor olacaklar ki ısrarla bunun olduğunu belirtiyorlar hatta aramızda olduklarını bunları gördüklerini söyleyenlerde vardı forumda.Bu beni ilgilendirmez tabiiki istediğinize inanın doğrusu yanlışı sizin olsun.Ama lütfen bu inancına birde Semavi dinlerden destek bulmaya çalışmayın yanlış bilgi vermeyin.En azından kendi inanışım için hatta birde İslam için gönül rahatlığıyla söylüyorum bu iki dindede böyle bir olay yok.