İlk günah neydi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Demir.D

Banlı Kullanıcı
İlk günah ne dendiğinde ilk olarak akla gelecek olan Kabil'in ( Kayin ) Habil'i öldürme olayıdır. Ama bana kalırsa ilk günah asla bu olamaz bence ilk günah Kabil'in Habil'i öldürme ''nedenidir''.

Kutsal kitaplar konuyla ilgili olarak büyük oranda paralellik gösteriyor. Konuyla ilgili şu şekilde alıntılar yaptım.

Kur'an-ı Kerim / Maide Suresi / 27-31 Ayetler

(Ey Muhammed!) Onlara, Adem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, "Andolsun seni mutlaka öldüreceğim" demişti. Öteki, "Allah ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder" demişti.

"Andolsun! Sen beni öldürmek için elini bana uzatsan da ben seni öldürmek için sana elimi uzatacak değilim. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım."

"Ben istiyorum ki, sen benim günahımı da, kendi günahını da yüklenip cehennemliklerden olasın. İşte bu zalimlerin cezasıdır."

Derken nefsi onu kardeşini öldürmeye itti de (nefsine uyarak) onu öldürdü ve böylece ziyan edenlerden oldu.

Nihayet Allah, ona kardeşinin ölmüş cesedini nasıl örtüp gizleyeceğini göstermek için yeri eşeleyen bir karga gönderdi. "Yazıklar olsun bana! Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtmekten aciz miyim ben?" dedi. Artık pişmanlık duyanlardan olmuştu.

Tevrat / Eski Ahit / Yaratılış Kitabı

Yar.4: 1 Adem karısı Havva ile yattı. Havva hamile kaldı ve Kayin'i doğurdu. "RAB'bin yardımıyla bir oğul dünyaya getirdim" dedi.

Yar.4: 2 Daha sonra Kayin'in kardeşi Habil'i doğurdu. Habil çoban oldu, Kayin ise çiftçi.

Yar.4: 3 Günler geçti. Bir gün Kayin toprağın ürünlerinden RAB'be sunu getirdi.

Yar.4: 4 Habil de sürüsünde ilk doğan hayvanlardan bazılarını, özellikle de yağlarını getirdi. RAB Habil'i ve sunusunu kabul etti.

Yar.4: 5 Kayin'le sunusunu ise reddetti. Kayin çok öfkelendi, suratını astı.

Yar.4: 6 RAB Kayin'e, "Niçin öfkelendin?" diye sordu, "Niçin surat astın?

Yar.4: 7 Doğru olanı yapsan, seni kabul etmez miyim? Ancak doğru olanı yapmazsan, günah kapıda pusuya yatmış, seni bekliyor. Ona egemen olmalısın."

Yar.4: 8 Kayin kardeşi Habil'e, "Haydi, tarlaya gidelim" dedi. Tarlada birlikteyken kardeşine saldırıp onu öldürdü.

Yar.4: 9 RAB Kayin'e, "Kardeşin Habil nerede?" diye sordu. Kayin, "Bilmiyorum, kardeşimin bekçisi miyim ben?" diye karşılık verdi.

Yar.4: 10 RAB, "Ne yaptın?" dedi, "Kardeşinin kanı topraktan bana sesleniyor.

Yar.4: 11 Artık döktüğün kardeş kanını içmek için ağzını açan toprağın laneti altındasın.

Yar.4: 12 İşlediğin toprak bundan böyle sana ürün vermeyecek. Yeryüzünde aylak aylak dolaşacaksın."

Yar.4: 13 Kayin, "Cezam kaldıramayacağım kadar ağır" diye karşılık verdi,

Yar.4: 14 "Bugün beni bu topraklardan kovdun. Artık huzurundan uzak kalacak, yeryüzünde aylak aylak dolaşacağım. Kim bulsa öldürecek beni."

Yar.4: 15 Bunun üzerine RAB, "Seni kim öldürürse, ondan yedi kez öç alınacak" dedi. Kimse bulup öldürmesin diye Kayin'in üzerine bir nişan koydu.

Yar.4: 16 Kayin RAB'bin huzurundan ayrıldı. Aden bahçesinin doğusunda, Nod topraklarına yerleşti.

İncil /

İbraniler 11
4-Habil’in Tanrı’ya Kayin’den daha iyi bir kurban sunması iman sayesinde oldu. İmanı sayesinde doğru biri olarak Tanrı’nın beğenisini kazandı. Çünkü Tanrı onun sunduğu adakları kabul etti. Nitekim Habil ölmüş olduğu halde, iman sayesinde hâlâ konuşmaktadır.

Yuhanna 3
12-Şeytan’a ait olup kardeşini öldüren Kayin gibi olmayalım.Kayin kardeşini neden öldürdü? Kendi yaptıkları kötü, kardeşinin yaptıkları doğru olduğu için öldürdü.

Yahuda 1
11-Vay onların haline! Çünkü Kayin’in yolundan gittiler. Kazanç için kendilerini Balam’ınkine benzer bir yanılgıya kaptırdılar. Korah’ınkine benzer bir isyanda mahvoldular.

Ölünün gömülmesi olayı sadece Kur'anda geçiyor.

Üç kitabın ortak noktası ise;

İlk kötülük
İlk beddua
İlk lanet

Bütün bu bilgiler ışığında ilk günah neydi, kıskançlık mı?

İyi forumlar...

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Belki de ilk günah Kabil'in kurbanının reddedilerek O'nun gönlünün kırılmasıydı.

codzombi

Kayıtlı Üye
Belki de ilk günah Kabil'in kurbanının reddedilerek O'nun gönlünün kırılmasıydı.

altına imzamı atarım

neyin kurbanını artık kabul etmiyosa , kabili kurbanından dolayı kötüleseler ne olur , çocugun hevesini kırmış bir kere .

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Kabil çiftçi Habil ise çobandı. RAB onlardan kendisine kurban getirmelerini istedi. Habil sürüsünün en güzelini seçip RABbine kurban etti. Kabil ise nefsine uyarak "Ben o kadar çabalıyım ve ona vereyim!" diyerek elindeki kendisine yaramayan ürünleri RABbine kurban etti. İşte bu yüzdendir ki Habil'in ki kabul olurken Kabil'in ki olmadı. Ben en azından böyle biliyorum.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Kabil çiftçi Habil ise çobandı. RAB onlardan kendisine kurban getirmelerini istedi. Habil sürüsünün en güzelini seçip RABbine kurban etti. Kabil ise nefsine uyarak "Ben o kadar çabalıyım ve ona vereyim!" diyerek elindeki kendisine yaramayan ürünleri RABbine kurban etti. İşte bu yüzdendir ki Habil'in ki kabul olurken Kabil'in ki olmadı. Ben en azından böyle biliyorum.

Doğrudur. Benimde bilgim bu şekilde ve sununun kabul edilmeme nedeni de budur. Yanlız şöyle bir durum var yorumları 2 şekilde ele alıyorum;

1- Doğru ve yanlış olarak ( Bilgim dahilinde )
2- Yaklaşım, yani bakış açısı olarak

Bella91 arkadaşımızın tespiti bence yanlış olsa da, olaya bakış açısını daha doğrusu farklı açıdan bakabilmesi nedeniyle yorumunu çok beğendim.

Benimde aklımda şu sorular;

1- Kur'ana göre, Habil o kadar sevgili bir kul ise, nasıl oluyorda Kabile beddua ediyor? (İncilde bunu teyit ediyor)
2- Tevrata göre Kabil pişman oluyorsa, nasıl oluyorda lanetleniyor ?

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Bende bu konuyla ilgili aslında Habil ile kabil arasında olan en önemli problem, kabilin istediği kız ile habilin evlenmesi diye bir şey duymuştum ama emin değilim yanlış da olabilir, bilen varsa ve yorum yaparsa sevinirim, sevgiyle

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Bende bu konuyla ilgili aslında Habil ile kabil arasında olan en önemli problem, kabilin istediği kız ile habilin evlenmesi diye bir şey duymuştum ama emin değilim yanlış da olabilir, bilen varsa ve yorum yaparsa sevinirim, sevgiyle

Doğrudur. İslam inancındaki rivayetlere göre Adem ve Havva'nın Şit hariç bütün çocukları ikiz olarak dünyaya gelmiştir. Zaten Şit'inde Habil'in yerine dünyaya geldiğine inanılır. İnanışa göre bazı islam kaynakları Habilin kız ikizi ile Kabil, Kabilin kız ikizi ilede Habil evlenecektir. Kabil kendi ikizinin Habilin ikizinden daha güzel olduğunu düşünerek kıskanır.

Kur'an da böyle bir ayet yoktur.

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Özür diliyorum flood oldu şimdi internette buldum sevgili demirin yazısının önceki kısmı diye düşünüyorum bence ilk günaha sebep olan şey bu durumdu. Ancak internette buldum ve kaynak belirtilmemişti, belki de yanlış bir bilgidir bende bilmiyorum

İnsanlar Hz. Âdem’le Hz. Havva’dan doğarak çoğalmışlardır. Havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. Bunlardan birisi erkek, diğeri de kızdı. Hz. Âdem, aynı anda doğan ikizleri, bir önce veya bir sonra doğan ikizlerle evlendiriyordu. Habil’le beraber doğan kız çırkın, Kabil’le birlikte doğan kız ise güzeldi. Bu durumda Hz. Âdem, Habil’in, Kabil’le beraber doğan kızla, Kabil’in de Habil’le beraber doğan kızla evlenmesini istedi. Fakat Kabil buna razı olmadı, kendisiyle doğan güzel kızı Habil’e vermek istemeyerek kendisi almak istedi.

Hz. Âdem buna müsaade etmedi ve meseleyi Allah’a havale etti. Cenab-ı Haktan gelen emir üzerine her ikisinin de Allah’a birer kurban takdim etmelerini, hangisinin kurbanı kabul edilirse Kabil’in bacısının ona ait olacağını söyledi. Bunun üzerine Kabil bir demet buğday, Habil de bir koyunu kurban olarak takdim etti. Gökten inen bir ateş Habil’in kurbanını aldı, Kabil’inki olduğu yerde kaldı. Bu durumda Habil haklı çıkmış ve kızı almaya hak kazanmıştı Fakat Kabil iyice çileden çıkmıştı.

alıntı.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Aynı ayda aynı cevabı yazmışız ama sizi flooddan kurtardım :)

Ben bu kısma, (kutsal kitaplarda gecmediğinden) yazımda yer vermedim.

buzprensi89

Banlı Kullanıcı
Kur'an da belirtilene göre cinler insanlardan önce yaratılmış ve dünya da yaşam sürmüştür bence ilk günah onlarla başlamıştır ama insan olarak soruyorsanız Hz.Adem in yasak meyveyi yemesiyle başlamıştır... İlk ölümü kabil gerçekleştirmiştir... İlk günah o değildir ....

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Kur'an da belirtilene göre cinler insanlardan önce yaratılmış ve dünya da yaşam sürmüştür bence ilk günah onlarla başlamıştır ama insan olarak soruyorsanız Hz.Adem in yasak meyveyi yemesiyle başlamıştır... İlk ölümü kabil gerçekleştirmiştir... İlk günah o değildir ....

Cinler aynı dünya üzerinde ama farklı bir boyutta yaşamaktadır.

Hz. Adem için bahsettiğiniz şey doğrudur. Fakat dünyada gerçekleşmemiştir. O mantıkla olaya bakarsak ilk günahın yasak ağactan yenmesi değil, şeytanın Adem'e secde etmemesi olması gerekmez miydi ? Daha çok Ademle Havva'nın yeryüzüne inmesiyle başlayan süreci konu olarak almıştım ben.

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
çok sevgili forum üyeleri, her neyse geçerken uğradım, bi bakındım, konunuzu ve mesalarınızı okudum, durdum düşündüm- ne yazsam yazsam mı?
bi sembolizma olarka yorumlamayı denesem mi? ya da örneğin çağın kanllık metinleri düşünce örgüleriyle belki gibi

aslında bi fikrim yok ama? her neyse örneğin bi gnostik, sprituel-mistik ya da belki yeni çağ kenal metinleri ya da doğu ayndınlanması benzeri okumuş biri ya da bi desit ya da belki panteist-monist nasıl yorumları bunu sizce-bizce?
ya da belki tanrı anlayışı farklı ve bütüncül olan biri; varlık birliği fikrine inanan biri belki? bi yorumum yok ama kendi düşüncemi sundam ya da yorumlasam diye düşündümörneğin- örnete olduğu gibi- belki beğenilsede geçersiz bulunacak?

her neyse, tüm bunlar ne kadar açıksınız-açığız? yani altenatif-fikir ve düşünceler ne kadar temsil ediyor bilmiyorum, o yüzden yorum sunamadım; ayrıca size çok eğreti gelebilir ve hatta üzebilirdi bile belki sizi düşündüm galiba; yine de istenirse ilerleyen zamanlarda benzer konularda küçük küçük düşünce ve fikir belirtmek isterim ancak dinlerin sunduğu tanrı fikirleri ve anlayışlarını ve genel yapılarını derince sorguladığımı ve sizlere oldukçada zıt gelebileceğini belitmeliyim; bunu da/bunları da belirtmek istedim;

Demir.D

Banlı Kullanıcı
çok sevgili forum üyeleri, her neyse geçerken uğradım, bi bakındım, konunuzu ve mesalarınızı okudum, durdum düşündüm- ne yazsam yazsam mı?
bi sembolizma olarka yorumlamayı denesem mi? ya da örneğin çağın kanllık metinleri düşünce örgüleriyle belki gibi

aslında bi fikrim yok ama? her neyse örneğin bi gnostik, sprituel-mistik ya da belki yeni çağ kenal metinleri ya da doğu ayndınlanması benzeri okumuş biri ya da bi desit ya da belki panteist-monist nasıl yorumları bunu sizce-bizce?
ya da belki tanrı anlayışı farklı ve bütüncül olan biri; varlık birliği fikrine inanan biri belki? bi yorumum yok ama kendi düşüncemi sundam ya da yorumlasam diye düşündümörneğin- örnete olduğu gibi- belki beğenilsede geçersiz bulunacak?

her neyse, tüm bunlar ne kadar açıksınız-açığız? yani altenatif-fikir ve düşünceler ne kadar temsil ediyor bilmiyorum, o yüzden yorum sunamadım; ayrıca size çok eğreti gelebilir ve hatta üzebilirdi bile belki sizi düşündüm galiba; yine de istenirse ilerleyen zamanlarda benzer konularda küçük küçük düşünce ve fikir belirtmek isterim ancak dinlerin sunduğu tanrı fikirleri ve anlayışlarını ve genel yapılarını derince sorguladığımı ve sizlere oldukçada zıt gelebileceğini belitmeliyim; bunu da/bunları da belirtmek istedim;

Keşke fikirlerinizi paylaşsaydınızda bizde açık mıyız değilmiyiz gösterseydik. Umarım dediğiniz gibi ufak ufak paylaşırsınız.
İnternette o kadar farklı tezler var ki okuduğumuz inanın derince sorgulamalarda yanlız değilsiniz. En fazla ilerleyebileceğiniz nokta ''Tanrı yoktur '' olur bunada (şahsım adına söylüyorum ) üzülmeyiz tam tersine saygı duyar ve düşünce sisteminizi anlamaya çalışırız. İyi forumlar.

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
Keşke fikirlerinizi paylaşsaydınızda bizde açık mıyız değilmiyiz gösterseydik. Umarım dediğiniz gibi ufak ufak paylaşırsınız.
İnternette o kadar farklı tezler var ki okuduğumuz inanın derince sorgulamalarda yanlız değilsiniz. En fazla ilerleyebileceğiniz nokta ''Tanrı yoktur '' olur bunada (şahsım adına söylüyorum ) üzülmeyiz tam tersine saygı duyar ve düşünce sisteminizi anlamaya çalışırız. İyi forumlar.

peki şu nedenle çekindim; burada nickimle birlikte sunduğum/belirteceğim ve temsil ettiğim/sunuyor olduğum içerik kasyopya celseleri; bi viya(ruh) tahtasıyla alınanan ya da alındığı iddia edilen bu içerik biz gelecekle konuşuyoruz diyor ve bütün dünya gerçeğini, mistik anlayışları ve dinleri farklı yorumluyor;

özeliikle şu nedenle çekindim, bu kaynağa göre gökte-dışarıda bi yerde ya da bize göre bi üstboyutta ya da yoğunlukta bi uzaylı uygarlık var, Orionlar ya da orion haçlıları benzeir oalrka tanımlanan ifade edilen bu uygarlık istilacı bi uzay uygarlığı ve tüm dinsel metinlerde/iletişimlerde ya da mistik iletişimlerde bozumları ve katkıları da var; her neyse çekincemi belirtmedim galiba;

ben şimdi çıkıp RAB ı o olarak yorumlasam ne olurdu? bunu kime nasıl anlatabilirdim örneğin, ne tepki verirdiniz bilemedim,

tanrı yoktur kavgasında değilim ben burda aman-aman-; dostlukla neşeyle-kardeşlikle burda olmalıyım, benim tanrı inancım yunus,arabi, mansur ya da maharaj gibi; bütün herkes ve tanrı;
ben yazdıklarımla yazacaklarımla kendime tepki çekmekten-yanlış anlaşılmaktan-anlaşılmamaktan-dost kaybetmekten yanlış etiketlenmekten çekindim-çekiniyorum;
duyulmak istenirse ve tavrım genel yazımım kabul görürse tabi ki açık açık bende yazacağım ve yazmak istiyorum ki keşke daha çok yorumcu olsa, bu yönde ya da farklı yönlerde de;

Demir.D

Banlı Kullanıcı
peki şu nedenle çekindim; burada nickimle birlikte sunduğum/belirteceğim ve temsil ettiğim/sunuyor olduğum içerik kasyopya celseleri; bi viya(ruh) tahtasıyla alınanan ya da alındığı iddia edilen bu içerik biz gelecekle konuşuyoruz diyor ve bütün dünya gerçeğini, mistik anlayışları ve dinleri farklı yorumluyor;

özeliikle şu nedenle çekindim, bu kaynağa göre gökte-dışarıda bi yerde ya da bize göre bi üstboyutta ya da yoğunlukta bi uzaylı uygarlık var, Orionlar ya da orion haçlıları benzeir oalrka tanımlanan ifade edilen bu uygarlık istilacı bi uzay uygarlığı ve tüm dinsel metinlerde/iletişimlerde ya da mistik iletişimlerde bozumları ve katkıları da var; her neyse çekincemi belirtmedim galiba;

ben şimdi çıkıp RAB ı o olarak yorumlasam ne olurdu? bunu kime nasıl anlatabilirdim örneğin, ne tepki verirdiniz bilemedim,

tanrı yoktur kavgasında değilim ben burda aman-aman-; dostlukla neşeyle-kardeşlikle burda olmalıyım, benim tanrı inancım yunus,arabi, mansur ya da maharaj gibi; bütün herkes ve tanrı;
ben yazdıklarımla yazacaklarımla kendime tepki çekmekten-yanlış anlaşılmaktan-anlaşılmamaktan-dost kaybetmekten yanlış etiketlenmekten çekindim-çekiniyorum;
duyulmak istenirse ve tavrım genel yazımım kabul görürse tabi ki açık açık bende yazacağım ve yazmak istiyorum ki keşke daha çok yorumcu olsa, bu yönde ya da farklı yönlerde de;

Valla ben yazıyorum hiç bir sorunda olmuyor :) Bence kendinizi hazır hissettiğinizde bir konu açıp ufaktan görüşlerinizi paylaşarak bir deneyin bakalım ne olacak.

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
örneğin ra material, Ra bilgileri okudum ben; O kaynak diyor ki, Musa örneğin başlangıçta iyilerle/bizlerle iletişim kurdu daha sonra bu orionlularla; Örneğin on emiri ve bazı diğer mesajların kaynağı iyi yönelimliler değil kötü yönelimlilier olarak beliritliyor, bunun tüm mistikler ya da ileticiler/mesajcılar içinde geçerli oalbileceği yorumlanabilir buradan
böyle bi yorumlama açınız ve düşünüş pencereniz yoksa ben nasıl yorum sunabilirm ki; öncelikle bunu açmalıyım ya da sunmalıyım ki çok uzar ya da kafa karıştırır;

Örneğin bu kaynaklardan yola çıkarsam benim yorumumda tanrılara güç ya da kurban sunmak olumsuz nitelenebilecek bi davranış biel olabilecektir; Kardeşine sunsaydı onu derim, İki kardeş birbirine sunsaydı bu sunağı bölüşseydi paylaşsaydı kardeş kardeş yaşasınalrdı derim, benim yorumum bu olur;

lk günah ve belki de tek günah zevk olur benim yorumumda ya da arzu ve bitmeyen-doymayan/yetinmeyen arzu; ama bi günah tanımım yok benim;
kötülük kötülüktür; özgürlük özgürlüktür ve aslında kötü ya da günah yoktur, Ama yine de kötü ve kötülük vardır ve iyi ve iyilik varsa ona karşı denge kurmalı ve sağlamalıdır yani iyilikte kötülüğü engelememli ve alt etmelidir;

Yine örneğin o kaynaklar insanlar maddeyi deneyimlemek için ya da fiziksel arzunun yoğun edimlerinden ve yansımalarından biri olan seksi belki deneyimlemek için düştü ya da seçti bu dünyayı deneyimliyor diyorsa ben nasıl yorumlamalıyım ilk günahı, Örneğin yasak meyva olsa ilk günah (altın) insanlığın kendi zevki için kendini maddeye hapsetmesi ve bunun en karakteristik yansıması yasak meyve (seks) olurdu;

Kıskançlık orada kardeşlik karşıtlığını ve bölünmeyi-ruhsal bölünmeyi ifade ediyor diyebilirim örneğin ve düşünce ayrılıklarını; Adem bütün olarak ilk insanı ya da insanlığı temsil ediyorsa geleceği kardeş olacak ve kardeş ve bir olan tüm insanlık daha ilk oğuldan oğullardan düşünce ayrılığına ve kardeşlik bölünmesine gidiyorlar ve bu tanrı/tanrıları aracılığıyla oluyor; ve başka yorumlarda olabilir ama bunları hala yine de itici buluyorum sanırım, kendimi ve kendi geçmişimide düşünüyorum örneğin duymak istermiydim? bilmiyorum?

Bu kıssayı ben yorumsalsam insanlık ya da kardeşler tanrılar yüzünden bölünmemeli derdim, tanrılar ya da tanrılara sunak yüzünden kardeşler arasına fitne girmemeli idi derdim, fazlası ağır oluyor işte ama size bence bilmiyorum; İnsanlar birbirlerien sarılmalı-kendilerien kardeşlerien sarılmalı; Eğer bizler habil ve kabilin çocukları isek onların yerien kardeşlermiz affetmeli ve onalr asarılmalıyız olurdu benim yorumum;
Tanrılara güç sunacağımıza birleşik/birleşmiş bi insanlık iradesi oluşturarak bu gücü kendimize ve birbrimize sunalım-aramızda bölüşelim ve gerçek kardeşlik yapılım olurdu;

Demir.D

Banlı Kullanıcı
örneğin ra material, Ra bilgileri okudum ben; O kaynak diyor ki, Musa örneğin başlangıçta iyilerle/bizlerle iletişim kurdu daha sonra bu orionlularla; Örneğin on emiri ve bazı diğer mesajların kaynağı iyi yönelimliler değil kötü yönelimlilier olarak beliritliyor, bunun tüm mistikler ya da ileticiler/mesajcılar içinde geçerli oalbileceği yorumlanabilir buradan
böyle bi yorumlama açınız ve düşünüş pencereniz yoksa ben nasıl yorum sunabilirm ki; öncelikle bunu açmalıyım ya da sunmalıyım ki çok uzar ya da kafa karıştırır;

Örneğin bu kaynaklardan yola çıkarsam benim yorumumda tanrılara güç ya da kurban sunmak olumsuz nitelenebilecek bi davranış biel olabilecektir; Kardeşine sunsaydı onu derim, İki kardeş birbirine sunsaydı bu sunağı bölüşseydi paylaşsaydı kardeş kardeş yaşasınalrdı derim, benim yorumum bu olur;

lk günah ve belki de tek günah zevk olur benim yorumumda ya da arzu ve bitmeyen-doymayan/yetinmeyen arzu; ama bi günah tanımım yok benim;
kötülük kötülüktür; özgürlük özgürlüktür ve aslında kötü ya da günah yoktur, Ama yine de kötü ve kötülük vardır ve iyi ve iyilik varsa ona karşı denge kurmalı ve sağlamalıdır yani iyilikte kötülüğü engelememli ve alt etmelidir;

Yine örneğin o kaynaklar insanlar maddeyi deneyimlemek için ya da fiziksel arzunun yoğun edimlerinden ve yansımalarından biri olan seksi belki deneyimlemek için düştü ya da seçti bu dünyayı deneyimliyor diyorsa ben nasıl yorumlamalıyım ilk günahı, Örneğin yasak meyva olsa ilk günah (altın) insanlığın kendi zevki için kendini maddeye hapsetmesi ve bunun en karakteristik yansıması yasak meyve (seks) olurdu;

Kıskançlık orada kardeşlik karşıtlığını ve bölünmeyi-ruhsal bölünmeyi ifade ediyor diyebilirim örneğin ve düşünce ayrılıklarını; Adem bütün olarak ilk insanı ya da insanlığı temsil ediyorsa geleceği kardeş olacak ve kardeş ve bir olan tüm insanlık daha ilk oğuldan oğullardan düşünce ayrılığına ve kardeşlik bölünmesine gidiyorlar ve bu tanrı/tanrıları aracılığıyla oluyor; ve başka yorumlarda olabilir ama bunları hala yine de itici buluyorum sanırım, kendimi ve kendi geçmişimide düşünüyorum örneğin duymak istermiydim? bilmiyorum?

Bu kıssayı ben yorumsalsam insanlık ya da kardeşler tanrılar yüzünden bölünmemeli derdim, tanrılar ya da tanrılara sunak yüzünden kardeşler arasına fitne girmemeli idi derdim, fazlası ağır oluyor işte ama size bence bilmiyorum; İnsanlar birbirlerien sarılmalı-kendilerien kardeşlerien sarılmalı; Eğer bizler habil ve kabilin çocukları isek onların yerien kardeşlermiz affetmeli ve onalr asarılmalıyız olurdu benim yorumum;
Tanrılara güç sunacağımıza birleşik/birleşmiş bi insanlık iradesi oluşturarak bu gücü kendimize ve birbrimize sunalım-aramızda bölüşelim ve gerçek kardeşlik yapılım olurdu;

Yani şöyle bir şey var. Ben konuyu açarken kendi inandığım ve kaynak kabul ettiğim şeylerden yola çıkıp alıntılar yaptım. Görüşümüde bunun üzerine şekillendirdim. Eğer ki siz benim gibi bu kitapları kaynak olarak kabul etmiyorsanız, (saygı duyarım sizin görüşünüz sonuçta ) alıntılamış olduğum olayı yorumlamanızıda beklemem çünkü kitaplara inanılmıyorsa eğer dolayısı ile içeriğede inanılmıyordur. Anlatılanlarda masaldan öteye gecemez.

Örneğin siz Ra Bilgileri kitabından bir olay aktarmış olsaydınız benim gibi. Bende şu andaki inancımla olayı yorumlayamazdım çünkü inanmayacaktım ki...

Konu itibariyle yorumlama sadece semavi dinlere göre yapabilir. Çok basit olarak bir ateist çıkıp bu olayı yorumlayamaz çünkü inanmıyordur.

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
Bundan fazlası iyi tanrılar kötü tanrılar ya da tanrı olmayan tanrılar yorumu gerekitiriyor, Ya da tanrı olmadıkları halde insanların onlara tanrı dediği dedikleri ya da belki öyle olmadıkları halde kendilerien tanrı diyenler; Ve buraya girersem onlar hakkında atıp tutmalıyım;
Örneğin Bringers Of Dwn - Şafağı getirenler yada pleiades bilgileri olarak belirtilen kaynak yukarıdaki gibi yorumluyor olayları;
Aynen şöyle diyor ve fazlası, İnsanlar geçmiş tarihlerden bu yana kendi yapamadıklarını yapanlara tanrı demiştir
ya da gökten gelen ve dünyaya inen onlar yardım eden gelişmiş uygarlıklara ve uzaydan başına felaket yağdıran diğer kötülere de;
Örneğin Ra Bilgilerinde gelişmiş uygarlıkların insanlığa yardım ve evrensel yasaları sunmak üzere dünyayageldikleri ancak kendilerien tanrılar olarka tapınılması üzerine dünyadan ayrıldıkalrı belirtilir;
yorum sürdürürsem bunun üzerinden sürdürmeliyim; buradan yorumalrsam örneğin cezalandırıcı bi unsur iyi bi unsur değildir ve benim için /bizim için orion haçlilarını ifade edecektir; Ama bunu da yapamıyoruz çünkü görüyoruz ki "RAB" kavramı da iki ye hatta daha çoğa çoğa bölünmüş ve çok boyutlu ve değişken yorumlanmalı; Yan iyiliğide ifade ediyor bazen ve bazen de kötülüğü galiba emin olamadım; çünkü öldürme fiili üzerine bunun olumsuz bi davranış olduğunu öğütlemek ve yorumlamak iyilik temsil eder ancak kötü sunağı cezalandırmak başlı başına insanlar arasına fitne sokmanın ya da fitne sokan dış gücün ifadesidir;

Başka bi şeyle devam edeyim Kasyopya Kanallığından iki yorum; Birincisi bizim Lut kavmi oalrka bildiğimiz Sodom ve Gomorayı nükleer bi yangınla yıkan Orion haçlılarıdır
Yine örneğin Babil hikayesini mitolojik olarakta okursanız görürsünüz ki tanrılar bakarlar yukarıdan insanlar birleşmeye-yükselmeye çaışıyorlar ve birlik olmak için-ruhsal birlik için gelişme inşa ediyolar ; Yukarıdan düşünürler insanlığın içine nasıl fitne sokarız- Onların dillerini ayıralım çözümünü bulurlar ve Babil 'in yıkılışı ve parçalanışı insanların ruhsal ayrışmasını/dilsel ayrışmasını/kökensel ayrışmasını vurgular, Yine Kasyopya metninie göre bunu yapan Orion Birliğidir ve kötülerdir

O zaman bana soruyorsanız, bu kaynakların ve bi ölçüde de benimde yorumuma göre insanlar arasına fitne ve bozgunculuk ve ayrışma sokan hatta günah ve ceza/cezalandırma azap hatta cehennem vb. kavramlarıda türetenlerdir onlardır ya da onlar olmalıdır; ama belki de başka yorumlamlarımda var;
Örneğin ruhsal birleşme ya da bazı ruhları öğrenmesi akıl/ruh dengesi içinde bu kavramların ve cezalandırma caydırma ilkesinini gerkeliliğinden yaratılmış ya da türetilmişte olabileceğini düşünüyorum;

ama sonuç olarak bu yorumlamlarda bi günah-azap-cezalandırma ya da cezalandırıcı yoktur; GÜnah diye bi şey yoktur, İçi boştur ya da sıfırdır, Bireyin ya da ruhun öğrenmesi ve öğrenme döngüsü yaşam döngüsü karma kader dengesi vardır ve Tüm bunlar içinde olan bitenler öğrenilir değerlendirlir aşılır-giderilir, Günahlar cezalarla değil karmalarla-öğrenmeler affetmelerle ve karşı yardımlarla şeyler ve belki gerekiyorsa başka hayatlarda telafi edilir örneğin; Örneğin intikam istenirse başka bir hayatta Habil Kabilin canını alır, bunu istemiyorlarsa başka bi çözüm üretilir-üretirler, Zeka içinde çözüm ve deneyim sonsuzdur ve sonsuz bi öğrenme hatta eğlenme yolculuğudur bu; Ama bence Habil ve Kabil barışmıştır ya da barışmalıdır,, Ama kalpleri temiz ve birbirlerini anlamış olarak; Her şey kardeşliktir, İnsanlık kardeşliği ya da insanlık birlik ruhu; bu tanrılara sunulanlarla ya da tanrı düşünceleri uygulamları ile bölünmemelidir; Tanrılık bi kardeşlik bölücülüğü unsuru olmamalıdır bu hikayenin dersi budur bence;

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...