7 sayısının sırları

johann1970

Kayıtlı Üye
bende 70 yıllarda ailenin 7. inci çocuğu olarak 7 aylık dünyaya gelmişim,7 den 70 e,7 kere filtre edilmiş olan ateş dünyamızdadır kolay gelsin

mecra

Kayıtlı Üye
Pamuk Prenses ve 7 cuceler:D

Daha önce hiç dikkat etmemiştim yaa paylaşım çok güzel,teyekkürler.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bütün sayıların bir kutsallığı vardır. Ama benim mantığıma göre en kutsal sayı ''0'' (Sıfır) 'dır. Diyelim ki bizim ölçemediğimiz sonsuz tabir ettiğimiz bir sayı dizisi olsun. bir eşitlik ilkesi olduğunu düşünürsek artı bilmem kaç olan sayının bir de eksi değeri vardır. Biri var olabiliyorsa diğeri de vardır. Mesela (.... -3,-2,-1, 0 , +1, +2, +3 ....) şekildeki gibi. Sonu nereye uzarsa uzasın artı ve eksi yönde eşit olarak uzayacağından bu sondaki artı ve eksi değerlerin birleşmesi bize daima ''0'' (Sıfır) 'ı verecektir. Tek olanı, mutlak olanı, anladınız neyi kastettiğimi ;)

logii

Kayıtlı Üye
Bütün sayıların bir kutsallığı vardır. Ama benim mantığıma göre en kutsal sayı ''0'' (Sıfır) 'dır. Diyelim ki bizim ölçemediğimiz sonsuz tabir ettiğimiz bir sayı dizisi olsun. bir eşitlik ilkesi olduğunu düşünürsek artı bilmem kaç olan sayının bir de eksi değeri vardır. Biri var olabiliyorsa diğeri de vardır. Mesela (.... -3,-2,-1, 0 , +1, +2, +3 ....) şekildeki gibi. Sonu nereye uzarsa uzasın artı ve eksi yönde eşit olarak uzayacağından bu sondaki artı ve eksi değerlerin birleşmesi bize daima ''0'' (Sıfır) 'ı verecektir. Tek olanı, mutlak olanı, anladınız neyi kastettiğimi ;)

Farklı bir açıklama, hoşuma gitti :p

Oddie

Kayıtlı Üye
Her sayının kendince bir kıymeti vardır.Yine de güzel bir paylaşım olmuş

Mwuetsi

Kayıtlı Üye
0 sayısı ayrıca yokluğunu ve hiçliğin de sayısıdır. Düşünsenize herşeyi yaradan yoktan, hiçlikten yaratmıştır.

Saygılarımızla

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
0 sayısı ayrıca yokluğunu ve hiçliğin de sayısıdır. Düşünsenize herşeyi yaradan yoktan, hiçlikten yaratmıştır.

Saygılarımızla
İlginçtir en son bulunan rakamlardandır. Romalılarda sıfır yoktu. Hindistandan yayıldığı söyleniyor. Mayaların da kullandığı kanıtlandı. 2459 yıl önce Mayalar, 1200 yıl önce Hintliler, 600 yıl önce de Avrupa tarafından kullanıldı. Araplarda ''Sifr'' yani ''boş'' anlamına gelen kelimeden dilimize girmiş. Araplara ise Hintlilerden yine ''boş'' anlamına gelen ''Sunya'' kelimesinden geçmiş olduğu söyleniyor. Bu kadar önemli bir rakamın bu kadar geç kullanılması çok ilginç.

Mwuetsi

Kayıtlı Üye
SIFIRIN TARİHİ KRONOLOJİSİ

M.Ö. 3000 yılları : Eski Mısırlılar, onluk sistemi bilmediklerinden, sıfır anlamını ifade eden bir sembol (işaret) kullanmamışlardır.
M.Ö. 700-500 yılları : Mezopotamyalılar, sadece astronomi metinlerinde, sıfır anlamına gelecek, özel bir işareti sürekli olarak kullanmışlardır.
M.S. 2. yüzyıl : Eski Yunan'da, Batlamyos'un astronomi metinlerinde, Yunan alfabesinde görülen, içi boş anlamını ifade eden "0" şeklinde bir harf kullanmışlardır. Ancak, matematiklerinde, bu harfi (işareti) kullanmadıklarını, kaynaklar açık olarak belirtmektedir.
M.S. 400 yılları : Eski Hint Dünyasında, ilk defa, bugünkü ifadeyle sıfır anlamına gelen, "0" ve "." şeklinde işaret (sembol) görülmeye başlamıştır.
M.S. 632 : Eski Hint alimi Brahmagupta'nın astronomi ile ilgili olan Siddhanta adlı eserinde, dokuz ayrı ve sıfır rakamı ile hesap yapmayı gösteren kaideler belirtilmiştir.
M.S. 830 : İslam Dünyasının önde gelen matematik alimi Harezmi tarafından, dokuz ayrı rakam dahil sıfır rakamı ile birlikte aritmetik işlemlerin nasıl yapılacağı açık olarak gösterilmiştir.
M.S. 1100 yılları : Avrupa matematik dünyasında, yaygın olarak kullanılmaya başlar.

Alıntıdır...

38life

Kayıtlı Üye
İslamda 7 sayısının kutsal olduğu zaten aşikar da benim en çok ilgimi çeken hürmüzün 7 kocalı olması. Çok esrarengiz bir şey :D

kristen

Kayıtlı Üye
heryerde karşıma 7 çıkıyor, abartmıyorum herşeyim 7.
artık bunun bir işaret olduğunu düşünüyorum.

İrwağ

Kayıtlı Üye
Çok ilginç yahu
Bilmiyordum bunu teşekkürler paylaşım için.
Bende 07.11.19..
doğumluyum şanslı sayılır mıyım :D

zenithmx

Kayıtlı Üye
rakamlar uğur yada farklı şeyler getirmez. sadece ilgilendiğiniz konuda birbiriyle örtüşen rakamları yan yana bulduğunuzda o zaman o konu hakkında biraz düşünebilirsiniz. Karşınıza sürekli 7 yada başka bir rakamın çıkması uğurlu sayınızın o rakam olduğunu göstermez. herşey tesadüf olmasada bu tesadüf olabilir. en azından uğurlu değil uğursuz rakamınızda olabilir. bağtıl bir inançtır.

Bu arada en sevdiğim rakam "0" sıfırdır. Tektir. diğer rakamlar o "sıfır" olmadan yükselemez. 6 yı 60 yapan odur 1 i 1000 yapan. Başlangıç olup başlatan. Kendinin başı olmayan. Neredeyse rakamların tanrısı gibi gözüküyor. En doğrusunu Rabbim bilir.

Atelia

Banlı Kullanıcı
yedinin uğuruna inanırım ben de.

kaansarp

Banlı Kullanıcı
İş
Master
benim doğum günü tarihinde iki tane 7 var ayrıca yedi sayısıyla hep karşılaşırım. o kadar çok ki anlatsam bu kadar da olmaz dersiniz çevremde yediyle çok sık karşılaşıyorum enterasan..

glamour

Kayıtlı Üye
Kafatasını vücuda bağlayan boyun omurları 7 adettir ve kutsallığı olduğu düşünülür çünkü kafatası üzerinde bıngıldak bölgesinde bulunan taç çakra tanrısal bilginin giriş yeridir.Boynunda problem yaşayan insanlara son zamanlarda madde hayatına çok eğilip maneviyatı ihmal ettiklerini hatırlatabilirsiniz.Geçmişe kısa bir göz atıp kendini değerlendirecektir.

Bu bilgi özeti Michel Odoul'un 'Bana nerenin ağrıdığını söyle sana nedenini söyleyeyim' adlı kitabından çıkarılmıştır.

kaansarp

Banlı Kullanıcı
İş
Master
yaa bu yazıyı okurken aklıma geldi onu da paylaşayım dedim. keşke kediler de yedi canlı olsaydı ne güzel olurdu değil mi_? hiiihhihih..

La-edri

Kayıtlı Üye
ilginc, ama hÜrmÜze cok güldüm :)
bu arada cehennemde 7 kat diye biliorum

ben sahsen en cok Altin orani gizemli bulurum ve cok severim...