Lilith Kimdir ?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ekli dosyayı görüntüle 4953

Hristiyanlık ve Musevilik inançlarında Adem' in ilk karısıdır. Tevrat'ın ilk bölümü olan Yaradılış bölümünün 1. Bab'ında Âdem ile beraber bir dişi yaradıldığından, 2. Bölümde ise Âdem'in kaburga kemiğinden bir dişi yaratıldığı yazılıdır.
Tevrat'ta açıkça yeralmamasına rağmen; Bir çok Musevi dini kaynağı 2. Bölümde sözü geçen dişinin Âdem'in 2. karısı olduğu, Birinci bölümdekinin ise İlk karısı olan Lilith olduğuna inanırlar.

İnanışa göre Lilith, Âdem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldıklarından Âdemin kendisine eşit olduğu görüşündedir (Tarihin ilk Feministi) bu sebeple de Âdem'e tabi olmayı şiddetle reddeder Tanrı'ya asi olur ve Cennetten uzaklaştırılır. Bundan sonra Tanrı Âdem'in kaburga kemiğinden Havva'yı yaratır Havva sonuçta erkeğinin bir parçasından yaratıldığından ona tabi olur.

Âdem ile Havva ilk günahı işleyip Cennetten kovulduktan sonra çocukları olur Lilith bunu kıskanır ve bundan sonra adem oğullarından doğacak her bebeği öldürmeye yemin eder.

İnanışa göre kötü bir ifrit haline gelen Lilith gece hava karanlıktan sonra yeni doğum yapmış evlere girerek lohusa kadınların bebeklerini boğmaktadır. Bu sebeple günümüzde bazı Museviler arasında bir adet olarak, Lohusa kadın akşamları evde yalnız bırakılmaz, ve akşamları çamaşır ipinde çocuk bezi bırakılmaz, çünkü bunları gören Lilith'in o evde çocuk olduğunu anlamasından endişe edilir.

Diagramma

Kayıtlı Üye
Yaygın görülen inanış bu biçimdedir... Ama bana pek inandırıcı gelmiyor açıkçası aslında Havva ile Adem'in de Kur'an'da geçen şekilde olduğunuda düşünmüyorum bunun birçok nedeni var ama konu uzar... Diğer birçok şeyde olduğu gibi bununda üstü kapalı bir anlatım olduğu fikrindeyim...

alin

Kayıtlı Üye
Teşekkürler paylaşım için.Sitede konusu olmasa yeni konu açacaktım bu konu hep aklımdaydı.Lilith'i daha önce de araştırdım ancak yine her yorum farklıydı.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Musevilik öncesi Mezopotamya kültüründe Babil'de rüzgarın yıkıcılığı ile şehveti birleştirmiş Lilitu isimli bir dişil varlıktan bahsedilir. Kesin olmamakla birlikte Sümer kökenli de olabilir. Başta fırtına tanrıçası olup şehvet ve çocuk ölümleriyle ilişkilendirilmiştir. Sonradan yahudi kültürüne çok farklı bir şekilde geçmiştir.

4eversk88

Kayıtlı Üye
Bu söylediğiniz isimlerin hepsini supernaturel diye bir dizi var orada sıkça duymaktayım ve diziden sonra hep araştırmalara başlarım çok güzel bir dizi izlenmesini tavsiye ederim. Tam bizim sitenin tarzında bir dizi paylaşım için teşekkürler..

CadıAdayı

Kayıtlı Üye
bu söylediğiniz isimlerin hepsini supernaturel diye bir dizi var orada sıkça duymaktayım ve diziden sonra hep araştırmalara başlarım çok güzel bir dizi izlenmesini tavsiye ederim tam bizim sitenin tarzında bir dizi paylaşım için teşekkürler..
Katılıyorum. Asıl konuya gelince: Bence mantıklı ama kutsal kitabımızda bu konu hakkında ne yazıldığı hakkında birşey bilmiyorum. Ama genel olarak ilk insanların Adem ile Havva olduğunu söylüyordu çevremdeki bir çok kişi. Belki de Lilith sadece bir dişiydi tam olarak insan değildi. Bunlar da benim görüşlerimdir açıklamadan çok kafa karıştırdım sanırım :D :D

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Lilith hakkında ben efsaneyi çok daha başka okumuştum ama temel olarak Lilith'in kötü olduğu kesin :D

Perina

Banlı Kullanıcı
Lilith bana da kötü bir his verdi nedense..Sevmedim.Bir insan ne kadar iddiasız ve huzurluysa o kadar değerlidir bana göre..Bu kadında bunlar yok sanırım..Ama şu da var:Belkide huzurunu kaçıran istem dışı olaylardı..Belki de masum tarafları da vardı bilemiyorum..

zalim

Kayıtlı Üye
Bizim kulturumuzdeki Albasti'ya ne kadar cok benziyor.

zynthar

Kayıtlı Üye
Vera Zingsem'in Lilith adlı kitabını okumuştum. Şu anda kitap elimde olmadığı için alıntılar yapamayacağım ama okumanızı şiddetle tavvsiye edeceğim bir kitaptır.

Bir söyleme göre Lilith ademden önce yaratılmıştır. Adem'in yalnızlığına yakarışı üstüne tanrı tarafından gönderildiği söylenmektedir. Fakat Adem kendini herşeyin üstünde gördüğünde için Lilith'i kendine eş bir varlık olarak görmemiştir. Lilith feminist olarak anlatılmamaktadır. Lilith ve Adem in sevişme sahnesini anlatan satırlarda, Lilith Adem'e neden üstte ben olmuyorum diye sorduğu, bu arada da Adem in onu aşağılayıcı bir şekilde toprağa gömmeye çalıştığı yazılmıştır. Lilith'in Ademden kaçarak uzaklaştığı, tanrıdan ve ademden saklandığı söylenmektedir. Bu kaçışın ardından Adem tanrıya yeni bir eş için yalvarmıştır. Adem için ikinci yaratılan eşin çamurdan yaratıldığı ve adem e benzediği söylenmektedir. Ve Adem yaratılan bu eşi kabul etmemiştir.

Havva'nın yaratılış söylencesi için de şu satırları kullanmıştır.

Ellerinden yaratmadım ki kimseye dokunmasın
Gözlerinden yaratmadım ki kimseye bakmasın
Ayaklarından yaratmadım ki kimseye kaçmasın
Kaburga kemiğinden yarattım ki sana ait olsun

(Kitap elimde olsaydı daha detaylı ve bu yazılanların kaynağı belirtebilirdim, kusura bakmayın)

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Ne zaman bir Lilith konusu açılsa mutlaka Havva ismi de olur.Ama Havva isminde bir dişinin olduğuna dair hiçbir yerde kanıt yok.Tevratta olduğu söyleniyor,orasını tam bilmiyorum ama Lilith efsaneden ötedir diye düşünüyorum.Havva müslüman inancı,ama nedense hiçbir İslami kaynakta yer almaz.Lilith ise hemen hemen tüm inanışarda var,farklı betimlense bile.Ben Lilith'in Adem'in ilk eşi olduğunu düşünüyorum.

sarumut

Kayıtlı Üye
İş
Metafizikçi
Ifrit bir cin türü diye biliyordum nasıl olsun da lilith ifrite dönüşsn garip

zynthar

Kayıtlı Üye
Lilith'in Adem'den kaçışından sonra tanrı tarafından lanetlendiği, Adem soyu ve tanrı tarafından Lilith' in doğurduğu tüm çocukların öldürüldüğü, Lilith' in de intikam olarak Adem soyuna zarar verdiği söylenmektedir.

Lilith tasviri genellikle Adem'in ilk eşi ve kötü olarak betimlenmiştir.

lilith

Kayıtlı Üye
Sümer ve Babil'de ,kabala da,talmud da ismi geçer; yunan mitolojisinde de hecate ile özdeşleştirildiği söylenir. eskiden yahudi kadınların eşlerinin onun tarafından kandırılmamaları için yatak odalarına daire içinde "Adem ile Havva buyursunlar içeri,girmesin kapıdan 11(Lilith)" yazdıkları da rivayet edilir. numerolojide 11 kötü bir sayı kabul edilirmiş ancak anlıyamadığım kabalacılara göre bu sayı iyi ve güzel olan herşeyi sembolize ediyor.

Perina

Banlı Kullanıcı
sümer ve babilde ,kabala da,talmud da ismi geçer; yunan mitolojisinde de hecate ile özdeşleştirildiği söylenir. eskiden yahudi kadınların eşlerinin onun tarafından kandırılmamaları için yatak odalarına daire içinde "Adem ile Havva buyursunlar içeri,girmesin kapıdan 11(lilith)" yazdıkları da rivayet edilir. numerolojide 11 kötü bir sayı kabul edilirmiş ancak anlıyamadığım kabalacılara göre bu sayı iyi ve güzel olan herşeyi sembolize ediyor.

Ama numarolojide 11 iyi bir rakamdı bildiğim kadarıyla..

lilith

Kayıtlı Üye
Bence okuduğum metinde bi problem var çünkü benim aklımda kabalada 11 in iyi bir rakam olarak geçmediği şeklinde kalmıştı . O yüzden kafam karışmadı değil.

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
İnsanlığın bilinçaltında binlerce yıldır var olan karanlık, derin mağaralar yer alır. Bu karanlıklardaki birçok gece yaratığı, gizem ve yırtıcılığıyla, bütün ürperticilik ve dehşetiyle en dipteki korkularımızın kaynağını oluştururlar. Jung’un ‘kolektif bilinçaltı’ olarak nitelendirdiği sınır tanımaz karanlık evrende “yarasalar, vampirler, cinler, hayaletler, kötü ruhlar…” ay ışığının o gümüşsü gizeminde, lacivert gecenin içinde sonsuza dek var olmayı sürdürürler. Rüyalarımıza girer, delik deşik zamanlardan gelip korkularımızı beslemeye devam ederler. Aslında bilinmeyen; gecedir. Gece, açıklanamadığı için korkunç, ürpertici ve gizemlidir. Bu gizem, mitlerle beslenip büyür insanlık tarihinde. Düşlerimizi büyüttüğü kadar, yazın yapıtlarına da esin kaynağı olur mitler. Kuşaklar boyunca aktarılır, genetik kodlarımıza işler ve bir mikrokosmos oluştururlar iç varlığımızın derinliklerinde. Evreni iyilik ve kötülüğe bölerek anlamlandıran insan zihni, kötünün, kötücüllüğün kaynağını binlerce yıldan bu yana ‘gece’yle açıklamış; ‘gece’ye metaforik anlamlar yüklemiştir. Gecenin bilinmezliğindeki uğursuz varlıklardan birinin, Âdem’in ilk karısı Lilith olarak görülmesi ve bu durumun tek tanrılı dinlerin kadına bakışındaki güvensizliği simgelemesi gerçekten ilginçtir.
“Lilith’in sözcük kökeni Babil- Asur kökenli lilitu’ya uzanıyor; ‘dişi şeytan’ ya da ‘rüzgar hayaleti’ anlamına geliyor. İbrani ve Arap kökenli laila kelimesi ise ‘gece’ anlamında kullanılır, geleneksel hikâyelerde Lilith ile bağdaştırılır ve ‘gece hayaleti’ olarak tercüme edilebilir. Barbara G. Walker ise “ Lilith ismini Sumer Babil kökenli ‘lotus’ anlamına gelen lilu kelimesinden türetiyor. Böylece Lilith’i Mısır ve Hindistan’ın Lotus Tanrıçalarıyla ilişkilendiriyor.” (Bkz. Vera Zingsem “Lilith”, s.14)
Lilith, İbranilerin kutsal kitabında bir vampir olarak anlatılmış ve tasvir edilmiştir. İsaiah'ın kitabında geçiyor olsa bile Lilith'in kökleri daha çok Babillilerin "demonolojisine" benzer. Buna göre Lilith geceleri bir baykuş görünümüne bürünerek dolaşan bir canavardı. Avlanmak için yeni doğmuş çocukları ve hamile kadınları arardı. Lilith, geleneğe uygun olarak Âdem'in,"Âdem ve Havva" olmadan önceki karısıydı, ama daha sonra şeytanın tarafına geçti çünkü Âdem'e itaat etmeyi reddetti. Sıra dışı tutkuları vardı ve doğal olarak kötülüğün gözüyle bakıyordu. Sonuç olarak Âdem 'in ve Havva'nın çocuklarına (yani tüm insan soyundan olanlara) saldıran bir vampire dönüştü. İnanışa göre, kötü bir ifrit haline gelen Lilith gece hava karardıktan sonra yeni doğum yapmış evlere girerek loğusa kadınların bebeklerini boğmaktadır. Bu sebeple günümüzde bazı Museviler arasında bir adet olarak, loğusa kadın akşamları evde yalnız bırakılmaz ve akşamları çamaşır ipinde çocuk bezi bırakılmaz, çünkü bunları gören Lilith'in o evde çocuk olduğunu anlamasından endişe edilir.
Lilith çağlar boyunca kadınlara yüklenen bütün olumsuz sıfatların taşıyıcısı olmuştur: Baştan çıkarıcı, fahişe, cadı, vampir, cinlerin başı, gece canavarı 'unvan'larından bazılarıdır. Saf, edilgen, cinselliği ancak yasak meyveyi tadınca öğrenen (böylece Âdem'i kandırabilecek kadar kurnaz ve baştan çıkarıcı da olabilen) Havva'nın tersine, başından beri gücünün ve cinselliğinin bilincindedir ve yeri gelince kullanmaktan çekinmez.
Din ve ahlak kurallarını yaratanlarca oluşturulmaya çalışılan uysal, söz dinleyen, erkeğe bağımlı, çilekeş, kanaatkar 'iyi' kadının tam tersidir Lilith. Kendi başına buyruk, zapt edilemez, denetlenemez olduğundan, özellikle tek tanrılı din bilgelerinin sürekli baskı altına almaya çalıştığı kötülük kaynağı kadının bir örneği, erkeğin kadına ve cinselliğe duyduğu korkunun bir simgesidir aslında. Doğallıkla da, ölümlü insanların arasında yeri yoktur, yeri bütün bilinmeyen, açıklanamayan kötülüklerin geldiği karanlık güçlerin dünyasıdır.

Peki, bu uğursuzluk, kötücüllük ve şeytansılık nitelendirmelerini hak eden neler yapmıştı Lilith? Bu durumu mitler evrenine geçerek açıklamak mümkün:
Tanrı topraktan Âdem ile Lilith'i yaratır. Mutlu yaşamaları için onları cennete yerleştirir. Ama bu insan çifti bir türlü huzur bulamaz. Âdem ilişkide her alanda söz sahibi olmak ister. Ancak Lilith buna karşı çıkar. Özellikle cinsel ilişki sırasında Âdem'in hep üstte yer almasını aşağılayıcı bularak itiraz eder. Kendisinin de Âdem gibi topraktan yaratıldığını, yani “eşit” olduklarını savunur. Âdem ise kendini, bağışlayan, bereketli gökyüzü; Lilith'i de ürün veren toprağa benzeterek bu şekilde birleşmek konusunda diretir. Âdem bu konuda ısrar edince, Lilith, onunla birlikte yaşayamayacağına karar verip Tanrı’nın hiç söylenmemesi gereken, gizemli adını anar ve göğe doğru yükselir. Sahip olduğu olanakları terk eden Lilith’in yeri artık dışlanmışların arasındadır. Çevresindeki cinlerle ve cinlerin kralı Şamael (Şeytan) ile ilişkiye girer ve onlardan çocuklar doğurur. Bu arada cennette yalnız kalan Âdem, Tanrı’ya dua ederek Lilith'i geri ister. Tanrı, Sanvai, Sansanvai ve Semangelof isimli üç meleği geri çağırmak üzere Lilith'e gönderir. Meleklere, dönmediği takdirde her gün yüz çocuğunun öldürüleceğini emreder. Ama, o kesinlikle dönmeyeceğini bildirir. Emir yerine getirilir… Lilith, duyduğu acıyla, bundan sonra, bütün hamile ve doğum yapmış kadınların, bebeklerin baş düşmanı olmaya yemin eder. Erkek çocukların doğduktan sonra ilk sekiz gün, kız çocukların ise ilk yirmi gün içinde canını alacaktır. Sadece yakınlarında bu üç meleğin ismi ya da şekli bulunanlara dokunulmayacaktır. Lilith artık kötüler tarafına geçmiştir. Bunun üzerine Tanrı, Âdem'in kaburga kemiğinden Havva'yı yaratır. Bu yeni kadın, Âdem'den bir parça olduğu için, ona karşı çıkmayacaktır… Uysal ve boyun eğen kadın imgesidir Havva.
Vera Zingsem’in “Lilith” adlı kitabında yer alan bir yoruma göre: “Mitler, doğruluğu bizim için programlar ve yapılandırırlar. Böylece de gerçekliği nasıl algılamamız gerektiğini belirler ve ona göre davranmamızı beklerler. Mitler, bizlerin kültürel DNA’ları gibidir. Nasıl kendi biyolojik fonksiyonlarımız hakkında düşünmüyorsak, ama onların gerekleri doğrultusunda yaşıyorsak, mitlerle de benzer bir ilişki içindeyiz.” (s.153) Yazar, Hıristiyan-Musevi kültüründeki yaratılış mitinin, erkeği olayların ana noktası haline getirdiğini; buna göre, erkeğin kadından önce yaratıldığını, etrafındaki her şeyi adlandırma ve belirleme gücüyle donatılmış olduğunu belirtmektedir. Bu bakış açısına göre eş, ona fayda ve zevk vermek için yaratılmıştır. Erkek, Âdem’in rolüyle insan hayatının yaratıcısı konumuna getirilmekte, doğum işlevini de kendine mal etmektedir. (Kadın, erkek’ten olduğu için.) Kadın, “erkek için, erkekten şekillenir.” Kadın sadece erkeğin yardımcısıdır ve kendi başına bir değer taşımaz. Kadın, erkekten yapılmıştır, bedeni için gerekli maddeleri erkekten almıştır; yani şu ünlü kaburga… Bu bağlamda erkek onun “annesi” olmuştur. O olmadan kadının bir değeri yoktur. Kadın onun bir parçasından yapılmıştır ve erkeğe onun bütününün bir parçasıymışçasına davranır. (Bkz. Vera Zingsem “Lilith” s.153-154)
Lilith hakkında pek çok efsane ve öykü vardır. Örneğin Talmud'da (Tevrat'ın başta yazılı olmayıp, sonradan yazılı hale getirilen ikinci bölümü) ondan ‘dişi bir şeytan’ olarak söz edilir. Bu rolüyle bir hayalet gibi yüzyıllarca insanlık tarihi içinde dolaşır. Kadın ve çocukları hedef alır, erkekleri baştan çıkararak onlara zarar verir. Yaptıkları bunlarla sınırlı değildir. Bir hayalet gibi kadınların aklına girip, erkeklerle eşit haklara sahip olma savaşını günümüze kadar sürdürür. Bazı efsanelerde de cadı biçiminde çıkar karşımıza…
Lilith'in geçmişi tek tanrılı dinlerden çok daha önceye, eski Mezopotamya uygarlıklarına kadar uzanıyor. Genellikle Sümer ve Babil mitolojisindeki rüzgar tanrıçası Lilitu ile ilişkilendiriliyor. Lil, fırtına ya da rüzgar anlamına geliyor. Bir Babil metninde ise, Lil, tanrıça İştar'ın tapınak fahişesidir. İştar, eski doğu dinlerinde şehvetli aşkın, tutkunun ve baştan çıkarıcılığın tanrıçası kabul ediliyordu. Bu özellikleri nedeniyle, fahişelerin, özellikle de kült olan tapınak fahişelerinin koruyucu tanrıçasıydı. Lilith'e ait bazı özellikler Babil'in kötü tanrıçası (dişi şeytanı) Lamatsu'da da görülüyor. Lamatsu halk arasındaki inanca göre albastı ya da loğusa hastalığı olarak bilinen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden oluyor, hamilelere zarar verip yeni doğan bebekleri öldürmeye çalışıyordu. Lilith'in özellikleri Lamatsu'ya aktarılmış olabilir mi yoksa tersi mi söz konusu? Yanıtı zor bir soru…
Lilith'in Yahudi efsanelerinde ne zaman görünmeye başladığı tam olarak bilinmiyor. Çünkü tanrılar ve mitoslar, doğu kültürlerinin birçoğunda büyük benzerlikler taşıyordu. Yine de her koşulda Lilith, Yahudilerin şeytanla ilgili inanışlarında önemli bir yere sahipti. Erkeklerin aklını başından alan bir şeytan olarak görülüyor ve ondan çok korkuluyordu.
Lilith'le daha sonra Filistinliler aracılığıyla Yunanlılar da tanıştı. Onu, hayaletler ve diğer hayali görüntüleri yöneten tanrıça Hekate'nin kişiliğiyle birleştirdiler. Bu konu Geç Antikçağ'da yazıya aktarılan bir efsanede, Lilith'in İsrailli peygamber İlyas'ı nasıl baştan çıkardığı anlatılıyor. Lilith ona şöyle der: 'Senden çocuklarım var.' Ve o yanıt verir: 'Benden nasıl çocukların olabilir, ben bir aziz gibi yaşıyorum.' Lilith der ki: 'Evet, ama uykunda, rüyalarında…” Bu metin M.S. 4. yüzyıla ait. Lilith, özellikle bu tarihten sonra hep aynı motifle işlenir; ‘ tohum hırsızı’.

S

SoNoL

Tom Holland adlı yazarın Çölde uyuyan sır adlı kitabında lilith detaylı olarak anlatılmıştır. Eski Mısır kültüründeki yeri ve önemi sürükleyici bir dille romanlaştırılmıştır. Gabriel' in dediği gibi kökeni sümerlere ve babillere dayanır.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Oncelikle merhaba. Ben cogu zaman kabus goren biriyim. Son iki gundur acayip bir ruya goruyorum. Butun kuslar bana savas aciyor ve en son padisahlari bana bir mektup gonderiyor. Mektupta lilite layik olmadigim ama onu kullandigim icin bana hep saldiracaklari yazili. Lilit duyduguma gore tevratta geciyormus ama daha ayrintili bilgisi olan varmi lilit hakkinda??

Ruthbarbar

Kayıtlı Üye
lilit bildiğime göre ilk insan Adem'in ilk eşidir , aralarında olan sıkıntılardan dolayı lilit Adem'i terk ederek cinlerle ilişkiye girip çocuk sahibi olmuş, Havva lilit'ten sonra yaratılmıştır diye inanılıyorki lilit her doğan yeni bebeğin canını alması söz konusuydu yanılırmıyorsam , efsaneye göre Hz. Adem'in ilk eşini Yani lilit'i rüyanda kullandığını haber alman çok karışık geldi , hayrolsun inş.