Lilith Kimdir ?

Tude

Kayıtlı Üye
Lilith halk arasında "al karısı" olarak tasvir edilen, genellikle loğusa dönemindeki kadınların çocuklarını onlardan almak için, ya da onları huzursuz etmek için çabalayan dişi bir varlıktır. Çok eskiden aklımda Lilithle ilgili okuduğum şeylerden kalanlara ilaveten bir de; üst dudağının kalkık, alt dudağının ise eğik, uzun kızıl saçları olan bir varlık olduğu ile ilgili şeyler anımsıyorum. :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Musevilik ve hiristiyanlarda Adem'in ilk esidir.

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Ruthbarbarın Söylediklerine Bi Kaç Şey Ekliyeyim.
Lilith Bildiğim Kadarıyla Sadece Yahudi İnancıda Vardır.Hristiyanlıkta ve Müslümanlıkta Bahsedilmez.Tevrat Tahrip Edildiğinde Uydurma Bir Hikaye Olarak Konulmuş Olabileceği Görüşleri Tartışılmakta Hala ...

Retronom

Kayıtlı Üye

lilith-efsanesi.jpg

İlk kadın Lilith’i; bilmeyenlere tanıtmak isterim: Cinsel kimliği erkek olan toplumlar herhalde kollektif alt şuurlarında Lilith’i saklıyor ve ortaya çıkmasına izin vermiyorlar. Lilith; hakkını aramak, isyan etmek demektir, gerekirse terk etmek, kendini ezdirmemek demektir...

Yazıya başlamadan etrafımdaki kadınlarla küçük bir anket yaptım. Sorduğum tek soruya aldığım yanıt aynıydı. “Tanrı tarafından yaratılan ilk kadın kim?” Bu soruyu sorduğum bütün kadınlar “Havva” dediler.

Yaratılış mit’lerinde, erkek ve kadınların dünyaya nasıl geldiklerine baktığımızda erkek ve kadının aynı çamurdan yoğrulduğuna ilişkin eski inanış, Adem’in ilk karısının, onunla aynı topraktan Tanrı tarafından yaratıldığı hikayesinden esinlenmiştir. Onun adı, çoğunluğun bildiği gibi Havva değil, Lilith’dir. Onlar eşit düzeyde yaratılmıştı. Lilith, cinsel ilişkide üstte olmak istediği gibi, bu hakkını korumakta ısrar etmişti. Hikayenin değişik çeşitlemelerine göre, Adem buna karşı çıkarak ondan boşanmıştı ve yanından uzaklaştırmıştı. Aynı hikayenin başka çeşitlemelerine göre, terk edilen Adem idi. Lilith, Tanrı’nın adını andı, cennetten dışarı uçtu ve Kızıldeniz’e gitti. Onu korkutsunlar, yakalayıp Adem’e geri getirsinler diye Tanrı, çocuklarından 100 tanesini Şeytan’ın her gün teker teker elinden alacağı tehdidiyle, meleklerini gönderdi ama o, bu cezayı bile Adem’e dönmeye yeğledi. Havva’nın da Adem’in kaburgasından doğduğu bilinir.

Mit’lerin kaynağı
Kadının yaratılışı ile ilgili mit’lerde, Havva’nın hep ilk kadın olarak benimsenmesi sakın doğurganlığı olmayan erkeğin, kendine tanrısal bir güç, egemen olma arzusundan kaynaklanmasın? Yüzlerce yıldır bilinen mit’lere karşın, Lilith neden bilinmiyor? Erkekle eşit yaratılan, üstünlüğünü kabul ettirmek isteyen, beraber yaratıldığı erkeği terk eden ilk kadın Lilith, neden Havva kadar bilinmiyor?

Yeni yılın ilk yazısında ilk kadın Lilith’i bilmeyenlere tanıtmak isterim. Cinsel kimliği erkek olan toplumlar herhalde kollektif alt şuurlarında Lilith’i saklıyor ve ortaya çıkmasına izin vermiyorlar. Lilith; hakkını aramak demektir, isyan etmek demektir, gerekirse terk etmek, kendini ezdirmemek demektir.

2011 Türkiye’sindeki kadın resmi
Her gün ortalama 3 kadın öldürülüyor. Cinayetlerde tahrik indirimi uygulanıyor. Töreye dayanarak işlenen namus cinayetleri azalmıyor.

Kadın cinayetlerini durdurmak için kararlı bir devlet politikası yok.
Kadınların yüzde 36’ sı yaşamlarının herhangi bir döneminde yakın ilişkide oldukları erkeklerden fiziksel şiddet görüyorlar.
Boşanmış veya ayrı yaşayan 10 kadından 7’si, yaşamlarının herhangi bir döneminde şiddet görüyor.
Her 100 kadından 14’ü, erkeğin eşini dövebileceğini, 100 kadından 30’u, kadının cinselliği reddedemeyeceğini düşünüyor.
Şiddet gören kadınların yüzde 92’si hiçbir resmi kuruluşa başvurmuyor.
Dünya Ekonomik Forum’u 2010 raporunda Türkiye, 134 ülke arasında kadın erkek eşitsizliğinde 126. sırada yer alıyor.
Yasaya göre nüfusu 50 binden fazla olan her belediye, kadınlar için sığınma evi açmak zorundayken, bu kurala toplam 5393 belediyeden sadece 57’si uymuş.
81 ilde sadece 2, 923 ilçede ise 15 kadın belediye başkanı var.
4 kadından sadece 1’i iş gücüne katılıyor.
TBMM’deki vekillerin sadece yüzde 9.1’i kadın. Ve… Kadına tecavüz sorununu, etkileyici şekilde irdeleyen bir TV dizisinin senaristlerine (ikisi de kadın) ve başrol oyuncusu kadına, ‘ruh hastası’ diyen kadın milletvekili var.

İlk kadın Lilith’i neden bilmiyoruz?
Bilseydik, anlasaydık belki her şey daha farklı olurdu. Dileğim, 2012 Ocak ayında, ülkemdeki kadına ilişkin rakamlar verirken, karşı cinsten biri olarak, Lilith’ten daha fazla utanmamak…

Faydalanılan kaynaklar:
Erkekler Acı Çeker, Kadının Ruhu Duymaz.” Mineke Schipper , NTV yayınları, Nisan 2010 Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü araştırması

Benim Yorumum:

Lilith'in iki açıklaması ve bu iki açıklamanın da aynı yere çıkan sonucu vardır. Lilith bir yıldız kümesidir, astrolojide. Diğeri de Şeytan'ın baş yardımcısı olan ve erkekleri kandırmasıyla ün salmış, Lucifer'in yada diğer adıyla Satan'ın en büyük dostu ve yardımcısıdır. Kısaca ve benim bildiğim şekilde anlatmam gerekirse lilith çok güçlü bir cindir. Büyük olasılıkla Ateş'ten yaratılmış ve cinsiyeti dişidir. H.z. Adem a.s. Havva anamızdan önce dünyaya ayak bastığında ilk arzusu havva anamızı bulmak idi. Ondan sonra Şeytan Lilith'e Adem a.s. kandırması ve onun cehennemlik olması için bir nevi baştan çıkarma yoluna gitmiştir. Sonuçta Adem a.s. onun Şeytanın baş yardımcısı olduğunu bildiğinden dolayı Havva anamızı aramış ve afrikada bilinen bir yerde buluşmuşlardır. (Etiyopya, bknz)

SlnY.

Kayıtlı Üye
Lilith musevilik dinine özgü bir karakterdir(?) artık nasıl adlandırayım bilemedim :) Sözde Adem'in ilk karısıdır.Ama Ademin yanında kendinin ezik ve basık olduğunu düşündüğü için onu terk edip,cinlerle ilişkiye giriyor günde yüzlerce cin çocuk doğuruyor.-tam hatırlayamıyorum- bi nedenden dolayı tüm çocukları öldürülüyor,o da o gün yemin ediyor;loğusa döneminde olan bütün kadınların yeni doğan çocuklarını öldüreceğim diye.Sonra Adem üzüle üzüle bir hal oluyor.Lilith'e çok benzeyen,ama Lilith olmayan Havva'yı Allah Ademe bahşediyor.Tıpkı,Lilith'e benzediğinden,Adem hiç sorun etmeyip;mutlu mesut yaşayıp,insan ırkını türetiyorlar.Benim bildiğim bu valla,ne kadar doğru-yanlış bilemem.Ama İslama göre böyle bir şeyin gerçekliği tartışılmaz bile;uydurulma denir,geçilir.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Pembe pelerin’in açtığı yeni Lilith konusu (19.cu mesajdan sonrası) eski konu ile birleştirilmiştir. Merak edip,okumak isteyenler ilk sayfadan itibaren okuyabilirler.

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
Lilith'in ifrit olayı bizdeki alkızıyla aynı ve gerçektir bu. Alkızı cin midir bilmiyorum. Arkadaşım anlatmıştı bunla ilgili birşey;Köyde yaşadıkları dönem o daha kundakta erkek çocuğu annesi yeni doğum yapmış lohusa evde 3 kişiler kundaktaki arkadaşım,annesi ve babaannesi. Alkızı kapıdan içeriye girmiş ama boyu çok uzunmuş öyleki kafasını eğerek girmiş içeriye önce annesine yaklaşmış 'Uzat diline bakıyım' demiş burdaki amaç dilini uzatırsa kadın kesecek,sonra bebeğe doğru yürümüş bakmış erkek çocuğu geri geri yürümüş gitmiş evden. Alkızları erkekten korkarlar. (Bunlar hurafe değildir kesinlikle gerçektir.) O yüzden lohusa kadının yanında mutlaka kocası durması her zaman iyi ve bebekte kırkı çıkana kadar yalnız bırakılmaz. Alkızları genelde ata biner ve gönürümü bindallı giymiş bir gelin gibidir bildiğimiz kına gecesi kıyafeti gibi çocukları boğmaya çalışırlar.Hatta bi söylenti var bu gerçek mi emin değilim alkızına iğne batırırsan sana hizmet eder sen azad edene kadar. Başka bi arkadaşımın anlattığı olayı nakletmek isterim. Dedesi orta yaşlardayken köy yerinde bir kaç kişi alkızını ahırda yakalamışlar. Bağlamışlar. Adamlara söylediği şu olmuş' Beni bırakın öldürürler beni' demiş. Çünkü alkızınında bir ailesi var ve insanlara yakalanınca aile töre gibi gelir öldürür. Kulağa tuhaf gelebilir ama bu gerçek günümüzde pek rastlanmaz belki rastlayanlar vardır. Ama bunlar yaşanmış gerçekler.

eeemreee

Kayıtlı Üye
Herkesin düşüncesine saygım var ama bence saçmalık.

badcat33

Kayıtlı Üye
Lilith ile irtibata geçme ihtimali var mıdir? Konustugum bir varlik cok anımsattı

sanatorium

Kayıtlı Üye
Bu söylediğiniz isimlerin hepsini supernaturel diye bir dizi var orada sıkça duymaktayım ve diziden sonra hep araştırmalara başlarım çok güzel bir dizi izlenmesini tavsiye ederim. Tam bizim sitenin tarzında bir dizi paylaşım için teşekkürler..

Sen=Ben(İlk gördüğümde benimde aklıma geldi)

elig

Kayıtlı Üye
ilk sayfada bahsedilen Vera Zingsem - Lilith, İlya Yayınevi çok başarılı bir kitaptır. konuyla alakalı pek çok açıyı ele alır.
Tevrat' ta ilk Chavvah yani Havva olarak geçer. hatırladığım kadarıyla nesebimizin yürüdüğü kadın, yani pek çoğunun Havva derken kastettiği kadın 3. Chavvah' dır. anlatılana göre Adem her ne kadar Lilith ile çok büyük bir anlaşmazlık yaşayıp ona tahammül edemez noktaya ulaşmış olsa da, aynı zamanda onun eksikliğinden büyük bir psikolojik yara almıştır. bunun üzerine Yaratıcı 2. Chavvah' yı yaratmıştır fakat Adem ona ilgi duymamıştır. ardından Yaratıcı Adem' in üzerine bir uyku indirmiş ve onun yanından / kaburga kemiğinden ( ki bu iki anlam dönem İbranice' sinde aynı kelime ile ifade edilir. ) Havva Anne dediğimiz kadını yaratmıştır.
hikaye Lilith' in eşit tabiatı ve Adem' e olan başkaldırısı ile başlayıp şekillenir. yalnız şu önemli: mevcut Tevrat nüshalarında, yani herhangi bir kitapçıdan ulaşabileceğiniz kopyalarda bu hikaye hakkında çok net ve detaylı bir anlatım yoktur. yani kaynak taramak imkansıza yakın bir noktada. bununla birlikte Tevrat metinlerinin ilk bölümlerinde mantıksız ve oransız bir kadın düşmanlığının izlerine rastlamak da mümkün. yani hikayenin Tevrat' a ve İbrani ilahiyatçılara atfedilen ayağında ciddi bir tahrip hatta kurgu olabilir. ataerkil sistemlerini ve erklerini korumak adına şeytan kadın kurgusu yapmış olabilirler. böyle bir kurgu için, kadın figürünün baştan lanetliliği çok kuvvetli bir öğe olacaktır ve ilk kadının şeytanlaştırılması kurguyu amaca daha iyi hizmet edecek özelliğe ulaştırır.
hal böyleyken antik metinleri taramak ve efsaneleri incelemek daha mantıklı olur ama malesef kültürel etkileşim 'saf din' i nasıl imkansız kılıyorsa aynı şekilde efsaneleri ve mitolojileri de etkilemiş, melezleştirmiştir. kökeni değil özellikleri ile aranacak olursa ve bir ucundan başlamak gerekirse Hindu panteonundan ölülerin tanrıçasına da bakılabilir ( emin değilim, vişnu mu idi? ) Türk mitolojisinde bahsedilen Umay' ın şifacı olduğu kadar hastalık da veren yüzü de incelenebilir.

bleanr

Kayıtlı Üye
hala bile lilithi görenler var sarı uzun saçlı yüzünün çok güzel olduğunu duydum slviya brow nun dünyanın sırları ve gizemleri kitabında açıkça gördüğünü söylemişti

pieA

Kayıtlı Üye
Lilith hakkında bir sürü mitlerden sadece biri :)

cyaxeres

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 4953

Hristiyanlık ve Musevilik inançlarında Adem' in ilk karısıdır. Tevrat'ın ilk bölümü olan Yaradılış bölümünün 1. Bab'ında Âdem ile beraber bir dişi yaradıldığından, 2. Bölümde ise Âdem'in kaburga kemiğinden bir dişi yaratıldığı yazılıdır.
Tevrat'ta açıkça yeralmamasına rağmen; Bir çok Musevi dini kaynağı 2. Bölümde sözü geçen dişinin Âdem'in 2. karısı olduğu, Birinci bölümdekinin ise İlk karısı olan Lilith olduğuna inanırlar.

İnanışa göre Lilith, Âdem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldıklarından Âdemin kendisine eşit olduğu görüşündedir (Tarihin ilk Feministi) bu sebeple de Âdem'e tabi olmayı şiddetle reddeder Tanrı'ya asi olur ve Cennetten uzaklaştırılır. Bundan sonra Tanrı Âdem'in kaburga kemiğinden Havva'yı yaratır Havva sonuçta erkeğinin bir parçasından yaratıldığından ona tabi olur.

Âdem ile Havva ilk günahı işleyip Cennetten kovulduktan sonra çocukları olur Lilith bunu kıskanır ve bundan sonra adem oğullarından doğacak her bebeği öldürmeye yemin eder.

İnanışa göre kötü bir ifrit haline gelen Lilith gece hava karanlıktan sonra yeni doğum yapmış evlere girerek lohusa kadınların bebeklerini boğmaktadır. Bu sebeple günümüzde bazı Museviler arasında bir adet olarak, Lohusa kadın akşamları evde yalnız bırakılmaz, ve akşamları çamaşır ipinde çocuk bezi bırakılmaz, çünkü bunları gören Lilith'in o evde çocuk olduğunu anlamasından endişe edilir.

Önceki cevaplarda yazılıp yazılmadığını bilmiyorum. Resimde verilmiş olan karakter, benim de favorilerimden olduğu üzere, Mezopotamya tanrıçalarından İnanna'nın figürüdür...

maxcod

Banlı Kullanıcı
Tekvin kaydında böyle bir bilgi bulunmayıp Adem'in karısı ifadesi tekil olarak kullanılmıştır dolayısıyla lilith diye biri olmamıştır.

greatangel

Kayıtlı Üye
bu konunun aynısı bir kaç yıl öncesinde "ömer çelakıl'la hayatın şifreleri" adlı bir dini program vardı ilk orda duymuştum lilith ve hz. Adem'i

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
İnsan oğlunun efsanesinin Adem ile Havva ile başladığı söylenir .
Eski bir Yahudi efsanesine göre şöyle başlamıştır aslında ...
Hepimiz Adem in ilk eşini Havva diye biliriz ama bu efsaneye göre Adem in ilk eşi Lilith dir . (Lilith bir kadın dır .)
Sözünü ettiğimiz efsanenin başlangıcı şudur :
Tanrı topraktan Adem ile Lilith i yaratır . Onları Cennete yerleştirir beraber yaşamaları için .
Ancak Adem ile Lilith bir türlü huzur bulamaz . Sorunları şudur ki günümüzdeki saçma sorunlar ...
Adem bu ilişkide her anlamda söz sahibi olmak ister ancak Lilith bunun üstüne çıkmaya çalışır , aynı günümüzdeki kadınlar gibi yani ...
Özellikle cinsel ilişki sırasında Lilith söz sahibi olmak ister ve ilişki esnasında üst tarafta olmak ister ... Ademin hep üstte durmasını alçakça kabul eder .
Bu durum Lilith in hoşuna gitmemektedir . Sonuçta doğal olarak kendisinin de toprakdan yaratıldığını ve eşit olmalarını gerektiğini söyler .
Adem ise kendini bağışlayan , bereketli gökyüzü olarak gösterir , Lilith in ise toprak olarak yer aldığını söyler ve bu fikri konusunda iyice üstüne gitmeye hazırdır ve giderde .
Lilith ise Adem ile hayatın yaşanmayacağını düşünür ve Tanrının söylenmemesi gereken adını söyler ve göğe doğru yükselir hızla .
Lilith kendisine verilen herşeyi bir köşeye atar ve dışlanmışların yanına gönderilir . (Şeytanların yanına .)
Lilith Cinlerden üstün Şeytanlar ile ilişkiye girer ve onlardan çocukları olur .
Cennete yalnız kalan Adem Tanrıya dua ederek Lilith i geri ister . Tanrı, Sanvai, Sansanvai ve Semangelof isimli üç meleği geri çağırmak üzere Lilith'e gönderir.
Meleklere , dönmediği takdirde her gün yüz çocuğunun öldürüleceğini emreder . Ama , o kesinlikle dönmeyeceğini bildirir . Ve tehdit yerine getirilir .
Bu arada Adem in kaburga kemiğinden Havva yaratılır yani Ademin bir parçasıdır Havva .
Lilith duyduğu bu acıyla bütün yaşayanların bütün doğan çocuklarını öldürmeye yemin eder . Erkek çocuklar doğduktan sonra ilk 8 gün . Kız çocuklar doğduktan sonra ilk yirmi gün içinde canını alacaktır . Sadece o üç meleğin adını veya şeklini taşıyanlara hiç bir şey yapmayacaktır .
Lilith şeytanın eşi olduğu da söylenmektedir .
Tüm hepsini kendim yazdım . Cümlede alıntı yapmadım bilgiler topaldım ve yazdım . Kendi cümlelerimi kullandım ve herşeye açıklık getirerek yazdım .

aşk1

Banlı Kullanıcı
Lilith iyi yapmış :) takdir ettim kendisini.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Parantez içinde lilith kadındır demeniz biraz garip olmuş kadın olmıcakta ney olucak :)

aklıselim1

Banlı Kullanıcı
yahudi efsanesi mi. tevratta (doğrululğundan emin oldukları kitapta) ibrahim peybambere abraham diyorlar. ve dediklerine göre abrahamın kızları babalarına içki içirmiş ve sırayla birlikte olarak hamile kalmışlar..... böyle saçmalıktan daha bir srü var.... yahudinin sözüne güvenilmez. allah bir dese inanılmaz. çünkü bizi allah ile kandıracaklardır......