Kafam çok karıştı beni bi ayınlatsanız ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yusuf-zuleyha

Kayıtlı Üye
Şİmdi sorun şu yıllardır bi sevdiğim var gerçekten seviyorum ve evlenmekte istiyorum dualarımda hep bu yönde yalnız kafamı karıştıran iki şey var birincisi Peygamberimizin bütün melekler ve bende dahil sana dua etsem evlenmen kaderinde bellidir rivayeti ve bir ayet " Biz kaderi insanların çabasına bağlı kıldık " işte bu ikisi ile çok çelişiyorum beni bi aydınlatsanız mümkünse :(

kıvep

Banlı Kullanıcı
Çabayla öleceğin zamanı değiştiremezsin yani kaderde yazan bazı şeyler değişmiyor belli ki, o boş boş oturmayın, çalışın anlamında bir söz olabilir

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Bu konuda herkes çelişiyor alimler de dahil bence siz hangisine kendinize yakın buluyorsanız ona inanın

zaferar

Kayıtlı Üye
Ayet mi ,rivayet mi?Cevap ortada degil mi?

La-edri

Kayıtlı Üye
Kader sizin elinizde olmayan seylerdir, taktir yani, evlilik es secimi size aittir, oturur sevdiginiz icin kaderimse beni bulur diyebilirsiniz elbette, ama Allah sizin cabaniza göre muamele eder, oturup beklemek baska birsey istediginiz sey ugrunda caba sarf etmek baska birsey.Ve dogru olanda cabalamaktir ve yine hayirlisi ile taktiri Allah'a birakiyorsunuz zaten, ama cabalamak fiili duadir, duanin dille yapilani aslinda oldukca passif dir, asil olan fiili duadir, yani cabalamak.
Bahsettiginiz hadis hakkinda birsey demek istemiorum zira cokda gercek gibi durmuyor, cünki egerki es secimi evlilik kader olmus olsa idi ayette senin evlenebilecegin kadinlar hakknda yorum olmazdi, ama böyle bir ayet var , ehli kitap dan esler alabilirsiniz diyor ve hangi kadinlarla evlenemeyeceginizi bildiriyor akraba vs..
yani secim sizin, istediginiz kisi ile evlenirsiniz evlenmezsiniz o ayri ama caba sarf etmek duanin kabulunu tetikler.

andrah

Kayıtlı Üye
Bizim orda kadin kocasinin bahtina gore cikar diye dusunuruz ( aynisi karsi taraf icinde gecerli tabi ) zira kari-kocanin birbiriyle denk olmasi gerekir suan hatirlayamadim bunu destekleyen bir ayette vardi ama :) kendine denk oldugunu dusundugun ve sevdigin ve kitaba ters dusmeyen birisi ise olmamasi icin neden yok gibi :)

qrcn

Kayıtlı Üye
BERAAT GECESİ ÜÇ KERE YA-SİN'İ ŞERİF OKUNMALIDIR;
1ncisi : Hayırlı uzun ömür niyetiyle
2ncisi : Bir sene boyunca fakirlik yüzü görmemek niyetiyle
3ncüsü: Bir dahaki seneye kadar gökten yerden gelecek afet ve felaketlerden korunmak niyetiyle...
(3 Yasin-i Şerif'den sonra şu aşağıdaki beraat duası okunacak 10 kere...) "Ey ilahım! SANA başvurma yolunu bana cömertliğin gösterdi. SENİN huzuruna beni iyiliğin ulaştırdı. Senin nezdine beni keremin yaklaştırdı.

SANA gizli kalmayan sıkıntılarımı ancak SANA şikayet ediyor ve SENDEN, SANA zor gelmeyecek şeyler istiyorum.
Zaten SENİN, benim durumumu bilmen, istememe de hacet bırakmıyor. Ey sıkıntılıların derdini açan ZAT ! İçinde bulunduğum sıkıntıları benden gider. SEN'den başka hiçbir ilah yoktur. SEN'i tenzih ederim. Gerçekten de ben zalimlerden oldum.
"Biz onun duasını kabul ettik ve kendisini gamdan kederden kurtardık. İşte mü'minleri de böyle kurtarırız"(şeklinde Yunus Aleyhisselam'a bahşettiğinmüjdeye beni de nail eyle)
Ey herkese iyilik eden, KENDİSİ'ne ise iyilik edilemeyen ALLAH'ım ! Ey Celâl ve ikram Sahibi ! Ey lütuf ve in'âm Sahibi !
SEN'den başka hiçbir ilah yoktur. SEN ki sığınanların desteği, eman dileyenlerin koruyucusu ve korkanların sığınağısın !
Ey ALLAH'ım ! Eğer beni, nezdinde bulunan (Levh-i Mahfuz'dan ibaret) Ümmü'l-Kitab'da,(kafir ölecek)
bir bedbaht yahut mahrum veya kovulmuş yada rızkı dar bir kimse olarak yazdıysan, Fazl-u Kereminle, bu şekavetimi, mahrumiyetimi, reddelişimi ve rızkımın darlığını sil.
Beni Ümmü'l-Kitab'da(imanla ölecek) bir bahtiyar, rızkı bol ve hayırlara muvuffak bir kişi olarak kayda geçir. Çünkü SEN, buyruğu hak olan bir ZAT olarak, gönderdiğin Peygamberinin lisanına indirdiğin kitabında: "ALLAH dilediğini siler, dilediğini sabit bırakır. Ümmü'l-Kitab ise sadece O'nun katındadır"(Rad/39) buyurdun.İLAHİ ! Kıymetli Şa'ban ayının, her hikmetli işin kendisinde ayrılıp kesin karara bağlandığı onbeşinci gecesindeki en büyük Tecellî hürmetine SEN'den dileğimiz, bildiğimiz ve bilmediğimiz, en iyi SEN'in bildiğin tüm belaları bizden açıp gidermendir. Şüphesiz ki en ulu ve en iyi olan ancak SEN'sin.
ALLAH'u Teâlâ, Nebiyy-i Ümmi olan Efendimiz Hazreti Muhammed'e (SALLALLAHU aleyhi ve sellem), Âline ve Sahabesine, çokça salât ve bolca selâm eylesin" (Zebîdî, İthâfü's-sâdeti'l-müttakin,3/427, Ahmed Dîrebi, el-Mücerrebat, Sh:13)

Biz kaderi insanların çabasına bağlı kıldık demek bu dualar olsa gerek önümüzde ki perşembe gecesi .) Biraz çabalamak lazım...

John Constantine

Kayıtlı Üye
dostum kader elbette önceden yazılmıştır ancak tam anlamıyla değil, 2 tür kader vardır bir senin kararlarınla gelişen 2. olarak ise değiştiremeyeceğin iskelet, genel kader. şöyle düşünelim hayat standartlarını, hayatının büyük ölçüde kendi çabanla belirlersin gerisi ne bileyim ölüm tarihin, hayatında olacak önemli olayların başlangıç bitiş gelişme sonuç vs. tarihleri ya da sağlığın vs. ve genel, iskelet, bütünüyle kavramlar kaderinde yazılmıştır, büyükler kolay anlamamız için böyle anlatırlardı.

insanoğlu ''kaderimizde varmış ne yapalım'' diyip geçer, çabalamaz bir yapıya sahiptir yani aslında değiştirebileceğin bi olayı kaderimizde varmış diye geçiştirmeyeceksin kaderin mantığı bu değildir.

kafanı karıştırmış olabilirim ama daha iyi anlatabileceğimi sanmıyorum saygılar :)

striker

Kayıtlı Üye
Kader, insanın bu hayatta kendisine hazırladığı senaryodur. Hiçbir şey irade dışı oluşmaz. İradesini kullanamayan kişiler ise kaderin farklı tecellisi ile hayatını geçirirler. İrade sahipleri yani sorumlu kişiler, rotalarını çizer, planlarını yapar ve ilerlerler. Kısaca kul seçer Allah yazar.
Annemizi, babamızı, memleketimizi, rengimizi, fiziki özelliklerimizi seçemiyoruz, var olan ile hayata başlıyoruz fakat başlanan bu hayatta güzergah ve bütün plan bizlere aittir.

buzprensi89

Banlı Kullanıcı
Bana göre Allah evliliklere karışmaz karışmıyor da...Çünkü zenginle evlenen kişi torpilli olmadığı gibi zalim sarhoş biri ile evlenen kişiyi de sevmediği kanaati taşımaz olaylar...Daha doğusu Allah insanlardan sadece kulluk ve ibadet bekliyor nasıl yaşadıkları Allah'ı alakadar etmiyor ... İster evlen çocuk yap istersen hayatın boyunca hiç evlenme ne seni zorla evlendirir nede zorla bekar bırakır...Kısmet diye birşey de yoktur azim vardır azim edersen elde edersin kısmet der oturursan kaybedersin..

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Bana göre Allah evliliklere karışmaz karışmıyor da...Çünkü zenginle evlenen kişi torpilli olmadığı gibi zalim sarhoş biri ile evlenen kişiyi de sevmediği kanaati taşımaz olaylar...Daha doğusu Allah insanlardan sadece kulluk ve ibadet bekliyor nasıl yaşadıkları Allah'ı alakadar etmiyor ... İster evlen çocuk yap istersen hayatın boyunca hiç evlenme ne seni zorla evlendirir nede zorla bekar bırakır...Kısmet diye birşey de yoktur azim vardır azim edersen elde edersin kısmet der oturursan kaybedersin..

bu mantıkla düşünürsek zengin olarak doğan insanların ne torpili var ki

çaba da çok önemli tabii ama insanın kalbine aşkı veren Allah, kişi kendi rızasıyla aşık olamıyor gönül bu. Böyle düşününce de aslında pek isteğimize bağlı gibi olmuyor

madgirl

Kayıtlı Üye
diğer konu hakkında yorum yapamam ama evlilik konusunda dua ederken her zaman niyete hayırlı ise diye başlamanız en hayırlısı olacaktır. bu sayede inşallah duanız olumlu bir şekilde sonuçlanır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...