Allah sizce üzülüyormu ?

memories

Kayıtlı Üye
Syn memories ben düşüncemi yazdım sizse kızdınız bu öfke, sinir ne için eleştiride yapmadım konuyu açan arkadaş için bi yazı yazdım sadece yazdığım şeyler ise tamamen doğru benim allahın varlığını kabullendiğimi veya olduğunu söylediğimi nerede gördünüz ben birşeyi kabul etmiyorum burada ki hususta bakın araştırın o kutsal kitapları hiç uyuyormu şimdi ki çağ'a o köhnemiş kitaplar uymuyor yazdığınız yazıda neredeyse 100 tane allah geçiyor iftira atmadım ben bakın kaç tane müslüman tanıyorum hatta birisiyle konuşmuştuk, Demişti ki allaha yakın olan insanlar acı ve ızdırap çekiyor ben müslümandım ama dini terk ettim tüm herkes terk ediyor ne zaman müslüman olup yankılaşsam allah daha beter yapıyor diyordu ben demiyorum altını çizerim fikrimi söyledim doğru söyledim ama iftirada atmadım insana aklı veren kim sence yaratıcınmı verdi hayır isyan duygusunu veren kim sence akıla, mantığa vurun araştırın okuyun görün birşey demiyorum.

Yazımın neresinde kızgınlık veya öfke içeren bir kelimeye rastladınız? Bir rica da bulundum ama siz bunu kızgınlık veya öfke olarak nitelendirdiyseniz şu an da bu hisleri siz taşıyor olmalısınız.Ben her türlü düşünceye açık bir insanım ama iftira veya insanın kendi içindeki tutarsızlığını da düşünceme görede belirtme ihtiyacı hissederim.Bu da benim düşüncem. Kızmadım,öfkelenmedim inanın.Üzüldüm ama, bu üzüntü sizin inanıp inanmama hususundaki düşünceleriniz için değil.Düşüncelerinizdeki tutarsızlık için.İlk mesajımda açıklamasıyla da size belirttim..Allah özel isim.Varlığına inanmadığınız bir kavram için örneklendirmede bulunuyorsunuz ve sonrasında da ben birşeyi kabul etmiyorum diyorsunuz.Varlığını kabul etmediğiniz o birşey için sıfatı hakkında da yorumlamada bulunuyorsunuz.Bu bir sinir veya hakaret değil yanlış anlamayın.Sadece tutarsızlık bana göre.Belirttiğim gibi bu da benim düşüncem.

La-edri

Kayıtlı Üye
Soruyu biraz degistirerek, O üzülüyormu acaba diye sorsak, eminim cevaplar daha farkli olurdu.

Fark edermi inanclar dogrultusunda O'na verilen isim, Allah deyince bir tuhaflik oluyor insanlarda hatta bana göre kompile dünyada.

Allah göklerde bir satoda ikamet eden ve oradan emir dagitan bir sey degil, Allah seninle, senin sahdamarindan daha yakin bir makamda ki buna makam demek ne kadar ogru bilmiorum.

Sokakta bir insan gördün durumu perisan belkide ac hatta yarali diyelim, o anda göklerde zan ettigin Allah'a neden yardim etmiyor nekadar gaddar ve acimasiz demek basit.
Iyide sen o görüntüyle imtihandasin zaten, sen uzatacaksin ona yardim elini belkide biraz para vereceksin, bunu sen yapacaksin, hakikatte seninle Allah yapiyor, yada daha dogrusu sen Allah ile yapiyorsun.
Islam dininde bir bas ayet vardir BI'ISMIHI, Bismillah.. Nedir ? Allah adina !

Ama o sokaktaki insana yardim elini uzatma Allah yapsin de, Allah yine yapar baskasinin eli ile, yada baskasinin elinden demek daha dogru, ve sen vicdanin ile bas basa kalirsin egerki vicdani hassas birisi isen zaten gece yastiga basini koydugunda, o sokaktaki adam aklindan cikmayacak ve keske diyeceksin yardim etseydim.
Simdi üzülen sen mi oldun ? Peki bu üzülen o anda nerdeydi yardim etmemeyi secerken ?
Yardim etmeyen senin egondur, banane Allah yardim etsin benim kulummu, ve aksam yalniz kalinca ki kisi hep Allah iledir anlar vicdaninin sesindeki kivranmayi. Simdi tattinmi üzülmeyi, ve ben üzüldümmü diyeceksin ?Hayir Allah sana artik o anki davranisinin hesabini soruyor ve senin vicdan devreye girior, üzülen sen degilsin olsaydin o anda yardim ederdin zaten.

Göklerde satosunda oturan Allah'i ben nasil taniyacagim, ve onun hakkindaki fikirlerim her ne olursa osun nerden bilecegim dogrumu.Bir yerden baslamak lazim madem Allah ile bir derdimiz var onu sevior yada ona kiziyoruz, iyide tanimadigin zan uzerine bir Allah'a kizmak yada sevmek sebebi belli olmaksinizin ne kadar dogru ki ?

Iste kendinden taniyorsun onu, ben merhametliyim ben o cocugun ac kalmasina müsade etmezdim, ama bakin Allah edior o benim kadar merhametli deyilmis demek oldukca ilginc bunun üzerinde biraz fikir üretmenizi tavsiye ederim, Rahman olan Allah rahmet sahibidir, sana nerden geliyor acaba bu merhamet eger Sahinin rahman ve rahim olmasa.

Icinizde hicmi birisi baska birine yardim etmedi? Allah hayy ve kayyum olmasa sen nasil yardim edeceksin bir baskasina,Eden Allah'tir ama senin egon ben yaptim diyor.

Ayette diyorki;Atan sen degildin, ancak Allah senin elinle atti.(enfal 17)

Yani bu ayetin inis sebebi, savasta Rasulullah bir avuc toz/kum atar düsmana iste bu kum onlari devre disi birakir, bir avuc kum ya nedirki ama orduyu cöketiyor.
Ve Allah diyorki; Onlari siz öldürmediniz fakat Allah öldürdü, atan (kumu) sen degildin fakat Allah atti.
Bir ayettede diyorki, Allah dilemeden siz dileyemezsiniz,sende bir fikir olur güzellik adina, ben su adama yardim edeyim, dersin ve edersin bu" OL" kanunudur.
Yardim etmeyi dilemesen yardim olusmaz o sokaktaki adama, ama bir baskasi ile o yine fayda alir, sende ben merhametliyim ama Allah gaddar de dur..
Ve Allah'in iki yüzü vardir, Celal ve Cemal,iste bu iki yüzünede ayna olan sensin, yani insan.Celal de hak cemal de hak, ama insan nefsi ile bakinca kendine göre yada dünyevi istatistiklere göre degerlendirir olaylari, birde Allah ile bak, resimde bir sykinti varmi anlarsin o zaman. Allah ile bakmaya BISMILLAH denilir, bismillah sofraya oturunca cekilen sey degildir o bir hayat durusudur.
syg..

zaferar

Kayıtlı Üye
Anlasilan bir coklarimiz hala tanriyi bulutlarin ustunde oturan ak sakalli baba gibi dusunuyor.Tamam..siz cocuklarinizi parka oyun oynamaya gonderseniz,hangi oyunu oynadiklariyla cok enterese olur musunuz?Ustlerini baslarini kirletseler uzulur musunuz,yoksa duse kalka buyuyeceklerini bilir misinz?Sebep sonuc iliskisini ogrensinler diye kurallar koyarsiniz.Kural varsa ,ceza da vardir(karma yasasi).Iyi bir ebeveynin amaci cocugunu mutlu etmek degil,ucmayi ogretmektir, cunki onlar sever.Hata yaptikllarinda hayir uzulmez cunki bilir ki bu bir firsattir onlar icin.Ounun kurallarini cozen cocuk oyundan keyif alir.Inatci cocuklara gelince kurallar agirlasir..

striker

Kayıtlı Üye
üzüldüğünü sanmıyorum , üzülse bir kere sebepsiz yere öldürülen insanlara üzülsün, açlıktan ölen insanlara üzülsün.

İslam dininden bi haber olduğunuzdan dolayı bu yorumu yazıyorsunuz. Sanmamanız sizin uzay-zaman içerisindeki sanılarınızdır. Uzay-zamanı yaratan Allah için durum çok farklıdır.

Allah hiç birşey için üzülmüyor endişe etmiyor oturduğu yerden izliyor ve insanlarına (kullarına) acı ve ızdırap çektirerek hayat enerjilerden besleniyor.

Kanıtın nedir?

John Constantine

Kayıtlı Üye
yaratıcı zalim ya da sanıldığı gibi vurdumduymaz değildir, ayrıca ondan değilde onun yarattığı varlıklardan medet umulduğu zaman kuluna küstüğüne inananlardanım.

Dret

Banlı Kullanıcı
Mesela ben her yağmur yağdığında Tanrı'nın ağladığını düşünürüm.

Afrasiyab

Kayıtlı Üye
Üzülmek, birçok farklı "eksiklik"ten kaynaklanan ve kendisi de yine bir eksiklik olan bir eylemdir; bu duruma her eksiklikten münezzeh olan Allah'ın üzülmesi kesinlikle mümkün değildir. Haşa kendi yarattığı mahlukatın davranışları onu nasıl üzebilir ki?

Dret

Banlı Kullanıcı
Üzülmek, birçok farklı "eksiklik"ten kaynaklanan ve kendisi de yine bir eksiklik olan bir eylemdir; bu duruma her eksiklikten münezzeh olan Allah'ın üzülmesi kesinlikle mümkün değildir. Haşa kendi yarattığı mahlukatın davranışları onu nasıl üzebilir ki?

Bize kendi nefesinden üflediği için olabilirmi ?

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
ALLAH`ın üzülmesi haşa acizliğinden değil, Kullarına olan merhametindendir.Göz göre göre ateşe gitmelerindendir.Annelerimizin şefkatini hepimiz biliriz.En şefkatli,çocuğunun üzerine titreyen bir annenin şefkatinin kaynağıda ALLAH ın merhameti-şefkatidir yine.