Ölümden Sonraki Hayat

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

byaktif

Kayıtlı Üye
Öldükten Sonra Ne Oluyor ? Gerçekten Bizi Bişiy Bekliyormu ? Yoksa Bknz: Uyurken Rüya Görür Veya Şurumuzu Kaybeder Saatler Sonra Uyaniriz Ama Bu Saatler Bize Hiç Geçmemiş Gibi Gelir. Ölmekte Acaba Böyle Bir Şeymi ? Ölüyoruz Boşluğa Gömülüyoruz ? Dini İnancı Olmayan Biri Ahiretin Vs. Olacağinada İnanmiyordur. Büyük Bir Açıklık Getirebilirmisiniz ? Ama Uzun Ve Anlaşilmaz Yazilarla Değil Herkezin Bilebileceği Anlaşilir Yazilarla.

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Vaadedilen sahte cennet veya ceza verilen uydurma cehennem de yok! Ölümden sonrası hakkında hiçbirşey bilmedi insanlar, ancak istenen uydurmalar hariç.

byaktif

Kayıtlı Üye
İşte Bende Onu Düşünüyorum Dostum :). Acaba Gözümüzle Görmeyip Kulağimizla Duymadiğimiz Rüyalardaki Gibi Beyin Rüyalar Görmeye Devammi Ediyor Merak Ettiğim Bazi Şeyler Var. İnternetteki Araştirmamda Bekleme Odasi Fln Diyor Sorgu Odasi Fln :D Yaşamiyoruz Dostum Artik Ne Odası Ne Beklemesi ? Tartişmaya Açik Bir Konu :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Eğer ruhunuzun, duygularınızın ve düşüncelerinizin varlığına inanmıyorsanız. İnsanı sadece bedenden ibaret görüyorsanız ölümden sonra yaşam yok demektir ama eğer ruhunuzun varlığını kabul ederseniz öldükten sonrada yaşarsınız. Çünkü bu dünyasa sadece bedenimize ait ihtiyaçlar var ruha ait bir şey yok demek ki ruhun ihtiyaclarının karşılanacağı bir yer var. Orayada ölümden sonra yaşam diyorlar. Tabi tüm bunlar ruhun varlığını kabul ederseniz gerçekleşir. Bu konuda eğer kapatılmazsa baya ilginç ve renkli bir konu olur...

veli219

Kayıtlı Üye
öncelikle ne güzel musulmanlik diyorum . dinsiz ateistler genelde inanmaz (sizi kas etmiyorum)allah yoh paygamber yok der ahirete inanmaz insanlar ölmeden öbür dunyayi bilemez ama musulmanlara kuranda bildirmis evet kurana inanmayanlar var tabi ama o ateistler bu dunyanin sirrini cözemiyor böbür dünyayi nasil cözsün .

Bir gün Hz. Ali Efendimiz, namaz kılmış giderken müşriklerden biriyle karşılaşır. Müşrik Hz. Ali Efendimize şöyle der:
“ Ya Ali! Şu sizin halinize bakıyorum da düşünüyorum. Ahiret var, insan bu dünyada yaptıklarından bir bir hesab verecek diye, namaz kılıyorsunuz, oruç tutuyorsunuz; Cennet var, Cehennem var diyorsunuz... Ben bunların hiç birine inanmıyorum. Hem aramızda ne fark var, sen de yaşıyorsun, ben de yaşıyorum. Sizin bu kadar çabanız nedir? Her gün vaktinde namaz kılacağım, oruç tutacağım diye bu kadar çaba niye?
Hz. Ali Efendimiz bütün bunları sükunetle dinledikten sonra şu cevabı verir:
“ Ey koca kafir! Farzet ki, öldükten sonra dirilmek yok.Bizim imanımız var. Farzet ki senin dediğin gibi dirilmek yok. Senin dediğin çıkarsa, o zaman ben bu yaptıklarımdan ne kaybederim. Namaz kılıyorum, dinimin emrini yerine getiriyorum, oruç tutuyorum. Bunlar benim kulluk vazifemdir. Bundan dünyada hiçbir zarar görmüyorum. Ahirette bir zararım olur mu, ne dersin?... Adam biraz düşündükten sonra, olmaz, dedi.
Oruç tutuyorum. Burada senin gözünde bir zarar görüyor musun? Hayır der. Zekat veriyorum, hem dinimin emrini yerine getiriyorum, hem de fakir, muhtaç insanlara yardım etmiş oluyorum. Bundan benim kaybım olur mu? Ne dersin? Kafir hayır, olmaz, der.
Ya ahiret varsa! Burada yaptıklarından hesab varsa, imandan, namazdan, oruçtan, zekattan haktan, hukuktan, insan yaptığı işlediği her davranıştan hesaba çekilirse, ya bütün bunlar varsa! Ki var. O zaman ey koca kafir, o zaman senin halin nice olur?
ihtiyar müşrik, uzun uzun, derin derin düşünmeye başlar... Ve Hz. Ali’nin önüne diz çökerek:
Ya Ali! Evet varsa der! Sizin dediğiniz gibiyse!...
Öldükten sonra yeniden dirilir, Allahın huzuruna çıkarsam o vakit benim halim nice olur? der ve derhal iman eder.

anonim01

Kayıtlı Üye
bence cehnnem var cennette var ama tv de anlatan hocalar biraz abartyor yok huriler bilmem neler kertenkele öldüren sevap isler

asterix

Kayıtlı Üye
Ölümden sonra hayat konusunda çok güzel bir kitap okuyorum bu vesile ile tavsiye ederim Ruhların Yolculuğu yazar Michael Newton.

byaktif

Kayıtlı Üye
İşte Herkez Bişiyler Biliyor ? Yada Bildiğinize İnaniyorsunuz ? Ben Sonuna Kadar Müslüman Bi İnsanım Ve Bunun Değiceğini Pek Sanmiyorum. Ama Demek İstediğim Şuana Kadar Ölümden Sonraki Hayatla İlgili Hangi Bilgi Gerçektir ? İnternette Atilan En Ufak Bir Yalan Bile İnsanlarin 2-3 Günde Bu Yalani Benimsemeye Başliyor. Benim Din Hocam Herzaman Derkidi "Allah Size Aklınızı Doğru Yolu Bulsaniz Diye Vermiş" Derdi, Doğru Söylüyor :) Ama Hep mış miş. İnananlarin Ruhu Yaşiyor İnanmayanlarinki Yaşamiyor Diye Bişiymi Var Acaba ? Biraz Sertleşmek İstiyorum Bu Konu Üzerinde Merak Ediyorum Çünki Varsa Vardır Yoksa Yoktur ?

La-edri

Kayıtlı Üye
Ölüm dedigimiz sey bir kere öyle bizim algiladigimiz gibi bir sey degildir, yani bir bitis son degildir, bir tirtil ölmeden kelebek olmaz, ama kelebek oldugunda anlar cünki tatmistir ölmeyi, yani ölmek tadilir, bit tatistir, kisi bu alemden ayrildigini tatmasi ile "öldüm" der fakat ebedi bir hayat onu bekliyor.

Ölümle kisi rabbine döner iste döecegi yeri bilmesi icinde bu hayatta onu tanimak onun dini onun tavsiyesi vs, rabbini tanimayan ise zaten nereye gidecegini bilmedigi icin ölüdende korkar ve kacar.

Isin özeti budur aslinda, burada kimse size ahirette sunlar yasanilir diyemez zira Kur'an da dahi anlatilan seyler sembollik tir, ama kisi kendisini tanirsa rabbini tanir rabbini tanimak ilede ahiret hakkinda ciddi bir fikri olur.

Aydinlanmak lazim yani :)

byaktif

Kayıtlı Üye
Doğru Diyorsun La-edri. Tmda Şu 2009'dan Tut 2014'e Kadar Olan Tüm İnsanlik Değişti. Artik İnsanlar Bayramda Bile İbadetlerini Zor Yapar Oldular. Bazilarida Sadece İnanmak İstediği İçin İbadet Ediyor. Bazilarininda Hiç Aklina bile Gelmiyor ? Değilmi Yani İbadet Etmedik Diye Cehenneme Gidemeyiz Acimazsizca Olur ? Yaptiğimiz Şeylere Hatta Yaptiğimiz Kötü Şeylerin Bile Nedenlerine Baklılmalı Değilmi ?. Birde Konu Açilmasin Başka Biyere Burdan Devam Edelim :D Değişik Fikri Olan Biri Olabilir

memories

Kayıtlı Üye
Öldükten Sonra Ne Oluyor ? Gerçekten Bizi Bişiy Bekliyormu ? Yoksa Bknz: Uyurken Rüya Görür Veya Şurumuzu Kaybeder Saatler Sonra Uyaniriz Ama Bu Saatler Bize Hiç Geçmemiş Gibi Gelir. Ölmekte Acaba Böyle Bir Şeymi ? Ölüyoruz Boşluğa Gömülüyoruz ? Dini İnancı Olmayan Biri Ahiretin Vs. Olacağinada İnanmiyordur. Büyük Bir Açıklık Getirebilirmisiniz ? Ama Uzun Ve Anlaşilmaz Yazilarla Değil Herkezin Bilebileceği Anlaşilir Yazilarla.

Allah, insanların ruhlarını öldüklerinde, ölmeyenlerinkini de uykularında alır. Ölümüne hükmettiklerinin ruhlarını tutar, diğerlerini belli bir süreye (ömürlerinin sonuna) kadar bırakır. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.(Zümer-42)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...