Yunan tanrilarinin sifatlari ile allah’in sifatlarinin karşilaştirilmasi

codzombi

Kayıtlı Üye
İndirmek için Buraya Tıklayınız...

ÖNSÖZ

“Yunan Tanrılarının ve Tanrıçalarının Sıfatları ile Allah’ın Sıfatlarının
Karşılaştırılması” adlı tez çalışmasının başlangıç aşamasında, Yunan mitolojisi
hakkında sahip olduğum bilgiler oldukça sınırlıydı. Yunan mitolojisi alanındaki çeşitli
yayınları okuyup, araştırmalar yaptığımda, Yunan mitolojisinin birçok milletin kültürel
ve dini unsurları üzerinde oldukça etkili olduğu yargısına ulaştım. Bu bağlamda tezin
konusu itibariyle, Antik Yunan kültürünün İslam dini ve kültürü ile ve Yunan
tanrılarının ve tanrıçalarının sıfatlarının Allah’ın sıfatları ile benzerlikleri ve
farklılıkları, ayrıca Yunan mitolojisinin İslami değerler üzerinde de etkili olup olmadığı,
eğer etkili olduysa ne derecede ve özellikle hangi alanlarda ve hangi konularda daha
etkili olduğu incelenmiştir.
Bu tez çalışmasının en zor aşaması ise çeşitli mitolojik ve İslami unsurları karşılaştırma
kısmı oldu. Ancak bu zorluklar, dinler tarihi fenomenolojisi ve metodolojisinden
faydalanılarak, etkili bir şekilde giderilmeye çalışıldı. Bu çalışmada amaç, İslami
değerlere bir takım mitolojik unsurlar yüklemek ya da bu değerleri tamamen mitolojik
unsurlardan arındırmaya çalışmak değildi. En önemli amaç ise, İslami değerler ve
mitolojik unsurlar arasındaki benzerliklere ve farklılıklara bir dinler tarihçisinin
tarafsızlığı ile yaklaşarak, bu alana katkı sağlayabilecek bir çalışma meydana getirmekti.
Bazı gelişmiş ülkelere kıyasla, ülkemizde mitoloji alanında ve özellikle de Yunan
mitolojisi alanında yapılmış çalışmaların ve yazılmış eserlerin azlığı göz önünde
bulundurulduğunda, bu tez çalışmasının, bu alanda yapılacak diğer çalışmalar için bir
basamak niteliğinde olması ümit edilmektedir.
Son olarak tezin hazırlanmasında, çalışmanın en başından beri bana destek olup, yol
gösteren, emeklerini esirgemeyen çok değerli hocam, tez danışmanım Sayın Prof. Dr.
Mustafa ÜNAL’a ve bu süreçte daima yanımda olup, benden maddi ve manevi
desteklerini esirgemeyen sevgili aileme teşekkürü bir borç bilirim.

Canan ÖZKAN

zaferar

Kayıtlı Üye
Bu calismanin icerigi ili ilgili bilgi var mi elinizde?Varsa paylasabilir misiniz bizle de..

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Bir pagan sitesinde ''Allah'ın antik yunan'daki ismi Zeus olarak bilinirdi'' diye okumuştum. Fakat tarihe bakarsak

12'li yunan tanrıları
12'li mısır tanrıları
12'li hitit tanrıları
12'li roma tanrıları

vs.. Burada bir ilüzyon var ve tamamen tek yaratıcıyı gizlemek için oynanılmış bir oyun. Farklı yorumlayanlarda çıkabilir.

zaferar

Kayıtlı Üye
Zeus kronos un ogluydu diye hatiliyorum ben..Zaman Tanrisinin yani..

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Yunan mitolojisini derinden takip ederdim zamanında indireyeyim kitapı, syn cod arşiv vardı önceden hepsini sildim bi kaç kitap eksik lazım olan arıyorum ama bulunmuyor.

xalpx

Kayıtlı Üye
Finalleri atlatayım direk okumaya başlayacağım bunu.Yunan mitolojisine bayılırım teşekkürler tekrar :)