Eshabı kehf hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

67890

Banlı Kullanıcı
eshabı kehf konusunu hepimiz biliriz.yedi uyurlar .
bu gençler uyurken başka bir boyuttamı yaşıyorlardı.bu konuda düşüncesi olan varmı.

partos

Kayıtlı Üye
Sanmıyorum çünkü rivayete göre bir kaç asır sonra uyandıklarında yattıkları günün sabahına uyandıklarını sanırlar ve aralarından birini ekmek almaya gönderirler.Yani hayır başka bir boyut yada alemde yaşamıyorlardı sonucunu çıkarıyorum ben burdan.

67890

Banlı Kullanıcı
sevgili rose bu gençler ölü değil.yaşıyorlar ve uyur vaziyetteler.uyuyan kişinin ruhu gezer.bu kişiler belliki yüksek seviyeli varlıklar tahminimce ruhları baya yüksek boyutlarda olmalı.sevgiler.

dede

Kayıtlı Üye
zorlayarak neyden mana çıakrtmaya çalışıyorsunuz anlamadım ama rose doğru demiş
Adamlar uyuyo,epey uyuyo , sonra uyanıyo aaa asırlar geçmiş ama adamlar farkında değil, bu 1 hafta hastanede uyuyanlar için veya amelıyattan çıkanlar içinde böyledir, ben arkadaşımı 4 saat amelıyatta kaldığına ikna edememiştim mesela ilk uyandığında.

Hata kıtmirde vardı bunların yanında

67890

Banlı Kullanıcı
zorlayarak neyden mana çıakrtmaya çalışıyorsunuz anlamadım ama rose doğru demiş
Adamlar uyuyo,epey uyuyo , sonra uyanıyo aaa asırlar geçmiş ama adamlar farkında değil, bu 1 hafta hastanede uyuyanlar için veya amelıyattan çıkanlar içinde böyledir, ben arkadaşımı 4 saat amelıyatta kaldığına ikna edememiştim mesela ilk uyandığında.

Hata kıtmirde vardı bunların yanında
selam erenler:).sanırım sinirlisin.
zorlama diye birşey söz konusu değil rüya görmediklerini başka bir alemde olmadıklarını nereden bilebiliriz.yani bunu bilemiyoruz.
inanmakla bilmek çok farklıdır unutmayalım

dede

Kayıtlı Üye
Yav başkabi alemden kasıt nedir? , Yani msela aklıma takılan şu , ben birine yav bi adam varmış gitmiş vurmuş kafayı bi yatmış 1000 sene uyumuş abi desemi karşımdakide bana 'allah allah acaba uykusunda ne ruya gördü' dese azına kürekle vururdum
Bu adamlar nasıl bin sene yaşadı, bunlara kim bakdı, ne yapdı yok bu adam ruyasında ne yapdı
:D
Yav inan hani öyle ne kırmak için nede laf dalası için boyle bir jargon kullandım nede sana yonelıkdi, sadece hani şakasına :)

Herşez ruyasında başka alemlere gider onlarda gitmiştir, bunlarla alakalı bir kitap vardı 150 sayfa kadar , onu okursan aklında soru işareti kalmaz diye tahmin ediyorum, gerçi çok eski bir kitaptı, ozamanlar can yayıncılık yoktu, Vay bee

Oğuz-Han

Kayıtlı Üye
Sadece uyuyorlardı. Herşeyi karışık hale sokmanın anlamı yok bence.

67890

Banlı Kullanıcı
boyutlardan katlardan bahsediyorum dede.şöyle düşünüyorsanız yanlış yapıyorsunuzdur bu ağır bir konudur dinen sorgulanmaması gerekir.eğer böyle düşünüyorsanız senin için bu bir sorun teşkil edebilir ama benim için sorun değil.
sadece mantık yürütüyorum.
rüya derken sıradan rüyalardan bahsetmiyorum
onun için küreğe gerek yok:D

CreedMG

Kayıtlı Üye
uyandıklarında bir gün uyuduklarını düşündüğüne göre eğer böyle başka bir boyutta yaşamış olsalar bile hatırlayamadıkları aşikar dolasıyla kanıtlayamazsınız

partos

Kayıtlı Üye
Bir efsane hakkında tartışmaya gerek yok heralde.Bu konu hakkında 100lerce seneryo binlerce yorum var.Bu arada dede nin sorduğu soruya bir yorumdan yola çıkarak yanıtlayım(ne yer ne içerler sorusu).Vakti zamanında bir hükümdar kendini tanrı ilan eder ve hristiyanlara düşünmeleri için 1hafta verir ve şehirden sürer hristiyanlar bir dağın yamacındaki ashabı kehf mağrasınada bir süre saklanırlar.1haftanın sonunda mağarada 7kişi(bazı kaynaklarda bu sayı değişir) kalır.Bunu duyan hükümdar mağaranın ağzını kapattırır.Burada bilimsel bir yorum atılır bu mağarada foton enerjisinin kapalı kaldığını ve bu 7 kişinin bünyenlerini koruyarak zamanda taşıdığı söylenir.Bu foton enerjisinin eski mısır piramitlerinde cesetleri bozulmadan sakladığı söyleniyor.

67890

Banlı Kullanıcı
kanitlama gibi bir derdim yokki arkadasim.hatirlamadiklari sey zaman.bu byutla diger bulunduklari boyut her neresiyse baya zaman farki var bu belli.kuranda boyut farkindan bahseden ayette var suresi sizin zamaninizla miktari 50bin sene olan bir yerden bahseder.sizce nedir bu.bu konu sadece bugun dusundugum bir konuda degil.siz onlar gobi uzun sure zaman farki olan bir yerde baska bir boyutsal bedende yasasaydiniz ve uyansaydiniz eski cevrenide degisseydi neyi hatirlardiniz.unutmayalimki her boyutun titresimsel farki vardir

dede

Kayıtlı Üye
Bir efsane hakkında tartışmaya gerek yok heralde.Bu konu hakkında 100lerce seneryo binlerce yorum var.Bu arada dede nin sorduğu soruya bir yorumdan yola çıkarak yanıtlayım(ne yer ne içerler sorusu).Vakti zamanında bir hükümdar kendini tanrı ilan eder ve hristiyanlara düşünmeleri için 1hafta verir ve şehirden sürer hristiyanlar bir dağın yamacındaki ashabı kehf mağrasınada bir süre saklanırlar.1haftanın sonunda mağarada 7kişi(bazı kaynaklarda bu sayı değişir) kalır.Bunu duyan hükümdar mağaranın ağzını kapattırır.Burada bilimsel bir yorum atılır bu mağarada foton enerjisinin kapalı kaldığını ve bu 7 kişinin bünyenlerini koruyarak zamanda taşıdığı söylenir.Bu foton enerjisinin eski mısır piramitlerinde cesetleri bozulmadan sakladığı söyleniyor.

İnan çok dikkatimi çekdi anlattığın, bana yen birşeydaha öğretmiş oldun, aklımdaki bazı eksik yerleri doldurabileceğimi düşünüyorum, biraz daha araştırarak

Birde o benım dediğim, benim sorum değildi :) hani orda demek istediğim, bir adam 1000 sene uyudumu dediğinde karşındakinin, Allah Allah acaba neden açlıktan susuzluktan ölmediler ,km baktıkı, kimse merak etmedimiki diye sorar ,ruyalarında ne gorduler diye sormaz' manasında demiştim :)

Yoksa Bu Artık hintlilerdeydi heralde, hiç yemek yemden yaşayanlar var aylarca, bunu nasıl yaptıkları sorulduğunda, İnandukları tanrılardan birilerinin adını soylıyerek bizi o besliyor diye yanıtlıyorlar
Ki tasavvufta haftalarca cilehanesinden çıkmayan ÖĞRENCİLEr bile var yani zaten boyle birşeye kafamı takmam
Ancak iyiki yanlış anlaşılmış, Kader işte kim bilir bu verdiğin bilgi bende hangi yapbozun parçalarını tamamlayacak, tekrar teşekkürederim :)

67890

Banlı Kullanıcı
aç susuz nasıl kaldığını niye sorayımki böyle bir şeye inanırım.
onun için bunu sorgulamadım.
yahu dede konuyu çarpıtma lütfen rüyadan kastımın ne olduğunu anlattım.burası zaten parapsikoloji sitesi
rüya deyince ne demek istenir herkes anlar.

devilrose teşekkürler bilgi için farklı bir bakış açısı.

La-edri

Kayıtlı Üye
Ashabi kehf bir efsane degil ama, onlarin durumuna Allah Kur'an da Allah'in sasilacak mücizelerinden birisidir diyor, ve bu olay hakkinda düsünmek ve bir takim fikirler edinmek icin Kur'an in cok fazla semboller üzerindede durdugunu gözardi etmemek gerekir.

Ashabi kef ayetleri hidayet ayetleridir,ve bu gencler basit kisilerde degildiler, onlar tevhid üzere idiler, nasil hz. Ibrahim aya gunese yildiza bakti ve dedi benim rabbim böyle olamaz ve nihayetinde Rabbini buldu. Ashabi kehf de böyledir. Onlar o magaraya dönemlerinin sirkinden siginiyorlar aslinda saklaniyorlar ve orada Allah'a siginip yardim talebinde bulunuyorlar, BIZE KATINDAN BIR RAHMET ver diyorlar, Allah'in katindan inen seyler ise mucizedir zaten.Onlar o gece uykuya dalar ve 309 yil uyuurlar, uyku ise ölümün kardesi konumunda, simdi bunca zaman uyuyupda uyanmak var ise ki kisi ölmedi bile, ölünce dirilmekdenmi süphe edilir mesela bu bir fikir zenginligidir ama bir cok sey daha gizli bu olayda..

Bu ashabi kehf ayetlerinde kemalattan rüste ermekten bahsedilir, bu kisinin Rabine yönelmesi ve bulmasi ile alakalidir, ve bu ayetlerde gecen cok sey bizim icin sembol niteligindedir, cunki bilmemkac yil evvel olmus bir sey Kur'an da yer almissa ve OKU'mak sana emir olarak inmise bu olayida okumak gerekir ve ben okumaktan harflerin olsuturdugu cumleleri okumaktan bahsetmiyorum.. hikmet.

Kur'an dilinde bize intikal eden sey o olayin sembolleri ile anlasilir. Magara köpek ve kisilerin dualarinin sekli vs..Ama günümüzde bazi dinler bunlarin yasadiklari seyin ic yüzünü degilde zahirini arastirir yok adi neydi cinsi neydi sayisi neydi ? Ne önemi varki ?
Ve bu yüzden kuran diyorki onlarin sayisini falan bosuna tartismayin, yani kendiniz icin zahirine degil manasina bakin diye bir tiyo vardir bu uyarida.

Konuyu acan arkadas sormus ya onlar ne hallerdeydi, onlar uyuduklarindan dolayi ve uykuda kisinin ruhu Rabbi katina ciktigi icin onlar oradadilar, bedenleri ise canli ve hareketli ama trans hali gibi yakaza hali gibi,ne olur Allah katinda kisi bunu hatirlamaz hatirlasada resme cizemez zira dunyada benzeri birsey yokturki, orasi teklik alemidir.
Ve ayet diyorkki, onlar görecek olsaydiniz o halde dehsete kapilip kacardiniz, cünki üzerlerindeki korunma sekli yogun heybetli ve sasirtici.

67890

Banlı Kullanıcı
forumun başlarında bir kitaptan bahsetmiştim.m.s.2150 diye çoğu sprütüelistte okumuştur.
kısaca yine değineyim çünkü eshabı kehfteki olaydada bu var.bizlerdede var.uyurken rüya görmediğimiz anlardada başka yerlerde yaşantılarımız olabilir.
kore gazisi bir abd li süreklü rüyalarında çok canlı bir şekilde başka yerde başka bir dünyada yaşadığını görür.
oradayken burada uyuyordur.oradayken bilinçli olarak ora halkı tarafından uyutulur.
orda uyuduğu zamanda buradaki hayatına devam etmektedir.
en sonudada orada kalmaya karar verir.oradakilerde kabul eder burayla bağlantısı kesilir ölür orada yaşamaya devam eder.
bütün bu yaşadıklarınıda günlüğüne yazmıştır en yakın arkadaşı günlüğü bulur kitap haline getirilir.

bazen insanların rüyalarını dinlerim veya nette okurum.
bir gün biri rüyasında kertenkele olduğunu kertenkele olarak yaşadığını görür.
bu farkına varmaktır.hatırlamaktır.gerçektende başka bir yerde bu kişi kertenkele olarak yaşıyor olabilir.

veya kendimden bir şey anlatayım
uyumuştum
uyandığımda bir geminin ön tarafındaydım kendime baktım bir bedenim vardı tıpkı buradaki gibi.
rüzgar esiyordu vs.çok gerçekçiydi tıpkı bura gibi.
öff şimdi yandım nasıl geri döneceğim dedim.
biraz daha orada durduktan başka yerlere gittikten sonra uyanmışım.
astral falan değildi tayyi mekanda değildi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...