Nazar boncugu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

calosa

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar, nereye açacagımı bilemedim, buraya acmayı karar verdim, arkadasım bana dedi, nazar boncugu takma, kurranda yazılıyomus, nazar boncugu takan , cennet haram ona, yazılmıs dogrumu ?

kral020

Kayıtlı Üye
bununla ilgili internette İslami siteler de bir sürü yazılar var burada belki yanlış cevap alabilirsin. Sen bu cevabı başka site de al.

67890

Banlı Kullanıcı
hangi ayette yazıyormuşki.hiç öyle birşeye rastlamadım.tamam nazar boncuğu takmak belki inanç belki hurefedir.ama nazar boncuğu takan cennete gitmez düşüncesi
trajikomik bir düşünce ve dahada hurefe.

Secretx101

Kayıtlı Üye
Kur'an'ın ayetlerinde böyle bir şey mevcut değil, sizin kendi inanma isteğinize bağlı eğer nazar boncuğunun size birşeyler kattığını düşünüyorsanız ne diye takmayasınız.
Biraz daha kapsamlı bilgi için alıntı yapıyorum:
NAZAR BONCUĞUNUN KÖKENİ

Kökeni Sümerler’e, Babiller’e ve Eski Mısır’a uzanan nazar değmesi inanışına göre, insanın taşıdığı olumsuz düşünceler, fikrin dışarıya açılmış biçimi olan gözlerden dışarı çıkar. Bu da, bakışlarla olur. Buna, vurucu güç adı verilir. Vurucu gücü önlemek ve ondan korunmanın yolu ise, “göze gözle karşı gelmek” olmuş.

Nazarın ve nazar boncuğunun izleri, Mısır'a M.Ö. 4800-M.Ö. 5000 yıllarına uzanıyor. Dünyadaki tüm kötülükleri gören Mısır imparatoru Osiris'in gözünün, yoksulluğu ve cehaleti uzaklaştırdığına inanılırdı. Oğlu Horus, gözlerini açtığında ortalığın aydınlandığı (iyilik) kapattığında karanlık (kötülük) olduğu düşünülürdü.

Şekli gözü andıran her şeyin, insanı kötü düşünceden, nazardan koruduğu inancı yaygınlık kazanmış. Özellikle Eski Mısır’da “Osiris’in Gözü” ya da “Horus’un Gözü”, nazara karşı korunma yollarından önemli figürlerindendir.

Güneş tanrısı Osiris'i öldüren Seth'den öç almak isteyen Horus'un gözü, kavga sırasında aynı zamanda amcası olan karanlıklar ve kötülükler tanrısı Seth tarafından parçalanır. Bilimlerin ve tıbbın kurucusu olan Toth parçaları toplar ve gözü eski haline getirir. Ancak 1 / 64'lük parçası eksiktir ve bu parça, Toth'un büyü ve sihir gücü tarafından tamamlanır.

Daha sonra Horus'un bu gözünü simgeleyen hiyeroglif resim, uzak görüşlülüğün, beden dokunulmazlığının ve sonsuz doğurganlığın simgesi olarak, gemi, araba mumya, vazo gibi nazardan korunması gereken gereçlerin üzerine çizilmeye başlanmıştır. Mısırlılar önem ve değer verdikleri her şeyi, koruyabilmek için üzerine Horus'n gözünü çizdiler. Bu çizimler daha sonra Anadolu'ya ulaştı ve büyük bir olasılıkla onu ilk defa Fenikeliler (M.Ö. 2500-M.S. 65) cam üzerine geçirdi.

Bugün bir nazar boncuğuna bakarken, binlerce yıldır kesintisiz devam eden bir süreci bir saniye daha ileriye taşıyoruz. Birisine nazar boncuğu hediye ederken, aslında binlerce yıldan bu yana devam eden bir geleneği sürdürüyoruz.
Ayrıca nazar boncuğu takıp nazar değmemesini diliyorsanız Horusa inanıyorsunuzdur, Allaha inandığınızı söyleyip aynı zamanda nazarlık da takıyorsanız “çok tanrılı din” sistemine dahil olmuşsunuzdur..

Agita

Kayıtlı Üye
Ona yazılmış mantıgı saçma kuran geneldir. Ve genel olarak batıllıklar kuranda inanılmaması gerek şeylerdir ve nazar boncugu şeytan gözü diyede bilinir batıl bir inançtır. Hatta büyü için kullanılan bir eşyadır nazar boncu neden alınır bilmiyorum..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...