Tayy-i Mekan ve Tayy-i Zamana örnek bir olay..Merak edenler için.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Evliyânın büyüklerinden İbrâhim el-Metbûlî (rahmetullahi teâlâ aleyh) ile ilgili olarak Şeyh Cemâlüddîn Yûsuf el-Kürdî şöyle anlatır: Bir gece, memleketim olan Hısn-i Kehf şehrindeki âile efrâdımı özledim. Metbûlî ye, ikindi namazından sonra bu arzumu arz ettim. Bana; Allahü teâlânın izniyle senin dileğin yerine gelecektir. buyurdu. Câmideki halvethâneme girip, ikindiye mahsus dersimi okudum. Kendimi, Hısn-i Kehf de gördüm. Konu komşu gelip hal ve hatırımı sordular. Evimize girdim. Anneme ve babama selâm verdim. Onların yanında bir müddet kaldım. Köy câmisinde hutbeler okudum. Sonra, hocam Metbûlî yi görmeyi arzuladım. Annem ve babamdan izin isteyip, şehrin dışında bir yere çıktım. O esnâda kendimi Birket-ül-Hâc daki halvethânemde buldum. Dışarı çıkıp arkadaşlarıma selâm verdim. Hiç kimse, bana yolculuktan dönen kişi muâmelesi yapmadı. Onlara dokuz aydır ayrı olduğumu ve seferden geldiğimi söylediğimde; delirdinmi sen, yerinden hiç bir yere ayrılmadın diye şaşkınlıkla tepki gösterdiler. O esnâda hocam Metbûlî gelip; Yavrum, yanın¬daki sırları herkese söyleme. buyurdu. Daha sonra vâlidem Mısır a geldi ve hocama; Efendi, eğer güzel hatırınız olmasaydı, bir seneye kadar biz Yûsuf u kolay kolay bırakmazdık. dedi. Yıllarca yapılacak şeylerin bir anda yapılması çok görülmüştür. Allahü teâlâ, Peygamberlerin sonun¬cusu Muhammed aleyhisselâmı, Mîrâc gecesi bir anda göklere götürüp getirdi. Döndüğünde, yatmış olduğu yerin soğumamış olduğunu gördü. Allahü teâlâ, zamânı genişletmektedir. Her şeyin doğrusunu Allahü teâlâ bilir.

ALINTI

67890

Banlı Kullanıcı
evliya olmasada kendiliğinden tayyi mekan yaşayan kişiler olabileceğini düşünüyorum.
(bir arkadaşın oğlu böyle bir şey yaşamıştı)

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
evliya olmasada kendiliğinden tayyi mekan yaşayan kişiler olabileceğini düşünüyorum.
(bir arkadaşın oğlu böyle bir şey yaşamıştı)
Evliyalar kendileri bunları yapabildiği gibi bide başkalarına yaşatabiliyorlar.Yukarıdaki olayda Metbuli hzlerinin talebesi yusuf a yaşattığı gibi..O arkadaşınızın oğlu dilediği zaman dilediği kadar tayyi mekanı yapabiliyorsa ve bunu kendi vücudu ile yani fiziken yapabiliyorsa ne mutlu ona.Buna rağmen, İstisnalar kaideyi bozmaz.

67890

Banlı Kullanıcı
dilediği zaman yapabilen biri değildi.sadece kendiliğinden olmuş gerçi sebebi vardır.
şöyle bir şeyde var astral bedenlerimizde maddeleleşebilir.hatta iki üç beden olarak bile görülebilir.elbette bunun içinde ruhen yüksek seviyede olmak lazım.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Hepsi Allah'ın rızası iledir kerâmet haktır istikâmete bakılır nitekim ne kadar hoş-paylaşılsada üstadlar haya etmişlerdir...

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Hepsi Allah'ın rızası iledir kerâmet haktır istikâmete bakılır nitekim ne kadar hoş-paylaşılsada üstadlar haya etmişlerdir...
Evet kardeşim.Yazdıklarımı tekrar gözden geçirirsen, asıl amacın keramet değil istikamet olması gerektiğini belirtmiştim zaten.

67890

Banlı Kullanıcı
öğrenilirse bizlerinde tayyi mekan yani ışınlanmayı yapabileceğimizi düşünüyorum.her insanın içinde aynı tanrısal güç potansiyel olarak var.
mesela bir gün biri küçükken arkadaşlarıyla saklambaç oynarken nasıl olduğunu anlamadığını ama duvarların içinden geçtiğini anlatmıştı. bazı şeyleri beynimizin şartlanması sonucu yapıyor veya yapmıyoruz...

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Tanrısal demesek şirkten korunmuş oluruz en azından.Bizler aciz birer kuluz ve ALLAH ın bize bahşettiği nimetleri yaşayabiliyoruz ancak.Ha bizde potansiyel olabilir, açığa çıkarmamız gerekebilir,bunlar yine yaratıcı nın bize ikramıdır ama buna Tanrısal demeyelim.Mucizelere bile ilahi mucize deniyorsa,bizler gibi kulların istemli veya istemsiz bazı olağandışı hallerine tanrısal demek doğru değildir.Tanrısal demek tanrı ile benzer güçler demektir haşa.

67890

Banlı Kullanıcı
yapma mehdi kardeş tanrı dediğim zaman o kendine dediğimi biliyor zaten.şirk olduğunu düşünmüyorum.artık putlar zamanında değilizki.tanrı yaradan god allah hü ne farkeder.
(allah kelimesinin nereden kaynaklandığını araştır istersen)

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
yapma mehdi kardeş tanrı dediğim zaman o kendine dediğimi biliyor zaten.şirk olduğunu düşünmüyorum.artık putlar zamanında değilizki.tanrı yaradan god allah hü ne farkeder.
(allah kelimesinin nereden kaynaklandığını araştır istersen)
Yok gökyüzünden kardeşim yeryüzündeki kardeşini yanlış anladın :) kullandığın tanrı kelimesini kast etmedim.Tanrısal güç dedinya, bir insanın tanrısal güç taşıması olayı ALLAH korusun tehlikeye düşürür diye korktum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yok gökyüzünden kardeşim yeryüzündeki kardeşini yanlış anladın :) kullandığın tanrı kelimesini kast etmedim.Tanrısal güç dedinya, bir insanın tanrısal güç taşıması olayı ALLAH korusun tehlikeye düşürür diye korktum.

Her insanda vardir tanrisal güc, O hayy olmasa idi sen nasil nefes alacaktin, ve bu senin nefes alman hakikatte tanrisal guc degilmi ? Kisi ben dedigi süre sorun yasar, ama bu guc Hayy olanin bnedeki tasarrufu dediginde ne sorun teskil edecekki, hakikat bu sonucta.
O basir olmasa idi bendeki gözler neye yaradi, ve görmek tanrisal bir güctür, isitmek ( semi) vsa uzar bu liste...

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Her insanda vardir tanrisal güc, O hayy olmasa idi sen nasil nefes alacaktin, ve bu senin nefes alman hakikatte tanrisal guc degilmi ? Kisi ben dedigi süre sorun yasar, ama bu guc Hayy olanin bnedeki tasarrufu dediginde ne sorun teskil edecekki, hakikat bu sonucta.
O basir olmasa idi bendeki gözler neye yaradi, ve görmek tanrisal bir güctür, isitmek ( semi) vsa uzar bu liste...
Farklı bir şeyi kast etmiştim aslında meramımı tam anlatamadım.Bu benim eksikliğim. :) Açıklama için teşekkür ederim

67890

Banlı Kullanıcı
tamam yeryüzündeki kardeşim:)
korkma bu kadar yaradanından.(O hepimizi sevgiden yarattı kuranda sizlere gönüller verdim ne kadar az şükredersiniz demezmi.)
insan korktuğu bir varlığı sevemezki.şemsi tebrizinin hani bir düşüncesi var yaradanın nasıl olduğunu düşünüyorsanız aslında siz öylesiniz der.
onun sevgi dolu merhametli olduğunu düşünüyorsan aslında sende bu vasıflar vardır.kahredici intikam alıcı olarak görüyorsan aslında sen öylesin der.
içimizde o güç olmasaydı kıpırdayamazdık bile .sevgiler.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
tamam yeryüzündeki kardeşim:)
korkma bu kadar yaradanından.(O hepimizi sevgiden yarattı kuranda sizlere gönüller verdim ne kadar az şükredersiniz demezmi.)
insan korktuğu bir varlığı sevemezki.şemsi tebrizinin hani bir düşüncesi var yaradanın nasıl olduğunu düşünüyorsanız aslında siz öylesiniz der.
onun sevgi dolu merhametli olduğunu düşünüyorsan aslında sende bu vasıflar vardır.kahredici intikam alıcı olarak görüyorsan aslında sen öylesin der.
içimizde o güç olmasaydı kıpırdayamazdık bile .sevgiler.
Kardeşim bu hassasiyetim zaten ALLAH a olan sevgimden kaynaklanıyor.İnsan sevdiğini incitmeye,kırmaya korkar ya o mesele.Yoksa ALLAH ın sonsuz rahmet ve kerem sahibi olduğu malumumuz elhamdulillah.Hadisi kutside Yüce Yaradan- "Ben kulumun zannettiği gibiyim" buyuruyor.Buna gönülden inanıyor ve bağlıyım.Bu aciz kul kesinlikle haram olduğunu bildiği şeyler yanısıra bide şüphelilerden kaçınıyor.dedimya tamamen hassasiyet :) Sevgiler kardeşim