mevlana dan 4 kapı 40 makama örnek

67890

Banlı Kullanıcı
Mevlana'dan 4 kapi 40 makama ornek
öğrencilerinden biri mevlana'ya sormuş:

"efendim bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum. bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?"

"şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve hepsi rahlelerine eğilmiş. sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım."

öğrenci gitmiş birincinin ensesine bir tokat aksetmiş. tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla mevlana'nın ögrencisini yere yıkmış. öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama hocasına itaat var. yaradana güvenip ikinciye de bir tokat aksetmiş. o da derhal ayağa kalkıp elini kaldırmış. tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş. öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış. üçüncü söyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş. dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan calışmasına devam etmiş.

öğrenci mevlana'ya dönmüş, olanları anlatmış.

mevlana:

"işte sana istediğin örnekler... birinci, şeriat kapısını geçememiş biri idi. şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını sana iade etti. ikinci, tarikat kapısındadır. tokadı yiyince o da kalktı, tam tokadı iade edecekti ki tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi. "sana kötülük yapana bile iyilik yap". onun için döndü, oturdu. üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir. iyinin ve kötünün tek yaradandan geldiğini bilir, inanır. yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından söyle bir dönüp baktı. dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir. iyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir. onun için dönüp bakmadı bile"

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bu menkıbe bir uydurmadır bence
4 kapı 40 makamın bu anlatımla hiçbi alakası yok
ve ayrıca 4 kapı 40 makam hacı bektaş-ı velinin öğretisidir
4 kapı 40 makam anlayışını sistematik biçimde temellere oturtandanda bektaş hazretleridir

67890

Banlı Kullanıcı
elbette hacı bektaşın öğretisidir.
zaten söylenceye hz mevlana pirden bir mürşit ister
oda herkesi toplar kim gitmek diler der mevlanaya
şems ayağa kalkar ben giderim der.
oda BEn diye kendini ortaya attın gidesin başsız gelesin der.
şemsle bunu bilerek gider hz mevlanaya mürşidlik yapar el verir
zaten sonrasındada başı gider

menkibe bu makamları en kısa hisseden bence çok güzel ÖZETLEMİŞ

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Yazından anladığıma göre şems bektaş velinin dergahından mevlanaya gitmiş
ama şemsi araştırırken şemsin bektaş veli ile bir bağlantısını pek göremedim
belkide eksik araştırmışımdır bilemicem ama böyle birşeye pek rastlamadım

genede paylaşım için teşekkürler

Pesimistanbul

Banlı Kullanıcı
Sems le alakasi yok semsin hayatini okudum ve oyle birsey rastlamadim ayrica sems en buyuk ilimleri ogrenen mevlanaya ders verecek kadar ilimli bir insan bektasi velinin alakasi bile yok eminim ders bile gordugunu sanmiyorum ki sems zaten tebriz de ders almistir tebrizli oldugu uzre tebrizli sems denir ve bektasi veli nin basinin gitmesiyle bir ilgisi yok cok ayri konular Aşkin Gözyaslari kitabini okursaniz anlarsiniz

La-edri

Kayıtlı Üye
Bahsi gecen makamlar herhangi bir ekole ait degil.
Allah yoluna seyrusuluk yoluna aittir.Her tasavvuf ekolunde var bunlar.Aksi taktirde dervis tekamül edemez.
Yukaridaki anlatim makamlarin insana yasatacagi halleri anlatmak icin bir örnektir saadece.

Sems ve bektasinin birbirleri ile alakasi yok.

Devres

Kayıtlı Üye
Hacı Bektaş Veli dergahına giden herkes görümüştür Şemsin Hacı Bektaş'a hediye ettiği devasa şamdanlığı... Şemms, Hacı Bektaş tarafından Mevlana ya gönderilmiştir.
Dört kapı Kırk Makam tamamen Hacı Bektaş Hazretlerine aittir ve çok önemlidir YOLDA..

Saygılar,

Hydroll

Kayıtlı Üye
Sems le alakasi yok semsin hayatini okudum ve oyle birsey rastlamadim ayrica sems en buyuk ilimleri ogrenen mevlanaya ders verecek kadar ilimli bir insan bektasi velinin alakasi bile yok eminim ders bile gordugunu sanmiyorum ki sems zaten tebriz de ders almistir tebrizli oldugu uzre tebrizli sems denir ve bektasi veli nin basinin gitmesiyle bir ilgisi yok cok ayri konular Aşkin Gözyaslari kitabini okursaniz anlarsiniz
Bütün bunların arasına şunu sıkıştırmak isterim mevlana ve hacı bektaş kubbetül islam horasan bakiyesinden yola çıkmışlardır doğum esnasına bakılırsa o valit harzemşahlılar dönemidir ve 3 eksi 3 artı doğum ölüm tarihlerine sahiplerdir aynı yolda farklı açılardan yürüyüp sıfır noktasında öğreti açısından buluştuklarını belirtmekte fayda seyr i sülük kısmı ise dediğiniz gibi insan-ı kamil e yolculuk mertebeleridir lakin ilk isimlendirmeler abbasi devrinden gelmektedir diye biliyordum melamiliğin peşinden yürüyüş yapmak ile de alakalı olabilir
Kök dede mevlana celaleddin rum-i den ebubekir sıddık efendiye dayanır.
Hacı bektaş-ı veli ile ilgili hacı bektaş vilâyetnamesi okunursa konuların birbirine olan bağları kabul edilecektir fakat şems konusunda çekimserim hatırlamıyorum tam o noktaları sevgiler