Dua'nın mantığı büyü gibi mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hippolyte

Kayıtlı Üye
Derler ya her büyünün bir bedeli vardır diye merak ediyorum acaba her duanın da bir bedeli varmı,istediğimiz bir şey gerçekleşince bir şey bizden alınır mı bu önemsiz birşey bile olabilir farketmez...çünkü çevremden öyle gördüm kendimden de..Birde Dualar tam olurken tam yaklaşmışken ''aaa duam kabul oldu.'' derken iptal yaşayan oldu mu olabilirmi böyle birşey?

Leyli Mira

Kayıtlı Üye
Evet haklısın duanın bedeli var. Allah'a yaklaşmak mesela. Dua eden insanın umudu var demektir. Kimseye ya da bir şeye umut bağlamak değilde yaratıcıya, onu var edene sığınmak, onun rahmetine inanmak... Bizler hep başımız sıkışınca, bir şeye ihtiyacımız olduğunda dua ederiz. Oysaki Rabb ile konuşmak, O'na derdini anlatmak, O'na sığınmak sadece başımız sıkıştığında değil her zaman gerekli. Bizler bunu yapabilsek eminim ne sorunumuz kalır ne de ihtiyacımız.

Bence güzel dostum, duan hiç eksik olmasın. Birinden değilde, seni var edenden umut dile. Eğer olmuyorsa senin için hayırlı olan değildir. Ya da Allah sana daha iyisini layık gördüğü içindir. Umarım her şey gönlünce olur.

SemerKanD

Banlı Kullanıcı
Bu arada arkadaşım unutma ''Allah Kabul Etmeyecek Kula El açtırmaz''

La-edri

Kayıtlı Üye
Duanin kabulunun bedeli yoktur, karsilik isteyen Subhan olabilirmi ?
Allah Gany'dir

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Duayla büyünün karşılaştırılması çok büyük yanlıştır...

La-edri

Kayıtlı Üye
Mantigi ayni degildir, duada hic bir seye dayanmaksizin Allah'in kudretine yönelir insan, büyüde ise Allah disinde baska seylere, yani Allah'in kudreti yanina bir cok farkli seyler ekler, bu sirktir zaten birbirinin tam tersi aslinda.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Dua ve büyü farklı şeylerdir. Dua Allah ile kul arasındadır. Büyü doğaüstü varlıklarla insan arasındadır. Allah'ın senin ettiğin duayı kabul edince karşılığında bir şeyini almana ihtiyacı yok. Allah'ın karşılık beklemeside nedir? Haşa. Yapılan ibadeti bile kul kendi için Allah kulun ibadetine de ihtiyacı yok. Allah'tan istersin dua edersin oda kabul eder ya da etmez.

hippolyte

Kayıtlı Üye
Evet anladım artık şeytan mı vesvese ümitsizlik veriyor bana anlamadım,çünkü ben bir astroloji sitesinde gördüğüm ''dua ile evleneceğiniz kişiyi değiştiremezsiniz'' cümlesine kafam takılmıştı çok ondan düşündüm..varmı böyle birşey bana saçma geldi..

aşk1

Banlı Kullanıcı
Dua etmekten vazgeçmeyin. Hep diyorum bunu hepte diycem çünkü öbür türlüsü kusura bakmayında saçma. Evlilik denen şey iki kişinin kararıyla gerçekleşir. Allah karışmaz bu iki kişinin kararına. Kimi parasi icin evlenmeyi tercih eder, kimisi güzelliğe kimisede başka bir şey için yani bir şekilde seçimini kendi yapar. Allah'ın müdahalesi sadece yapılan iyiliğin kötülüğün karşılığında var. Bende yaşadim evlilik durumunu sizi anlayabilirim biri bana dese şuanki hayatindaki ile kaderde evlenceksiniz diye gülerim böyle bi şey asla olamaz olması için kaderin sevgilimdeki iradeyi elinden alması lazim ki iradesizde insan olmaz hepimiz iradeyle insaniz Allah irade vermiş insana oyüzden her şeyden sorumluyuz

aşk1

Banlı Kullanıcı
Kader yok denilemez hayatta tabiki var elimizde seçim hakkı yoksa o kaderdir. Ama biri seçip diğeri seçmiyorsa evlilikte buna kader diyemeyiz. Bu iki kişinin seçiminin sonucudur. Evlilikte kader yok seçimler var.

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Mantigi ayni degildir, duada hic bir seye dayanmaksizin Allah'in kudretine yönelir insan, büyüde ise Allah disinde baska seylere, yani Allah'in kudreti yanina bir cok farkli seyler ekler, bu sirktir zaten birbirinin tam tersi aslinda.

Sevgili La-edri

Birşey sormak istiyorum. Şimdi bir tılsım (sizin tabirinizle büyü) yapılıyor diyelim. Ne olsun bu mesela. Bereket için bir tılsım olsun. Bunu yazılı hale dönüştürdüğün zaman bunu Allah dışında başka birisinden mi ya da başka birşeyden mi istenmiş oluyor bu bereket. Tamamen bu konuyu tartışmak amacıyla soruyorum herhangi bir art niyet taşımıyor sorum. Biz ve ya bizim gibi çalışan insanlar kerametin bizden olduğunu hiçbir zaman düşünmedik ve ya böyle bir şeye de inanmadık. Siz dua ediyor Allah ile kelimelerle dileklerinizi söylüyorsunuz biz de tılsım ile yazılı olarak dileklerimizi söylüyoruz. Büyü ve büyü sanatını insanların kerameti olarak görmemek sizce daha doğru değil mi? Biz de yazılı olarak istediğimiz dileklerimizi Allah'ın izniyle ve onun kabulü ile gerçekleştirmiyor muyuz sizce. Düşüncenizi merak ettim. Sevgi ve Işıkla...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bence bu sorunun cevabı çok büyük sayfalar tutar ve iki dalda usta olan kişilerin verebileceği cevaptır diye düşünüyorum.
Birkere büyü nedir bunu sadece varlıklardan yardım almak olarak tanımlamamalıyız yani büyü üstatları daha iyi bilir ne çeşit büyüler olduğunu
acaba bütün büyüler varlıklardan yardım almayamı dayanıyor önce bunu tespit etmek lazım

ve emin olun bizlerin dua hakkındada bilmediğimiz şeyler olabilir islam ilimlerinde eğitim gören bir arkadaşımdan öğrenmiştim hz.ali'nin bizzat görevlendirdiği hasan'i basri buyurmuş ki " namaz bir dua'dır ama o duayı bilmek için 4000 mesele bilmek gerekir, ellerimizi açarak yakarışımızda bir dua'dır ama onu anlamak için 400 mesele bilmek gerekir " ve bu konuda yazılmış 143 ciltlik bir eser var ama o eser günümüze kazandırılmadı malesef kütüphanenin tozlu raflarında arapça ve osmanlıca'dan Türkçeye çevrileceği günü bekliyor.

Ama mantık olarak bakıcak olursak dua yer yüzündeki herşeyden çok farklıdır Allah ile kul arasındadır eğer bir konuda Allaha dua ettiğimiz zaman o dua zamanına kadar Allaha yakarmamışsak onu unutmuşsak ozaman o duamızla bizi imtihan edebilir mesela dua ettiğimizde bize imtihan olsun diye duamızı kabul etmez ama karşılık olarak bizim nankör olduğumuz zamanları örtebilir görmezden gelip amel defterimizden silebilir
veya bizim ettiğimiz bir dua bize bir felaket getiricektir gaybı bilen rabbimiz bunu görüp o duayı kabul etmeyebilir
dua etmek için seçtiğimiz konu bize nekadar iyi görünürse görünsün o duanın kabulü bize gelecekte birer felaket halkası oluşturabilir
rabbimiz Kur-an'da buyuruyor " muhakkak ben sizin bilmediklerinizi bilirim "

Dua meselesi bir kaç satırla anlatılabilinicek birşey değildir ve bu konuya cevap vericek kişilerin islam konularında uzman olması ve büyü ilmindede uzman olması lazım
bu ikisini birlikte barındıran ancak burada doğru bir cevabı verebilir bence

Ama en azından büyü ilminde üstat olmuş kişilerin verdiği bilgilerden faydalanıp bunu dua konusunda öğreneceklerimizle karşılaştırabiliriz
Büyü ilminin tamamı varlıklardan yardım almayamı dayanıyor bilmiyorum
yada bizim şu an büyü olarak bildiğimiz bazı kısımların aslında anladığımız manada büyü olmama ihtimali varmıdır onuda bilmiyorum
o yüzden bu konu takibimde olucak ustaların vereceği cevapları şimdiden merak ediyorum :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Tesekkür ederim sevgili Yule.

Siz mesela bereket icin bir tilsim yaparsiniz, elbette Allah verir bereketi, siz bunu biliorsaniz ne mutlu size, ama o tilsimi yücelten bununla bereketim acilacak diye düsünen kisi o tilsima güveniyor, güvenmenin kuran da gecen cümlesinin karsiligi iman dir yani iman ediyor, iman eden secde eder farkinda olsun olmasin.
Zaten Allah'in verdigine iman eden araya birsey sokmaz,sokamaz Kabul etmez cunki onun kalbi manevi durumu baska bir seyi.

Dua: istemek yada bir talebde bulunmak degildir, dua davet etmektir.Kisi kendi rabbini kendine davet eder ve Rabbi icabet eder, duanin hakikati budur.
Ve kisiler kendi rabbini ( özvarligini) kendine davet edemeyipde dis etkenlerden bir sey beklediginde zaten kendisine sirk kosmus oluyor, Islam/Tevhid dininde sirk kosmak affi magfireti olmayan bir hatadir, iyide bu sirk kosmak nedir ? Yukarilarda bulutlarin üstünde bir tanri varda biz onami sirk kosmayacagiz ?
Bu böyle ise benim ona sirk kosmaktan baska bir carem kalmaz zaten, ben tanimadigim bilmedigim bir tanriya adi Allah olsa bile nasil davranacagimi nerden bilebilirim...

Iste bu noktada dua devreye girior, dua davet etmek dedik, sen beni davet et ben sana icabet edecegim sözünü zaten aldik.(ayette)
Icabet oldugunda zaten bizim keramet dedigimiz seyler devreye girer, kanser hastasi bir gecede sagligina kavusabilir, yada iste bu tip seyler..
Ve kisi safi olan Allahi kendi kabinca tanir, ve diger esmalari ile zamanla... dvet ede ede kendinde sagid ola ola..

Ve bu güc her insanda mevcuttur cunki onda Allah'in ruhu var. Allah birirlerine bir takim seyler ögretmis ise ilim gibi yada sizin kendisinizde buldugunuz bir takim kaynaklar gibi, bu kaynak her insanda halihazirda mevcuttur zaten.

Allah istiyorki her kisi kendisini davet etsin ve kendinde ona esmalarina sahid olsun, keramet Allah'in esmalarinin kiside aciga cikmasindan baska birsey degildir.
Hz.Isa'nin bir ölüye Hayat vermesi gibi. Hayati Hayy verir Isa'nin kalibindan etinden degil rasul olusundan bile degil. Dvetinin kuvvetli olusundan olusuyor bu.
Kisinin davet etme cabasi ne Kadar kuvvetli ise aciga cikanda o nisbette kuvvetlidir. Allah özel insan yaratmiyor onlari örnek göstertiyor saadece bakin yapabildi sizde yapin ben burdayim sizinleyim mantigi ve ögretisi ile. HZ Isa özel yaratilmis bir insan degil.Fakat kisiler örnek kisiyi bile kendinin üstünde tutar o bir peygamberdi ama diye hatta tanrinin oglu.Bakin yine ayni noktaya döndük disardaki ile icerdekini örtmek, örtmek zaten sirk cumlesinin acilimi türkcesidir.Küfür Kafir kfr, örtünmüs örten(sirk)

Insan olsun yada kagit tas yada kolye bu tip maddesel seylere bir takim gücler veririz ve kendimizdeki gücün önüne aliriz , Bu tasi bu kisi okudu üfledi yazdi cizdi evet bu tas cok kiymetli ve bana yardim edecek.... Bakin kendi gücümüzün önüne aldik bile bu tasi. Oysa o saadece bir tas.
Ne yazilir o taslara kaygitlara, bir takim ayetler esmalar.

Bende diyorumki insan Kur'anin ikizi aynasi konumundadir, esmalarin hepsi insanda mevcuttur. Kendin kendi halinde sonsuz bir kütüphanesin ve keramet kaynagisin.
Bunlara sahid olamayan kisinin tek sorunu kendini örtmüs olmasidir dis etkenlere güc vererek.. Ve bu kisi zaten kendini kendine davet edemez cunki onu yeterince gücsüz görmüs "asaglamistir".

Asagilamis ve asagilara itmis üstünü birtakim inanclarla tepe tepe itmis en asagilara artik göremiyor, asagilarin asagisina girmek cehennem zaten, kisinin kendi cehennemi , ahirette öyle bir pislik cukuru yokki kisi icine atilsin, kendisi bu alemde hazirliyor onu....

Kur'andaki nur cumlesi ve nurlanmak aydinlanmak cümlesinden farkli bir cümle degilki. Allah aydinlanin diyor icinizi cunki ben ordayim diyor. Karanlikta birsey göremedigimiz gibi davet de edemiyoruz..Ama Allah her insana icinizdeyim görmuyormusunuz diyor (ayet).
Insan ile olan Allah,Allah ile olan insanin aynidir, simdi nereye yöneyönelsin insan Allah kendindeyse.Yönekdigi taktirde iste kendisine ve Allaha sirk kosuyor.

Sevgili Yule ben sizin sahsiniza elbette birsey demiyorum, Sizin aydinliginiz size, baskasina degil. Siz bütün bu yardimlari sunarken benle alakasi yok Kudret Allah'in dir diyebilior olabilirsiniz ama bu sizin kendi aydinliginiz .

...peki size gelenler kendilerini aydinlatmis olsaydilar size gelirlermiydi ??

Konu desmek adina ve yukaridaki fikrimi acmak adina uzatmak zorunda kaldim özür dilerim, ayrica türkcemden dolayi.
Yazimda ne medyum nede yardim alanlari yargilamiyorum, bu benim haddim degil, sorulan sorulara saadece fikrilerimi söyluyorum. Kisisel bir sey degil.
Saygilar..

yare-i yarim

Moderator
İş
Hz.isa'nın özel olarak yaratılmadığı konusuna ben pek katılmıyorum bence o çok özel olarak yaratıldı hadislerde bile buna işaret var mesela bir hadis şöyledir " Annesinden doğduğu zaman bebekken beşiğinde şeytan tarafından dürtülüpte ağlatılmayan hiçbir bebek yoktur, sadece meryem oğlu isa bunların dışındadır " Üstelik kurandada Allah onu kendisinin kelamı ilan etmiştir, yule'ye verdiğiniz bir cevaptı bu yazınız, yazınızın bir kısmınada ben cevap vermek istedim umarım araya girmiş gibi olmadım sevgilerle...

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Soruyu sorana birden fazla bakış açısını sunarak kendi yolunu seçmesi konusunda destek vermek için özellikle size soruyu yönelttim ki birden fazla yorum olsun. Çünkü bu tamamen yorumsal bir cevabı olan bir sorudur. Bu soru tüm inanç sistemleri için de geçerli. Bütün dini sistemlerde dua direkt yaratıcı ile temasa geçmek olarak düşünülmüştür. Buradaki amaç kişinin kendi niyetiyle yaratıcıya çağrıda bulunmak, onun baş edeceği iyilikleri davet etmek ve yakarmak anlamındadır. Dua dini sistemlerde aynı zamanda bir ritüel haline de dönüştürülmüştür. Elleri avuç içleri yukarı bakacak şekilde açmak, elleri birbirine birleştirmek, yüze sürmek, belli zamanlarda saatlerde ve ya yerlerde dua etmek gibi. Bu türlü yer zaman ve ya bedensel pozisyonlar duanın gücüne güç katmak için oluşturulmuştur. Aynı zamanda dinsel anlamda egemen pozisyonda olanlar, daha fazla saygınlık güç ve ya kontrol için de duaya eklemeler yapmışlardır. Pagan kültürünün etkileri de yine tek tanrılı inanç sistemlerinin içine entegre edilmiştir. Büyü sistemi yine pagan kültüründen diğer din sistemlerine geçmiştir. Büyü doğayı, kendini ve yaratıcıyı anlama ve yine kendi istekleri için bazı güçleri ve ya enerjileri harekete geçirme üzerine kuruludur. Tüm büyü sistemlerinde dua vardır. Bununla birlikte tüm duaların içerisinde büyü unsurları yoktur.

Yukarıda saydığım gibi eğer duanın içine yer zaman bedensel pozisyonlar ve şahsi çıkar için daha güçlü olması gerektiğine dair bir inançla ritüeller eklenirse bu artık dua değil büyüsel enerjidir. Dua tek başına hiçbir zamanı mekanı olmadan sadece safça yaratıcıya yakarmak ise herhangi bir büyüsel işleyişten bahsedemeyiz. Sizin de belirttiğiniz gibi ben dua ediyorum diye başka güçleri işin içine katıp sadece dua etmeyi bırakıp başka güçlere inanç yüklenirse bu artık dua değildir.

Sitemizde bırakalım siteyi her yerde bu sorunla karşılaşıyoruz. Dua nedir, ayet nedir, sure nedir, günah nedir, sevap nedir, büyü ilmi nedir, havas nedir, hüddam nedir, cadılık nedir bilmeden farkındalık yaşamadan önüne gelen herşeyi yapan bir durumdayız. Buna en basit örneklerden biri Çin'in Chi enerjilerini düzenleme sanatı olan feng shui'de pencereye bakan filler kullanılır. Çin kültürü ile ve inanç sistemi ile hiç alakası olmayan hristiyanlar, müslümanlar ya da başka dine inananlar da aynı şeyi yapmaktadır. Ve onu kendi inanç sistemine entegre ederek Allah'dan yada inandığı hangi yaratıcı ise ondan bereket vermesi için dua edip niyetlenip bu filleri evinde kullanmaktadır. Ya da şaman atalar inancının getirisi olan ölmüş insanların mezarlarına gidip dua etme sistemi gibi. Yani buna türbe inancı diyebiliriz. Bunların hiçbirini bende yargılamıyorum. Mesele ne yaptığının farkında olarak yapmak. İlgi çekici geliyor, güzel geliyor, hoş geliyor diye ya da belki bu dünyevi isteğim yerine gelir diye kendi inanç sisteminde olmayan unsurları dua ile birleştirip herhangi bir uygulama yapmak diğer dinler için kesin konuşamasam da islam dini için kesinlikle yasaklanmıştır. Çok nettir. Allah insana şahdamarından daha da yakındır. Ne isteyecekseniz yalnızca ondan isteyebilirsiniz. Her türlü aracı şirk koşmaktır.

Havvas ilminde ise yukarıdaki ifadeler daha da değişir. Havvas ilmini uygulayan kişiler, evrenin bir matematiği olduğuna ve evrendeki herşeyin insanlar için yaratıldığına inanır. Bir insanın hasta olduğunda doktora gitmesi gibi hayatındaki maddi sevgisel ya da başka her türlü hastalık yani bozulma için de bu işin hekimine gidebilir. Uyku problemi olan birine kedi otu tavsiyesinde bulunan bir lokman hekim ile uyku bozukluğu için belli bir miktar esmanın çekilmesi gerektiğini söyleyen ya da onun için bazı arapça harflerden oluşan ve bu harflerin enerjisi ile birlikte kişinin rahat uyumasını sağlayan tılsımı hazırlayan bir havvasçıyla farkları yoktur. Çünkü bitkiyi yaratan da Allah'tır. O enerji ile o harfi yaratan da Allah'tır. Kişi Allahtan ister ve insan için yaratılmış herşeyi kendi yüksek iyiliği için kullanabilir. Bu bakış açısı ile de başka enerji güçlerinden yararlanmak Allah'a şirk koşmak olmaz. Domatesin içerisindeki antioksidan maddesinden yararlanmak ne kadar normal ise cabbar esmasının içindeki güç veren enerjiyi kullanmak da o kadar normaldir.

Kişiler kendi inançlarını araştırmalarına ve içsel farkındalıklarına göre duayı ya da büyüyü ona göre kullanabilirler.

yare-i yarim

Moderator
İş
Havvas ilminde ise yukarıdaki ifadeler daha da değişir. Havvas ilmini uygulayan kişiler, evrenin bir matematiği olduğuna ve evrendeki herşeyin insanlar için yaratıldığına inanır. Bir insanın hasta olduğunda doktora gitmesi gibi hayatındaki maddi sevgisel ya da başka her türlü hastalık yani bozulma için de bu işin hekimine gidebilir. Uyku problemi olan birine kedi otu tavsiyesinde bulunan bir lokman hekim ile uyku bozukluğu için belli bir miktar esmanın çekilmesi gerektiğini söyleyen ya da onun için bazı arapça harflerden oluşan ve bu harflerin enerjisi ile birlikte kişinin rahat uyumasını sağlayan tılsımı hazırlayan bir havvasçıyla farkları yoktur. Çünkü bitkiyi yaratan da Allah'tır. O enerji ile o harfi yaratan da Allah'tır. Kişi Allahtan ister ve insan için yaratılmış herşeyi kendi yüksek iyiliği için kullanabilir. Bu bakış açısı ile de başka enerji güçlerinden yararlanmak Allah'a şirk koşmak olmaz. Domatesin içerisindeki antioksidan maddesinden yararlanmak ne kadar normal ise cabbar esmasının içindeki güç veren enerjiyi kullanmak da o kadar normaldir.

Kişiler kendi inançlarını araştırmalarına ve içsel farkındalıklarına göre duayı ya da büyüyü ona göre kullanabilirler.

Sayın yule yazınızın bu kısmı gerçekten çok ilgi çekiciydi biraz ufkumu açtım desem yeridir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Hz.isa'nın özel olarak yaratılmadığı konusuna ben pek katılmıyorum bence o çok özel olarak yaratıldı hadislerde bile buna işaret var mesela bir hadis şöyledir " Annesinden doğduğu zaman bebekken beşiğinde şeytan tarafından dürtülüpte ağlatılmayan hiçbir bebek yoktur, sadece meryem oğlu isa bunların dışındadır " Üstelik kurandada Allah onu kendisinin kelamı ilan etmiştir, yule'ye verdiğiniz bir cevaptı bu yazınız, yazınızın bir kısmınada ben cevap vermek istedim umarım araya girmiş gibi olmadım sevgilerle...

Tesekkür ederim sevgili Yare
O Kadar cok sey yazdim ve siz öyle bir seye degindinizki kompile konuyu yönünü degistirecek ve baska bir konu ile devam ettirecek nitelikte.

Ben Isa'yi ( as) özellikle örnek verdim, Isa ayni zamanda mehdiligin semboludur.
Ve ben israrla yine ayni seyi diyorum Allah Subhan oldugu icin o torpil yapmaz ve torpil yapmadigi icin kimseyi özel yaratmiyor. Peygamberler örnek teskil ederler.
Bakin bu benim sevdigim övdügüm bir kuldur ona uyun ve onun gibi yapin dir.

Hiristiyan kalkar onu tanrinin oglu ilan ederse tabiki onu en ust rafa kaldir dokunulmaz ulasilmaz hale getirir ve onun ögretisini de anlamazlar.Ve yuzyillarca bekler dururlar.
Ona saadece 12 kisicik inandi havarileri.Onun hak ummeti saadece 12 kisiydi.Ve onlar onu gereginden fazla yuceltmediler.
Istedigim tek sey maddeden manaya bakmaniz.Peygamberler kisilere kendilerini ögretilerler tanitirlar yaklastirirlar,ayna konumundadirlar.

Isa ( as)'a besikte seytanlar dokunamamis olabilir ama seytanlasmis binlerce insan ona yapmadigini birakmadi, neden ? Cünki Allah peygamberine dahi torpil gecmiyor.
Isa (as) peygamberler icinde en fakiri idi, onun Kadar Fakir bir peygamber gelmedi, ve arastirisaniz her peygamberin böyle bir belasi vardir.Torpil ve özel bir yaratim yok.
Özel bir görev var , görevi yerine getirmek icin bir takim özellikler sart ama butun bunlarin sebebi yine insanlar icin yani sizin ve benim icin, birisi tasin altina elini sokmak zorundaydi,bu noktada peygamberler devreye giriyor, onlarin kendilerine ait bir hayatlarimi varki ? Isa'bu konuda Hayati ve ögretisi ile müthis bir zattir . Sebebi iste ayna olmak sana sendeki Isayi Mehdiyi göstertmek ögretmek.Yani özvarligini..

Sevgiyle :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Aslında ben sizin nedemek istediğinizi anlıyorum da bunu okuyan başkaları bunu anlamıyacak olabilir. Allahın torpil geçmesine gelince Allah isterse torpil geçebilir
yani bu en başta biraz garip gelsede yapabilir
mesela şöyle düşünün iki kul var birisi farzlara uymuyor yarın yaparım diyor biriside farzlara uyuyor ve şüphelilerden bile sakınıyor
bu ikiside birgün zor durumda kaldı Allah şüphelilerden bile sakınan kuluna pekala torpil yapabilir
bir hadisi kutside buyuruyor ki " ben sevdiğim bir kulum için nice kullarımı helak ederim "
peygamberler özellikle iki büyük peygamber hz isa ve hz muhammed efendilerimiz etiyle kemiğiyle tabiatıyla birer insandılar ama kendilerine sunulan şeyler açık açık bir torpildir bu bana göre çok normal birşey çünki onlar özel bir misyonla görevlendirildiler birisine ölüleri diriltme yetkisi verildi birisinede dünya durdukça mucize olarak yeticek olan bir kitap verildi ve bu kişilerin zaferi için gerekirse torpilde verilir.

Hz.isa hayatıyla ilgili aşırı detaylı bilgi olmadığından onun hakkında bişey bilemicem ama hz muhammed efendimizle ilgili bir torpilden bahsedebilirim
Allah ayetleriyle emretmişti bedir savaşında ne yapacaklarını önce müşrikleri tamamen etkisiz hale bırakıcak ondan sonra esir ve fidye alıcaklardı
hatta bu konuda uyarıda yapıldı " siz geçici şeyleri istiyorsunuz oysaki Allah sizin için ahireti istiyor "
bedir savaşında efendimiz bu hükme tam uymadı emredilenin tersine hemen esir ettiler ve fidye aldılar
bu konuda peygambere geçilen torpil ayette şöyledir

" eğer Allahtan bir hüküm olmasaydı aldığınız fidyeden dolayı mutlaka size azap dokunurdu,hiçbir peygambere yeryzünde tam hakimiyet sağlamadıkça fidye alması helal olmadı, şimdi aldığınız fidyeleri helal olarak yiyin Allah merhametlidir affedendir "

tefsirlerde bu olay için şu denilmektedir "Allahtan bir hüküm bulunmasaydı " sözü islamın ayakta duracağını ve hakim olacağı vadidir eğer bu vaat olmasaydı efendimiz ve ahsabının helak edileceğini demek istiyor ayette.
ama iş olmuş birkere fidye alınmıştı o yüzdende Allah onu helal saydı peygamberimiz için ve bu olaydan sonra artık peygamberimiz hiçbirzaman tam hakimiyet sağlamadıkça ne esir aldı nede fidye aldıyani anlatmak istediğim şey şu özel birşey için seçilmiş kullara torpil olur bu hayet normaldır o insanlar etiyle kemiğiyle bizimle aynıdır ama Allah katında bizden çok farklıdırlar

hippolyte

Kayıtlı Üye
Tesekkür ederim sevgili Yule.

Siz mesela bereket icin bir tilsim yaparsiniz, elbette Allah verir bereketi, siz bunu biliorsaniz ne mutlu size, ama o tilsimi yücelten bununla bereketim acilacak diye düsünen kisi o tilsima güveniyor, güvenmenin kuran da gecen cümlesinin karsiligi iman dir yani iman ediyor, iman eden secde eder farkinda olsun olmasin.
Zaten Allah'in verdigine iman eden araya birsey sokmaz,sokamaz Kabul etmez cunki onun kalbi manevi durumu baska bir seyi.

Dua: istemek yada bir talebde bulunmak degildir, dua davet etmektir.Kisi kendi rabbini kendine davet eder ve Rabbi icabet eder, duanin hakikati budur.
Ve kisiler kendi rabbini ( özvarligini) kendine davet edemeyipde dis etkenlerden bir sey beklediginde zaten kendisine sirk kosmus oluyor, Islam/Tevhid dininde sirk kosmak affi magfireti olmayan bir hatadir, iyide bu sirk kosmak nedir ? Yukarilarda bulutlarin üstünde bir tanri varda biz onami sirk kosmayacagiz ?
Bu böyle ise benim ona sirk kosmaktan baska bir carem kalmaz zaten, ben tanimadigim bilmedigim bir tanriya adi Allah olsa bile nasil davranacagimi nerden bilebilirim...

Iste bu noktada dua devreye girior, dua davet etmek dedik, sen beni davet et ben sana icabet edecegim sözünü zaten aldik.(ayette)
Icabet oldugunda zaten bizim keramet dedigimiz seyler devreye girer, kanser hastasi bir gecede sagligina kavusabilir, yada iste bu tip seyler..
Ve kisi safi olan Allahi kendi kabinca tanir, ve diger esmalari ile zamanla... dvet ede ede kendinde sagid ola ola..

Ve bu güc her insanda mevcuttur cunki onda Allah'in ruhu var. Allah birirlerine bir takim seyler ögretmis ise ilim gibi yada sizin kendisinizde buldugunuz bir takim kaynaklar gibi, bu kaynak her insanda halihazirda mevcuttur zaten.

Allah istiyorki her kisi kendisini davet etsin ve kendinde ona esmalarina sahid olsun, keramet Allah'in esmalarinin kiside aciga cikmasindan baska birsey degildir.
Hz.Isa'nin bir ölüye Hayat vermesi gibi. Hayati Hayy verir Isa'nin kalibindan etinden degil rasul olusundan bile degil. Dvetinin kuvvetli olusundan olusuyor bu.
Kisinin davet etme cabasi ne Kadar kuvvetli ise aciga cikanda o nisbette kuvvetlidir. Allah özel insan yaratmiyor onlari örnek göstertiyor saadece bakin yapabildi sizde yapin ben burdayim sizinleyim mantigi ve ögretisi ile. HZ Isa özel yaratilmis bir insan degil.Fakat kisiler örnek kisiyi bile kendinin üstünde tutar o bir peygamberdi ama diye hatta tanrinin oglu.Bakin yine ayni noktaya döndük disardaki ile icerdekini örtmek, örtmek zaten sirk cumlesinin acilimi türkcesidir.Küfür Kafir kfr, örtünmüs örten(sirk)

Insan olsun yada kagit tas yada kolye bu tip maddesel seylere bir takim gücler veririz ve kendimizdeki gücün önüne aliriz , Bu tasi bu kisi okudu üfledi yazdi cizdi evet bu tas cok kiymetli ve bana yardim edecek.... Bakin kendi gücümüzün önüne aldik bile bu tasi. Oysa o saadece bir tas.
Ne yazilir o taslara kaygitlara, bir takim ayetler esmalar.

Bende diyorumki insan Kur'anin ikizi aynasi konumundadir, esmalarin hepsi insanda mevcuttur. Kendin kendi halinde sonsuz bir kütüphanesin ve keramet kaynagisin.
Bunlara sahid olamayan kisinin tek sorunu kendini örtmüs olmasidir dis etkenlere güc vererek.. Ve bu kisi zaten kendini kendine davet edemez cunki onu yeterince gücsüz görmüs "asaglamistir".

Asagilamis ve asagilara itmis üstünü birtakim inanclarla tepe tepe itmis en asagilara artik göremiyor, asagilarin asagisina girmek cehennem zaten, kisinin kendi cehennemi , ahirette öyle bir pislik cukuru yokki kisi icine atilsin, kendisi bu alemde hazirliyor onu....

Kur'andaki nur cumlesi ve nurlanmak aydinlanmak cümlesinden farkli bir cümle degilki. Allah aydinlanin diyor icinizi cunki ben ordayim diyor. Karanlikta birsey göremedigimiz gibi davet de edemiyoruz..Ama Allah her insana icinizdeyim görmuyormusunuz diyor (ayet).
Insan ile olan Allah,Allah ile olan insanin aynidir, simdi nereye yöneyönelsin insan Allah kendindeyse.Yönekdigi taktirde iste kendisine ve Allaha sirk kosuyor.

Sevgili Yule ben sizin sahsiniza elbette birsey demiyorum, Sizin aydinliginiz size, baskasina degil. Siz bütün bu yardimlari sunarken benle alakasi yok Kudret Allah'in dir diyebilior olabilirsiniz ama bu sizin kendi aydinliginiz .

...peki size gelenler kendilerini aydinlatmis olsaydilar size gelirlermiydi ??

Konu desmek adina ve yukaridaki fikrimi acmak adina uzatmak zorunda kaldim özür dilerim, ayrica türkcemden dolayi.
Yazimda ne medyum nede yardim alanlari yargilamiyorum, bu benim haddim degil, sorulan sorulara saadece fikrilerimi söyluyorum. Kisisel bir sey degil.
Saygilar..

Hepiniz çok güzel yazmışsınız o kadar huzur duydum ki okurken çok zor bir dönemdeyim kimsem yok yalnızım ama bende dua ediyorum ama çok fazla fazlası zararlımı bilmiyorum ama hiçbirşey yapamıyorumki aklımı kaçırmaktan korkuyorum bir günde bitecek işi 9 günde dua etmek yüzünden bitiremedim..ne olacak bu halim..en çok istediğim şey karşıma çıktı da kaçırmak istemediğimden sürekli dua ediyorum..napcam ben Allahım,bugün ölmeyi düşündüm ama yoldan bir kadın bana pes etme dedi işaret belledim kendime ölmedim mesela..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...