Aynı anda birden fazla dua okumak zararlı mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Periliceperi

Kayıtlı Üye
mrb ben bir dileğim için Kuran dan bazı ayetleri okumuştum 1 hafta kadar. rüyamda rahatsız edildim. Birisi dedi ki kendi menfaatin için değil Allah rızası için oku dedi. olmasını istedğiim bir dileğim var onun için okuma yapıyordum. bunun yanında bir de Kurandan bazı ayetleri de okusam ama Allah rızası için , ağır olurmu acaba

dejavu_one

Kayıtlı Üye
dua okumanın bir zararı olmaz. bu arada merak ettim Fetih suresini mi okuyorsunuz acaba

Leyli Mira

Kayıtlı Üye
Dua Rabbin ile iletişim kurmandır. Dua etmek insana zarar vermez aksine fayda verir. En basitinden ben huzur bulurum. Bir derdimiz olduğunda, bir sıkıntımız olduğunda konuşabileceğimiz, bizi bilen ve içimizi görebilen, bu konuda bize en büyük faydayı sağlayacak olan Allah'dır. Ve şöylede buyurmuştur;

"Deki; Eğer duanız olmasa Rabbimin katında ne ehemmiyetiniz var."
(Furkan suresi 77.Ayet)

ayrıca;

"Rabbimiz buyurduki: Bana dua edin size cevap vereyim."
(Mü'min suresi 60. Ayet)

Periliceperi

Kayıtlı Üye
çok teşekkür ederim cevapladıgınız için. hayır fetih suresi okumuyorum. daha ne okuyacağıma karar veremedim, siz fetih suresi mi okuyorsunuz

dejavu_one

Kayıtlı Üye
evet bende bu hafta başladım. yıllar önce bir dileğim için yapmıştım ve dileğim gerçek oldu. inşallah bu seferde olur. tabiki Allah her şeyin en önce hayırlısını versin

Periliceperi

Kayıtlı Üye
anladım peki çok sağol inşallah hakkında hayırlısı olur

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Kuran ayetleri, istediğiniz bir durumun olması için okunması pek çok alim tarafından kabul edilmez. Kuran bir şifa kaynağı olduğu için sadece rukye için (yani Allah rızasının dışında başka bir amaç için) okunabilir durumu pek çok alim tarafından caiz görülür. Ayet sure ve dua birbirlerinden farklıdır. Kuran' da yazanlar dua değildir.
Dua yardım istemek, çağırmak anlamına gelir. Kuranı Kerimde yazanlar ise Allah kelamıdır. Yani Allah kimseyi çağırmaz ve kimseden yardım istemez.

Bu durumda istediğiniz kadar dua edebilirsiniz. Kuran-ı Kerim'den sure veya ayet okumak istiyorsanız istediğiniz kadar okuyabilirsiniz.
Eğer duayı Türkçe etmek istemiyor ve işinde Allah kelamı veya Allah'ın isimleri geçmesini istiyorsanız Şahmeran duası gibi, hacet dualarını tercih edebilirsiniz. Her hacet duasının okuma sayısı, beraber okunabileceği diğer duaları farklıdır.

Sevgili Müslüman arkadaşlarım, Kuran-ı Kerimi okursanız görürsünüz Kuran dünyevi istekleriniz için indirilmemiştir. Allah ben size şah damarınızdan daha yakınım der, ne isterseniz yalnız benden isteyin der, bir aracı koymayın der. Kuran- ı Kerimi de bu anlamda aracı olarak kullanmayınız. İnandığınız dine ters düşersiniz.

Niyetini edin, duanızı edin, Allah rızasına niyet ederek, Kuran okumak istiyorsanız okuyun, namaz kılmak istiyorsanız kılın. Fakat bunu bir pazarlık aracına dönüştürmeyin.

Havas ilmi içerisinde olan pek çok bilgi, ilim mertebesidir. Ayetlerin sırları ile ilgilidir. Bu sırlara vakıf olmak size bahşedilmemiş ise havas ilminin sunduklarından faydalanamazsınız.

Bir Müslümanın dua nedir, ayet nedir ayrımını bilmesini gerekir. Lütfen kendi iyiliğiniz için bu tür önemli noktalara dikkat ediniz.

La-edri

Kayıtlı Üye
Kendi ihtiyaclariniz icin arabca bir takim ayetlerle dualarinizi desteklemek zorunda degilsiniz, normal konustugunuz hatta dsündügünüz lisan ile yönelir ve taleblerinizi bildirirsiniz, tavsiye edecegim sey ise dua öncesi bilincli olarak tevbe istigfar etmektir, yani kisi kendini yüce görmediginde kibirlenip böbürlenmediginde hatalarini eksiklerini bilincli bir sekilde itiraf ettiginde ve acizligini sunup rabbinin yüceligine sigindiginda ve taleblerini dile getirdiginde bu dua cok daha etkilidir.

Arapca ayetler ile dua konusuna da acizane bir kac sey söylemek isterim, sizin bilmediginiz bir lisanda bir takim sözler söylemis olmaniz size cok fazla fayda vermez bu cumleler kuran ayetleri olsa dahi, ayete bakip turkce manasini anlamaniz icab eder ki söylediklerinizide hiss edebilin.
syg..

Periliceperi

Kayıtlı Üye
çok teşekkür ederim urum ben bunu bilmiyordum. bir dileğim için ayetleri oumaya başladıktan bir hafta sonra rüyamda yatağımın altında kocaman Kuranı kerim kitabı bulup korkuyordum kitabın üstünde yattım diye. çok şükür bir zarar görmedim. Bunun dışında mesela, aynı dilek için şahmeran duasını sonra örnek, 1000 ihlas suresini okusam enerjiler karışırmı acaba

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Mümkün olduğu kadar karıştırmayınız, birini yapınız sonra başka bir şeye geçiniz.
Enerjiler fazla gelebilir, karışık gelebilir, size uymayabilir, zamana uymaya bilir vs vs. Birde çok uzun çalışmaları aklınız ve bedeniniz alışık değilse, faydadan çok zarar olur. sıkılırsınız, bitmesini istersiniz, duygu ve düşüncelerinizi yoğunlaştıramazsınız. eksik ya da hatalı yapmaya başlarsınız.

Olmayan dilekleriniz olabilir, çok çabalamayınız belkide daha güzeli sizi bekliyordur ya da olmaması olmasından daha iyidir. birde bu nedenle zorlamaya gerek yok.

AJA

Elit Üye
Urum yukarıda Kuran ayetlerini dünyevi istekler için kullanmak yanlış demişsiniz ki buna katılıyorum..Peki korunma için ayetel kürsi ile koruma çemberi yapıyoruz bu da aynı şeymidir ? Kuranda ki ayet yada sureleri kendimizi korumak için kullanmamız ne kadar doğru ?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Koruma şifa çalışması içerisine girer. Felak ve nas sureleri gibi, Kuran bir şifa kaynağı olduğu için bu anlamda bir sakıncası yoktur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...