" Karin Nedir ? " Kapsamlı araştırma. Sorularınıza Cevap.

Whısper

Kayıtlı Üye
1.Yakın, karîb.

2.Bir adamla akrabalık ve münasebeti olan, hısım, komşu, arkadaş, Fars. hem-dem, hem-cins: Bir edamın hâli karîninden sorulur.

3.Bir şeye erişen, bir hâl ile sıfatlanan: Karîn-i kabûl = Makbûl. Karîn-i takdir = Takdire erişmiş. SaSdetkarin = Saadete erişmiş

4.Mâbeynci: Karîn-i sini = İkinci mâbeynci. Kurenâ-yı hazreti şehr-yârîden. Ser-kurenâ = Başmabeynci.
-------------------------
Karin

Akranın tekilidir.
Yaş ve sened bakımından birbirlerine akran hadiscilerin herbirine denir.
Yaş itibariyle aralarında fark olsa bile hadis rivayet ettikleri devre bakımından birbirlerine
yakın olanlara da diğerlerinin karini delmiştir. (Bk. Akrân).

Diğer Husus İse Kaf Suresinin 23 ve 27. ayetinde geçmektedir, yanindaki arkadaşı melek ve yanındaki arkadaşı Şeytan olarak,
nitelendirilmekte.
Kuran'da geçen Karin hakkındaki ayetler ve tercümesi.[/Kaf/23 : Ve kâle karînuhu hâzâ mâ ledeyye atîd(atîdun).
Ve onun yakınında olan (melek): “İşte bu (hayat filmi), benim yanımda hazır olan şeydir.” der.

Kaf/27 : Kâle karînuhu rabbenâ mâ etgaytuhu ve lâkin kâne fî dalâlin baîdin.
Onun yakını(Karin)(Dostu Olan Melek Veya Şeytan): “Rabbimiz onu ben azdırmadım, fakat o uzak bir dalalet içindeydi.” der.
Diğer Hususta Karin bir varlık adı değil bir sıfat biçmidir. araştırmalarıma dayanarak bahsediyorum. Metafizik, melek,şeytan,iblis,
insan,hayvan akla gelebilecek herşey karin sıfatına erişebilir.
Karin Yanında olan Yakınında olan anlamına gelen arapça kökenli bir kelimedir. Bir Varlık yada ırk'ı tanımlayacak özel bir isim değil.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) hakkında karşılaştığım bir diğer bilgi ise ;

Peygamber Efendimiz (SAV) "En süratle kabule karin olan dua, gaibin gaibe duasıdır" buyuruyor.
Bir insanın, sevdiği bir arkadaşına, onun hiç haberi olmadan gıyabında dua etmesi,
hem sevginin Allah için olduğuna bir delildir, hem de o iki kişi arasında sımsıcak bir muhabbetin tesisi adına çok önemli bir vesiledir

Bir diğer Tartışma Platformunda belirtilen şu bilgiye şu cevap geldiğiyle karşılaşmış bulunmaktayım;

Dünya hayatındaki imtihanın hikmeti olarak her insanın Cinlerden bir karini vardır.
Bu Karin, kişinin yaşayışına göre o kişiden etkilendiği gibi, o kişiyide etkiler.
Kişinin Karini müslümansa sağ omzunda bulunur.
Kişi müslümansa ve karini de müslümansa; o kişiye her konuda yardımı dokunur ve ibadetlerinde yardım eder.
Tembelliğe ve gaflete düşmesine engel olur. Karin, başka dinden veya hiç bir şeye inanmıyorsa o kişinin sol omzunda bulunur.
O, insana kötülüğü iyi gösterir ve fitneleriyle azmasına, sapmasına neden olur.
Karinler, diğer cinler gibi cinsel istek sahibi değildirler. Allah, Karinleri diğer cinlerden farklı yaratmıştır.
İnsanlarda olduğu gibi, cinlerinde aynı bu şekilde Karinleri vardır. Nasıl,
insan Karinlerini özel bazı durumlar dışında göremiyorsa, cinlerde kendi Karinleri olan,
o cinleri göremezler. Karinler, insanlardan daha uzun yaşarlar. Beraberinde olmakla yükümlü olduğu insan ölünce,
Karin o insandan ayrılır ve Allah tarafından şekillenme gücü kazanarak hayatına devam eder.

Metnine gelen bir cevap ise şudur ;
Kariyn sınıfı olan cinler insan vücuduna tamamen temessül edebilme özelliğine
sahip olmayan özellikle daha çok dışardan musallat olan bir türdür...
Hamile bayanlar ve küçük çocuklar genel hedefleridir...

Bir Sınıf Olduğu belirtilmiş , ancak kuran-ı kerimdeki yeri üst taraftada belirttiğim gibi bir topluluk yada sınıf değil
bir sıfat olarak kullanılmış.

Devam Edelim. Başka bir tartışma ile karşılaştığım bir ayet'i paylaşarak.

"Biz onların başına birtakım arkadaşlar sardık da bu arkadaşlar
onlara geçmişlerini ve geleceklerini süslü gösterdiler.
Böylece kendilerinden önce gelip geçmiş olan cin ve insan toplulukları
ile ilgili o söz (azap), onlar için de gerçekleşti. Çünkü onlar ziyana uğrayanlardı. " (Fussilet Suresi, 25)

Devam ettiğim taktirde takdire şayan ve tatmin edici son bir bilgi paylaşımı ile karşılaştım ve aktarayım;

Karin kelimesi yakın arkadaş, kişiyle sürekli beraber olan kimsedir.

Aşağıdaki ayetlerde bu mana söz konusudur:
“Derken biri der ki: 'Sahi, benim de yakın bir arkadaşım vardı.
Yanıma gelir, iğneli iğneli “Sen de mi?" derdi, bu masala inananlar arasında yer alıyorsun?
Yani biz ölüp çürümüş kemik, toz toprak haline geldikten sonra, biz mi dirilip hesap vereceğiz, buna da inanılır mı?'
” (Saffat, 37/51-53)

Kur’an’da “Karin” kelimesi, melekler için olduğu gibi, şeytanlar için de kullanılmıştır.

Aşağıdaki ayetlerde bu iki kullanımı da görmekteyiz.
“Mallarını halka gösteriş için harcayıp Allah’a ve âhiret gününe iman etmeyen kimseleri de
Allah elbette sevmez. Şeytan kimin arkadaşı olursa, artık o arkadaşların en kötüsüne düşmüş demektir.” (Nisa, 4/38).

“Kim Rahman’ın hikmetlerle dolu ders olarak gönderdiği Kur’ân’ı göz ardı ederse,
Biz de ona bir şeytan sardırırız; artık o, ona arkadaş olur.” (Zuhruf, 43/36)

“O gün herkes beraberinde bir muhafız, bir de şahit olduğu halde Yüce Divana gelir.
Allah ona buyurur: “Sen bundan gaflet içindeydin. İşte gözünün önünden perdeyi kaldırdık, şimdi artık gözün pek keskindir!”
"Yanındaki arkadaşı (melek) “İşte!” der, “onun defteri!
Her ne yapmışsa, burada yazılı!” Allah muhafızla şahide veya cehennem görevlisi iki meleğe:
“Atın! buyuracak, atın cehenneme, her nankör, inatçı kâfiri: hayra mani olan, haddi aşıp azan, şüpheye dalanı!
Allah’ın yanı sıra başka bir tanrı benimseyeni! Atın onu o çetin azaba!”
Yanındaki arkadaş (şeytan): “Ya Rabbî,” der, “onu ben saptırmadım, kendisi zaten haktan iyice uzak bir sapıklık içinde idi.”
(Kaf, 50/21-27).

Şeytan olan Karin, yakın arkadaşlık kurduğu kişiyi Allah’a isyan etmeye sevkeder ve inkârcılığa düşürmeye çalışır.

Melek olan Karin ise, insanların amellerini kontrol eden ve onları mahşere sevk eden müvekkel melektir.
(bk. Taberî, Semarkandî, Razî, Beyzavî, İbn Aşur ilgili ayetlerin tefsiri).

Merak üzere araştırıp bir çok paylaşım platformundan toparladığım bilgilerdir, Konu tarafımca araştırılıp Baştan toparlanmıştır.
Ancak bilgiler Alıntıdır. Konuya aydınlık kazandıracağını umuyorum.

Saygılar RuhM. İlmin Işığı Sizinle olsun.