Besmelenin sırrı ve 2016

DreamLucid35

Kayıtlı Üye
3.dünya savaşı zaten çıktı gizliden. Terör tüm dünyayı ele geçirdi. Toplu ölümler canli bombalar bunlar mehdinin gelisi olabilir mueeviligimden şüphe ettim

romeo713

Kayıtlı Üye
bu saçmalıklara hala inanan var mı ? ..ırak ın suriye nin iran ın libya nın mısır ın bunlara inanan bangladeş hinduların büyük kısmı araplar türk ülkeleri vs bunların halini görmüyor musunuz? başınıza koyuyorlar bir kukla din üzerinden ne söylese inanıyoruz....gidişat kötü

romeo713

Kayıtlı Üye
bu saçmalıklara hala inanan var mı ? ..ırak ın suriye nin iran ın libya nın mısır ın bunlara inanan bangladeş hinduların büyük kısmı araplar türk ülkeleri vs bunların halini görmüyor musunuz? başınıza koyuyorlar bir kukla din üzerinden ne söylese inanıyoruz....gidişat kötü

yanlış anlaşılmasın mehdinin gelişi vs yok tarihler verme o kısımdan bahsediyorum

HeryerMoR

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar

Öncelikle herkese geçmiş olsun diliyorum bu son olan olaylar ile ilgili.

Uzun süreli araştırmalarımdan edindiğim bilgi 2018 i göstermekte. Tabi bu ne kadar doğu ne kadar yanlış birlikte görücez. Asıl sizler ile paylaşmak istediğim bu konu ile ilgili tamamen farklı bir bakış açısı farklı bir inanış ile durumu değerlendirmek olacak.

Yakın tarihlerde gittiğim bir enerji çalışmasın da eğitim veren zatın ilettiği bilgiler beni şaşkına çevirdi. Bildiğimiz gibi dünyanın iki kutbu var kuzey ve güney , bunun dışında birde manyetik kutuplar vardır , bu kutuplar kuzey ve güney kutuplarından tamamen bağımsız durumdadır. Nasa araştırmaları neticesinde bu kutupların 12.000 yılda bir yer değiştirdiği saptanmış. Yapılan hesaplar da bu sürenin dolacağı tarih 2018 i göstermekte. Evet bu beni biraz ürkütmedi değil , zamanın yakın olması tedirgin edici. İnanışa göre evrimin gerçekleşmesi yeni bir başlangıca tekabul edicek , bizim Mehdi as. ı bekleyişimiz manyetik kutupların yer değiştirmesi birbiri ile bağlantılı olur mu olmaz mı sizin taktiriniz.

Hadislerin de bir bir gerçekleşmesi , 3. dünya savaşının alttan alttan işlemesi , her gün o kadar insanın ölmesi , dünyanın sanki kötülüğün kontrolünde olması..

İster istemez insan ilahi bir gücün kurtarıcısı olması beklentisi oluşturmuyor değil. Aksi taktir de ben bir çıkış kapısı göremiyorum , her gün daha kötüye gidiyor.

Hislerime uzun zamandır güvenmeyi öğrendim , birçok örnekle bunu pekiştirdim kendi açımdan. Şu anda hissettiğim bir şeyler olacağı yönünde , kötü anlamda değil sanki dünyaya iyilik hakim olacak ve herkes mutlu olacakmış gibi bir heyecan var bende. Ki bu kadar kötü olaylara rağmen.

Bekleyip birlikte görücez.

Selam ile...

Seuta

Kayıtlı Üye
ben kutsal kitabımızın da değiştirildiği düşüncesindeyim bu konularda epey bilgi sahibisiniz sn chillout önerebileceğinz bir kuran-ı kerim kaynagı varmıdır

Furking

Kayıtlı Üye
ben kutsal kitabımızın da değiştirildiği düşüncesindeyim bu konularda epey bilgi sahibisiniz sn chillout önerebileceğinz bir kuran-ı kerim kaynagı varmıdır

Değiştirmekten çok, yapılan yanlış mealler ve cevirenlerin âyetleri kendi algiladiklarina göre yorumlaması ciddi anlamda zarar verdi müslümanlara. Bakın örnekte gördüğünüz gibi insanlar "mehdi" arayışında.. Oysa mehdi 1400 küsür sene önce geldi ve suan mehdi bekleyenlerin duvarlarında uzun zamandır asılı durmuş, okunmayı bekliyor :)
Meallerde bahsettigim hatalar zaman kipleri, mutesabih ayetlerde ciddi önem ve bilgi taşıyan kavramlarin mealcilerin kafalarina göre yorumlaması gibi yapılan büyük hatalar.. iyi ki insanlarımız her ne kadar anlamasalarda arapca okumuş bu güne kadar. Çünkü mealde farklılık olsa bile hafizlarda ya da arapca metinlerde orjinali duruyor.
Gerçeğe en yakın meal okudugum kadariyla Yaşar Nuri Öztürk. Kelime anlamlarına dikkat ederek yaptığı bir çeviri. Allah rahmet eylesin.

mabedist

Kayıtlı Üye
Yakinas yanlis bir sey demiyor. O kelimenin anlami ön kesmektir türkcede ve dogrudur.Her lisanin bir manatigi var, bu yuzden Kuran arabca indilirldi diye alti ciziliyor ayette.Arabca direk bir lisana cevirlecek bir lisan degildir. Bir kelimenin bir cok manasi vardir.

El insanin özelliklerinin hizmetcisidir, bir insan kerem sahibi ise eli ile verir,gaddar ise eli ile döver. Merhametli ise eli ile sever vs..Vasiftan bir taleb dogar o talebi el isler.
El arabcada ayni zamanda vasiflari kapsayan bir kavramdir.Birinin elini kes diyorsa onun vasiflarini kes diyordur. Yani ortaya koydugu hirsizlik fiilinin türedigi o vasfini kes, yoksul ise as is ver, cahil ise ögret hirsizlik cirkindir haksizliktir diye.Herseye ragmen önünü kesmediysen uzaklastir onu toplumdan.

Türklerdede var bu mantik.
O islerden ben elimi agayimi kestim ! Elinizi ayaginizi satirlami kestiniz ? Hayir!
Elimden bir fiili ayagimdan cikacak olan bir fiili bu islerin hizmetine sunmaktan kestim. Kesilen sey fiil organ degil.

Allah diyorki; Iki elim ile yarattigim Adem'i... iyide Allah'in eli mi var ? Eli yok ama vasiflari sifatlari var, iki el demek cemal ve celal sifatlarimla yarattim demek.

Rasulullah hangi hirsizin elini kesmis ? Varmi böyle bir örnek.
Hatta bu konuda bir hadise yasanir, ve bu hadiseden dolayi bir ayet iner, Nisa suresinde. Rasulullah kimsenin elini kesmemistir.
Hic bir Kuran tevsircisi kurani rasulullah kadar yansitamaz, rasulullah zaten birsey de yazmadi o direk yasadi yansitti, ve o el bacak kesmedi.
Yoksulu doyurdu yetimi barindirdi, bunu tavsiye etti zaten bir ayettir bu.Ve hirsizlik yoksul icin yetim icin nerdeyse mecburi istikamettir bugun bile.
Rasulullah da yok ise hirsizin elini kesmek, o halde iki cikis yolu var, ya rasul ayete itat etmedi, yada ayeti biz yanlis anliyoruz.Rasulde süphe yoksa, sorun bizdedir degilmi.

Arabca düz bir lisan degildir, aslinda bana göre türkcede degil. Bir cok mana kullanilir.Mesela Iki yay kadar yakin oldu bu bir manadir, atasözü gibi.
Yada tuva vadisinde ayakkabilarini cikartmasini taleb ediyor, iyide cölün ortasinda neden ayakkabi cikartilirki, cünki bu ayakkabi davasi bir manadir.
Hurileri disi olarak kabul ederiz, iyide o ayette disilik namina tek bir sey yokturki.
Salati salavat cekmek olarak kabul görürüz iyide salavat cekilmez ki. Kaldiki namaz diye degistirilen salaat cümlesinin namazdan sonra bir cok acilimi vardir, biz onu namaza haps ettik.Bir cok örnek yani..

Ve dersekki eskiler bunu cözemedide bizmi cözecegiz, eski dediklerimiz de kendi devirlerinin yenileriydi.Evvel ve Ahir olan bir kitabin eskisi yenisi olmaz ki. Bu kitap devirleri insaa ediyor. Adi bu yüzden Okunan, yani Kur'an.
Hukuk metinlerinde mecaz-yan anlam kullanılmaz. Amacı herkes tarafından net ve doğru biçimde anlaşılabilmesidir. Buna gerçekten inanıyorsanız inancınız çok zorlama. 93 milyar uzunluğundaki evreni yaratan yaratıcı bir buçuk milenyum boyunca yanlış anlaşılacak bir kelime yerine net bir ifade kullanamıyor mu?

NoRules

Kayıtlı Üye
konu gereğinden fazla tartışılmış ve bence gereksiz yere hortlatılmış. '2017' yılının ortasındayız, geldiyse de bilmiyoruzdur veya gelince görürüz inşAllah. Gereksiz yorum ve tartışmaların lüzumu yok!

Furking

Kayıtlı Üye
Hukuk metinlerinde mecaz-yan anlam kullanılmaz. Amacı herkes tarafından net ve doğru biçimde anlaşılabilmesidir. Buna gerçekten inanıyorsanız inancınız çok zorlama. 93 milyar uzunluğundaki evreni yaratan yaratıcı bir buçuk milenyum boyunca yanlış anlaşılacak bir kelime yerine net bir ifade kullanamıyor mu?

Sevgili mabedist. Cahilin eline ilim verirseniz ne olur ? Hayali bile kötü değil mi :) Yaratıcının misallerle olayları anlatması, akıyla paralel olarak beynini kullananların mesajı almaları içindir. Kuran iki farklı ayetleri barındırır.
Birincisi muhkem ayetler. Bu ayetler herhangi misal barindirmadan direkt olarak yapılması gerekeni, gecmis bilgileri ve bu gibi konulari barindiran ayetlerdir.

Mutesabih ayetler ise okunduğu anlamin da derininde, o derine indikçe daha da derinleşen ve anlaşılması için belirli bir bilinç seviyesi gerektiren ayetlerdir. Bu ayetler ilahi sistemi anlatır. Sekar sisteminden, üst boyutlardaki işleyişlere kadar birçok bilgiyi barındırır.

Yani Allah'ın vahiy yoluyla bu ilahi bilgileri misaller ile kuluna iletmesi net ifade kullanamamasından değil, (kullandığı ayetler de var açıkladığım gibi) bu mesajları ulul elbablarin, yani ilim sahiplerinin, bilinç evriminde ilerleyen kulların alması içindir.

Kalbiyle paralel olarak beynini kullananların mesajlari almaları içindir. **

mabedist

Kayıtlı Üye
Sevgili mabedist. Cahilin eline ilim verirseniz ne olur ? Hayali bile kötü değil mi :) Yaratıcının misallerle olayları anlatması, akıyla paralel olarak beynini kullananların mesajı almaları içindir. Kuran iki farklı ayetleri barındırır.
Birincisi muhkem ayetler. Bu ayetler herhangi misal barindirmadan direkt olarak yapılması gerekeni, gecmis bilgileri ve bu gibi konulari barindiran ayetlerdir.

Mutesabih ayetler ise okunduğu anlamin da derininde, o derine indikçe daha da derinleşen ve anlaşılması için belirli bir bilinç seviyesi gerektiren ayetlerdir. Bu ayetler ilahi sistemi anlatır. Sekar sisteminden, üst boyutlardaki işleyişlere kadar birçok bilgiyi barındırır.

Yani Allah'ın vahiy yoluyla bu ilahi bilgileri misaller ile kuluna iletmesi net ifade kullanamamasından değil, (kullandığı ayetler de var açıkladığım gibi) bu mesajları ulul elbablarin, yani ilim sahiplerinin, bilinç evriminde ilerleyen kulların alması içindir.
Saying Furking, bahsettiğiniz kavramlardan haberdarım. Dedikleriniz doğru, ama din toplumu düzenleyen bir olgu olduğundan, yaratıcının emir ve yasakları muhkem ayetler sınıfında olmalı. Aksi takdirde mutlak doğrulardan bahsedemeyiz, yaratıcının emirleri yoruma açık olmuş olur. Halbuki dinin sağladığı şey tam da bu mutlakiyet olmalı. Emir ve yasaklar yoruma açık değil, net bir şekilde belirtilmiş olmalı. Çünkü bir müslümanın ahlak, ceza, yasak, haram, helal konularındaki ana referansı Kur'andır. Anayasada ve ceza kanunlarında yan anlam ve mecaz anlam kullanılmaz veya mümkün olduğunca azdır, sebebi aynı. Yoksa diğer konularda tabiki de bolca nazım içeren bir kitapta doğrudan anlatım olmaması beklenebilir.

-Unicolf-

Kayıtlı Üye
Üç gündür gözüm takılıyor başlığa , üç gündür beslenmenin sırrı ve 2016 diye okuyorum..
İçeriğini merak ettim bugün bir bakıyım dedim , utandım ya:)

angel raphael

Kayıtlı Üye
neden utandınız acaba ? zaman yaklaşıyor az kaldı.
Bilmelisin ki, Allah Teala Kâbe’ye bir hazine yerleştirdi. Allah’ın Peygamber’i bu hâzineyi ortaya çıkartmak ve infak etmek istemiş, bir yarar görerek bundan vazgeçmişti. Ardından Ömer o hâzineyi ortaya çıkartmak istemiş, Allah’ın Peygamber’ine uyarak arzusundan imtina etmişti. Söz konusu hazine, şimdi de oradadır. Bana gelirsek, o hâzineden Tunus’tayken 598 yılında getirilen altın bir levha bana da gösterildi. Levhada bir yarık vardı. Genişliği bir parmak, uzunluğu bir karış veya biraz daha fazlaydı. Benim bilmediğim bir kalemle kendisine (bir şeyler) yazılıydı. Bunun nedeni, benim ile Allah’ın arasında kalmış bir şeydi. Peygamber’e saygının bir gereği olarak, Allah’tan o levhayı kendi yerine döndürmesini istedim. Onu insanlara göstermiş olsaydım, hiç kuşkusuz, kızılca kıyamet kopardı (büyük bir fitne ortaya çıkardı). Ben de aynı yararı gözeterek onu bıraktım, çünkü Hz. Peygamber anlamsız yere onu bırakmış değildi, ahir zamanda ‘el-Kaim bi-emrillah’ (Allah’ın emrini uygulayan, Mehdi) çıkartsın diye bırakmıştı. Söz konusu kişi, ‘daha önce yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolmuşken orayı adalet ve barışla doldurur.’ O hâzinenin bu halife eliyle ortaya çıkartılacağı hakkında belirttiğimiz anlamda bir hadis vardır. Burada hadisi öğrendiğim kimseyi de gördüğüm parçasını da zikretmeyeceğim.
Muhyiddin İbn Arabi (ks)