Gizlimabet Fal Uygulamamıza Ulaşmak İçin İndir! Hemen Fal Baktır!
Sayfa 6/6 İlkİlk ... 456
57 sonuçtan 51 ile 57 arası

Konu: Besmelenin sırrı ve 2016

Yer
    Gayb Âlemi
    Rep Puanı : 1015
    Ettiği Teşekkür
    428
    303 mesaja 502 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı mabedist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hukuk metinlerinde mecaz-yan anlam kullanılmaz. Amacı herkes tarafından net ve doğru biçimde anlaşılabilmesidir. Buna gerçekten inanıyorsanız inancınız çok zorlama. 93 milyar uzunluğundaki evreni yaratan yaratıcı bir buçuk milenyum boyunca yanlış anlaşılacak bir kelime yerine net bir ifade kullanamıyor mu?
    Sevgili mabedist. Cahilin eline ilim verirseniz ne olur ? Hayali bile kötü değil mi Yaratıcının misallerle olayları anlatması, akıyla paralel olarak beynini kullananların mesajı almaları içindir. Kuran iki farklı ayetleri barındırır.
    Birincisi muhkem ayetler. Bu ayetler herhangi misal barindirmadan direkt olarak yapılması gerekeni, gecmis bilgileri ve bu gibi konulari barindiran ayetlerdir.

Mutesabih ayetler ise okunduğu anlamin da derininde, o derine indikçe daha da derinleşen ve anlaşılması için belirli bir bilinç seviyesi gerektiren ayetlerdir. Bu ayetler ilahi sistemi anlatır. Sekar sisteminden, üst boyutlardaki işleyişlere kadar birçok bilgiyi barındırır.

Yani Allah'ın vahiy yoluyla bu ilahi bilgileri misaller ile kuluna iletmesi net ifade kullanamamasından değil, (kullandığı ayetler de var açıkladığım gibi) bu mesajları ulul elbablarin, yani ilim sahiplerinin, bilinç evriminde ilerleyen kulların alması içindir.

Kalbiyle paralel olarak beynini kullananların mesajlari almaları içindir. **

Konu URUMHAMATAHAYİL tarafından (15.07.2017 Saat 23:04 ) değiştirilmiştir.

2. Furking Üyemize teşekkür edenler:
    Recent (14.04.2018)

Rep Puanı : 87
    Ettiği Teşekkür
    58
    34 mesaja 43 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    6

Alıntı Furking Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili mabedist. Cahilin eline ilim verirseniz ne olur ? Hayali bile kötü değil mi Yaratıcının misallerle olayları anlatması, akıyla paralel olarak beynini kullananların mesajı almaları içindir. Kuran iki farklı ayetleri barındırır.
    Birincisi muhkem ayetler. Bu ayetler herhangi misal barindirmadan direkt olarak yapılması gerekeni, gecmis bilgileri ve bu gibi konulari barindiran ayetlerdir.

Mutesabih ayetler ise okunduğu anlamin da derininde, o derine indikçe daha da derinleşen ve anlaşılması için belirli bir bilinç seviyesi gerektiren ayetlerdir. Bu ayetler ilahi sistemi anlatır. Sekar sisteminden, üst boyutlardaki işleyişlere kadar birçok bilgiyi barındırır.

Yani Allah'ın vahiy yoluyla bu ilahi bilgileri misaller ile kuluna iletmesi net ifade kullanamamasından değil, (kullandığı ayetler de var açıkladığım gibi) bu mesajları ulul elbablarin, yani ilim sahiplerinin, bilinç evriminde ilerleyen kulların alması içindir.
    Saying Furking, bahsettiğiniz kavramlardan haberdarım. Dedikleriniz doğru, ama din toplumu düzenleyen bir olgu olduğundan, yaratıcının emir ve yasakları muhkem ayetler sınıfında olmalı. Aksi takdirde mutlak doğrulardan bahsedemeyiz, yaratıcının emirleri yoruma açık olmuş olur. Halbuki dinin sağladığı şey tam da bu mutlakiyet olmalı. Emir ve yasaklar yoruma açık değil, net bir şekilde belirtilmiş olmalı. Çünkü bir müslümanın ahlak, ceza, yasak, haram, helal konularındaki ana referansı Kur'andır. Anayasada ve ceza kanunlarında yan anlam ve mecaz anlam kullanılmaz veya mümkün olduğunca azdır, sebebi aynı. Yoksa diğer konularda tabiki de bolca nazım içeren bir kitapta doğrudan anlatım olmaması beklenebilir.

Rep Puanı : 85
    Ettiği Teşekkür
    26
    25 mesaja 42 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    4

Üç gündür gözüm takılıyor başlığa , üç gündür beslenmenin sırrı ve 2016 diye okuyorum..
    İçeriğini merak ettim bugün bir bakıyım dedim , utandım ya

Rep Puanı : 87
    Ettiği Teşekkür
    58
    34 mesaja 43 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    6

Saying* değil Sayın

Rep Puanı : 45
    Ettiği Teşekkür
    2
    6 mesaja 22 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı -Unicolf- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üç gündür gözüm takılıyor başlığa , üç gündür beslenmenin sırrı ve 2016 diye okuyorum..
    İçeriğini merak ettim bugün bir bakıyım dedim , utandım ya
    neden utandınız acaba ? zaman yaklaşıyor az kaldı.

Yer
    Edirne
    Rep Puanı : 5
    Ettiği Teşekkür
    8
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    2

Alıntı Recent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2018 oldu 2. ayının 9. günündeyiz olan bir sey görmedim az kaldı derken

SUN

Rep Puanı : 45
    Ettiği Teşekkür
    2
    6 mesaja 22 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı Recent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilmelisin ki, Allah Teala Kâbe’ye bir hazine yerleştirdi. Allah’ın Peygamber’i bu hâzineyi ortaya çıkartmak ve infak etmek istemiş, bir yarar görerek bundan vazgeçmişti. Ardından Ömer o hâzineyi ortaya çıkartmak istemiş, Allah’ın Peygamber’ine uyarak arzusundan imtina etmişti. Söz konusu hazine, şimdi de oradadır. Bana gelirsek, o hâzineden Tunus’tayken 598 yılında getirilen altın bir levha bana da gösterildi. Levhada bir yarık vardı. Genişliği bir parmak, uzunluğu bir karış veya biraz daha fazlaydı. Benim bilmediğim bir kalemle kendisine (bir şeyler) yazılıydı. Bunun nedeni, benim ile Allah’ın arasında kalmış bir şeydi. Peygamber’e saygının bir gereği olarak, Allah’tan o levhayı kendi yerine döndürmesini istedim. Onu insanlara göstermiş olsaydım, hiç kuşkusuz, kızılca kıyamet kopardı (büyük bir fitne ortaya çıkardı). Ben de aynı yararı gözeterek onu bıraktım, çünkü Hz. Peygamber anlamsız yere onu bırakmış değildi, ahir zamanda ‘el-Kaim bi-emrillah’ (Allah’ın emrini uygulayan, Mehdi) çıkartsın diye bırakmıştı. Söz konusu kişi, ‘daha önce yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolmuşken orayı adalet ve barışla doldurur.’ O hâzinenin bu halife eliyle ortaya çıkartılacağı hakkında belirttiğimiz anlamda bir hadis vardır. Burada hadisi öğrendiğim kimseyi de gördüğüm parçasını da zikretmeyeceğim.
    Muhyiddin İbn Arabi (ks)

Sayfa 6/6 İlkİlk ... 456

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)