Besmelenin sırrı ve 2016

gamze5

Kayıtlı Üye
besmele o kadar güzel birşey ki yüce rabbim bize nasip etmiş çok şanslıyız :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
besmele o kadar güzel birşey ki yüce rabbim bize nasip etmiş çok şanslıyız :)
Gamze5, size daha önce başka konuda bu yazı rengi konusunda başkaları site kurallarını size hatırlatıp ihlal olduğunu anlattı, siz de bilmiyordum dikkat ederim demiştiniz. Yönetimden uyarı almayı mı bekliyorsunuz acaba bazı basit kurallara uymak için? :)

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Haklısınız kuran dışında sağlam %100 korunmuş bir kaynak yok bu sebepten Kuran rehberliğinde hadislere bakmalıyız.
Bence anlayabiliriz dediğim gibi Kuranı rehber edinirsek herşey kolayca halledilir hadislerin ravileri incelenir o hadislerin hangi dönemde söylendiğine dair tespitlerde bulunulur vs. konu çözülür.
Mesela hadislere bakmazsak ortaya nasıl birşey çıkar bir örnek vermek istiyorum.

Kuranda hırsızın elinin kesilmesi cezası vardır bu ayete göre hırsızın durumuna bakılmadan yaşınada bakılmadan elinin kesilmesi gerekir
ama bu ayeti açıklayan hadislere bakarsak bu ayet şartlara bağlıdır mesela hırsızlık yapan çocuksa eli kesilemez affedilir
hasta çocuğuna vs. bakabilmek için hırsızlık yapanın yaşına bakılmaksızın affedilir.
sorumsuz çalışmayan evine ekmek getirmeyen bir eşe sahip olan kadın da çocuğuna ekmek getirmek için hırsızlık yaptıysa affedilir.

Bu konuştuğumuz mesele aslında en iyi örneklendirmeler yapılarak anlaşılır.

Sadece yanlış bilginin düzeltilmesine vesile olma maksatlı yazmak istiyorum.
Aslında örnek verdiğiniz ayette geçen ve türkçe meallerde "hırsızın elinin kesilmesi" olarak aktarılan cümle aslen "hırsınızın gücünün kesilmesi" manasındadır. İnternette ayetin kelime olarak incelendiği videolar mutlaka vardır. İncelemenizi tavsiye ederim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sadece yanlış bilginin düzeltilmesine vesile olma maksatlı yazmak istiyorum.
Aslında örnek verdiğiniz ayette geçen ve türkçe meallerde "hırsızın elinin kesilmesi" olarak aktarılan cümle aslen "hırsınızın gücünün kesilmesi" manasındadır. İnternette ayetin kelime olarak incelendiği videolar mutlaka vardır. İncelemenizi tavsiye ederim.

Şimdi ortada ayeti kabullenmeme gibi bir durum var.
Ayette belirtilen ceza ağır bir ceza olduğu için ve günümüzde uygulamanın mümkün olmadığı düşünülmesinden dolayı günümüzde bazıları ayeti değiştirme yoluna gidiyor.
Kelime anlamı demişsiniz de ayetlerin tek bir anlamı yok bir ayete o anlamı vermek ilim gerektirir öyle kelime anlamına bakarak pek anlaşılıcak birşey değil Kuranı bizzat resulün ağzından duyanlar kuranı kalemle yazıya geçirenler böyle geçirmişler burada ben şu soruyu soruyorum 1400 yıldır herkez yanlış biliyordu da bazı zevatlar mı buldu bu yanlışı hemde 1400 yıl sonra ? Allahın resulü yanlış biliyordu sahabe tabiin vs. yanlış biliyordu 1400 yıl sonra birileri geliyo doğruyu çıkarıyor.

Sözlükte kelimelerin farklı anlamları var tabi ki ama bir kelimeye anlam verirken bunu belirleyen kriter nedir buna bakmak lazım bir ayetin ağır hükmünü kabullenmeme durumundan dolayı " efendim aslında orda onu demiyo şunu diyor " tarzı yorumlar insanı dinden çıkartır.
Bir hüküm bizlere ağır geliyor diye Kurandaki ifadeleri değiştirmeye çalışma yoluna gitmemek en doğrusu olur.
Bir parapsikoloji sitesinde olduğumuz için şu misali vermek isterim
vefk vs. işlemleri yapıp ben büyü yapmıyorum diyen insanın durumu gibidir bu durum.

Belki bu ağır hükümler insanın imtihanıdır nereden biliyorsunuz ? Bakalım ağır hükümleri görünce buna rağmen bile bana bağlı kalıcaklar mı imtihanıdır belki ?
"bu nasıl bir cezadır" diyenlerin gözüne hoş görünmek için tahrife kalkışmamak en güzeli olur
"o ayette onu demiyor şunu diyor kelime anlamında şunlar şunlarda var" tarzı yaklaşımların sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

Fikrinize katılmasam da size göre yanlış olan birşeyi düzeltmeye çalışmanızdan dolayı teşekkür ediyorum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yakinas yanlis bir sey demiyor. O kelimenin anlami ön kesmektir türkcede ve dogrudur.Her lisanin bir manatigi var, bu yuzden Kuran arabca indilirldi diye alti ciziliyor ayette.Arabca direk bir lisana cevirlecek bir lisan degildir. Bir kelimenin bir cok manasi vardir.

El insanin özelliklerinin hizmetcisidir, bir insan kerem sahibi ise eli ile verir,gaddar ise eli ile döver. Merhametli ise eli ile sever vs..Vasiftan bir taleb dogar o talebi el isler.
El arabcada ayni zamanda vasiflari kapsayan bir kavramdir.Birinin elini kes diyorsa onun vasiflarini kes diyordur. Yani ortaya koydugu hirsizlik fiilinin türedigi o vasfini kes, yoksul ise as is ver, cahil ise ögret hirsizlik cirkindir haksizliktir diye.Herseye ragmen önünü kesmediysen uzaklastir onu toplumdan.

Türklerdede var bu mantik.
O islerden ben elimi agayimi kestim ! Elinizi ayaginizi satirlami kestiniz ? Hayir!
Elimden bir fiili ayagimdan cikacak olan bir fiili bu islerin hizmetine sunmaktan kestim. Kesilen sey fiil organ degil.

Allah diyorki; Iki elim ile yarattigim Adem'i... iyide Allah'in eli mi var ? Eli yok ama vasiflari sifatlari var, iki el demek cemal ve celal sifatlarimla yarattim demek.

Rasulullah hangi hirsizin elini kesmis ? Varmi böyle bir örnek.
Hatta bu konuda bir hadise yasanir, ve bu hadiseden dolayi bir ayet iner, Nisa suresinde. Rasulullah kimsenin elini kesmemistir.
Hic bir Kuran tevsircisi kurani rasulullah kadar yansitamaz, rasulullah zaten birsey de yazmadi o direk yasadi yansitti, ve o el bacak kesmedi.
Yoksulu doyurdu yetimi barindirdi, bunu tavsiye etti zaten bir ayettir bu.Ve hirsizlik yoksul icin yetim icin nerdeyse mecburi istikamettir bugun bile.
Rasulullah da yok ise hirsizin elini kesmek, o halde iki cikis yolu var, ya rasul ayete itat etmedi, yada ayeti biz yanlis anliyoruz.Rasulde süphe yoksa, sorun bizdedir degilmi.

Arabca düz bir lisan degildir, aslinda bana göre türkcede degil. Bir cok mana kullanilir.Mesela Iki yay kadar yakin oldu bu bir manadir, atasözü gibi.
Yada tuva vadisinde ayakkabilarini cikartmasini taleb ediyor, iyide cölün ortasinda neden ayakkabi cikartilirki, cünki bu ayakkabi davasi bir manadir.
Hurileri disi olarak kabul ederiz, iyide o ayette disilik namina tek bir sey yokturki.
Salati salavat cekmek olarak kabul görürüz iyide salavat cekilmez ki. Kaldiki namaz diye degistirilen salaat cümlesinin namazdan sonra bir cok acilimi vardir, biz onu namaza haps ettik.Bir cok örnek yani..

Ve dersekki eskiler bunu cözemedide bizmi cözecegiz, eski dediklerimiz de kendi devirlerinin yenileriydi.Evvel ve Ahir olan bir kitabin eskisi yenisi olmaz ki. Bu kitap devirleri insaa ediyor. Adi bu yüzden Okunan, yani Kur'an.

yare-i yarim

Moderator
İş
Yakinas yanlis bir sey demiyor. O kelimenin anlami ön kesmektir türkcede ve dogrudur.Her lisanin bir manatigi var, bu yuzden Kuran arabca indilirldi diye alti ciziliyor ayette.Arabca direk bir lisana cevirlecek bir lisan degildir. Bir kelimenin bir cok manasi vardir.

El insanin özelliklerinin hizmetcisidir, bir insan kerem sahibi ise eli ile verir,gaddar ise eli ile döver. Merhametli ise eli ile sever vs..Vasiftan bir taleb dogar o talebi el isler.
El arabcada ayni zamanda vasiflari kapsayan bir kavramdir.Birinin elini kes diyorsa onun vasiflarini kes diyordur. Yani ortaya koydugu hirsizlik fiilinin türedigi o vasfini kes, yoksul ise as is ver, cahil ise ögret hirsizlik cirkindir haksizliktir diye.Herseye ragmen önünü kesmediysen uzaklastir onu toplumdan.

Türklerdede var bu mantik.
O islerden ben elimi agayimi kestim ! Elinizi ayaginizi satirlami kestiniz ? Hayir!
Elimden bir fiili ayagimdan cikacak olan bir fiili bu islerin hizmetine sunmaktan kestim. Kesilen sey fiil organ degil.

Allah diyorki; Iki elim ile yarattigim Adem'i... iyide Allah'in eli mi var ? Eli yok ama vasiflari sifatlari var, iki el demek cemal ve celal sifatlarimla yarattim demek.

Rasulullah hangi hirsizin elini kesmis ? Varmi böyle bir örnek.
Hatta bu konuda bir hadise yasanir, ve bu hadiseden dolayi bir ayet iner, Nisa suresinde. Rasulullah kimsenin elini kesmemistir.
Hic bir Kuran tevsircisi kurani rasulullah kadar yansitamaz, rasulullah zaten birsey de yazmadi o direk yasadi yansitti, ve o el bacak kesmedi.
Yoksulu doyurdu yetimi barindirdi, bunu tavsiye etti zaten bir ayettir bu.Ve hirsizlik yoksul icin yetim icin nerdeyse mecburi istikamettir bugun bile.
Rasulullah da yok ise hirsizin elini kesmek, o halde iki cikis yolu var, ya rasul ayete itat etmedi, yada ayeti biz yanlis anliyoruz.Rasulde süphe yoksa, sorun bizdedir degilmi.

Arabca düz bir lisan degildir, aslinda bana göre türkcede degil. Bir cok mana kullanilir.Mesela Iki yay kadar yakin oldu bu bir manadir, atasözü gibi.
Yada tuva vadisinde ayakkabilarini cikartmasini taleb ediyor, iyide cölün ortasinda neden ayakkabi cikartilirki, cünki bu ayakkabi davasi bir manadir.
Hurileri disi olarak kabul ederiz, iyide o ayette disilik namina tek bir sey yokturki.
Salati salavat cekmek olarak kabul görürüz iyide salavat cekilmez ki. Kaldiki namaz diye degistirilen salaat cümlesinin namazdan sonra bir cok acilimi vardir, biz onu namaza haps ettik.Bir cok örnek yani..

Ve dersekki eskiler bunu cözemedide bizmi cözecegiz, eski dediklerimiz de kendi devirlerinin yenileriydi.Evvel ve Ahir olan bir kitabin eskisi yenisi olmaz ki. Bu kitap devirleri insaa ediyor. Adi bu yüzden Okunan, yani Kur'an.

Sayın la edri resulullahın uyguladığı cezaları kaynakları buraya yazarım da maalesef bu uydurmadır diye işin içinden sıyrılmak gibi bir adet başladı günümüzde.
Açıkçası el kesme cezası benimde pek işime gelen birşey değil ama rabbimiz buyurmuş diye amenna diyoruz.
Peygamberimiz ceza verme meraklısı değil tabi ki ama Allah emir buyurduktan sonra onun bile boynu kıldan incedir rabbin emri karşısında.
Bilmiyorum belkide benim bir eksiğim yanlışım vardır islam tarihinin ilk dönemlerinden itibaren bu konuştuğumuz ayete müfessirler işin uzmanları nasıl anlamıştır bunu takip etmek gerek ben okuduklarımdan anladığım kadarınca gördüğüm şey bu ayet hep böyle anlaşılmıştır hırsızlık yapanın eli kesilmiştir
ama bu ayetin ağır hükmünü kabullenmeyenler kelimenin anlamını sağa sola eğerek bu anlamından çıkartmaya çalışıyorlar.
Bu hükümde hafifletmeler vardır mesela resulullah kendisine verilmiş sünnet yetkisine dayanarak Allahın izniyle şu kuralı koymuştur
"Geri dönüşü mümkün olmayan hat cezalarında cezalar mümkün olduğunca hafifletilsin "
Gene resulullah sünnet yetkisine dayanarak bu konuda ilk mesajımda saydığım gerekçeler olduktan sonra el kesme cezasını şartlara bağlamıştır
ama gene diyorum hüküm ağır geldi diye kelimeler arası oynama yapmak müslümana yakışmaz.

Şunu tekrar diyeyim olurda benim uğlaşamadığım bir bilgiler vardır illaki bende allame değilim sonuçta
siz çıkın bana deliller çıkararak deyin ki arkadaş bak yanılıyorsun daha islamın ilk yıllarında bu ayet şöyle anlaşılmıştır diyip delilleri çıkarın
bana kendi hatamı kabul etmek zor gelmez hatta benim yanlış anladığım bir meselede beni doğruya ilettiğiniz için size dua bile ederim.
Hatta benim yanıldığıma dair eilinizde bir delil varsa bu delili sunmak üzerinize biraz borçtur sonuçta burada bir çok kişinin gördüğü yerde birşeyler paylaşıyoruz.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yare-i Yarim,
Eger siz Allah'in vermis oldugu bir hükmü rasulunun degistirebilecegine yada hafifletebilecegine inaniyorsaniz, biz sizinle zaten cok farkli bir frekanstayiz.
Allah bir konuda bir hüküm vermisse bu ebeddiyen degismez, rasululah onu hafifletemez, yeltenemez bile cünki bu ben senden daha merhametliyim demek oluyor.

Ben hadisleri red eden bir insan degilim, ama ayet benim icin hadisten önemlidir. Ayete dayali diyorum ki Rasul el kesmemistir, sizde hadise dayali diyorsunuzi el de kesmistir dahada ne cazalar uygulamasitir. Ne diyeyim sizin icin öyle ise öyledir..

yare-i yarim

Moderator
İş
Yare-i Yarim,
Eger siz Allah'in vermis oldugu bir hükmü rasulunun degistirebilecegine yada hafifletebilecegine inaniyorsaniz, biz sizinle zaten cok farkli bir frekanstayiz.
Allah bir konuda bir hüküm vermisse bu ebeddiyen degismez, rasululah onu hafifletemez, yeltenemez bile cünki bu ben senden daha merhametliyim demek oluyor.

Ben hadisleri red eden bir insan degilim, ama ayet benim icin hadisten önemlidir. Ayete dayali diyorum ki Rasul el kesmemistir, sizde hadise dayali diyorsunuzi el de kesmistir dahada ne cazalar uygulamasitir. Ne diyeyim sizin icin öyle ise öyledir..

Burada değiştirmek kısmı biraz yanlış anlaşıldı sanırım değiştirmekten kasıt resul burada Allahın hükmünü geçersiz kılar yada yerine başka birşey getirir tarzı birşey değildir.
Bilirsiniz peygamberimize Kuranı açıklama yetkisi verilmiştir ayet genelden bahseder ve hz.peygamberde o ayeti açıklar ve çoğu zamanda uygulamalı olarak tatbik eder mesela namaz bunlardandır ayrıntılı olarak namazın nasıl kılındığından bahsedilmez gusülden zekaatten vs. bahsedilmez biz bunları hep peygamberin açıklamasıyla biliyoruz demin bahsettiğim meselede bundan ibarettir hafifletmeden kasıt budur. Ben burada ayeti değiştirmekten bahsetmedim sanırım bu konuda beni yanlış anladınız biraz mesela bazı hat cezaları şartlara bağlıdır ayette bu şartlardan bahsedilmez bunu hz.peygamber açıklar peygamberimiz de bu açıklamayı kafasına göre yapmaz Allahın ona öğretmesiyle bilir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Burada değiştirmek kısmı biraz yanlış anlaşıldı sanırım değiştirmekten kasıt resul burada Allahın hükmünü geçersiz kılar yada yerine başka birşey getirir tarzı birşey değildir.
Bilirsiniz peygamberimize Kuranı açıklama yetkisi verilmiştir ayet genelden bahseder ve hz.peygamberde o ayeti açıklar ve çoğu zamanda uygulamalı olarak tatbik eder mesela namaz bunlardandır ayrıntılı olarak namazın nasıl kılındığından bahsedilmez gusülden zekaatten vs. bahsedilmez biz bunları hep peygamberin açıklamasıyla biliyoruz demin bahsettiğim meselede bundan ibarettir hafifletmeden kasıt budur. Ben burada ayeti değiştirmekten bahsetmedim sanırım bu konuda beni yanlış anladınız biraz mesela bazı hat cezaları şartlara bağlıdır ayette bu şartlardan bahsedilmez bunu hz.peygamber açıklar peygamberimiz de bu açıklamayı kafasına göre yapmaz Allahın ona öğretmesiyle bilir.
Mesele aslında neden bu kadar çetrefilleşiyor bana göre izah edeyim. Mesele mürtedlikten çıkıyor temelde. :)
Şimdi her şey dönüyor dolaşıyor, birilerinin birilerini dinden çıkarmasına kadar geliyor. Asıl soru ayetlere göre mi dinden çıkılır, hadislere göre mi? Çünkü bir yerde iş dini yaşama ve algılamadan çıkıyor, dinden atılmaya ve hatta öldürülmeye ve savaşlara temel oluşturmaya kadar gidiyor. Kısaca mesele şahsilikten çıkıp toplumsallaştığı zaman bu sorunun önemi anlaşılıyor.
Yani aslında din kişiselken, toplumsallaştırıldığında çok karmaşık hale geliyor. Aslında kişiseldir dinin özü. Bizim hatamız da bunu anlayamamak.
Eğer dini kişisel olarak yorumlayıp kişisel temelde sağlamlaştırmadan, toplumsal bir temelle kişisele götürürsek ciddi sorunlar çıkıyor. Yani genelden bire indirgemek çok yanlışken, bir de bu yanlışa, Kur'an mı hadis mi, ikisi birden mi tartışmasıyla temel harcı karıştırdığımızda ortaya çözülemez sorunlar çıkıyor.

Olması gereken veya sorunların büyük kısmını çözebilecek olan çözüm bana göre:
- Din kişisel temelle sadece kitap üzerinden başlamalı.
- Bu temel üstüne, kişinin duyduğu hadisi daha önceden oluşturduğu kitap temeline göre algılama kapasitesi, mantığı, bilgisi ve içsel dönüşümü tamamlandıktan sonra hadislerle tanışmalı.
- Bu şekilde oluşan kişisel temellerin bir araya gelerek oluşturduğu toplum temeli de genel olarak sadece kitap kanadı altında, günlük uygulama kısmında da (zaten o algı yerleşmiş olarak) hadisleri irdelemeli veya yaşamalıdır.

Bana göre İslamiyet'in acilen ve zaruri olarak geliştirmesi gereken reform refleksi de bu olmalıdır.

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
daha güneş batıdan doğmadı bile. batıdan doğmaya başladıktan sonra bile 200 yıl bekleyin diyor. Hadis i Şerif

Spekülasyon çıkarıp konun kilitlenmesine neden olmak istemediğim için baştan söylüyorum şahsi fikrimdir ve yanlış yorumluyor olabilirim ama bence yaklaşık 180-190 yıldır zaten güneş batıdan doğuyor. Kıyamet alametlerinin büyük bir kısmının temel anlamıyla gerçekleşmeyeceğini, kast edilen şeylerin farklı olduğunu ve bazılarının yaşanmakta olduğunu sanıyorum. Bilmiyorum yani kendi düşüncem bu, öyledir demiyorum.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Spekülasyon çıkarıp konun kilitlenmesine neden olmak istemediğim için baştan söylüyorum şahsi fikrimdir ve yanlış yorumluyor olabilirim ama bence yaklaşık 180-190 yıldır zaten güneş batıdan doğuyor. Kıyamet alametlerinin büyük bir kısmının temel anlamıyla gerçekleşmeyeceğini, kast edilen şeylerin farklı olduğunu ve bazılarının yaşanmakta olduğunu sanıyorum. Bilmiyorum yani kendi düşüncem bu, öyledir demiyorum.
Bazılarının yaşanmakta olduğu konusuna bende katılıyorum,küçük alâmetler bile değil belki ,o kadar küçük şeyler yaşananlar.Hiç spekülasyon çıkacak bişey değil bu.:)İfade tarzı,anlatim,saygı ...Samimi olduktan sonra ki oylesiniz.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sahte mehdi haberlerinden fenalık geldi artık.
Gerçeği var mı zaten asıl mesele o.. Kur'an içinde geçmeyen bir olgunun bu kadar peşinden koşmak yerine önce Kur'an içeriğine bu kadar yoğunlaşılsaydı İslamiyet bugün Müslüman bile olmayan birilerinin elinde yoğrulmaya çalışılan kıvamına gelmezdi.

Aral

Banlı Kullanıcı
Konu ebced olunca Havasta kabul gören besmelenin ebced değeri 786 dır..Ben öyle biliyorum..Kıyamet alametlerine gelince bu konuya düz bakmak yanlış diye düşünüyorum..Her bilgide olduğu gibi bu konudada ezoterizm kullanılmıştır..

mehmetben

Kayıtlı Üye
(20).TAHA SURESİ-(15). AYETİ" ( 2015 ) Kuşku duyma ki o saat gelecektir. (( Onu )) neredeyse gizleyeceğim ki, her benlik gayretinin karşılığını elde etsin." zuhura işarettir Allahu Alem. ..

angel raphael

Kayıtlı Üye
Mehdi kelimesi aslinda cocugun yattigidir yani besik. Isa as besikteyken konustugu icin ve Kelimullah oldugunu besikte bir bebekken ilan ettigi icin.Ona besik yani mehdi lakabi takiliyor öyle aniliyor halk arasinda.Halk ona mehdi dedikce, mehdi yani besik cümlesi oldu Hidayetci..Oysa Hakikat isa'nin maneviyatinda, ruhullah'in aciga cikmasinda. Ruhullah her insanda mevcuttur ,Ben ademe ruhumdan nef ettim diyor.Allah ben insani serefli yarattim derken onun ruhunu kast ediyor, sen simdi bu serefi birak disaridan bir mehdi gelecek diye bekle.Asirlardir hiristiyanlar bu besikte uyutuluyor bizde uyutuluyoruz uyuyan uyusunda hz. Ali'yi ne alet ediyorsunuz, Hz.Ali'nin diyebilecegi savunabilecegi bir sey degil bu.
Konuyu acan arkadasa bir sözüm yok daha cok böyle seyleri türetenlere.

Bu arada mehdi kelimesinin besik olduguna inanmayanlar arastirabilir, arabca ilginc bir lisandir.M-he-de cümlesinden türer mehdi, ve yatmak yerlesmek yer edinmek gibi manalari vardir, cocukda besikte yattigi icin yada anakucaginda bu anlamlarida barindirir.

Ali imran suresi;O insanlara besikteyken ve büyüyünce konusacak, o salihlerdendir. ( ve yukkellimun nase fil MEHDI vehelen ve minnes salihin)

Hz Aliyi sizden iyi biliyorum yani 500 üzeri hadisi şerif yalan sizin söylediğiniz doğru. Hz Alinin ikinci sözüde şudur “Aya oğlum! Türkler cuş ettiklerinde Mehdi-i Adil’e muntazır ol.
bu da şu demektir. Türkler içten, karıştıklarında Hz Mehdiye tabi ol. Bence o beşikte sen uyuyorsun, Hz Mehdiyi inkar etmek dinden çıkmaktır.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
(20).TAHA SURESİ-(15). AYETİ" ( 2015 ) Kuşku duyma ki o saat gelecektir. (( Onu )) neredeyse gizleyeceğim ki, her benlik gayretinin karşılığını elde etsin." zuhura işarettir Allahu Alem. ..
Neyin zuhuruna işarettir? Burada kıyametten bahsediliyor, üstüne nasıl ekleme yaptınız onu merak ettim, tabii ki burada zuhur edecekten kastınız bir kişi ise.