Yunan tanrıları demon muydu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
babil, mısır ve sümerde tapınılanların demon olduğunu biliyoruz, fakat yunan mitolojisindeki tanrılar: zeus, uranüs, hades, pontos, hemera vs... tanrıların hepsi birer demon mu? yoksa tamamen hayal ürünü mü? peygamber hz. İdris 72 dil biliyor ve her kavme Allah'ın varlığını kendi diliyle anlattıyor, ayrıca Allah bu peygambere astroloji kimya fen matematik vs . birçok ilmide öğretmiş, İdris'de insanlara öğretiyordu fakat bu peygamberi insanlar daha sonra tanrılaştırmış ve yunan ve mısır mitolojisinde thot adıyla bir tanrı olmuş okuduklarıma göre... yoksa zeus'da zamanında bir peygamberdi, mucize olarak buluttan yıldırım indiriyordu sonrada insanlar bu peygamberi tıpkı hz. İsa'ya yaptıkları gibi sonradan tanrılaştırdılar mı? yunan tanrılarının kökü nedir?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Diğerlerinin Demon olduğunu nereden biliyorsunuz?

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
şu baal denilen demona insanlar marduk ya da tammuz adıyla tapmadı mı? bakara suresinde israiloğullarının taptıkları inek baal değil miydi? mekkede hübel adında en büyük tapınılan put baal değil mi? “Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi olan Allah’ı bırakarak “Ba’l’e mi tapıyorsunuz?” kuranda bile adı geçiyor.

ayrıca başka bir konuda da sormuştum;

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=37326

ghoul

Kayıtlı Üye
bence eski pagan inanışları da aslında o şekilde hakkın sözlerini getiren peygamberler, nebiler idi sonradan insanlar onları putlaştırıp tanrı gibi görüp saptırdığını düşünüyorum

cimejes

Banlı Kullanıcı
Mısır mitolojisindeki Hz.Musa nın mısırdaki tanrı-tanrıçalarla ilgili bir sürü ayeti var . Melek de olabilir bu tanrılar ? Ya da isim değiştirmişler ? Bir sürü tahmin yürütebiliriz.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Kuran'da isim olarak "Demon" kelimesi mi geçiyor???
İsrailoğulları ile Kıptiler arasında fark var, Baal Mısır mitolojisinin bir Tanrısı.
Benim bildiğim Baal inek değil keçi tıpkı Yunan mitolojisindeki Pan gibi
İnek/öküz sembolizmi İsis te var Baalde değil.
Hübel-Baal-marduk evet aynı şeyin tanımlarıdır.Lakin tanımlar sizin ne anladığınıza göre değişir.Görsel olarak karşınıza çıkan imge sadece evrenin o yönünün temsili bir tezahürüdür.Tıpkı Allahın isimlerinin içinde yakıcı,yıkıcı olanlar olduğu gibi.Bu demek değildir ki bu demon demektir veya buna tapıyorlar o halde şeytana tapıyorlar demektir.Eğer bir kişi heykele tapıyorsa fikri aklı bu kadar diyebilirsiniz ama heykeli birşeyi ifade etmekte somut sembol olarak görüyor ve bütünün bir parçası olduğunu düşünüyorsa ona kimse birşey diyemez.

Ne Yunan Tanrıları ne diğerleri Demon değildir.Evlilik,çocuk ve doğumu kutsayıp koruyan İsis veya Hera'nın neresinin kötücül bir varlık veya şeytan oalbileceğini düşünelim?
Hangi dinde hangi ilah sırf iyi ve olumlu özellikle dile gelir ki? Poseido'nun deniz,deniz canlıları ve gemicileri koruduğu gibi,bir yoldan çıkan kavmi bir sel ile helak etmesi ile İslam mitolojisindeki Allah'ın kafir,yoldan çıkmış bir kavmi helak etmesi arasında nasıl bir fark var? Neye inandığımız değil nasıl objektif yargıladığımız önemli bu noktada.Eğer siz bu özellikleriyle geçmişin ilahları şeytan ve demondu derseniz o zaman Allah kavramını da aynı çerçevede değerlendirmelisiniz.

Lakin diyorsak ki haş'a Allah'a laf etmek,onun eylemlerini sorgulamak ben kulunun neyine?O halde bir başkasının inandığı ilahları da karalayacak sözler sarfedemeyiz.
Demonlar zaten tüm pagan mitolojilerinde var ancak bahsettiğiniz Tanrı sınıfına girenler bunlar değildir.

bence eski pagan inanışları da aslında o şekilde hakkın sözlerini getiren peygamberler, nebiler idi sonradan insanlar onları putlaştırıp tanrı gibi görüp saptırdığını düşünüyorum

Bu akla yatkın bir tez aslında,nitekim Herkül gibi yarı Tanrılar ve geçmişte gördüğümüz efsane kral-kraliçeler asırlar sonra Tanrı-Tanrıça olarak karşımıza çıkar.Burada tarihi hikayeleştirerek anlatmanın payı büyük ve bugünkü gibi teknolojik basılı,yazılı rahat çoğaltabilinen bir kaynak olmaması da etkendir.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Kuran'da isim olarak "Demon" kelimesi mi geçiyor???
İsrailoğulları ile Kıptiler arasında fark var, Baal Mısır mitolojisinin bir Tanrısı.
Benim bildiğim Baal inek değil keçi tıpkı Yunan mitolojisindeki Pan gibi
İnek/öküz sembolizmi İsis te var Baalde değil.
Hübel-Baal-marduk evet aynı şeyin tanımlarıdır.Lakin tanımlar sizin ne anladığınıza göre değişir.Görsel olarak karşınıza çıkan imge sadece evrenin o yönünün temsili bir tezahürüdür.Tıpkı Allahın isimlerinin içinde yakıcı,yıkıcı olanlar olduğu gibi.Bu demek değildir ki bu demon demektir veya buna tapıyorlar o halde şeytana tapıyorlar demektir.Eğer bir kişi heykele tapıyorsa fikri aklı bu kadar diyebilirsiniz ama heykeli birşeyi ifade etmekte somut sembol olarak görüyor ve bütünün bir parçası olduğunu düşünüyorsa ona kimse birşey diyemez.

Ne Yunan Tanrıları ne diğerleri Demon değildir.Evlilik,çocuk ve doğumu kutsayıp koruyan İsis veya Hera'nın neresinin kötücül bir varlık veya şeytan oalbileceğini düşünelim?
Hangi dinde hangi ilah sırf iyi ve olumlu özellikle dile gelir ki? Poseido'nun deniz,deniz canlıları ve gemicileri koruduğu gibi,bir yoldan çıkan kavmi bir sel ile helak etmesi ile İslam mitolojisindeki Allah'ın kafir,yoldan çıkmış bir kavmi helak etmesi arasında nasıl bir fark var? Neye inandığımız değil nasıl objektif yargıladığımız önemli bu noktada.Eğer siz bu özellikleriyle geçmişin ilahları şeytan ve demondu derseniz o zaman Allah kavramını da aynı çerçevede değerlendirmelisiniz.

Lakin diyorsak ki haş'a Allah'a laf etmek,onun eylemlerini sorgulamak ben kulunun neyine?O halde bir başkasının inandığı ilahları da karalayacak sözler sarfedemeyiz.
Demonlar zaten tüm pagan mitolojilerinde var ancak bahsettiğiniz Tanrı sınıfına girenler bunlar değildir.

demon'un anlamı iblis-şeytan değil mi? Kur'an da ikiside geçiyor. Kuran'ın bazı ayetlerine şeytana tapan insanlar geçer

''Onları doğru yoldan saptıracağım, olmaz isteklere sürükleyeceğim, putlara hayvanlar adatacağım da onların kulaklarını yarmalarını, Allah'ın yarattığını bozmalarını emredeceğim. Allah'ı bırakıp Şeytan'ı dost edinen, apaçık bir zarara düşmüş, ziyana uğramıştır.'' nisa 119

Allah kavramı şeytan ve demonla ilişkilendirilemez çünkü bunları da Allah yaratmıştır. O halde yaratılan nasıl yaratıcı olur?

''Ey insanlar! Size bir örnek verildi. Şimdi ona iyi kulak verin. Sizin Allah’tan başka taptıklarınız bir sinek dahi yaratamazlar, hepsi bunun için toplansalar bile. Eğer sinek onlardan bir şey kapsa, bunu ondan kurtaramazlar. İsteyen de âciz, istenen de. ''

insanın Allahtan başka taptıkları insanları dünyayı ay ı güneşi hayvanları meyveleri yaratmadığına göre ve yaratamayacağına göre insanların bunlara tapması sapıklık olmaz mı?

De ki: “Allah'tan başka yalvardığınız ortaklarınızı hiç düşündünüz mü? Gösteriniz bana! Onlar yerdeki hangi şeyi yarattılar! Yoksa onların göklerde mi bir ortakları var! Yoksa biz onlara bir kitap mı verdik de onlar, o kitaptaki bir delile dayanıyorlar?” Hayır! O zâlimler/müşrikler, birbirlerine aldatmadan başka bir şey vaad etmiyorlar.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Size demek istediğim kimin neye nasıl taptığını ne siz ne ben yargilayamayiz. Sitemizde de yasak zaten bu tartismaların yeri ya sırf İslam içerikli siteler veya diyanete bağlı sayfalar. Puta tapınma kısmında sizinle aynı şeyi daha açıklayıcı bir bicimde yazdım zaten. Eğer Kuran'dan ayet yazıyorsak tam kelimeyle yazmamız icin özellikle o isim geçiyor mu demiştim. Velhasil sorunuza dönersek açıkladığım gibi tanrılar demon değildir ama bu inançlarda da demon benzeri varlıklar vardır.

Örneğin; Yunan mitolojisindeki İncubbus ve succubuslar aşktan sorumlu şeytancıklar "demonlar" olarak bilinir.

erhanozbay

Banlı Kullanıcı
[h=2]
icon1.png
[/h]
uzaylılar yani mısırdaki eski tanrılar varlıkların öretisi ile tevrataki bilgiler birleştiriliyor işin özü şudur arkadaşlar evrenin yapı taşları olan enerjileri sembolize eden sekiller vardır onların dilini ve ne oldugunu süleyman peygambere çözmek bahsedilmişdir çok derinlere gidemessiniz o kapı daki seyler hayatla ölüm enerjisi hayatın rengini boyayan renklerdir çok önceden daha ileri toplumlar vardı ve onlar bu tür seylerde ileriydi ama kimse sınırı aşamaz yok edilir tanrının kuralıdır dünyadaki insanlarda bir gün sınırı aşınca yok edilir atlantis benzeri dahada ileri vs vs​

bahamut78

Kayıtlı Üye
Size demek istediğim kimin neye nasıl taptığını ne siz ne ben yargilayamayiz. Sitemizde de yasak zaten bu tartismaların yeri ya sırf İslam içerikli siteler veya diyanete bağlı sayfalar. Puta tapınma kısmında sizinle aynı şeyi daha açıklayıcı bir bicimde yazdım zaten. Eğer Kuran'dan ayet yazıyorsak tam kelimeyle yazmamız icin özellikle o isim geçiyor mu demiştim. Velhasil sorunuza dönersek açıkladığım gibi tanrılar demon değildir ama bu inançlarda da demon benzeri varlıklar vardır.

Örneğin; Yunan mitolojisindeki İncubbus ve succubuslar aşktan sorumlu şeytancıklar "demonlar" olarak bilinir.

Sizin tanrılarınız demon değilse ne o zaman ?Yoksa neye taptığınızı siz de mi bilmiyorsunuz ?

Hatta ve hatta siz paganların kullandığı sembollerden olan pentagram Baal'in sembollerinden biri.Buna açıklamanız nedir ?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
şu baal denilen demona insanlar marduk ya da tammuz adıyla tapmadı mı? bakara suresinde israiloğullarının taptıkları inek baal değil miydi? mekkede hübel adında en büyük tapınılan put baal değil mi? “Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi olan Allah’ı bırakarak “Ba’l’e mi tapıyorsunuz?” kuranda bile adı geçiyor.

ayrıca başka bir konuda da sormuştum;

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=37326

Kuran da bir ayette anlatılır birilerinin gelip insanlara kendilerini tanrılar olarak tanıttığı Allah tarafından meleklere soruluyor meleklerde bunu red edip biz ancak sana kulluk ederiz diye cevaplıyorlar ama isim veya sıfat olarak bir varlıktan bahsedilmiyor sadece bazı varlıkların gelip insanlara kendilerini tanrı olarak tanıttığından bahsediliyor

AJA

Elit Üye
Burda kişilerin inançları hakkında fikir yok ise zikirlerde olmasın .Forumda kimse kimsenin inancını kendi inancına göre yargılayamaz değerlendiremez.Pentagram neye kime ait diye detaylı açıklama isteyen varsa forumu araştırırç. Herkesin dini kendine.Dini konuları tartışmak ve bir de üstüne sorgulama uslubu ile yaklaşmak yasak.Saygı duymak zorunda herkes herşeye ve bir konu tartışılacak ise bu kavram değeri altında olmalı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...