Zamanda Geriye-İleriye Gitmek Gerçek Mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

karatay

Kayıtlı Üye
İzafiyet teorisine göre ışık hızından daha hızlı hareket edildiğinde zamanı kırıp ileriye gitmek mümkündür,matematiksel olarak ışık hızını geçersek 1 saatlik bir yolculukta tahminen 1-2 saat ileri gitmiş oluruz,tabiki o hızın yarattığı basınca dayanacak bir alet yapmak ayrı,o aletin çok ağır olacağını göz önünde bulundurarak o hıza erişmek ayrı dert olacaktır.

Fakat zamanda geriye gitmenin münkün olabileceği ile ilgili mantıklı bir açıklama yok malesef.

Sonuç olarak zamanda ileriye gitmek mümkün olabilir,fakat kesinliği yok sonuçta bu bir teori fakat çok sağlam bir teori,yinede insanlığın yapabildği en hızlı uçağın ses hızının ancak 2 kadı kadar hızlı olduğunu düşünürsek (aslında çok hızlı fakat ışık hızının yanında çok tırt bir hız) ışık hızına yaklaşmamız gerçekten çok zor ayrıca o teknolojiye sahip olsak bile hızın yarattığı basıncı etkilemeyecek bir alet yapmak (araç yapmak) projeyi en az 20 sene geriye götürecektir ki böyle bir proje henüz yok.

Belki biz gidemeyiz fakat atom çarpıştırıcılar kadar güçlü aletleri daha da geliştirerek (herkes bunun için çalışsa bile en az 100 sene sürer) belki bir misketin ışık hızına yakın bir hızda fırlatılmasını sağlayabiliriz,misket yeterince sağlam bir mateyalden yapılmışsa parçalanmaz ve zamanda ileriye gidebilir.

Fakat misketin fırlatılışını gördüğümüzde,bizim için görünen tek şey misketin yok olup 10 metro sonra tekrar ortaya çıkması olacaktır ki zaten ışık hızında giden bir misketi görmemiz mümkün olmayacaktır. tabiki teorinin gerçek olduğunu var sayarak söylüyorum bunu.

özet: zamanda geriye gitmek mümkün değil,ileriye gitmek belki mümkün fakat çok çok çok çok çok çok zor,imkansız gibi bir şey bu günün teknolojisi ile.

Degindiginiz goruslerin coguna katılıyorum. Fakat en son bahsettiginiz bilye teorisinde bambaşka olaylar olacaktir. Gunumuzde bir cok deney yapiliyor isik hizina ulasabilmek adina fakat bir gercekte cok iyi bilinir bilim cevreleri tarafindan. Bu gercek hicbir maddenin isik hizin da madde halini koruyamayacagidir. Ornek vermek gerekirse bilyeyi bir sekilde isik hizina cikarmabilmenin bir yolu bulundu diyelim; bilye o hizin yakinina bile ulasamadan madde formunu terkedip coktan enerji formuna gececektir. Cunku bu bir fizik kuralidir. Hiziniz, isik hiziysa kutleniz sıfır olmalıdır. Aksi halde zaman da bir delik açılır ve bir karadelik oluşur. Tıpkı yıldızların mutlak yogunluga ulasip muthis bir agirlik ile zamani delmeleri ve karadeligi olustarmalari gibi.

zodi

Kayıtlı Üye
Hayal gucumuzu seviyorum :D bence zamanda yolculuk mumkun degildir, yildizlar arasinda filmini ornek vermis bir arkadas, bende yildizlar gecidi olarak hatirliyorum :D sonucta o film, insan vucudu ucagin icinde bazen oksijensiz kaliyor ki burdan jupitere plutona gidicezde 1 saat gecirip geri gelicezde dunyada 20 sene gecmis olucak :D o teori atan cok sevdiginiz bilimcilerine dahil 10 saniye sonrasinda ne olacagini bilemezken zamanda yolculugumu dusunuyorlarmis ? Sadece teori olarak kalir gider..

EastBlood

Kayıtlı Üye
İş
Şu anda pizza dükkanı işletiyoruz :D
Aslında zaman tek değilde çoklu olabilir yani şu anda 100 yıl sonrası yaşanıyor olabilir. Yada 3 yıl. Yada zaman tektir. İleri geri gidilebilirsiniz. Bu iki seçenekten biri muhakkak vardır yada düşünemediğimiz başka seçenekler yada yasalar. Yani eğer gelecekte zamanda yolculuk bulunduysa bizim şu anda bundan haberimiz olması gerekmezmiydi bir düşünün. Yada zamanda yolculuk, zamanda yolculuğun bulunduğu tarihi 0 alıyodur buny bilemeyiz. Tabiki bu teori zamanda yolculuğun bir makine ile gerçekleşirse olabilecek bir olasılık ki evren ve uzayla etkileşimsiz bir makine ile zamanda yolculuk şimdiki aklımızla düşünilemez bir şey hatta imkansız. Varsayımlar her zaman var ve olucaktır. Eğer zamanda yolculuk varsa gelecekte bunu belkide gizlilik politikası nedeni ile bilmiyoruz. Zaten bulunsa bile yani uygulansa zamanda yolculuk bi çocuk masalı değil ciddi bi iş yani diyelimki bulduk 1938 yada M.Ö. 10.000 yılına gitme olayına ayarlamak tamamen ayrı bi yol ayrı bi buluş olurdu. Benim düşündüklerim şu anlık bunlar :) teşekkürler.

asterix

Kayıtlı Üye
Gelecek bir olasılıktan ibarettir,gelecek her şeyiyle kesinleştirilmiş bir gerçek değildir,çünki özgür irade diye bir şey var,seçim var ,bu seçme hakkı bize sorumluluk veriyor gelecek harfiyen belirlenmiş olsaydı biz robot oluruz vede sorumluluğumuz olmazdı,örnek verecek olursa Ahmetin fatma ile 30 yaşında evlenmesi kadersel anlamda yazılmış olsun ahmet (atıyorum) % 81 olasılıkla bu evliliği yapacağı gibi % 5 olasılıkla 26 yaşında ayşe ile evlenmeyi de seçebilir çünki özgür irade yasası var,kehanetlerin neden % 100 doğru çıkmadığının açıklamasıda budur;bu yüzden geleceğe yolculuk bu engelden dolayı kısıtlı olabilir.Nostradamus gini kahinler kehanet yaparken ortaya çıkma olasalığı en yüksek olanları olacak diye yazmışlardır.Bu olasalıkların paralele evrenlerde kendi yaşamlarını sürdürdüğünüde ileri sürenler var.

teknik67

Kayıtlı Üye
100 ışık yılı ötedeki yaşayan torunlara göre biz 100 ışık yılı gerideyiz.onlar bizden 1oo ışık yılı öndeler.yani her şey göreceli onlar bizim için gelecek ,biz onlar için bir geçmişiz.ışık hızı aşılıp birbirimize gidebilseydik şimdiki fizik kanunlarına göre madde olarak gitmemiz mümkün değil.çünkü ışık hızı aşıldığında kütle olmaması gerekiyor.şu an bizim torunlarımız 100 yıl sonraki bir zamanda yaşamaktalar,onlarında torunları,100 yıl sonraki bir zamanda yaşamaktalar.aslında hem sanal,hem gerçek bir durum var.yani gerçekmiş gibi görünen bir sanallık,yada sanallıkmış gibi görünen bir gerçeklik ne derseniz deyin.

MehmeD

Kayıtlı Üye
Hortlamış konuları severim.

Bir fotoğraftan nereye gelmiş konu, resim hakkındaki fikrim gerçekliğinde şüphe olmadığı vurgulanmış, öyle ise kesin bir film den kopyadır.

Zamanda yolculuk konusu ise evet mümkün diyorum fakat sadece "geriye'! . İlerisi ise teknoloji ne boyuta gelirse gelsin mümkün değil. Bilgili ve ilgili pek çok arkadaş iyi anlayacak ki geçmiş yaşanmıştır bir yerdedir fakat "gelecek' gelmemiştir, zamanı vardır. Herkesin inancı farklıdır farklı görüşlere sahiptirler, benim inancımda gelecek konusu (gayb)dır.Gayb'ı ancak "Allah' bilir.

İyi forumlar.

pinkstar73

Kayıtlı Üye
Kuantum fizine göre zamanda yolculuk edbilirsin ama geleceğe gidiğinde gelecek daha yaşanmadığı için gelece değil geleceğin olasılıklarına gidersin bir çeşit paralel evren olarak düşünülebilir

pinkstar73

Kayıtlı Üye
Bu arada fotoraftaki kişi john tirtor (soy adını yanış yazmış olabilirim) hikayeside 2036dan 3.düya savaşı sonrası kurulan yeni dunya düzenin yıkmak için gelmiş 1900 lü yıllarda yapılan bir analiz programını almak için gelmiş ama yanlışlıkla 2000 yılına gitmiş

Ogrtmen21

Kayıtlı Üye
İş
Lise Öğretmeni
Arkadaşlar zamanda ileriye ya da geriye gitmek mümkümdür. Günümüz fizikçilerine ve matematikçilerine göre de mümkün olduğu halde bunu insanlara, toplumlara nasıl açıklayacaklarını bilmediklerinden ortaya çıkarmıyorlar. Benim gibi psişik insanların güçlerini kullanarak zihinlerine hükmederek bedeni yani maddeyi geçmişe göndermeleri mümkündür bu geçmiş zamanlarda ki var olan var varlığını hala devam ettiren tarikatlarda yapılmış ve hala da yapılmaya devam edilmektedir.

Ogrtmen21

Kayıtlı Üye
İş
Lise Öğretmeni
Yaşadığımız gezegende ve evrende zaman kavramı soyuttur, bu kavramı somut olarak yaşayan bildiğimiz varlıklar insanlar ve hayvanlardır. İnsanlar bu kavramı zihin güçleriyle ve yaradanının bahşetmiş olduğu bir güçle bükebilirler. Mu,Atlantis ve Lemurya uygarlıkları zamanda geriye ve ileriye gidebilecek güce sahiplerdi. Fakat bu o zamanlarda o kadar çok kullanılmaya başlanmış ki, geçmişin geleceği ve bulundukları zamanı nasıl değiştirdiğine şahit olmuşlar. Zamanda yolculuk yapmak oldukça tehlikelidir çünkü boyutlar arasında gidip gelebilmek sahip olduğunuz tüm gücü emebilir ve sizi boyutlar arasında sıkıştırabilir. Boyutlar arasında sıkışma olayına da Mu kıtasında ki bilgiler Araf-i demişlerdir. Günümüzde ise insanların beyin fonksiyonları ve yaşam tarzları o kadar düşmüş durumda ki sahip oldukları gücün, yapabileceklerinin farkında bile değiller. Bizim gibi psişik olanlar zamanda yolculuk yapmaya daha elverişli organizmalardır. Fakat bizler için bile bu olay oldukça zordur...

aklıselim1

Banlı Kullanıcı
zamanda ileri geri gitmek... pekiiii zamann dışına çıkmak mümkün olabilir mi?

gogolisk

Kayıtlı Üye
İş
Web Desing
Zamansal konuda geçmişe veya geleceğe gidebileceğinin bir çok kanıtı mevcuttur. Özellikle de en baris örnek "U.F.O." örneğini verebiliriz.
Einstein'in teorisiydi yanılmıyorsam: "Işıktan daha hızlı gidebilirseniz, zamanda yolculuk yapmak mümkün kılınır." Sonuçta da bunun Kur'an 'da da ayetleri ile belgeleri mevcut olduğundan (inanıp inanmamak size kalmış bir şey) zaman da yolculuk yapmak mümkündür.

"Biz bu teknoloji de miyiz?" sorusuna yanıt olarak da : "Evet, dünya üzerindeki ülkeleri baz alırsak; mümkün." Genel olarak bazı rastlantı tarzında paranolmal veya telekinizm tarzı olaylarla bunları araştırabilirsiniz.

Çoğunlukla 1800 ile 2000 yılları arasında bu keşifler yapıldı. Bir çok bilim adamı da (örneğin Tesla) bu tarz icatları yaptı lakin devletler kendi özel çıkarları ve gelecekte önderlik yapacak düzeye gelmek için; kendi amaçları doğrultusunda kullanmak istediler ve başarılı sonuçlarda aldılar. Bir çok alanda halen devam eden deneyler, olaylar, testler oluyor ve yaşanıyor.

Kısacası neden olmasın?

zamanda ileri geri gitmek... pekiiii zamann dışına çıkmak mümkün olabilir mi?
Zaman kavramı, evrende şöyle ifade edilir: "Zaman hem vardır hem yoktur."

Yani, zaman evrenin içindedir. Her yerde zaman farklıdır. Bunu saat olarak baz alırsak: "Uzaya çıkan bir astronot, uzayda 1 saat kalırken, dünya da bu fark 1 gün olabilir." (Bu örneklemede ufak bir zamansal hata olabilir fakat tam olarak zaman farkı budur.)

Zaman evrendir. Varlığı kanıtı biziz. Yoktur dedim. Yok dediğim ise zamanı göreceli olarak göremediğimiz içindir. Buna saat olarak bakamayız! Bu çok gelişmiş bir evrensel bakış açısıdır. Burada işe "boyutlar" tabiri ettiğimiz zamansal kırılmalar (boyutlar) gelir. Her boyutun kendine ait bir kırılma noktası vardır ki en basit örnek ölüm: Allah c.c Kur'an da (anlaşılır tabiri ile) "Onlar öldükleri zaman, ahiret zamanı geldiğinde (kıyamet) sanki bir saniye geçmiş gibi hisse kapılıp uyanacaklar." Yani sanki 1 saniye önce dünyada idik, uykumuz geldi uyuduk ve uyandık... Her şey 1 saniye de oldu bitti gibi....

Örnek yanlış yerlere çekilmesin ve özellikle de üstüne basa basa söylüyorum dalga mayetin de anlaşılmasın!

Zaman budur işte. Durdurmak sadece Allah'ın elindedir. Biz ya da bir başkası (ırk olarak veya bazı inançlara göre olağan üstü güçler) buna engel olamaz.
Enerji ve zaman, bu iki kavram asıl gün gelene kadar devamlı akıp gidecektir.

hotep

Kayıtlı Üye
Zulkarneyn aleyhiselamı okursanız gerçek anlamda bir zaman yolcusu olduğunu anlarsınız

Hopee

Kayıtlı Üye
Işık hızına çıkabilirseniz zaman yavaşlar ve seyahat yapılabilir evet ancak, asıl sorun bu değil. Eminim geleceğin teknolojisiyle ışık hızına çıkılabilir. Asıl sorun şu ki; ışık hızına çıkan her şeyin ENERJİ'ye dönüşmesi. Enerjiye dönüşen şeyin bedeni olmaz bunun için moleküler transformasyon lazım. Hadi diyelim bunuda yaptık. Enerjiye dönüştükten sonra transfer olacak bir molekül, bir beden kalmıyor ortada. Bedenin korunması en önemli sorun burda zannımca. Fotoğraftaki adam hakkında bir kaç makale okumuştum. John Titor. Kendisinin zaman makinasını test etmek için seçilen bir asker olduğunu söylediğini biliyorum. Kişisel fikrimi soracak olursanız evet, bu adam bir zaman yolcusu ve buraya bir amaç için gönderildi.

hayatiiyasaa

Kayıtlı Üye
Bence zamanda yolculuğun uzayla alakası var. Kara delikler, solucan delikleri... Onların ardının neye ya da nereye çıktığı belli değil..

acid

Kayıtlı Üye
Stephan Hawking geçtiğimiz günlerde karadeliklerin paralel evrenlere açılan kapılar olabileceğini ortaya atmış ve bu gizemi çözmek için çalışmalarının devam ettiğinden bahsetmişti. Solucan delikleri için de benzer teoriler var. Artık klasik zaman paradokslarının sandığımız gibi olmayabileceği ifade ediliyor. Zamanda yolculuk dediğimiz zaman boyutunda bir kırılma. Zaman makineleri de bir anlamda bu kırılmanın ya da bükmenin insan eliyle yaratılmasına ve sıçrama yaratılmasına dayanıyor bildiğim kadarıyla. Ancak ne şartlarda ve ne koşullarda bu kırılmanın gerçekleştiğini bilmedikçe bu seyahati gerçekleştirebilsek bile emin olamayacağız. Geçmişşe gidersek o dönem için gelecekten gelenler olacağız, geleceğe gidersek geçmişten gelenler. O yüzden ben katı kurallara tabi olacağını düşünmüyorum zamanda yolculuğun.
Bu güne kadar bahsi geçen pek çok zamanda yolculuk fenomeni var. Ancak benim ilgimi çeken hiçbir çaba gösterilmeden kişilerin farklı zamanları gördüğü ve bu zamanlara bir süreliğine dahil oldukları olaylar. Bu olaylardan dolayı zamanın sabit olmadığını, doğru ifade edemesem de farklı katmanlardan oluşan ancak bütünleşik bir yapı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden dünyanın manyetik olarak farklı çalışan özel bölgelerinde ya da farklı etkilerden dolayı diğer bölgelerinde zamansal bir kırılma, karmaşa meydana gelebiliyor olabilir. Paralel evrenler teorisi üzerine yapılan çalışmalarla zamanda yolculuğa açıklık getirilebileceğini düşünüyorum.

WhiteFriday

Kayıtlı Üye
Şimdi astral boyutta akaşik kayıtlara ulaştığını iddia edenler var. Orada ki görüntüler hologram şeklinde oluyor sadece izleyebiliyorsunuz fakat müdahale yok. Bu kayıtlara da üst mercilerin izniyle ulaşabilirsiniz ancak. Aynı şekilde zaman bir boyutsa geçmiş ve gelecekte yoktur. Her şey şimdi olmaktadır. Bu da demektir ki mesele geçmiş veya gelecek değil buna ulaşabilme kapasitesidir. Kişinin algısına göre değişecektir.

aztekefe

Kayıtlı Üye
Ben bu konularda uzun zamandır araştırma yapıyorum ve daha 0,002 lik kısmına ulaşabildiğimiz ışık hızına çıkmak bizim için imkansız gibi görünüyor.Buna rağmen yinede karadelik ler sayesinde olabilir ama yolculuk yapılması için bir kişinin kendini bu işe adamış olması lazım çünkü zaman bilinmezlerle dolu... Başına neler gelebileceği bilinmiyor.Sıkışma ve dışına çıkmada ise zaten ışık hızında zaman bizi için yok olmuş olacak.Her konuyada din üzerinden bakmamak lazım günümüzde böyle insanlar bulunmamakta.

LyNC

Kayıtlı Üye
İş
Yöneticilik
Bence mümkün değil bi kitapta okumuştum şöyle diyordu: insanlar herşeyin farkına varsa mesela zamanın herşeyin şuan yaşandığı ve bittiği çok kısa bi vakitte olduğunun farkına varsalar keşke gibi bi cümleydi yani zaman insanların yani saat insanların koyduğu bi kavram kendi işlerini daha kolay yapmak amacıyla

sadece an var benim düşüncem bu ama boyutlar arası geçiş vb şeyler olabilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...