Zamanda Geriye-İleriye Gitmek Gerçek Mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teknik67

Kayıtlı Üye
Zamanda ileri-geri gidilebilir mi?

Bence gidilebilir ama fiziksel olarak değil. Hatta gidilecek yolunda astral seyahat olduğunu, Einsteinin teorisinin ancak bu yollla aşılabileceğini düşünüyorum ki buda hem fizik hemde metafizik kurallarına uygun tek yol gibi geliyor bana. Ayrıca bu sayade geçmişe ve geleceğe müdahale etme imkanıda söz konusu olmuyor.

en mantıklısıda bu.çünkü öbür türlü kaos olurdu.yani nasıl ki geçmişe ait bir videoyu izlerken nasıl videodaki olaylara müdahale edemiyorsak ve sadece izliyorsak ,zamana geri gidilebildiğini farz edersek ancak üç boyutlu bir filim gibi izleyebiliriz(video 2 boyutlu)yani hologram görüntü olabilir.

Teykel00

Banlı Kullanıcı
Olay o zaten fiziksel olarak giden kim :) Astral boyutta ileride geride gitmek mümkün ama o seviyeye gelebilmek mümkünmü asıl soru bu :)

calosa

Banlı Kullanıcı
Merhaba Tai Chi Chuan Bu Fotoğrafı Bir Arkadaşıma Gösterdim Shop Oldugunu Söyledi Boğaz Bölgesinde Bir Açıklık Var Diğer Renklere Göre VE Kesinlikle Shop Oldugunu Söyledi

guneş4

Kayıtlı Üye
Bu mümkün olsa bile böyle bir şeyin bilgisine kolay ulaşılabileceğini sanmıyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhaba Tai Chi Chuan Bu Fotoğrafı Bir Arkadaşıma Gösterdim Shop Oldugunu Söyledi Boğaz Bölgesinde Bir Açıklık Var Diğer Renklere Göre VE Kesinlikle Shop Oldugunu Söyledi

Fotoğrafı ben kendime inceledim ve üzerinde oynanma olmadığını gördüm. :) İncelediği programın kaliteli olması lazım. :)

ipekböcegi

Kayıtlı Üye
Bu dünyada imkansız hiçbirşey yok. kendi isteğinizle istediğiniz kadar zamanda geriye gidebilirsiniz.Ama ileriye izin verilirse Allah izin verirse gidebiliyosunuz .O da fazla değil bir iki saniye zaten bir iki saniye size yetiyor öyle uzun öyle uzun geliyorki sanki saatlerce orda kaldınız.Döndügünüzde üstünüzde bir hafiflik var sadece saliseler süren bir hafiflik sonra tekrar nerde olduğunuzu anladığınız an omuzlarınıza üstünüze bir ağılık çöküyor bu dünyanın ağırlığı.Gerçektende bu dünyanın yükü çok agır.

ipekböcegi

Kayıtlı Üye
Az önceki yazımda zamanda geriye yazmışım yanlış olmuş aslında zaman diye bir şey yoktur .an tek bir andır.Bunu kavrayıp anlayabilirsek gidiş gelişleri daha iyi anlarız

Kiymazxx

Kayıtlı Üye
Bence merak edenler yıldızlar arasında diye bir film vardı (yanlış hatırlıyor olabilirim) onu izlesinler.Bence zamanda geriye gitmek mümkün değil Bilim açısından kesinlikle zamanda geriye gidilemez ama ileriye gitme ihtimalimiz var oda ancak şöyle olur Uzayda solucan delikleri vb Uzayda bazı gezegenlerde zamanın daha yavaş aktığını öğrendim hata filmde (DİKKAT SPOİLER) bir gezegene gidiyolardı ve o gezegende 1 saat geçince dünyada 7 yıl geçmiş oluyodu adam tekrar dünyaya döndüğünde ise kızı adamdan büyük oluyordu ama adam hala aynı yaşında oluyordu kesinlikle o filmi izlemenizi öneririm.

boornwillian

Kayıtlı Üye
Zamanda geriye gitmek bence çokta saçma bir görüş değil hiçkimse net birşey söyleyemez ama olabilir.

Hermestrismegistus11

Kayıtlı Üye
zamanda ileri yada geri gidip degişiklik yapmak evrende kırılmalara yol açar naparsanız yapın sonuç aynıya çıkartılır yani gelecege müdahele edilemez ama geçmişe gidilmesi mümkündür buna kısmi olarak izin verilmiştir arkadaşlarında tahmin ettigi gibi sadece hologram görüntüymüş gibi olur müdahaleler edilemedigi için

acid

Kayıtlı Üye
Benim düşüncelerime göre zaman bir boyut. Boyutlar arası kırılmalar gerçekleşebilir. Ancak zamanın kaç boyuttan oluştuğu ya da farklı boyutların bir arada bulunarak bir tümevarım oluşturmasına boyut mu denildiği tartışma konusu. Burada gerçekleşen bir kırılma zamanda yolculuk gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Bu noktada gerçek zamanda değiştirilen bir olayın gelecekte de otomatik olarak değişeceği ve bu süreçte ilerleyeceği teorisi ortaya çıkar. Yani zamanda değişen bir olaybu nedenle bugün içinde değişir ve farklı bir yaşanmışlık ortaya çıkar. Buda farklı bir boyutta gerçekleşir. Ancak paralel evrenlerin ve boyutların birbirine bağlantısı nedeniyle bu farklılıkları ve değişmeleri ancak algıları açık olan kişiler anlar. Bu da zamanda yolculuğun faklılığın farklı bir noktasını ortaya çıkartır.

Ori

Kayıtlı Üye
Kendime dayanarak konuşursam gelecek görülebiliyorsa uzun bir süre sonrada gelecek veya geçmişe de gidilebilir.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Fiziksel anlamda bir zaman yolculuğunun doğru bir şey olacağını sanmıyorum. Çünkü bir insan elini kolunu sallayarak geçmişten bir zamana gitse orada yapacağı şeyler kelebek etkisiyle dünyayı tamamen değiştirebilir aynı şekilde geleceğe gitse oradan bazı teknolojileri günümüze getirse bu da dünyayı değiştirebilir. Bu yüzden zamanda yolculuk varsa bile olmamalıdır, yapılsa bile ya fiziksel olarak yapılmamalıdır, ya da hiçbir etki bırakılmamalıdır diye düşünüyorum. Belki de dünya savaşları gibi büyük olaylar birkaç zaman yolcusunun hatalarıydı?

Deep.

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar internetta zaman belgeselini izleyin gerçekten sıkmayan anlatım Bilimsel ve Onaylanmiş bilgiler. Zaman Belgeseli - bunu yazmaniz yeter.

face1

Banlı Kullanıcı
Aynen İnsan Zamanda Geriye gidebilir fakat ileriye gidemez geçmişe dönme bilme imkanı var ama kesinlikle ileri gidemez bunu belirteyim

tam tersi geriye gidemez insan olan biten birşeye, geçmiş bir zamana dönmek bilimsel olarak imkansız. ileriye dönüşte şu şartlarda olablir, yani kendinin 10 sene sonrasına gidemezsin veya ilerde yapıcağın , olucağın yerlere gidemezsin. ancak şöyle bir canlı düşün ışık hızıyla hareket ediyor ve bundan zarar görmüyor. ışık hıızyla işlerini yapıyor(projesini, melseğini vs.) adam 5 sn'de senin bir günlük işini yapıyor. böyle düşündüğün zaman 60 snde adam senin 12 günde yaşadığın şeyleri yaşıyor. tabi bu dediğim bir bilim kurgu ama fiziksel olarak imkanlı. ileriye dönüş ancak böle olabilir.

face1

Banlı Kullanıcı
Fiziksel anlamda bir zaman yolculuğunun doğru bir şey olacağını sanmıyorum. Çünkü bir insan elini kolunu sallayarak geçmişten bir zamana gitse orada yapacağı şeyler kelebek etkisiyle dünyayı tamamen değiştirebilir aynı şekilde geleceğe gitse oradan bazı teknolojileri günümüze getirse bu da dünyayı değiştirebilir. Bu yüzden zamanda yolculuk varsa bile olmamalıdır, yapılsa bile ya fiziksel olarak yapılmamalıdır, ya da hiçbir etki bırakılmamalıdır diye düşünüyorum. Belki de dünya savaşları gibi büyük olaylar birkaç zaman yolcusunun hatalarıydı?

bire böyle bir yanlış algı var, ilerideki teknolojiler çok abartılıyor. insan'ın kapasitesi malesef sınırlı. sonuçta etten kemikten oluşuyoruz. yani ışınlanma olsun , zaman yolculuğu olsun bunlar bundan 2000 yıl sonrada olabilecek şeyler değil. en fazla telefonlar daha çok küçüklür, bundan 1000 yıl sonra fln belki uzaya yerleşilir ama bu bile çok büyük ütopya olması çok zor. çünkü dünyanın kaynakları sınırları aynı şekilde insan bedeni de çok elverişli değil. farkettiyseniz son 50 senedir fln bilim epey tıkandı en büyük gelişmeler bilgisayar modellerinin gelişmesi, yeni elektronik eşyaların çıkması vs. henüz daha uçan araba bile aktif olarak kullanılamılıyor. yani çok bir beklenti olmasın taş devrinden beri insandaki değişim nerdeyse 0.

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
bire böyle bir yanlış algı var, ilerideki teknolojiler çok abartılıyor. insan'ın kapasitesi malesef sınırlı. sonuçta etten kemikten oluşuyoruz. yani ışınlanma olsun , zaman yolculuğu olsun bunlar bundan 2000 yıl sonrada olabilecek şeyler değil. en fazla telefonlar daha çok küçüklür, bundan 1000 yıl sonra fln belki uzaya yerleşilir ama bu bile çok büyük ütopya olması çok zor. çünkü dünyanın kaynakları sınırları aynı şekilde insan bedeni de çok elverişli değil. farkettiyseniz son 50 senedir fln bilim epey tıkandı en büyük gelişmeler bilgisayar modellerinin gelişmesi, yeni elektronik eşyaların çıkması vs. henüz daha uçan araba bile aktif olarak kullanılamılıyor. yani çok bir beklenti olmasın taş devrinden beri insandaki değişim nerdeyse 0.

İnsanın kapasitesi kendisini sınırladığı kadar sınırlı sadece. Çok klişe gelebilir ama doğru olan bu. Keşfetmemiz dileğiyle :)

kumandan174

Kayıtlı Üye
50 senedir tıkandı mı?? Sen nerede yaşıyorsun acaba?? Yada asıl soru ne bekliyorsun?
Bundan 25 yıl önceye gidip cep telefonunu çıkartıp göstersen insanlar hayretler içinde kalırdı.
Yine fazla uzun degil 20-25 yıl önce uzay yolu filminde görüntülü görüşmeyi bilim kurgu olarak görenler ve imkansızlıgından bahseden bizler şuanda bırak sabit yerden görüntülü görüşmeyi dünyanın her yerinde istedigimiz kişiyle onu görerek sohbetler ediyoruz vsss vsss
Umarım anlatabilmişimdir, düşünen insanoglu bunu mutlaka yapacaktır

Gangster

Banlı Kullanıcı
bunun animesi bile var "Steins Gate ",
bu arada benım fikrim geçmişe gitmek mümkün olabilir ama Müdahale etmek İmkansızdır.

Love Song

Banlı Kullanıcı
İzafiyet teorisine göre ışık hızından daha hızlı hareket edildiğinde zamanı kırıp ileriye gitmek mümkündür,matematiksel olarak ışık hızını geçersek 1 saatlik bir yolculukta tahminen 1-2 saat ileri gitmiş oluruz,tabiki o hızın yarattığı basınca dayanacak bir alet yapmak ayrı,o aletin çok ağır olacağını göz önünde bulundurarak o hıza erişmek ayrı dert olacaktır.

Fakat zamanda geriye gitmenin münkün olabileceği ile ilgili mantıklı bir açıklama yok malesef.

Sonuç olarak zamanda ileriye gitmek mümkün olabilir,fakat kesinliği yok sonuçta bu bir teori fakat çok sağlam bir teori,yinede insanlığın yapabildği en hızlı uçağın ses hızının ancak 2 kadı kadar hızlı olduğunu düşünürsek (aslında çok hızlı fakat ışık hızının yanında çok tırt bir hız) ışık hızına yaklaşmamız gerçekten çok zor ayrıca o teknolojiye sahip olsak bile hızın yarattığı basıncı etkilemeyecek bir alet yapmak (araç yapmak) projeyi en az 20 sene geriye götürecektir ki böyle bir proje henüz yok.

Belki biz gidemeyiz fakat atom çarpıştırıcılar kadar güçlü aletleri daha da geliştirerek (herkes bunun için çalışsa bile en az 100 sene sürer) belki bir misketin ışık hızına yakın bir hızda fırlatılmasını sağlayabiliriz,misket yeterince sağlam bir mateyalden yapılmışsa parçalanmaz ve zamanda ileriye gidebilir.

Fakat misketin fırlatılışını gördüğümüzde,bizim için görünen tek şey misketin yok olup 10 metro sonra tekrar ortaya çıkması olacaktır ki zaten ışık hızında giden bir misketi görmemiz mümkün olmayacaktır. tabiki teorinin gerçek olduğunu var sayarak söylüyorum bunu.

özet: zamanda geriye gitmek mümkün değil,ileriye gitmek belki mümkün fakat çok çok çok çok çok çok zor,imkansız gibi bir şey bu günün teknolojisi ile.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...