Küpe Takan Erkek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AKARID 666

Kayıtlı Üye
Selâmün aleyküm, küpe takan erkek hakkında ne düşünüyorsunuz ? Dini açıdan bir sakıncası var mıdır ? Birde eski Türk töresinde küpenin yeri var mıdır ?

Bu gün sol kulağımı deldirdim, evde duymadığım laf kalmadı. Bir tek ailemin olduğunu çok iyi biliyorum, böyle söylemeleri çok ağırıma gitti.

La-edri

Kayıtlı Üye
Küpenin dinen hic bir sakincasi yoktur, insan küpe takmak isterse de takar,saygi duymak gerekir

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ben de küpe takıyorum arada sırada ama ben deldirmedim kulağımı,ileride deldirmeyi düşünüyorum.
Hiç bir şey diyemezler.Saygı duymaları lazım. Takmak isteyen takar,erkek bile olsa. :)

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
bende deldirmiştim kulağımı dinen bir sakıncası yok diye biliyorum. Eskiden osmanlı zamanında takarlarmış ama onlarında manası farklı :) bizim takma amacımız süs olsun diye.

Qahverengi

Kayıtlı Üye
Tamam ama o sizin fikriniz burada küpe takmak sizce nasıl bir şey diye sorulmamış soruyu okumalısınız. :)
Tamam o zaman. Küpeyi bir erkeğe yakıştırmam. Nasıl ki bir kadına bir erkek aksesuarı yakışmaz. Erkeğe de küpe yakışmaz. Küpe takan erkek hakkında düşündüklerim bunlardır. Ha bu arada dinde de bir sakıncası yoktur.

Saprohil

Kayıtlı Üye
Küpenin dinen sakıncası konusunda insanlar ikiye ayrıldı.
1:Kadınlara benzemek haramdır,küpede kadınlara aittir.
2:Bir sakıncası yok.

Küpe takan takar,takmak istemeyen takmaz bu kadar basit.Eski Türk savaşçıları,Akkoyunlu savaşçıları da dahil küpe takarlardı.Bunun yanında Şah İsmail de küpe takardı.Türklerde küpe,savaşçılık için bir aksesuardır.Yeniçeriler,adamların kulaklarını kesip küpelerini alıyorlardı.Çünkü elit Akkoyunlu savaşçılarının küpeleri altından,incidendi :).Birde o zamanlar normal iğneyle,uyuşturmadan kulağı delerlerdi.Dervişler de küpe takardı.

gümüş

Kayıtlı Üye
Selâmün aleyküm, küpe takan erkek hakkında ne düşünüyorsunuz ? Dini açıdan bir sakıncası var mıdır ? Birde eski Türk töresinde küpenin yeri var mıdır ?

Bu gün sol kulağımı deldirdim, evde duymadığım laf kalmadı. Bir tek ailemin olduğunu çok iyi biliyorum, böyle söylemeleri çok ağırıma gitti.

İslamda erkeklerin küpe takması mekruh kabul edilir. Eski Türklerde küpe takma vardı, en eski bulgu Kıpçak Türklerine aittir. Evin tek oğlu varsa ona küpe takılır ve oğul askere gittiğinde komutanı onun bir evin bir oğlu olduğunu anlar ve Türk töresi gereği onu tehlikeli görevlere vermezdi. Soyu içerisinde sonuncu erkek olan kişi ise kulağında iki küpe taşırdı. Türk töresi, soyunu sürdürebilmesi için onu bilhassa korurdu.Kaynak:Türklerin ve Bozkırın Eski Tarihi,
Murad Adji,

Bazı farklı kaynaklara göre de Oğuzlarda takılan küpelerin askeri rütbelerini gösterdiği konusu atfedilir.

Ailenizi hoş görmeye çalışın, zamanla alışırlar.

Bir erkek olarak cok itici gelir bana.

Tamam ama o sizin fikriniz burada küpe takmak sizce nasıl bir şey diye sorulmamış soruyu okumalısınız. :)

Tai Chi : Soru sahibi ilk olarak üyelerin küpe takan erkekler hakkında ne düşündüklerini sormuş zaten , Qahverengi de itici bulduğunu söylemiş , o da bir üyemiz ve itici bulması da onun düşüncesi değil mi? Eh ? :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
İslamda erkeklerin küpe takması mekruh kabul edilir. Eski Türklerde küpe takma vardı, en eski bulgu Kıpçak Türklerine aittir. Evin tek oğlu varsa ona küpe takılır ve oğul askere gittiğinde komutanı onun bir evin bir oğlu olduğunu anlar ve Türk töresi gereği onu tehlikeli görevlere vermezdi. Soyu içerisinde sonuncu erkek olan kişi ise kulağında iki küpe taşırdı. Türk töresi, soyunu sürdürebilmesi için onu bilhassa korurdu.Kaynak:Türklerin ve Bozkırın Eski Tarihi,
Murad Adji,

Bazı farklı kaynaklara göre de Oğuzlarda takılan küpelerin askeri rütbelerini gösterdiği konusu atfedilir.

Ailenizi hoş görmeye çalışın, zamanla alışırlar.

Tai Chi : Soru sahibi ilk olarak üyelerin küpe takan erkekler hakkında ne düşündüklerini sormuş zaten , Qahverengi de itici bulduğunu söylemiş , o da bir üyemiz ve itici bulması da onun düşüncesi değil mi? Eh ? :)

Tamam tamam özür dilerim ben o ne düşünüyorsunuz kısmını tam okumamışım. :)

dexter

Elit Üye
Aklıma, Yavuz Sultan Selim ve "küpe"si geldi. Küpeli tablosunun doğruluğu ve saptırıldığı arasında tartışmalar sürmekle birlikte, küpe takmasının şöyle bir rivayeti vardır;
Mısırda kölelerin küpe taktığını gören Yavuz, etrafındakilere bunun ne olduğunu sormuş ve köle oldukları için küpe taktıklarını öğrenince, "ben de allah'ın kölesiyim" deyip kulağına küpe taktırmıştır.

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Aklıma, Yavuz Sultan Selim ve "küpe"si geldi. Küpeli tablosunun doğruluğu ve saptırıldığı arasında tartışmalar sürmekle birlikte, küpe takmasının şöyle bir rivayeti vardır;
Mısırda kölelerin küpe taktığını gören Yavuz, etrafındakilere bunun ne olduğunu sormuş ve köle oldukları için küpe taktıklarını öğrenince, "ben de allah'ın kölesiyim" deyip kulağına küpe taktırmıştır.

Yavuz Sultan Selim'e ait olduğu iddia edilen küpeli resim 18. yüzyıla ait bir Avrupalı ressam tarafından yapılmıştır ve Sultan Selim'le uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yavuz'u gösteren 16. yüzyıla ait ve daha sonraki dönemlerde çizilmiş minyatürlerde sultanın kulağında küpe olmadığı gibi, portresi de çok farklıdır. Ayrıca "Selimname" isimli Yavuz Sultan Selim'in hayatını anlatan kitapların hiçbirisinde (Şükri-i Bidlisi, İdris-i Bidlisi, Celalzâde, Keşfi, Sücudi, İshak Çelebi vs.) sultanın küpe taktığına dair bir bilgiye rastlanılmaz. Türkmenler arasında küpe takmak eski bir gelenektir. Nitekim 1473'te Otlukbeli'nde Fatih Sultan Mehmed ile savaşan Akkoyunlu Türkmenlerinde küpe takanlar vardı (Neşri Tarihi, II, 819-821).
Ayrıca Kalenderilik ve Bektaşilik gibi tarikatlarda dervişler dünyadan ve dünyevi nesnelerden soyutlandıklarını göstermek için mengüç (küpe) takarlar.

dexter

Elit Üye
Yavuz Sultan Selim'e ait olduğu iddia edilen küpeli resim 18. yüzyıla ait bir Avrupalı ressam tarafından yapılmıştır ve Sultan Selim'le uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yavuz'u gösteren 16. yüzyıla ait ve daha sonraki dönemlerde çizilmiş minyatürlerde sultanın kulağında küpe olmadığı gibi, portresi de çok farklıdır. Ayrıca "Selimname" isimli Yavuz Sultan Selim'in hayatını anlatan kitapların hiçbirisinde (Şükri-i Bidlisi, İdris-i Bidlisi, Celalzâde, Keşfi, Sücudi, İshak Çelebi vs.) sultanın küpe taktığına dair bir bilgiye rastlanılmaz. Türkmenler arasında küpe takmak eski bir gelenektir. Nitekim 1473'te Otlukbeli'nde Fatih Sultan Mehmed ile savaşan Akkoyunlu Türkmenlerinde küpe takanlar vardı (Neşri Tarihi, II, 819-821).
Ayrıca Kalenderilik ve Bektaşilik gibi tarikatlarda dervişler dünyadan ve dünyevi nesnelerden soyutlandıklarını göstermek için mengüç (küpe) takarlar.

Evet bu yazıyı okumuştum, o sebeple kesin yargıyla değil rivayet olarak belirttim.
Kalenderilik ve Bektaşilik te de dinsel amaçlı olarak küpe takılıyor.

Küpenin hangi amaçla takıldığı önemlidir belki de.

İnsan küpeyi taktığında da kendini iyi hissediyorsa, özgür iradesidir takmalıdır.

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Bende belli dayanaklara rivayetlere göre karşı tutumu belirttim sadece

Baska bir rivayette
Yavuz, Mısır Seferi dönüşünde oğlu Süleyman'ın süslü elbiselerini görünce,
'Bre Süleyman, sen böyle giyinirsen, anan ne giysin?' dediğini biliyor ve onun şahsî hayatında sade ve süsten uzak olduğunu kaynaklardan öğreniyoruz. Yavuz, süs ve ihtişamdan hoşlanmayan bir padişahtır. Doğru olan resimlerinde, pala bıyıklar vardır; ancak küpe yoktur.

Tabiki hersin özgür iradesi dileyen dilediği sekilde istediğini yapmakta özgür

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Ben açıkçası her erkekte küpenin hoş bir görüntü oluşturduğunu düşünmüyorum. Bazılarına çok yakışırken bazılarının maymun iştahlılık sonucunda küpe taktıklarını düşünüyorum. Umarım size yakışmıştır.
bir de eğer içten içe diğer insanlardan üstünlük sağlamak amacıyla takılıyorsa doğru bulmuyorum.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Dinen sakıncasız gibi görülse de ben takılmaması tarafındayım.Sonuçta çoğu kişiye sorsan altının,ipeğin erkeğe haram olduğunu bilmezler.Benim küpe konusundaki yorumumda budur...

candokia

Kayıtlı Üye
Toplum tarafından saygı görmezsiniz bence deldirmeyin ama kimse olmadığı bir yerde takabilirsiniz

russiand

Kayıtlı Üye
Bazı erkeklerde kötü duruyor. Bende ajanstayken takıyordum ama delik değil yapıştırmalı.

xalpx

Kayıtlı Üye
Ben küpe takıpta kadınsı bir hal alan bir erkek görmedim.Benimde kulağım delik arada sırada tkaarım bende insanların ne dediği umrunda olmasın.Ataerkil toplumlar erkekliğin küpeyle yada başka şeylerle bağlantılı olmayacağını anlayacaklar er yada geç.Pembe rengide yıllar öncesinde kadınlara özgü bir renkti hatırlarsan aynı şeyleri pembe bir gömlek giyen birinede söylüyorlardı ama kısa sürede pembe rengi bütün dünyada popüler oldu şimdi pebe bir tshirt yada kazak giysen herhangi bir tepki almazsın.Aynı şey küpe içinde geçerli olacaktır.Küpenin verdiği hava bir başka bence.İnsanlar aksesuarlarla,renklerle,objelerle cinsiyetin şekillenmeyeceğini anlamaya başladılar zaten.Anlayamayanlar içinse yapacak bişey yok boşver kulak asma : )

Ü

Üye silindi 38107

Dinen sakıncası yoksa herkesin tercihine bağlı. Ve insan kendine yakıştırıyorsa takmalıdır bence . Tabi insanların görüşlerini de almak lazım ancak ben genelde birşeyi kendimde güzel bulduysam takarım. Ama bununda fazlasına kaçmamak başkalarına da danışmak lazım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...