Karabasan ve uyku felci ilişkisi

maxcod

Banlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, karabasan varlığı hakkında bir teorim var. Anlatayım;
Baştan anlatayım bilginiz olur geçici felci geçirmek için uyumaya gerek yoktur. Bir insan uyanık olsa dahi bir anlık felç geçirip sonradan düzelebilir.

Karabasan var veya felci atlattıktan sonra beyin bir halisünasyon görüyor. Şimdilik gözümde ilk ihtimal daha yüksek olasılıkta. Ve karabasan varsa insana basmıyor, insanı uyurken izliyor veya başka bi amaçla başucunda duruyor. İnsan felci atlattıktan sonra gözünü açınca gördüğü varlığı bu olaydan sorumlu tutuyor. Çünkü hiçbir insan üstüne basan şeyi net ve kesin olarak görmemiş sadece renginin siyah olduğunu biliyor

67890

Banlı Kullanıcı
aslında karabasan astral seyahate çıkmamızda yardım etmeye çalışan bir varlık olabilir.
hatırlıyorumda bir keresinde o kadar sinirlendimki içimden artık yeter ya deyip
elimi bir attım boğazına tam o anda astral beden elim çıktı.
o anda uyandım uyanmasaydım belki tamamen çıkacaktım.

AJA

Elit Üye
Hayır karabasan bir yardımcı değildir :) Sizin o an da ani hareketinizden ve o an da ki enerji den kaynaklanmıştır.Ayrıca karabasan uyku felci farklılıkta gösterebiliyor..On on beş gün evvel uyuyamadığım için büyük stres altına girmiştim sanırım o günlerde ve tam daldığım an da kulağımda kadın çığlıklarıyla uyandım.Berbat bir şeydi.Fiziksel mi ruhsal mı bilmiyoruz tam ama iğrenç bir durum.

Teykel00

Banlı Kullanıcı
Uyku felci dedigiz durum genelde öyle olur astral faza giriş durumudur devamini getrn ne dediğini anliyacaksiniz..

67890

Banlı Kullanıcı
aslında şöyle bir durumda var genelde kişiler karabasan yaşadıkları zaman gelen bir varlıktan bahsediyorlar bende dahil.
ama çoğu insanda görüntü olarak nedense görmüyor gelen varlığı.bende olamdığını düşünüyorum.
astral çıkıştaki korkumuzun dışarı çıkışı olarak düşünüyorum.zaten korkunuzu aşarsanız astral gerçekleşir.
yinede bazen astral çıkıştaki eşlikçide oalbilir diyorum.
bir akrabam karabasan esnasında karşısında yaşlı birini gördüğünü söylemişti.

Tuzruhu

Kayıtlı Üye
Benim yanıma 3 kere geldi birisinde bir gecede 2 kere oldu ama hiçbir şekilde üstüme atlayıp boğazımı filan sıkmadı yanımda durdu ben kıpırdayamıyordum birinde tamamen gördüm kendisini 2 metre filan boyundaydı yanıma gelip oturmuştu sanki hasta bir insan ölümü beklerken azrailin yanında durması gibi içimden besmele filan çekince kayboluyordu Allah'a şükür benim ki biraz insaflı :)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
[h=2]Uyku Felci Nedir?[/h]
54d7e4e2720264a408ced9db.webp

Eminiz, bu olayı çok defa yaşayanlar olmuştur. Uyanıyorsunuz fakat gözleriniz hariç hiçbir yerinizi kımıldatamıyorsunuz. Göğüs kafesinizin üzerinde bir baskı hissediyorsunuz. Hatta gizemli bir varlık bile görüyor olabilirsiniz.
Bunun bir rüya olmadığının farkındasınızdır. Çok defa aynı olayı yaşamanıza rağmen, her başınıza geldiğinde bir panik alır sizi. Belki de o gördüğünüz varlığın şeytan olduğunu düşünürsünüz.
Ama konu hakkında biraz araştırma yaptıysanız, -ya da bu içeriği okuduktan sonra- bunun ilginç bir uyku rahatsızlığı olan "uyku felci" olduğunu bileceksiniz. Konuyla ilgili çok sayıda psikolojik ve sosyolojik araştırma bulunsa da, 2011'de toplamda 36 bin katılımcısıyla 35 araştırmayı kapsayan bir çalışma yürütüldü. Araştırmacılar, bu katılımcıların %7.6'sının uyku felci geçirdiğini gördüler. Uyku düzensizliği olabilecek öğrenciler gibi yüksek risk grubunda bulunanların ise %28'ine kadar olan bir kısmı, uyku felci geçirmiş olabilir. Anksiyete bozukluğu ve depresyon gibi mental problemleri olan bireylerde ise bu oranın %31.9'lara kadar çıktığı görülmektedir.
Doktora adayı Daniel Denis'e göre, uyku felcini bilinciniz açıkken geçirirsiniz. Tek farklılık, zihniniz uyanır fakat vücudunuz uyanmaz.
[h=2]Neden Hareket Edemezsiniz?[/h]
54d7e83108425d4d0a98bac8.webp

Uykunun REM ve REM-olmayan olmak üzere iki süreci vardır. İnsanlar bu iki durumda da rüya görebilmelerine rağmen, gerçeğe en yakın rüyalarını rem aşamasında gördükleri düşünülür.
Rem uykusu sırasında, beyin aktif haldedir. Daniel Denis'e göre, bu aktiflik neredeyse gün içerisindeki aktifliğe yakındır. Böylelikle insanlar, rüyalarını canlandırmamak için Rem sırasında, doğal olarak bir felç geçirirler. Bu sürece de "Rem kas zayıflığı" denir.
Bu aşamada uyanan birçok insan, sadece gözlerini açar ve hızlıca etrafına hareket etmeye çalışır. Denis'in tabiriyle, uyku felcinden mustarip insanlar, bir nevi moleküler saat başarısızlığıyla karşılaşırlar. Bir sebepten, uyansanız da o kas zayıflığı devam eder. İstisnai olarak bazı insanlar 10-15 dakikada kendine gelse de, genellikle bu durum en fazla 1 dakika sürer.
Gizemli varlık hakkındaysa, bilimin elinde pek somut bir açıklama yok. Belki de hareket etmek isteyen zihniniz, beyninizdeki nöronlar aracılığıyla hareketli bir cisim gösteriyor size. Yani sizin bir yansımanız olabilir.
Bu yabancı varlık hakkındaki Denis'in yorumuysa, beyinde korkudan sorumlu olan amigdal bölümünün aşırı aktif rol alması. Aniden uyandığınız için, beyin boşuna çalışmadığını göstermek için bir şey icat ediyor da diyebiliriz.
[h=2]Deneyimler[/h]
54d7ec0b902028f879f44e33.webp

Uyku felci üzerine yürütülmüş detaylı çalışmalardan birisi, uyku felcininin 3 önemli halüsinasyonunu (1) kabus, (2) davetsiz misafir ve (3) olağandışı bedensel hareketler olarak tanımlıyor.
İlk olarak insanlar, göğüs kafeslerinin üstünde o kadar yoğun bir baskı hissediyorlar ki, nefes alamadıklarını düşünüyorlar. Araştırmacılara göre, uyku felci yalnıza solunum algısını değiştiriyor. İnsanlara sadece korktukları için boğuluyormuş gibi geliyor. Halbuki solunum işlemi olağan devam etmekte.
Denis, REM uykusundayken, nefes alış verişlerinin daha zorlaşabileceğini belirtirken, kişinin bu süreçte uyanıp bu durumu farketmesinin daha korkunç olduğunu da ekliyor.
Davetsiz misafir adı altındaki ikinci olayı tecrübe eden insanlar, hissedilmiş bir varlık, korku, görsel ya da işitsel halüsinasyonlar görebilirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu konuya getirilen sınırlı açıklamalardan birisi, beynin korku psikolojisine girdiği için hayali şeyler yaratması.
Tanımlanan üçüncü kategori olan olağandışı bedensel hareketler, uyku felci geçirenlerde en az rastlanan deneyim. Bu hareketlerden kasıt, kişinin bedeninden ayrılıp, odanın içinde gezinmesi veya uçması olarak anlatılıyor. Bu da yine beynin belli kısımlarının kişiye oynadığı oyunlardan biri.
[h=2]Efsaneler ve Folklorik İnanışlar[/h]
54d892686983e2c9328966b8.webp

The Nightmare (Kâbus), Henry Fuseli (1781)
Kültürel inançlar da, bu halüsinasyon ve deneyimleri etkileyen önemli faktörlerden. En başta kendi kültürümüzden örnek verelim. Halk arasında uyku felcini, "Karabasan" olarak adlandırırız ve bazı dini bağlamlarda, günah işlemiş kişilere gelebileceğinden bahsedilir. Bunun haricinde, Newfoundland'de "Yaşlı Cadı" hikayesi, uyku felcinin kültürel bir yorumlaması olarak gösterilebilir. İnanışa göre, bu yaşlı ve çirkin cadı, geceleri bedeninden ayrılarak kurbanının üstüne oturuyor. Buna benzer bir fantastik hikaye de, Amazon Havzası'nda yaşadığı düşünülen bir yunus balığı olan, Boto'nun hikayesi. Bu tür folklorik yorumlamaları, uyku felcinin gizemli yönlerini ele alan "The Devil in the Room" belgeselini izleyerek öğrenebilirsiniz.
Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi, bu olay ressamları da oldukça etkilemişe benziyor. Henry Fuseli, ortaya böyle bir tablo çıkarmış.
[h=2]Nasıl Önlenebilir?[/h]
54d896b03e4278e934b519da.webp

Uyku felci kalıtsal olabilmesine rağmen, herkesin başına gelebiliyor. Uyku eksikliği, uyku düzensizlikleri, jet lag, vardiyalı iş durumlarında, uyku felci geçirme riski artabiliyor. Ayrıca uyku felci, hipertansiyon, inme ve narkolepsi(uyku) hastalığıyla ilişkilendiriliyor.
Stres, endişe ve depresyon bu gece nöbetlerini tetiklese de, bu faktörlerin kontrolünü tam olarak sağlayamıyoruz. Yeterince uyumak ve stresten uzak kalmaya çalışmanın yanında, bu nöbetleri nasıl engellebilirsiniz? Bir araştırmaya göre, yüzüstü yatmak bu olayları azaltmaya yardımcı oluyor. Yani sırtüstü pozisyonda yatan insanların uyku felci geçirme olasılığı daha fazla.
Nöbet esnasında uyanırsanız ve hareket edemiyorsanız, tüm enerjinizle bir parmağınızı oynatmaya odaklanın. Denis'e göre, eğer bir kası harekete geçirirsek, uyku felci sona erecektir.

nybergsund

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar burası unutmayın ki bir parapsikoloji forumu ve siz illa ki somut delillerle gelinsin istiyorsunuz bazı konular hakkında tıp musallat olmuş insanda cini ya da ne bileyim başka tür varlığı görebiliyor mu cevap ney bilimsel olarak hayır fakat yaşayana sorduğunuzda yaşayan bütün canlılığıyla size olayı anlatabilir demek ki görene birşeyler görmüş deyip öyle kabullenmek lazım bence herkesin yaşadığı ona özeldir.Benim şahsi fikrime gelecek olursakta bilmem içinizden kaç kişi Hasam Karacadağın Semum filmini izlediniz onda böyle bir sahne açık açık canlandırılmıştı tek fark bu büyü yoluyla musallat edilme biçimindeydi.Dikkatlerinize sunarım

Maytere

Banlı Kullanıcı
Bilimsel örnek verilebiliyorsa,her durumda verilmelidir.
Bilimin cevap veremediği kısımları,din-cin-şeytan diye adlandırabilirsiniz.

nybergsund

Kayıtlı Üye
Olayı bilimselliğe bağlamak materyalist düşüncenin bir ürünüdür.Soyut kavramlara her zaman örnek veremeyeceğimize göre o yüzden bilimi her daim belirleyici olarak kabul edemeyiz.Aklımızı göremiyoruz ama varlığından eminiz o yüzden insan hem zahiri hem de batıni etkenlere göre hayatını sürdürmek zorundadır.Şimdi bir sürü arkadaşımız burda yaşadıklarını anlatıyor haliyle de onların yaşadığını ben ya da bir başkası yaşayamıyor ama bu değildir ki onların dediğini ben göremediğim müddetçe gerçek değildir.Kişi ancak yaşadıklarınla tecrübe edebilir bunu her zaman unutmamak gerekir.

gülcük1

Kayıtlı Üye
Şu 18 yaşındayım ve sürekli karabasanlar beni rahatsız ediyor bir keresinde rüyamda 3 tane yaratık gördüm benimle ilişkiye girmek lsteyen kendi aralarında konuşuyolardı kendi kendilerine bir sıralama yaptılar ve biri üzerime doğru geldi ve kıpırdayamadım ya yardımcı olurmusunuz çok garip şeyler yaşıyorum..

damned

Kayıtlı Üye
Şu 18 yaşındayım ve sürekli karabasanlar beni rahatsız ediyor bir keresinde rüyamda 3 tane yaratık gördüm benimle ilişkiye girmek lsteyen kendi aralarında konuşuyolardı kendi kendilerine bir sıralama yaptılar ve biri üzerime doğru geldi ve kıpırdayamadım ya yardımcı olurmusunuz çok garip şeyler yaşıyorum..

İnancınız doğrultusunda kendinizi koruma altına almayı denediniz mi ? Siteyi araştırırsanız bu konuda oldukça doyurucu bilgiler mevcut.

gülcük1

Kayıtlı Üye
Kurtulmadimki hala arada bi korkuturlar ama alistim artik tm goremiyorum arada bi fare kertenkele gibi siyah tenkte hayvanlar yanimdan gecer oyle iste askinda bilginiz fazla varsa sizinle yakindan bi tanisalim,sakincasi yoksa ..

damned

Kayıtlı Üye
Kurtulmadimki hala arada bi korkuturlar ama alistim artik tm goremiyorum arada bi fare kertenkele gibi siyah tenkte hayvanlar yanimdan gecer oyle iste askinda bilginiz fazla varsa sizinle yakindan bi tanisalim,sakincasi yoksa ..

Benim bilgim Mabette okuyup öğrendiklerim ile sınırlı, arşivlik genel kültür düzeyinde sadece:) Bunun için yönetim ile iletişime geçebilirsiniz:)