Cinlerin ya da diğer varlıkların, varlığı kanıtlanabilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rubani

Kayıtlı Üye
Çok merak ederek soruyorum bu soruyu. Görmediğimiz bir şeyin varlığını iddaa edebilir miyiz? Gördük diyelim, gördüğümüzde bunun psikolojimizin bir oyunu olmadığını nereden bilebiliriz? Evet kutsal kitaplarda "var" deniyor fakat "var" demekle insan beyni o şeyi var etmiyor.. Tartışma oluşturmadan düşüncelerinizi merak ediyorum.

nira

Kayıtlı Üye
görmediğimiz bir şey için var diyemeyiz tabiki. Ama bu Onların var olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Zihnimizin bize yaptığı oyunların ve bu varlıkların bize temaslarının arasında illaki bir fark vardır. Bu varlıkları kanıtlayabilmek için ne gerekiyor bilmiyorum. Fotoğraf mı? video mu? bunlarla biraz zor çok iyi denk gelmek lazım diye düşünüyorum. ama gerçekten bir varlık varsa ve o ortamda bir kamera varsa ve o varlığı sen görebiliyorsan belki kamera görmeyebilir. Fakat bu varlıkla temasında bir diyaloğun varsa ve olmakta olan bir olay hakkında haber aldıysan, bunu çevrene ve kendine kanıtlayabilirsin diye düşünüyorum. ama belgeleyebilirmisin bilemiyorum.

Rubani

Kayıtlı Üye
Bu, insanların Tanrıyı görmeden varlığına inanması gibi bir şey belki de, görmeyiz ama etkisini hissederiz gibi bir şey midir?

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
bence görmediğimiz şeylerin varlığını net bir şekilde iddaa edebiliriz
mesela aşkın varlığı, sonuçta insana farklı duygular hissettiren bir şey vardır biz görmesekte
ve kanıtlamaya gerek yok bence hissedebilmek yeterli
daha somut şeyler için de geçerli ve biz göremiyoruz diye etrafta dolaşan varklıklar yok değildir
ama eğer bir konuda insan beyni oyun oynuyorsa da bu durumun adı zaten şizofreni

Afrasiyab

Kayıtlı Üye
Kanıtlanıp kanıtlanamaması senin varlık kavramından ne anladığınla alakalı, mesela varlığı sadece madde olarak görüyorsan soyut şeylerin varlığının sana kanıtlanması imkansız olur. Yok varlık fikirdir dersen o zaman da göremediğin şeylere inanmış olursun, o da kanıt gerektirmez, eğer gerçek ideaysa kanıta ihtiyaç duymaz çünkü.

Rubani

Kayıtlı Üye
Ben açıkcası varlığına inanıyorum, fakat sadece "inanıyorum". Kendimi sorgulamam gerektiğini düşündüm. Neden? niye? evet soyut bir şey olabilir fakat bir mantığımız var ve kesin net bilgiye ulaşmak için bunu kanıtlamak istiyor. Benim küçükte olsa varlıklarla ilgili deneyimim oldu, fakat şunu düşünmeden de edemiyorum. Gerçekten olmamışta benim zihnim oldurmuşsa bu durumu? Emin olamıyorum. Neden kendimizi sorgulayamıyoruz. Soyut kavramları neden sorgulayamayız? Mesela arkadaşımız, aşk soyut bir kavram fakat bunu kanıtlayabilirsin dedi. Mesela bunu yaşayan insan kendisine kanıtlayabilir değil mi? Yaşamayan bilemez. Yani yaşamamız mı gerekir varlığını kendimize kanıtlamak için? Öyleyse de nasıl emin olabiliriz bunu kendi zihnimizin yapmadığına?

Mahad

Banlı Kullanıcı
Fikir belirtmeden önce sorunun komik olduğunu belirteyim. Yaşam boyu insanlar her türlü inançlarını sorgulamışlardır. Kendilerini bile sorguladı insanlar, ben var mıyım? İnançlara göre inançlarını ve bedensiz varlıklar gibi sayısız bir çok şeyi sorgulamışlardır. Görmediğiniz bir şeye inanıp inanmamak sizin tercihinizdir. Tabi dini inancınıza göre değişir. Peki bedensiz varlıklar var mıdır? Daha önce hiç davet edip konuşmasam bile varlığına inanıyorum. Psikolojik bir oyun olup olmadığını sormuşsunuz. Şöyle düşünün sizin yıllardır hiçbir sorununuz yok, zaten varlıkların olduğuna da inanmıyorsunuz diyelim. Varlık davet ettiniz, kendinizi koruyamadınız ve size musallat oldu? Bunun açıklamasını psikolojiye mi bağlayacaksınız? Bu kadar kitap davet boşuna mı yazıldı. Boyut kavramları nasıl oluştu? Bu işin ehli insanlar size ispat etmek için uğraşmazlar. Zira bu ilmi öğrenmek zahmetli bir iştir. Herkes kendince bir şey söyleyip ispat etme çabasına girer. Siz zaten kendiniz işin içinden çıkamadığınız için soruyorsunuz. Bir başkası size nasıl ispat edecek veya neden ispat etme çabasında bulunsun? İspatı sadece kendiniz yapabilirsiniz. Çok merak ediyorsanız e-book bölümünde varlık davet kitapları var. Çağırın deneyin. İspatı anca bu şekilde yapabilirsiniz. Siz başkasının yaşadığı bir şeye ne kadar inanabiliyorsanız, başkasının size ispat çalışmaları da aynı şekilde olacaktır. Kendi kendinize deneyimlemeniz gereken bir şey bu.

Afrasiyab

Kayıtlı Üye
Ben açıkcası varlığına inanıyorum, fakat sadece "inanıyorum". Kendimi sorgulamam gerektiğini düşündüm. Neden? niye? evet soyut bir şey olabilir fakat bir mantığımız var ve kesin net bilgiye ulaşmak için bunu kanıtlamak istiyor. Benim küçükte olsa varlıklarla ilgili deneyimim oldu, fakat şunu düşünmeden de edemiyorum. Gerçekten olmamışta benim zihnim oldurmuşsa bu durumu? Emin olamıyorum. Neden kendimizi sorgulayamıyoruz. Soyut kavramları neden sorgulayamayız? Mesela arkadaşımız, aşk soyut bir kavram fakat bunu kanıtlayabilirsin dedi. Mesela bunu yaşayan insan kendisine kanıtlayabilir değil mi? Yaşamayan bilemez. Yani yaşamamız mı gerekir varlığını kendimize kanıtlamak için? Öyleyse de nasıl emin olabiliriz bunu kendi zihnimizin yapmadığına?
Aslında olay doğrudan somut-soyut olmakla alakalı değil, bu bakımdan ben de yukarıda soyut diyerek hata yapmışım. Mesele gerçekte fizik-metafizik meselesi, tabi aşk soyuttur fakat onun varlığını kendi yaşantılarımız yoluyla keşfedebiliyorsak metafizik yani fizikötesi bir olugu değildir. Varlık açısından fiziki kapsama girer bence, hatta bence değil aşk bilimsel olarak da fiziki bir olgudur nitekim günümüzde aşkı ortaya çıkaran hormonların varlığı bilimsel olarak ortaya konulmuştur.

hfcy

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Eğer kanıtlana bilseydi bunca yıldır kanıtlanır ve bilim dünyası karışırdı düzen bozulurdu düşününce her şeyin bi düzeni var mesela tanrı var evet ama içimizde bi kuşku olmasaydı kesin emin olsaydık belkide bu dünya için hiç uğraşmazdık olacağına varmasını beklerdik her şeyin sürekli ibadet ederdik ne elektrik icat olurdu ne araba kısacası tabiki kanıtlanamaz belkide her şey zihnin bi oyunu belki siz de zihnimin bi oyunusunuz yada ben sizin zihninizin bi oyunuyum kuşkular bazen iyidir zaten bu işlere gönül veremiycek insanlar sadece inansın yada inanmasın ama kendine kanıtlamaya gerekte yok bence

Rabiosa

Kayıtlı Üye
Bana kendinin gerçekten var olduğunu kanıtlayabilir misin? :) Yaşadığın tüm dünya aslında senin hayalin olabilir. Hatta sen başkasının hayali bile olabilirsin. :)

eeemreee

Kayıtlı Üye
Hah ,aynı soruyu sürekli kendime soruyordum ben de. Bu sebeple yardım etmeyi görevim sayıyorum :). Bir ara ateist(tam değil de düşüncelerim karışıktı-deistlik vb..-,zaten 1 gün sürdü) olmuştum. Sonra sırf Tanrı'nın varlığını kabul etmek için büyü yaptım. Uzun bir süre maji ile uğraşmıştım,en azından bayağı bilgi toplamıştım. Bir tarafım zaten tamamen karışıktı, öbür tarafım da bu kadar insan yalan söylüyor olamaz diye kendimi yiyordum işte. Günah veya değil sonunda kendime bir şeyi kanıtlamam lazımdı. Ben de kendime kanıtlamak için yaptım büyüyü. Oldukça ilginçti,büyü tuttu. Daha önce bilgim olduğu için pek şaşırmamıştım ama içimi çok rahatlatmıştı. Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Kısacası ben size burada ne kadar var desem de sizin kendinizin yaşaması çok daha sağlıklı olacaktır. Sitede,internette,kitaplarda bir çok yöntem var. Tabi bunların çoğu da saçma sapan yöntemler. En doğrusunu,güvenlisini araştırın ve deneyin. Hatta bundan önce meditasyon yaparak kendinizi geliştirmeniz çok daha faydalı ve etkili olacaktır. Siteden yardım alabilirsiniz. Bol şans :).

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Arkadaşlar,aslında cinlerin eğer denk getirilebilinirse,kameraya kaydedilmesi daha kolaydır.Bazen gözümüzün görmediği şeyleri bile kameralar (kendi ışınları v.b. sayesinde) algılayabilir.Bunun en basit örneğini sizde deneyin.Tv kumandasında herhangi bir tuşa basın ve kristaline bakın bir şey görebilecekmisiniz.hayır göremezsiniz.Ama birde telefon kamerasını kristale tutup herhangi tuşa basın.bakalım ne göreceksiniz.

Rubani

Kayıtlı Üye
Yani şunu diyebilir miyiz; Aslında her şeyin bir kanıtı olmasına gerek yoktur. Boyut ötesi, doğanın ötesindeki ya da insan beyninin algılayabileceğinin ötesindeki güçler vardır. Bunları kanıtlayamayız. Bunlar kişisel deneyimlerdir ve kişi bunu sadece deneyimleyerek kendisine kanıtlayabilir.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Yani şunu diyebilir miyiz; Aslında her şeyin bir kanıtı olmasına gerek yoktur. Boyut ötesi, doğanın ötesindeki ya da insan beyninin algılayabileceğinin ötesindeki güçler vardır. Bunları kanıtlayamayız. Bunlar kişisel deneyimlerdir ve kişi bunu sadece deneyimleyerek kendisine kanıtlayabilir.

..diyebiliriz evet.Bunlar kişisel deneyimlerdir ve kişi bunu sadece deneyimleyerek kendisine ve kayıt altına alarakta başkalarına kanıtlayabilir.

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
ve bence kanıt olmadan bazı şeylere inanmak daha çekici

Rubani

Kayıtlı Üye
ve bence kanıt olmadan bazı şeylere inanmak daha çekici

Kesinlikle, fakat mantık bir yandan konuşunca ona kayıtsız kalmak zor oluyor açıkcası. Hep o düşünceyi kenara ite ite bir gün kendini cevaplıyamıyor insan. Bu sebepten sizlere danıştım. Teşekkür ederim ilgili yorumlarınız için hepinize.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Mantık bir yere kadar ama.Hem,mantık doğruluk ölçüsü değildir.Bir olayın birçok mantıklı açıklaması olabilir.Ama sadece bir tane doğru cevabı vardır.Duvarın arkasındakini göz değil akıl görür.Ha ille göz görecekse o göz beden gözü değil kalp gözüdür.Bizde teşekkür ederiz Hüdaverdi arkadaşım.

Eliçya

Kayıtlı Üye
Aslında teknoloji bu kadar ilerlermişken kanıtlanması gerekir hatta belki kanıtlanmıştır ama bilmiyoruzdur. Söylenmemeside mantıklı. Şöyle düşünün atom bombası tehlikelidir ama herkes yapamaz bu yüzden varlığını biliyoruz. Peki atom bombası o ölümcül etkisi ile hepimizin kendi evinde yapabileceği kadar basit bir şey olsa varlığından halka bahsedilirmiydi. Bilen bilmeyen her insanın kullanmaya kalkışacağı ve bilinçli yada bilinçsiz olarak kendisine ve çevresine büyük zararlar verebileceği bir olgu bilimsel olarak ıspatlansada açıklanmaz diye düşünüyorum. Bununla birlikte Kadir Mısıroğlu isimli bir tarihçi bir tartışma programında İsrail'in cinleri istihabaratta kullandığından bahsetmişti yani biliniyor ve kullanılıyor olabilir. Zaten kullanılmasa şaşarım. Her yere görünmeden girebilen, olayların akışını etkileyip, istenmeyen rakipleri etkisiz hale getirebilecek, üstüne üstlük güç vadeden bir varlık olacak ve kullanılmayacak :sifone:

codzombi

Kayıtlı Üye
Fincan daveti yapıldığında yeter diye düşünüyorum tabi , fincanı parmağınızla kasıtlı hareket ettirmezseniz anlarsınız

osqar

Kayıtlı Üye
Kurana inanıyorsa : Cin Suresi var (zaten Kurana inandığı halde yok diyorsa kafir olma tehlikesi olur her ne kadar Müslüman olduğunu iddia etsede )

Dinsizse :
GEce incir ağacının dibine idrar yaparsa , yada dışarı kaynar su dökerse , yada bulaşık suyunu camdan sallarsa ve bu sebeple çarpılırsa inanır
(bunları yapsın demiyorum yanlış anlaşılması, kaynar su ile yakmaya ne hakkı var)
bir kadın profesör varmış inanmıyormuş , çarpılınca Fatihde hocaya getirmişler diye biliyorum (ha çarpılınca inanmış bu arada)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...