vampirler

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Türk folklorunda sık karşılaşılmasa da Batı’nın literatürlerine girmiş kayıtlar mevcuttur (Vampir-cadı bağlantısı ve kriminoloji kayıtlarına girmiş olan 1970’li yıllarda Cihangir vampiri gibi olaylar da yaşanmıştır)
1884’te Budapeşte Üniversitesi öğretim üyelerinden ve şarkiyat akademisinin kurucusu Profesör Arminius Vambery, özyaşamsal kitabı “Arminius Vambery : Yaşamı ve Maceraları”nda Türkler'deki bazı vampir inanışlarına da değinmektedir. Macar dilinin köklerini araştırmak amacı ile Orta Asya’ya kadar derviş kılığında yolculuk eden Vambery’e göre: “ Osmanlılar’da yaygın bir inanışa göre vampirler ağaç kovuklarında gizlenirler ve oralarda avlanırlarmış. Ele geçirilen vampirler kelleleri kesildikten sonra bir çuvala konup denize atılırmış.”
“Cadılar hortlayan ölülerdir” diye açıklar Prof. Pertev Naili Boratav ve ekler “Çokluk kadınların cadı olduğuna inanılır , ama erkeklerden de cadılaşanların bulunduğuna kanıt belgeler vardır. Türk geleneğindeki cadı aşağı yukarı Batı inanışlarındaki vampiri karşılar . Cadılar mezardaki taze ölüleri çıkartıp ciğerlerini yerlermiş. Bir Rumeli anlatmasından öğrendiğimize göre eskiden cadıları zararsız hale sokan uzman cadıcılar olurmuş.”
Borotav’ın vurguladığı cadı vampir ilişkisini ve cadıcıları kanıtlayan ilginç bir belgeyi Mehmet Seyda sunmaktadır: Aşağıdaki yazı 1833 yılında Tırnova kadısı Ahmet Şükrü Efendi tarafından hükümet merkezine gönderilmiş ve Takvim-i Vekayi gazetesinin 69. sayısında yayınlanmıştır:
“Tırnovada cadılar türedi . Gün battıktan sonra evlere dadanmaya başladı. Zahireye dair un, yağ, bal gibi şeyleri birbirine katar ve bazen içlerine toprak karıştırır. Yüklüklerde bulduğu yastık, yorgan, şilte ve bohçaları didikler, açar, dağıtır insanların üzerine taş, toprak, çanak ve çömlek atar, hiç kimse bir şey göremez. Birkaç kadın ve erkeğin üzerine saldırmış. Bunlar çağırıldı, soruldu: “Üzerimize sanki manda çökmüş sandık“ dediler. Bu yüzden mahalle halkı evlerini başka yana taşımışlardır. Kasaba halkı bunların cadı denilen habis ruhların eseri olduğunda ittifak etti. İslimye kasabasında cadıcılık ile tanınmış Nikola adındaki adam getirildi ve kendisiyle 800 kuruşa pazarlık edildi. Bu adamın elinde resimli bir tahta vardı. Mezarlığa gider, tahtayı parmağının üzerinde çevirir resim hangi mezara bakarsa cadı o mezardaki habis ruh imiş. Büyük bir kalabalıkla mezarlığa gidildi. Resimli tahtayı parmağında çevirmeye başlayınca resim sağlıklarında yeniçeri ocağının kanlı zorbalarından Tekinoğlu Ali Alemdar ile Apti Alemdar denilen iki şakinin mezarına karşı durdu. Mezarlar açıldı. Cesetler yarım misli büyümüş, kılları ve tırnakları da üçer dörder uzamış bulundu. Gözlerini kan bürümüş, gayet korkunç idi. Mezarlıktaki bütün kalabalık bunu gördü. Bu adamlar sağlıklarında her türlü pis çirkin işi yapmış, ırza, namusa, mala saldırmış, adam öldürmüş Yeniçeri ocakları kaldırıldığı zaman her nasılsa yaşlarına bakılarak cellada verilmemiş ecelleri ile ölmüş kişilerdi. Sağlıklarında yaptıkları yetmezmiş gibi şimdi de halka habis ruh olarak tebelleş olmuşlardı. Cadıcı Nikola’nın tanımına göre , bu gibi habis ruhları defetmek için cesetlerin göbeğine birer ağaç kazık çakılır ve yürekleri kaynar su ile haşlanırmış. Ali Alemdar ile Apti Alemdar’ın cesetleri mezardan çıkarıldı. Göbeklerine birer ağaç kazık çakıldı ve yürekleri bir kazan kaynar su ile haşlandı. Fakat hiç tesir etmedi. Cadıcı “bu cesetleri yakmak gerek” dedi. Bu hususda şer’an da izin verildi ve iki yeniçerinin mezardan çıkarılan cesetleri mezarlıkta yakıldı. Çok şükür kasabamız da cadı şerrinden kurtuldu”
Tırnova kadısının naklettiği olay türün literatürüne uygun bir vampir olayıdır. Arada küçük farkları olsa da klasik cadıcılık yöntemlerini izlemektedir. Örneğin kazık göbeğe değilde kalbin hizasına çakılır yürekleri kaynatmak kadar cesetlerin kellelerini uçurmak da geleneğe göre etkin bir çaredir. Bu tür asılsız söylentilerin halkı disiplinsiz yeniçerilere karşı harekete geçirmek için ortaya atıldığı sanılmaktadır.

Vampir araştırmacıları

Dünyayı dolaşarak vampirliği araştıran Rosemary Ellen Guiley, çeşitli ülkelerdeki pek çok vampir derneği ve sayısız insanla görüşerek akademik çevrelerin ilgilendiği bir araştırma kitabı yayınlamıştır. Bu özelliği Guiley’i bir vampir araştırmacısı yapmaktadır.
Guiley araştırmasında etkileyici veriler elde etmiş ve şu sonuca ulaşmıştır :
"Gerçekten de vampir inancı Slav folklorundan doğmuştur; mezardan çıkan ölüler, kötü ruhlar, şeytani yaratıklar, kan içen doğaüstü güce sahip insanlar, kurt adamlar veya cadılar veya hayvani şekillere dönüşmeler; daha ne ararsanız arayın; tümünü Slav folklorunda bulabilirsiniz." Ama Guiley, böyle standart özelliklere sahip iddia edilen biçimde bir vampirin olmadığını söylüyor. Aksine vampirler doğal ortama kendilerini uydurmaya muktedirdirler ve gelişimleri sürekli aldatıcı görünüşler halindedir; amaç kolektif insan bilincini yanıltmaktır. Bu tanım, aslında Vampir Realitesi'nin arzuladığı tanımlamanın doğrultusundadır ve bilinçlidir. "Tanıdığım vampirler kesin ve dürüst inançlılar; bilinç düzeyinde veya altında vampir olduklarından eminler. Onlar geceye aitler, gizemi seviyorlar; gün ışığına karşı duyarlılar ve en önemlisi bireysel yaşamı seviyorlar, buna karşın sıradan insanlarla yaşamı paylaşmaktan hoşlanmıyorlar. Ancak, kendilerine benzeyenlerle zaman zaman kan içmek için bir arada oluyorlar, yaşamlarındaki değişimin kontrol dışı olduğu inancındalar. Vampire dönüşmenin onları insanlardan ve hatta kötülüklerden koruduğu düşüncesindeler. Vampir Realitesi'nde yaşayanların bazıları ruhsal çalışmalarla meşguller, bu gruba ‘Ruhsal Vampirler’ diyebiliriz, susuzluklarını kanla değil başkalarının yaşam enerjisini boşaltmakla veya emmekle gideriyorlar, Ruhsal Vampirler daha dışa dönükler çünkü çevrelerinde insanlara ihtiyaçları var, kurbanlarını bu yoldan bulabiliyorlar. Onları tanımak daha kolay, aşırı gece tipi olmaları ve musallat oldukları insanların birkaç saat içinde tüm enerjilerini yitirmeleri dikkat edilmesi gereken olaylar." ve darren shan'in ucubeler sirki serisine göre vampirler sadece beslenme alışkanlıkları değişik yaratıklardır ve vampir olmadan önce insanlardır. Fakat insanlardan daha güçlü daha hızlı daha çevik ve dayanıklılardır 10 yılda bir yaş yaşlanırlar insanlardan daha az acı hissederler kutsal su sarımsak ve benzeri şeyler zarar vermez . onları öldürebilecek şeyler çiddi bir yara ( ki çok ciddi olmalı ) kalbe saplanan kazık bıçak vs. ve vampirler insanlardan sadece yeteri kadar kan alıp onları yaşamlarına kaldığı yerden devam ettirirler.

Rosemary Ellen Guiley ile ilgili ayrıntılı bilgilere Fenomen dergisi , Ekim 1996, 7. sayısından ulaşabilirsiniz'...
Alıntı

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Vampirlere inanırım şuan türkiyede yaşayan bile vardır buna eminim sadece transilvanyada değil.. vampirler

VenusDavis

Kayıtlı Üye
Yakinda ortaya cikacaklarina inaniyorum.
Ve daha oncede dedigim gibi ; zaten su anda aramizdalar.Buna inaniyorum.
Sadece bir seye fazla olanak tanimiyorum : filmlerdeki gibi ucan,kacan birsey degiller...

Peki sizce neden ortaya çıkma gereği duysunlar? Vampirler dünyaya karşı koyabilecek kadar güçlü olabilirler mi?
Haklısınız, filmlerdeki gibi olacaklarını bende sanmıyorum. Özelliklede aşk, sevgi gibi duygularının olduklarını hiç samıyorum..

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Peki sizce neden ortaya çıkma gereği duysunlar? Vampirler dünyaya karşı koyabilecek kadar güçlü olabilirler mi?
Haklısınız, filmlerdeki gibi olacaklarını bende sanmıyorum. Özelliklede aşk, sevgi gibi duygularının olduklarını hiç samıyorum..

Oncelikle merhabalar.
Aslinda bu sorunuza kendimce cevabimi veririm.Ama vermemem gerekir.Evet kesinlikle o kadar guclu olabilirler.

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Vampir efsanelerinin bir ilginç yanı her ama her kültürde yerleri vardır.Gerek Arap gerek çin bence böyle yayılan bir efsanenın gerçek olma payı vardır.

VenusDavis

Kayıtlı Üye
Oncelikle merhabalar.
Aslinda bu sorunuza kendimce cevabimi veririm.Ama vermemem gerekir.Evet kesinlikle o kadar guclu olabilirler.

Merhaba :)
Bence ne kadar güçlü olursa olsunlar dünyaya bunu açıklamak istemezler. Bu konuda pek bilgim yok, yani filmler kitaplar dışında ama onlarında gerçek olduğunu sanmıyorum tabi. Buffy the Vampire Slayerdaki gibi bir Şeytan efendileri varsa bilemem :p Dünya cehenneme dönmez mi sizcede ? Sonuçta herhangi bir duyguları yokmuş?..

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Merhaba :)
Bence ne kadar güçlü olursa olsunlar dünyaya bunu açıklamak istemezler. Bu konuda pek bilgim yok, yani filmler kitaplar dışında ama onlarında gerçek olduğunu sanmıyorum tabi. Buffy the Vampire Slayerdaki gibi bir Şeytan efendileri varsa bilemem :p Dünya cehenneme dönmez mi sizcede ? Sonuçta herhangi bir duyguları yokmuş?..

"Duygulari yok" mu?
Bakin duygulari yok derken ; hersey twilight isimli sacma filmdeki gibi pembe dizi seklinde degil.
Yani kisaca soyleyeyim ; duygulari var...

Revenant

Kayıtlı Üye
Bazı Sümer savaşçıları da öldürdükleri düşmanlarının kanlarını içtikleri bilinmektedir. Bu yüzden bazı kaynaklarda da ilk vampirin Sümerlilerden çıktığı düşünülmüştür.

Saygılar...

VenusDavis

Kayıtlı Üye
"Duygulari yok" mu?
Bakin duygulari yok derken ; hersey twilight isimli sacma filmdeki gibi pembe dizi seklinde degil.
Yani kisaca soyleyeyim ; duygulari var...

Pekii düşüncenizi almak istiyorum.. böyle bir şeyi açıklamaları dünyanın cehenneme dönüşmesine neden olmaz mı sizce de?

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Pekii düşüncenizi almak istiyorum.. böyle bir şeyi açıklamaları dünyanın cehenneme dönüşmesine neden olmaz mı sizce de?

Kim bilir...Belkide!
Ve benim dusuncem ; sadece onlar degil cok cesitli varliklar ortaya cikacaktir , kafalardaki soru isaretleri silinecek ve artik yerini gorsellere birakacaktir...
(Fantastik bir dunya yasami gibi dusunun)

TheDarkPower

Kayıtlı Üye

Kim bilir...Belkide!
Ve benim dusuncem ; sadece onlar degil cok cesitli varliklar ortaya cikacaktir , kafalardaki soru isaretleri silinecek ve artik yerini gorsellere birakacaktir...
(Fantastik bir dunya yasami gibi dusunun,bir kaos ortami dusunun...)

VenusDavis

Kayıtlı Üye
Kim bilir...Belkide!
(Fantastik bir dunya yasami gibi dusunun)

Gerçekten çok emin gibisiniz.. Ben sadece karşılaşsam bu kadar emin olurdum... Yanlış anlamayın..

VenusDavis

Kayıtlı Üye
Bende bilmiyorum nasil bu kadar emin oldugumu.Samimiyim.
Cok yakinda karsilasmayacaginiz ne malum..?

Sanmam. Bu şehirde bulunduklarını pek sanmıyorum. Ya da daha doğrusu gerçek olduklarını pek sanmıyorum.
Haha ama beni vampir sanan bir okulum var. :D O yüzden vampirlerden pek hoşlanmam.

VenusDavis

Kayıtlı Üye
............... O zaman herseyi zamana birakalim...

Bir vampir tanımak için canını verebilecek arkadaşlarım var. Ve tabii tanışıp aşık olacaklarını düşünüyorlar. Hihi şu kitaplara inanan ergenlere bayılıyorum. :D
Eğer gerçekten vampirler varsa onlara kendini zevkle yedirecek ergenler var. Başta benim çevrem...

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Bir vampir tanımak için canını verebilecek arkadaşlarım var. Ve tabii tanışıp aşık olacaklarını düşünüyorlar. Hihi şu kitaplara inanan ergenlere bayılıyorum. :D
Eğer gerçekten vampirler varsa onlara kendini zevkle yedirecek ergenler var. Başta benim çevrem...

VenusDavis.Size saygi duyuyorum.Buradaki herkese duydugum gibi.
Lakin "ergenler" diyerek , onlari kucuk gorerek , yada dalga gecercesine sozler sarfederek bir yere gelinemez.Bu yanlis bir tutum olur...Oyle degil mi? "Tanisip asik olmak..."bu birazda o donemdeki insanlarin psikilojisine bagli birsey.Karakteri tam olarak oturmamis olmasindan da kaynaklanabilir.
Bu arada birseyden tekrar bahsetmek istiyorum ; olumsuzluk,ucma , vs gibi fantastik ozellikler sadece kitaplarda ve filmlerde var.Ozellikle olumsuzluk olayi kesinlikle kabul edilemez.Boyle birseyin olmasi mumkun degil.
Birde cogu "vampir" donor kullaniyor.Yani gonullu olarak kan verecek insanlari kullaniyorlar yada para ile aliyorlar...Ama kimisi de zorla...
Neyse...Daha fazla detay girmek istemiyorum...
Umarim mesajin basinda soylediklerimi anlayis ile karsilarsiniz.Tartisma,vs icin soylemedigimden emin olunuz lutfen.
Iyi forumlar dilerim VenusDavis...

VenusDavis

Kayıtlı Üye
VenusDavis.Size saygi duyuyorum.Buradaki herkese duydugum gibi.
Lakin "ergenler" diyerek , onlari kucuk gorerek , yada dalga gecercesine sozler sarfederek bir yere gelinemez.Bu yanlis bir tutum olur...Oyle degil mi? "Tanisip asik olmak..."bu birazda o donemdeki insanlarin psikilojisine bagli birsey.Karakteri tam olarak oturmamis olmasindan da kaynaklanabilir.
Bu arada birseyden tekrar bahsetmek istiyorum ; olumsuzluk,ucma , vs gibi fantastik ozellikler sadece kitaplarda ve filmlerde var.Ozellikle olumsuzluk olayi kesinlikle kabul edilemez.Boyle birseyin olmasi mumkun degil.
Birde cogu "vampir" donor kullaniyor.Yani gonullu olarak kan verecek insanlari kullaniyorlar yada para ile aliyorlar...Ama kimisi de zorla...
Neyse...Daha fazla detay girmek istemiyorum...
Umarim mesajin basinda soylediklerimi anlayis ile karsilarsiniz.Tartisma,vs icin soylemedigimden emin olunuz lutfen.
Iyi forumlar dilerim VenusDavis...

Öncelikle küçümsemek için söylemedim, küçümsemek için bir nedenim yok. Sadece kitaplara kapıldıkları için Edward gibi romantik-güçlü vampir beklediklerinden söz ettim, belki saçmaladıklarını düşündüğüm için biraz dalgacı yazmış olabilirim. Anlayışınız için teşekkürler şimdiden.
Detay vermek istemiyorum ve kısaca iyi forumlar demişsiniz. Belki cevaplamazsınız, Anlayışla karşılarım..
Pekala, kitaplarda ölümsüzlük derken hastalanmamalarından bahsediliyor. Ancak ağır bir yaralanmada ya da kalbe saplanan bir şeyle ölebiliyorlar'mış'. Birde True Blood adlı seride aids olabildiklerinden 'bahsedilmişti'. Tabii yazarların hayal dünyası, Bunu biliyorum..... Sonra birde Vampire Diaries adlı kitap var. O 'kitapta' vampirler yüzük sayesinde güneş ışınlarından zarar görmüyorlardı. Şu güneş ışınlarının zararının nedenini hiç anlayamadım, sadece rahatsız etse neyse. Ama yanıyorlar'mış'. En azından vampirlerin gerçekte var olduğunu belirten metinlerin hepsinde bundan bahsediliyor. Ve birde şu dönüşüm meselesi var.. bazı 'kitaplar' çok saçmalıyor bu konuda.
Sorularımdan pek hoşlanmıyormuşsunuz gibi hissediyorum. Eğer öyleyse gerçekten özür diliyorum..

siyahzühre

Kayıtlı Üye
Aslında vampirlere inanmam.Ama haklarında bu kadar efsane olması,beni oldukça endişelendiriyor açıkcası...Gerçek olabileceklerini düşündürüyor,bana.Gerçek olmalarını istemem.Dünyada o kadar çok sorun var ki,birde vampirler olmasın...

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Öncelikle küçümsemek için söylemedim, küçümsemek için bir nedenim yok. Sadece kitaplara kapıldıkları için Edward gibi romantik-güçlü vampir beklediklerinden söz ettim, belki saçmaladıklarını düşündüğüm için biraz dalgacı yazmış olabilirim. Anlayışınız için teşekkürler şimdiden.
Detay vermek istemiyorum ve kısaca iyi forumlar demişsiniz. Belki cevaplamazsınız, Anlayışla karşılarım..
Pekala, kitaplarda ölümsüzlük derken hastalanmamalarından bahsediliyor. Ancak ağır bir yaralanmada ya da kalbe saplanan bir şeyle ölebiliyorlar'mış'. Birde True Blood adlı seride aids olabildiklerinden 'bahsedilmişti'. Tabii yazarların hayal dünyası, Bunu biliyorum..... Sonra birde Vampire Diaries adlı kitap var. O 'kitapta' vampirler yüzük sayesinde güneş ışınlarından zarar görmüyorlardı. Şu güneş ışınlarının zararının nedenini hiç anlayamadım, sadece rahatsız etse neyse. Ama yanıyorlar'mış'. En azından vampirlerin gerçekte var olduğunu belirten metinlerin hepsinde bundan bahsediliyor. Ve birde şu dönüşüm meselesi var.. bazı 'kitaplar' çok saçmalıyor bu konuda.
Sorularımdan pek hoşlanmıyormuşsunuz gibi hissediyorum. Eğer öyleyse gerçekten özür diliyorum..

Kesinlikle ozur dilemenize gerek yok.Bunu oncelikle belirtmek isterim.
Ikinci olarak ; bende sizin anlayisiniz icin tesekkurlerimi sunarim...
Simdi gelelim konuya,sorulariniza,akliniza takilanlara;
Bir onceki mesajimda dedigim gibi , Edward vs gibi kahramanlara gercek gozuyle bakmalari yada bir nevi kendi hayal dunyalarinda o ve onun gibi film,kitap kahramanlarindan medet ummalari onlarin yasinin getirmis oldugu bir takim ozellikler yada karakterlerinin o yaslarda tam olarak oturmamis olmasindan kaynaklaniyor(benim sahsi dusuncem)

Olumsuzluk olayina inanmayiniz.Ama hastalanmama konusunun dogruluk orani cok yuksek. Grip,oksuruk haric tabii ki...Ben onlari hastalik olarak gormuyorum mesela.Yuzuk olayi kesinlikle bir hayal urunu yine.Ama tilsimli aksesuar kullanimi insanlarda dahi var.Gunesin onlari gazete kagidi gibi yaktigi kesinlikle yanlis ve yine bir hayal urunu.Lakin "onlar" normal insanlara oran ile daha daha duyarlilar gunese karsi.Gunes onlara daha fazla zarar verebiliyor.Hatta bazen gunessiz havada (bulutlu hatta ve hatta yagmurlu havada dahil olmak uzere) bile yanabilirler.
Donusum konusu ise yine kitaplaraki,filmlerdeki gibi degilde isirilan kisinin psikolojisinden kaynaklanir(kisaca)
Not:Bunlari kendi tecrube ve birikimimlerim ile yanitladim basit bir ozet olarak.Belki kimileri katilmayabilir.Ama lutfen kimse bilincsizce muhalefet etmesin.
Hepinize iyi forumlar dilerim tekrardan...