vampirler

forza

Banlı Kullanıcı
kont drakula yani kazıklı voyvoda ile başlar bu vampirizm
hatta fatih sultan mehmet döneminde
istanbulda esir olarak yaşamaya mecbur bırakılmış

mistisizme çok düşkün bir adam
ayrıca da çok zalim
kendisine ihanet eden akrabalarını şu an adını hatırlamadığım bir kalenin yapımında gece gündüz çalıştırmış, kale bittikten sonra da hepsini kale burcundan teker teker atmıştır
bir çok yazmayı dünyanın dört bir tarafından edinmeye çalışmış
ve sonunda ölümsüzlğe eriştiği söylene gelmektedir.
vapmirizmin çıkış notkası da
kazıklı voyvoda tepeş in mezarında bulunamamasında başlar:beta1:

selene7777

Banlı Kullanıcı
vampir efsanesi bu inanışa göre macar slav kökenli oluo..
evet benimde eklemek istediğim bir nokta var vlad tepeş yani namı değer kazıklı volvoda esir olduğu dönemde çok iyi yetiştirilmiş ve fatih sultan mehmetle aynı hocalardan ders almış çok zeki biridir.yemeklrini yerken parçalara ayrılmış esirlein kanına batırır ekmeğini ...
sonrasında suikaste kurban gitmiş başı gövdesinden ayrılıp istanbula gtirilmiş fakat gövdesi kaybolmuştur...
kaynak:Radu R. Florescu Drakula ya da Kazıklı Volvodo

forza

Banlı Kullanıcı
daha da ayrınılı bilgi için ''Tarihçi'' adlı kitabı tavsiye edeyim bende :)

Whısper

Kayıtlı Üye
Güzel bir bilgi paylasımı akımı böylece başlamıştır :) teşekkürler arkadaşlar..

forza

Banlı Kullanıcı
evet sıkıcı bir kitap olmakla beraber olay örgüsü içinde verilen tarihsel bilgiler ilginç

broken

Kayıtlı Üye
Vampirlerin Var oldugu bir çok kaynakta Yer alıyor .. Fakat bu filimlerde izledikleriniz vampirlerin abartilmiş halleridir.. Dikkatinizi şiddetle bu noktaya cekmek istiyorum..İnsan kendi kendine birden olmamış bir şeyi uyduramaz..Özelliklede senaryo film dizi v.b seylerde..Bir cok seyden esinlenirler...Ve abarmayı da cok severler.. Evet vampirler gercekten var..Ölümsüz oldukları hakkında pek bilgim yok ama havalarda ucup Suret deistirdikleri fln fln bunlar abartı kısmı ...Paylaşım icin teşşekürler Urum ..

kesinlikle katılıyorum. neden olmasın cinler varda onlar neden olamasın .tabii şuanda varolduklarını sanmam baya bi geçmişte kesin vardılar.

Whısper

Kayıtlı Üye
Baya bi geçmişte değil vampirler varliklarini hala günümüzde sürdürmekte ..

forza

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar efsane bile olsa efsaneler gerçek olaylardan beslenerek oluşur ;)

Baranov

Kayıtlı Üye
Kan hayat demektir. Hem yaşayan için, hem yaşamayan için. Damarda dolaşan bir sıvı tüm canlıların yaşamına etkidir. Şimdi düşün. Ölümden ve ölümüne neden olan şeylerden korkuyor musun? Ya civarda bir yerler de vampiler varsa? Sen inanmayan bir gün onunla karşılaşırsan? Hayatın için yalvaracak mısın, yoksa gerçekmiş şimdi inandım diye mi düşüneceksin? Bana soracak olursan ben yolumu çoktan çizdim ;)

Oddie

Kayıtlı Üye
Vampirler var ama anlatılanlar o kadar efsaneleştirilmiş ki kimsenin inanası gelmiyor.Haberlerde görüyoruz kişi komşusunu pişirip yiyebiliyor.Ama bunu yapan şey bir insan diyebilirsiniz belki;o zaman sorarım size kendi türünden birini yiyen bir mâhluk ne kadar insan olabilir?Biz ne olduğumuzu düşünürsek oyuzdur aslında...Vampir de biziz insanda;en berbat mâhluk da en muhteşem varlık da...
Herşey bizde bitiyor.Vampirler var ama düşündüğümüz biçimde değil.

Ajan 47

Kayıtlı Üye
Bilim açısından Vampirlik böyledir ;

California Devlet Üniversitesi araştırmacılarından kimya profesörü Wayne Tikkanen’in yaptığı araştırmaya göre vampirliğin asıl sebebinin Porfiria hastalığı olduğu tespit edilmiştir. 1700’lü yıllarda hastalık hakkında bilgisi olmayan Avrupalılar, hastaları vampir olarak niteleyerek lanetlemekteydiler. Bir çeşit kan zehirlenmesi olan Porfirya hastalığının ilerlemesiyle derinin kızılötesi ışınlara karşı zayıfladığı ve bu nedenle karardığını açıklayan Tikkanen, “Hastada anormal kıllanma görülür. Dudaklar kuruyup çekildiği için dişler ortaya çıkar. Hasta çok acı çeker. Sonunda çıldırır.” diyerek hastalığı açıklamıştır. Bu hastaların derilerinin hassaslığı nedeniyle sadece geceleri çıkabildiklerini ve tedavi amacıylada hayvan kanı içtiklerini belirten Tikkanen “Hikayelerde vampirlerin neden gece dışarı çıkıp kan içtiklerinin yanıtı işte bu.” demiştir.
Ancak diğer bilimsel kaynaklar, porfiria hastalığının vampir efsanesini doğuruğu iddiasına şüpheyle yaklaşmaktadır. Porfiria hastalığı ve vampirlik Türkçe
Hastalıkla anlatılan efsaneler arasındaki bazı uyuşmazlıklar vardır. Öncelikle portifia'nın bir çok çeşidi bulunmaktadır va bunlardan sadece en az rastlananı deri bozukluklarına yol açmaktadır. Ki bu bozukluklar sadece diş etinin çekilmesi değildir,yüz derisinde çatlamalar, burnun veya parmakların düşmesi gibi belirtiler de vardır. Orta çağda mezarlıklarından çıkarılan kişilerin bu kadar aşırı görüntü bozukluklarına sahip olduklarından bahsedilmemiştir. Ayrıca bu güne kadar kayıtlı olan 200 hastalık vakası vardır, ki bu da böylesine büyük bir efsaneye yol açabilecek büyüklükte bir sayı değildir.
Vampirlerin gün ışığına çıkamadıkları ilk defa roman yazarları tarafından söylenmiştir. Oysa 18 ve 19 yy. vampirlerine gündüzleri de rastlandığına dair söylentiler vardır. Ayrıca Drakula her ne kadar bembeyaz bir cilde sahipse de, balkanlarda "al yanaklı" tasvir edilen vampir efsaneleri vardır. Queen Of The Damned filmindeki Akasha esmerdir.
İnsan vücudu, sindirim sistemine giren her besini en küçük yapı taşına ayırıp, bundan kendi moleküllerini yapar.Portifia hastalarının ihtiyaç duyulan o karmaşık molekülü kan içerek sağlayamaz. Ayrıca sarmısakta portifinın etkilerini arttıracak maddelerin varlığı kesin olarak kanıtlanamamıştır.
Orta çağda daha yaygın olan bir hastalığın daha bu inanışların kaynağı olabileceği düşünülmektedir. Bu hastalıkta kişi uzun bir süreliğine bayılır. Bilinci yerindedir ancak vücudunu kontrol edememektedir. Bir süre sonra hasta, büyük ihtimalle bir tabutta, ayılır/uyanır. Bu hastalık nadir de olsa günümüzde de görülmektedir. Discovery Channel'da bir kadın, üç defa morga da uyandığını anlatmıştır.
Belki de bu mitin açıklamasını bu kadar uzakta aramaya gerek yoktur. Anahtarın efsanelerin ana kahramanları ölüler olma olasılığı da vardır.Ölülerin cildi zaten daha soluk olur. Basınçtan dolayı genelde ağzın kenarlarında patlayan damarlar, insanlara ölünün kan emdiği izlenimini verir. Ölümden sonra saçlar ve tırnaklar uzamaya bir süre daha devam eder, bu da kişinin hala yaşıyor sanılmasına neden olur.

Alıntı .

logii

Kayıtlı Üye
Günümüzdeki vampirler, genellikle psişik vampirlerdir. İnsanların psişik yollarla enerjilerini çekmektedirler...

İgnas

Kayıtlı Üye
Vampirlerin var olduğunu kesin bir dille söyleyen arkadaşlar var.Neye dayanarak buu kadar kesin konuşuyorlar anlamadım.Vampirle görüşen varsa beni de tanıştırıversin,bi bardak tavşan kanı çay ikram edeyim.

Ajan 47

Kayıtlı Üye
Vampirlerin var olduğunu kesin bir dille söyleyen arkadaşlar var.Neye dayanarak buu kadar kesin konuşuyorlar anlamadım.Vampirle görüşen varsa beni de tanıştırıversin,bi bardak tavşan kanı çay ikram edeyim.

Herkes önünü göremez .

İgnas

Kayıtlı Üye
Herkes herşeyi anlayabilseydi herkes alim olurdu değil mi ?

benim mesajımdan alıntıyla cevap veriyorsan muhakkak benimde anlamam gereken birşey vardır,ve direk sana sorduğuma göre de bunu söylemek yerine sorumu cevaplasan daha bir insancıl olurdu.Ama boşver sen böyle kal alim halinle mutluysan.