Anodolu Halı ve kilimlerindeki Maji Semboller

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Anadoluda yapılmış bir çok halının majikal semboller içerdiğine inanılır bunları dokuyanlara sorduğunuzda size halındaki şekillerden bir hikaye bile anlatırlar bir çok konuda belli bir sıraya göre hikayeye göre najikal semboller yerleştirilmiştir örneğin:

aşk
sevgi
mutluluk
uğur
nazar
barış
kötülük
ejderha
melek
güç cemberleri
korumalar
şeytan
gözler
ev
hayvan
şans
ateş
torak
su
hava
vs vs sembolleri sıkca yer bulur.

gelişi güzel değil belli bir hikayeye göre sıralanmış semboller ve renklerden oluşur

Sophia Gates bu konuda anadoluda bir araştırma yapmış ve türkçeye cevrilmemiş bir kitabıda bulunmaktadır

bazı örnekler

yukardeki üç örnekte dünya barış dış mekan kozmik enerji gibi konuların majikal semboller içerdiğine inanılmaktadır

yukardeki sembollerin olumsuzları kesmek yok etmek için,korumak için,güç çemberi oluşturmak için vs vs konularda majikal semboller içerdiğine inanılır

yukardeki semboler ejdarha melek gibi koruyu oluğu düşünülen varlıkların majikal sembolleri olduğu düşünülmektedir

yukardeki dört örnekte ,yoğmur kar fırtına vsvs giibi doğal olayların majikal semboleri olduğuna inanılmaktadır

yuklardaki sembollerin çakralar enerjiler insan vucut yapısı sağlık vsvs gibi konularda majikal semboller içerdiğine inanılmaktadır

yukardeki sembollerin insanlar ırklar barış toplumlar savaşlar vsvs konularda majikal semboller içerdiğine inanılır

yukardeki sembollerin aşk sevgi inanç gibi duygusal konularda majikal semboller olduğununa inanılır

yukardaki sembollerin huzur anlayış evrensel sevgi barış ilahiyat gibi konularda meajikal semboller içerdiğine inanılır

URL=http://imageshack.us]
starlattice2iu9zq4.jpg
[/URL]

yukardaki semboller koruma nazar büyü koruma enerji gibi konularda majikal semboller içerdiğine inanılmaktadır

Osiris

Kayıtlı Üye
Küçüklüğümden beri böyle kilimlere,halılara bakınca resmen hipnoz olurdum.Gerçekten çok etkileyici.Emeğinize sağlık :)

Saygılarımla Osiris.

logii

Kayıtlı Üye
Majikal bir değeri varmı tartışılır ama ne diyelim 'El emeği göz nuru' :)

Voy

Kayıtlı Üye
Yok var gerçekten,eski türklerin şamanların göçebe yaşam tarzıyla hem bilgilerini taşımak ,hem korumak anlamında kullanılıyorlardı:) Kenarlarındaki kadraj konturlerde temiz alan sınırı olarak ayrılıyor,mesela o çadırın alanının kötü enerjilere karşı koruma duvarı türklerin evindeki halı kültürü burdan geliyor baya da bir detaylı bir konu şaman kültürü içinde.Güzel bir paylaşım.:)

hoptopus

Kayıtlı Üye
Öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.Güzel bir çalışma.Benim dedemin evinde de bu desenlere benzer deseni olan halı vardı.Onun üzerinde oyuncak araba oynardım hep :)

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Sayin Urum.Paylasim icin tesekkurler.Cok yeni bir bilgi edinmis oldum kendime sayende.
Bu paylasim benim icin cok ilginc ve guzel.Cunku benim memleketim de halilari ile,kilimleri ile meshurdur.Oyle ki ; babaannem,anneannem,ninelerim,ve bazi akrabalarim da gecmiste bu is ile ilgilenmislerdir.
Bu sembollerin anlamlarinin oldugunu hic duymamistim.Bunun icin ogrendigim iyi oldu.Bazi akrabalarim ve babaannem halen hediyelik heybe (genelde Anadoluda kullanilan bir cesit orgu canta), patik orerler.Ve uzerlerinde bunlara benzer semboller,yada bu sembollerden var.
Tekrardan paylasim icin tesekkurler eder,iyi forumlar dilerim...

DARKKING011

Kayıtlı Üye
Bizdede adet olarak bebkleri sardıkları kundağın bezinin üstüne uğur böceği dedikleri bi nakış işlerler nazar değmesin diye.

raymond

Kayıtlı Üye
halı desenlerini suçlu olduğum zamanlar incelerim... kendimi kaptırırım sonra belki bi nedeni de budur...

Lughnasadh

Kayıtlı Üye
Bizim evde de buna benzer birçok halı vardı. Bu anlamları taşıması şaşırttı açıkcası.

mucahit_X

Kayıtlı Üye
Adımı geri alabilirmiyim bu benim adım ben osiris im

madasin

Kayıtlı Üye
Sevgili Urum çok teşekkür ederiz.Annem bu motiflerin çoğunun anlamını bilir. Benim duygusal bir bağım var Anadolu kilimleri ve motifleri ile.Hep hayalıim bir gün kilim dokuyacağım. Kızılderililerde de var bu motifler. Motiflerle değil benzerlik.Gelenek te benziyor. Kıtalar arası uzaklığa rağmen ilginç değil mi..Bir hanım profesör vardı bu konuda araştırma yapmış..Dinlemiştim onu.Kilimler ve gelenekler diye..