Harut ve Marut-Zuhre ile alakasi varmidir?nerden geliyor bu bilgi?

Lord_of_Hackland

Kayıtlı Üye
İş
sinirlendirmek
Mereba arkadaslar,oncelikle azeri oldugum icin imla hatalarimdan otru affiniza siginirim.
evet...gelelim konumuza.bazi kaynaklarda Harut ve Marut meleklerinin Zuhre (bu ismi cok sevdim) isimli bir kadina asik olduklari soylenmektedir...
simdi Harut ve Marut Kur'ani Kerimde bakara suresi 102 ayetde isimleri cekilen iki melek olarak taninmaktadirsa peki Zuhre?Zuhre ile ilgili herhangi bir ayet,ya da bu hikayenin nerden geldigi hakkinda bilgisin olan varmidir? ama insanlara sordugumda Zuhre yildizinin varoldugunu soyluyorlar...Nerden biliyorlar? hani Harut ve Marutu anladik,kutsal kitapta isimleri geciyor,peki ya Zuhre?

onlyturk

Kayıtlı Üye
Kuran-i kerim'de zühre geçmiyor ayrıca meleklerin insanlara aşık olması nasıl düşünülebilir ki? Meleklerin cinsiyetleri yoktur bu nedenle ne erkekten hoşlanırlar nede dişilerden. Bir müslümanın bunların uydurma olduğunu anlaması gerekir.

Lord_of_Hackland

Kayıtlı Üye
İş
sinirlendirmek
1.Peki ya Zuhre yildizi nasil varoldu?
2.Ama Allah Harut ve Maruta insan hissleri gibi hissler verdi,sehvet ve s. gibi hissler
cunki,melekler Allaha bize de ayni hissleri verseydin biz yolumuzu azmazdik dediler

La-edri

Kayıtlı Üye
Meleklerin sehvani hissleri yoktur,Zuhre de zaten bir kadin degil yildiz buda bir boyuttur.Ve onlar bu ilme hakimler ilimleri ögretirken zaten gerekli bilgiyi veriyorlar yani tehlikeyi, ne kadar cirkin bir is oldugunu, ve bu insanlar icin bir imtihandir.

Lord_of_Hackland

Kayıtlı Üye
İş
sinirlendirmek
yok,ben de o bilgi onlara nerden gelmis diye merak ediyorum,onu soruyorum zaten,zuhre yildiziyla bu hikayenin bi alakasi vardir diyorlar,onu sruyorum varmidir yokmudur,yoksa Zuhre yildizi nasil kesfedildi,bilginin baslangici yani,varsa da nerden biliniyor,anliyormusunuz?

Saprohil

Kayıtlı Üye
İnsanlar,günah işlemeye başlayınca melekler,Allah'a insanlar hakkında sitem ederler."Bunlar nasıl varlıklar böyle,sen onlara nimetler veriyorsun onlar ise sana isyan ediyorlar,senden başkasına tapıyorlar.Sen ise nimetlerini esirgemiyorsun.Bunların kökünü kazımıyorsun,helak etmiyorsun" diye sitem ederler.

Allah'ta der ki "Ben size insanlardaki gibi nefis,kötü duygular verse idim sizde onlar gibi olurdunuz.Ama ben sizi arındırdım.Siz sadece bana ibadet etmek,benim emirlerimi yerine getirmek için yaratıldınız.Aranızdan iki meleği seçin,onlara insani vasıflar vereyim.İmtihan etmek için yeryüzüne indireyim."

Meleklerde Harut ile Marut'u seçtiler.Bu iki melek cennette insanlardan en çok tiksinen varlıklardı.

Allah bu iki meleği yeryüzüne indirdi ve şöyle dedi "Ben size şehvet,hırs,yemek,içmek tüm insani ihtiyaçları,duyguları verdim.Ama sakın kimseyi öldürmeyin,zina etmeyin,şirk koşmayın,içki içmeyin"

Bu ikisi Babil'e indi.O zamanın en gelişmiş bölgesiydi Babil.Bu iki melek erkek kılığında giderken bir evle karşılaşırlar.Merak ederler eve doğru giderler.Evden güzel takılarla donatılmış,güzel bir kadın çıkar.Kadınla konuşurlar ve bakarlar ki "Şehvet" duyguları ağır basıyor.Allah halbuki bunlara zinayı yasaklamıştı.Kadını görünce kendilerinden geçip,onu zinaya davet ederler.

Kadın da der ki "Ben dinimden olmayanlarla zina etmem,dinime girin." Melekler "Dinin nedir" diye sorunca bir put gösterir kadın.Puta tapar sonra bunlar.Kadın puta tapıyorsanız içki de içmeniz gerekiyor der.İçki de içerler.O sırada kapı çalar.Kapıya bir meczup adam gelir.Bakar ki bunlar günah işliyor.

"Siz ne kadar aşağılık insanlarsınız" deyip hemen ayrılır oradan.Kadında der ki "Siz o meczupu yakalayıp öldürmezseniz,ben sizin istediğinizi yapmam" gidip meczubu öldürürler.Dönerler eve gerisi geriye.Bir bakarlar ki kadın yok.Kadının isminin Zühre olduğu ve yıldıza çevrildiği de söyleniyor.Bu meleklerden kadın İsm-i azam duasını istiyor.Melekler öğretiyorlar duayı.Bu kadın da okuyunca yıldız oluyor.Göğe yükseliyor.

Venüs'ün bir başka ismi de ZÜHRE'dir.

Allah'ta der ki "Siz ademoğulları gibi davrandınız.Ya Dünya azabını isteyin,ya Ahiret azabını"
Melekler derler ki "Ahiret Azabı kalıcıdır.Dünya azabı ise geçicidir.Biz Dünya azabını istiyoruz."
Allah'ta bu ikisini dünya azabı istedikleri için yer ile gök arasında bir yere baş aşağı şekilde astı.Kıyamete kadar da öyle kalacaklar.

İlk şey bu.İkincisi de Babil'de büyü ilmi yaygındı.Büyücüler kaynıyordu Babil'de.Allah'ta bu iki meleği Büyülerin nasıl bozulacağını öğretmeleri için yolladı.Çünkü insanlar büyüyü,mucize sanıyorlardı.Büyücüleri peygamber belliyorlardı.Bu iki melekte insanlara ve o zamanın Peygamberine büyülerin nasıl bozulacağı hakkında bilgi verdiler.Mucize ile Büyü arasındaki farkları anlattılar.Bazı rivayetler de insanlara iyi işlerde kullanmaları için büyü öğrettiler.Dostlar arasında samimiyeti sağlama,işlerin rast gitmesi gibi.Ama insanlar sözü tutmadılar,karanlık büyülere yöneldiler.

İlk rivayete inanmıyorum.Paso uydurma geliyor bana.Kuran'da da böyle bir bilgi yok.Sadece meleklerin büyüyü insanlara öğrettiğine dair bilgi var.

67890

Banlı Kullanıcı
harut ile marut babilde geçen eski bir olay.kuranda bu konu işlenmiş ama zühre alınmamış.alınmayışının hiyerarşik olarak belki bir nedeni vardır.

melekler insan bedenine geçince yani bu form değişikliği.
form değişikliği olunca elbette biyolojik şeyler olması doğal.

hiyerarşik demiştim eğer eğer direk meleklerin zühreyle ilişkileri yazılsaydı belki insan açısından olumsuz etkiler yaratacaktı.
melek hiyerarşiside zarar görmesin diye zühre bilinçli olarak kuranda bahsedilmemiş olabilir.

bazı gezegenlerde inanıyoruzki başka canlılarda var.
biyolojik bedenli olarak yaratılanlarda sprütüel yani ruhsal sadece enerji bedenlilerde buna meleklerde dahil gezegenlerde yaşayan varlıklar var.
(her gezegenin yaşam koşulları farklı farklı varlıkların yaşaması için oluşmuş.)

yunusum_bilmem

Kayıtlı Üye
Bismillahirrahmanirrahim
Kardeş ben sana hikayenin özetini anlatayım. Harut ve Marut adlı iki melek kıskanma amaçlı olmasada merak üzere Allah'a "Allah'ım bizide dunyaya gonder biz hic gunah islemeyiz" derler.
Allah "Dunyadaki kullarimin hepsi nefis sahibidir yalniz sizlere birer nefis verilecek fakat gunah islemiyeceginize yemin edeceksiniz." der. Yemin eden meleklere sınancakları birer nefis ve de birer beşer erkek bedeni verilip dunyaya gonderilirler. Yani artık melek değil insandirlar bu safhada onları melek gibi degerlendiremeyiz. Allah belli bir sure sonra bu dogru yoldan hala sapmamis bulunan iki melege sınama ve ademogullarinin ne cektigini gostermek icin Zühre adında cezbedici bir kadını gönderir. Harut ve Marut bu kadına aşık olur ve bu kadın için birbirlerine zarar verirler. Namazı ve ibadetleri unuturkar taki Zühre onlara aslında onları sınamak için gönderilmiş olan bir melek olduğunu açıklar. Harut ve Marut Allah'tan af diler tevbe ederler. Gayb aleminden bildikleri sırları ve büyüleride insanları uyarmadan "şüphesiz biz sınanma için gönderildik" demedikçe kimseye öğretmezler. Bu meleklerin cennete tıpkı insan gibi gireceğide rivayetler arasındadır.

Bir yanlışım olduysa önce Allah sonra sizler affedesiniz.
Esselamualeyküm

xalpx

Kayıtlı Üye
Öncelikle şuradan başlayalım Harut ile Marut olayı diğer dinler ortaya çıkmadan çok önce Musevi midraşlarında yer alıyordu.Konuyu daha iyi anlayabilmek için midraş nedir derseniz önce onu bir alıntıyla paylaşıyorum.

Midraş (İbranice: מדרש; çoğulu midraşim), Musevilik'te kutsal metinlerin haftalık sinagog toplantılarında okunması ve dinleyicilere ders olarak verilen eşlik eden açıklamalardan oluşan külliyat.[SUP]http://tr.wikipedia.org/wiki/Midraş#cite_note-1[/SUP]
Midraş İslami kültürde tefsir ile eşdeğerdir. Aynı zamanda bu amaçla yazılan kitaplara da Midraş denir. Talmud ve Midraş yahudi medeni kuralları, sözlü kurallar ve efsanelerden oluşur.[SUP]http://tr.wikipedia.org/wiki/Midraş#cite_note-2[/SUP] Anlatılan hikayelerde gerçeklik değil, alınması istenen ders önemlidir;

"Midrash Rabbah"'a göre, İbrahim tapınaktaki en büyük put dışındaki tüm putları kırar. Bunun üzerine babası Terah ve diğer önde gelen kişiler tarafından sorgulanan İbrahim, sorulara alaycı bir üslupla cevap verir. İbrahim putların yemesi için en büyük puta bir adet öküz verdiğini, ancak küçük putların hızlı davranıp öküzü yediklerini, büyük putun da kendisine gösterilen bu saygısızlık karşısında öfkelenerek diğerlerini parçaladığını söyler.[SUP]http://tr.wikipedia.org/wiki/Midraş#cite_note-3[/SUP] Başka bir anlatımda İbrahim’in büyük puta sunduğunu söylediği şey bir tabak buğday unudur.[SUP]http://tr.wikipedia.org/wiki/Midraş#cite_note-4[/SUP]

Ayrıca sinagoglarda dini eğitim verilen okullara da midraş adı verilir. Türkiye'deki sinagogların midraş bölümleri, 1948'de İsrail devletinin kurulmasıyla Türkiye'de mukim musevilerin anılan ülkeye göç etmeleri sonucunda musevi cemaatinin sayıca daralmasından ötürü kapanmak zorunda kalmıştır. Midraş ile medrese sözcüğü aynı kökten türemiştir.

Midraşı anladıysak Bu Midraşlardan biri olan Midraş Yalkut'un 44. bölümünde şöyle geçiyor;

Öğrencileri Rabbi Joseph'den Azail'i anlatmasını istediler,öğrencilerine şunları söyledi;

Nuh Tufan'ından sonra dünyada putataparlık egemen oldu(çok yaygınlaşmıştı),Kutsal Olan(Tanrı) bu duruma çok öfkelendi.O sırada iki melek Şamhazai ve Azail Tanrı’ya şunları söyledi:​

Ey evrenin efendisi,dünyayı yarattığında,sana o çok önemsediğin insanın ne mal olduğunu söylemedik mi?Ve şimdi insanlar hakkında endişeleniyoruz.​

Tanrı şöyle cevap verdi:Çok iyi biliyorum ki,eğer dünyanın hükmünü size verseydim(sizi dünyaya egemen kılsaydım),kötü tutkulara kapılıp insanlara karşı zalim olacaktınız.
Melekler:Eğer insanların arasına karışmamız için bize izin verirsen bilgelikle ismini yücelteceğimizi göreceksin.

Tanrı:Gidin ve insanlar arasında yaşayın,size izin veriyorum.

Çok geçmeden Şamhazai Ester isimli genç ve güzel bir kız gördü ve yatma teklifinde bulundu,kız ise şöyle dedi;

Sizin göklere çıkabilmenizi sağlayan o sihirli kelimeyi bana öğretmeden seninle yatamam.

Melek kelimeyi kıza öğretti,kız kelimeyi söyleyerek göğe yükseldi.

Kız kendini ahlaksızlıktan uzak tuttuğu için göklere,Yedi Yıldız’ın arasına yükseldi ve oradan Tanrı’ya övgüler sundu.
Melekler daha da ileri gidip güzel insan kızlarıyla ilişkiler kurdular ve çocukları oldu.

(Buraya kadar farklı kaynaklardan alıntıdır ancak kendim derledim)

Toparlayacak olursak Harut ile Marut olayı Midraşlardan geldiği için bazı sembolller benzetmeler taşıyabilmektedir.Sonuçta içinde ders alınması gereken hikayeler,efsanelerde bulunmaktadır.Bunların hepsini bir bütün olarak kutsal saymak yanlış olacaktır.Nasılki siz tefsir okurken o tefsir kitabına bir insan kendince yorumlarda kattığı için tümden kutsal kitap olarak bakmıyorsanız(yanlış tefsirlerde olabiliyor)Kökeni midraşlara dayanan bu ve benzeri olaylarıda kutsal yada mutlak gerçek saymamanız daha doğru olacaktır.