Dini şeylerden korkmak, kaçma isteği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Arkadaşlar benim sorunum kuran gördüğümde veya dini herhangi birşey bu hadis olur başka bişey olur hatta biraz öncede yaşadım risale-i nur' u bilirseniz annem çok okur onları biraz önce sesli okumak istedi bana yani dinliyeyim diye ama iki dakika zor durdum malesef daha fazla dinleyemedim her neyse, bu tarz şeyleri duyduğum veya gördüğüm zaman hemen uzaklaşmak istiyorum yani inanılmaz derecede, özellikle duyduğum zaman kuran okunurken kaçasım geliyo yani okadar sıkılıyorumki hatta bağırıp haykırmak geliyo içimden biraz garip gelicek ama sanki içimden dışarı bişey çıkmak istiyomuş gibi geliyo tam anlatamıyorum ama böyle bir durum var. Buna benzer bi konuyu ya bu sitede yada başka biyerde görmüştüm ama hatırlamıyorum uzun zaman oldu forumdada aratmak istedim ama ne yazıpta aratacağım konusunda bi sonuca varamadım. Fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Bu durum büyük ihtimal varlıklarla ilgilidir.Bakım yaptırmanızı öneririm.

kharalos

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Gusül abdesti al 2 rekat namaz kıl sonrada Allah'a tevbe et.

MoNa

Kayıtlı Üye
Gusül abdesti al 2 rekat namaz kıl sonrada Allah'a tevbe et.

Bizi Arayan Bulur,
Bulan Tanır,
Tanıyan Sever,
Seven Aşık Olur,
Aşık Olana Biz de Aşık Oluruz ...
Hz.Ali

Kısaca birkaç kelime söylemek istiyorum bende,
sevgi ile yazıyorum, şifalanmanızı dua ediyorum.

Bir dert duygusu lazımdır kardeşim.
Din insanın hayatını mutlu kılmak için varolan TEK ve en önemli reçetedir.
İlk yaradılıştan itibaren varolmuş tüm din ve inanç sistem ve bilgilerinin hepside aynı ve Tek kaynaktan varolmuştur.

benim inancıma göre de tümünün adı da İslam'dır.
"İlim mü'minin yitik malıdır, nerede bulursa alsın" Hz Ali
Şurada her okuduğum dinin içerisinde,
hayatımda güncel, bilimsel, maddi, manevi her ne okudu ve gördüm ise, daha dinin dşında birşey görmedim, duymadım, okumadım.
Kuantum, Kur'an-ı Kerim'in içerisinde fazlasıyla izah edilmiş durumda.
Çekim yasası, karmik bağlar, An'da kalmak, Dengede olmak, Enerji bağları,Zihin-Bilinç teknikleri, Bilinçaltı bilgileri ve programlamaları,
Affetmek, Atalar dizini... aklınıza ne gelirse hepside Kur'anhe-ı Kerim'de ve Hadis-i Şeriflerde birebir karşılığı olan meseleler.

Mesela Letaifler ve manevi beden merkezleri dersek bunu eskimiş bilgi sayarak hiç üzerinde durmayabilir insanlar,
ama çakralar, dediğimizde Hint kaynaklı bir sistemle ifade edildiğinde, herkesin de ağzı açık merakla öğrenmeye çalışmakta.

Keza, bir konuşma sırasında menkıbe anlatayım diye söze başlarsak, burun kıvırılma ile karşılaştığımız yerde,
size bir anekdot aktarayım dersek dinleyicilerin dikkatini hazır bulabiliyoruz.

Bunlar açıklaması ve izahı basit ama tuhaf durumlar.

Sizin annenizin okumuş olduğu eser, bir insanın bütün ömrünü hasrettiği çok değerli bir çalışmadır.
faydalanma olasulığı çok düşük bile olsa, sayısız şeyleri okuyup başında sabahladığımız oluyor.
Birkaç satır bilgi bazen insanın, ömürlük yanlışlara düşme ihtimalini ortadan kaldırabildiği gibi,
bunu terside mümkün.

Herşeyin en başı gayret ve istektir,
karşısına geçmeden evvel bir fikir veya bilginin önce, NE olduğunu bilmek icab eder.
Akıl bunu gerektirir.
Bu nimet çok önemli bir ikramdır bizlere. Kıymetini bilmemizin tek yolu HAKKINI VEREBİLMEMİZdir.

Öz'ünüzü hiç düşündünüz mü?
Kim'im? Ne'yim? Ne için'im?
Bu soruları sordunuz mu özünüze.

Bir sorun öncelikle. Ama bir kere sormayın, dert edinin ve cevabı aramayı çok isteyin.
Günler yıllar çabuk geçer, geçip giden vaktin telafisi imkanı ise yoktur.

Bazen bir söz ağır gelir, yada tepkimizi çeker, sonrada artık bir daha yanaşmak istemeyiz o meseleye,
Bir kişi yanlış bir söz söyler, birşey yapar, yada tanık oluruz, veya birileri tarafından şartlandırılırız vs.
bunlar hep samimiyet imtihanlarıdır, yenilmemek lazım.

Birde nefs insanın en büyük düşmanı, hemde en büyük yardımcısıdır.
doğru kullanmayı öğrenmekle hem sorulara cevap buldurur, hemde şimdi kaçıyorum dediğiniz her meseleye Muhabbetinizi tesis eder.

Güneşe arkasını dönen, kendi gölgesinin peşinden gider.
Bunca insan yanılıyor olamaz? hiç düşündünüz mü?

Hiç değilse, aslını öğrendiğiniz, seçimini ve ayrımını kendiniz yaptığınız bir şekilde tavır gösterin.
Böyle birşeyin hem geridönüşü, hemde düzelmesi olasılığı her zaman çok yüksektir.
Bize dayatılanlara kaba ve katı bir yandaşlıkla hemen ikna olursak, o zaman kişisel olarak tüm cephelerimizden yara alırız.

Öyle içimden geldiği gibi yazdım.
Sevgi ve yardımcı olabilme duygusu ve niyetinden başka bir hedefimde yok.
Söylediklerimin tamamı doğrudur diye iddia içerisinde de olamam.
Eksik yanlışlarımdan dolayı Rabbimden affımı dilerim,
sizlerinde hoşgörünüz ile karşılanmayı isterim.

Rabbim hidayete erdirdiklerinden, ve
hidayete eriştikten sonrada bir daha sapıtanlar safına kaymayanlardan eylesin inşaallah. Amin.

-*-İnsan sureta insan olduğu için bile, baştan ayağa tazim ve hürmete layıktır. Düşünce ve fiilleri kişinin sadece kendisinin mesuliyetindedir, Bu sebeplede diğer kişiler tarafından yargılanamaz, eleştirilemez,suçlanamaz, aşağı görülemez. Sureta insan olarak yaratılmış olmak şerefi insan için en büyük nimettir. Rabbim azab edici değildir. Bizlerde bu sebepler ile tüm varlıklara ve insanlara daima şefekat ve merhamet ile bakmalı, imkan varsa yardım etmeyi seçmeliyiz-*-

Bu sözleri de son anda eklemek istedim. Çok güzel ve anlamlı bir konuşmadan hatırımda kalan , ilke edindiğim bir bölümdür.
:) Anekdot olarak kayıtlara geçsin istedim...

Sevgi selamlar ile

makine22

Banlı Kullanıcı
Büyük olasılıkla bir filmden etkilenmişsiniz.
5 boyutu izle iyi gelir.

incesticide

Banlı Kullanıcı
İş
kendini gelistirmek
bir dua okumayi dene mesela ayetel kürsi eger okuyabiliyorsan bilmiyorum benim düsüncem bu belki aklina birseyler ekler

Bilgiç

Kayıtlı Üye
Bu senin nefsinin isyanıdır bence.Nefsi mutmain olana kadar bu isyan durumu devam edecektir.Nefsini terbiye edene kadar bir süreçtir bu.Bunu göze alıyorsan ibadet et nefs tezkiyesi yap.Nefsi mutmain olunca kamil insan seviyesine erince bu durum geçecektir.Allah yardımcın olsun.

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, pek inançlı biride değilim zaten bu sene tamamen koptum o tarz şeylerden dinden vs. Belki psikolojik birşeydir çünkü çocukluktan bu yana öğrendiğim gördüğüm şeyleri bir anda bırakınca böyle bi sorun olmuş olabilir. Kaçma, korkma olayı bu yüzden olabilir. Neyse tekrardan sağolun ilgilendiğiniz için. :)

hippolyte

Kayıtlı Üye
Bu psikolojiyle alakalı gibi görünüyor eğer dindar olduğu zannedilen biri tarafından darbe yemiş veya üzülmüşseniz bunu yaşamanız çok normal ben zor kurtuldum mesela..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...