21/23 Eylül (MAbon,Madron) Sonbahar ekinoksu-Cadıların şükran günü

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Mabon ne demek?

Mabon; Galler bölgesinin Kelt kökenli genç Tanrısıdır.Çok hızlı at biner ve bir tazısı vardır,yani bir avcıdır.Annesi Madron'dan(great mother yani kutsal ana demektir) henüz 3 günlük iken çalınır.Ancak Kral Arthur tarafından kurtarılır.Bu nedenle tarihte yaşamış bir kişiden esinlenilmiş olunabilir.(Bu konuda kaynak fazla diğer kaynaklar siyah kuş,baykuş,geyik tarafından der)Mabonun kaçırılmasıyla güneş gider anne yeraltına çocuğunu aramaya iner...

Hikaye çok tanıdık değil mi?Aslında Sümerde de Yunan mitolojisinde de aynı hikaye anlatılmış hep.Bir çocuk bir anne ve yeraltına geçiş.Yani 1 ağusosun hasat kralı yeşili alıyor gidiyor ve sarı yaprakları,biraz da hüznü bırakıyor.Dünya ise yeniden sıcak güneşli günlere kavuşacağı karanlık bir döneme .kışa hazırlanıyor.

Demeter ve Persephonenin hikayesinde Demeter evladı Hades tarafından kaçırılınca o kadar bedbaht olur ki yağmur yağmaz ekin bitmez,soğuk rüzgarlar gelir eser,fırtınalar kopar.Çünkü demeter ekin,hasat ve toprak Tanrıçasıdır.Bu nedenle başak burcu hep elinde buğday başağı tutan kadın ile tasvir edilir.Demeterın takım yıldızıdır.

Buradaki yeraltı aslında annenin rahmidir.Yani yeni bebeğin(meyvenin) yaşayacak gücü kuvveti bulana dek dünyadan saklandığı yer.Bu dsüre içerisinde güneş gibi Greenman (yeşil Kral)da derin uykuda kalacaktır.Ama henüz değil daha yeni başlıyor maceramız Şubata kadar sürecek:)

Mabon ne festivalidir?

Mabon günümüzde halen paganlar tarafından kutlanan sonbahar ekinoksu festivalidir.21/23 Eylül arası kuzey yarımkürede 21/23Mart arası güney yarımkürede kutlanır. Bir geçiş törenidir,yazdan sonbahara geçerken güneş kral uğurlanır ve dünya ana yalnız kalır.Hani hep deriz ya sonbahar hüzün hazan ayıdır diye işte aynen dünyamız biraz hüzünle yapraklarını dökmeye başlar.O yapraklarını dökerken bizler de yazdan kalan derimizi,tüylerimizi ve saçlarımızı dökeriz.Eminim birçoğumuz şu ara "saçlarım fazla dökülmeye başladı" diyoruzdur.Aslında buradan şunu çıkarmalıyız.Nadas vakti! Bir kişiden,bir işten,bir olaydan,bir maldan almanız gereken bereketi aldınız,öğreneceğinizi öğrendiniz tüm ilkbahar ve yaz,şimdi herşeyi akışa bırakma zamanı.Size fazla gelen herşeyi bırakın nasılsa yenisi gelecek,hayat devam ediyor ve her zaman da edecek.Siz istemeseniz de fazlalıklar dökülen saçlar misali çıkıp gidecek hayatınızdan çünkü tüm kış yenilikler için hazırlanmanız gereken sert bir sınav döneminiz olacak.

Bu dönemde Trakyada halen bağ bozumu şenlikleri yapılır.Yıl boyunca yapılan emeğin son karşılığıdır.Eskiden Dyonisos adına yapılan şarap festivali halen bağbozumu olarak Tekirdağda devam eder.Eh Şarköyün şaraplık kokulu üzümü meşhurdur;)

Yani olayın mitolojik ve masalsı kısmındaki sembolleri çıkarıp realize edersek bu festival hem fiziksel hem ruhsal boyutta; Gelecek olan karanlık döneme hazırlıktır.Yükünüz ne kadar az olursa o kadar içiniz ferahlar ve o kadar yeniliğin ilk adımını atarsınız.Mevsime tepki koyarsanız grip,nezle yağmur öncesi baş ve kemik ağrıları,yorgunluk ve devamlı uyku hali yaşamaya başlarsınız.Mevsim geçişlerinde kendini dünyanın parçası değilde hakimi gören inasanın yaşadığı semptomlar bunlardır.dediğim gibi bırakın,su akar yolunu bulur elbet.

Çiftçiler bile hasadı ettikten sonra üründen yeni tohumu alıp yeniden yeşerecekleri şubatı bekleyeceklerdir.Çünkü güneş kuzey yarım küreyi ısıtmaya ancak o vakit başlayacaktır. Bugünden itibaren Aralık21'e kadar güneşin hakimiyet ve gücü giderek azalacaktır.Böylece gündüzler kısalıp geceler uzayacaktır.

Hepimiz artık başka şeylere inansakta aslında herbirimiz halen paganların izinden gidiyoruz.Eylülde işçi alımlarını yapıyoruz,personel kadroları ve atamalarını yapıyoruz,hasat yapıyoruz,yeni okul kayıtları,üniversite kayıtları,sınav başvuruları....uzun ve çetin geçecek hayatımızın kışları aslında halen eylülle geliyor:)Farkında olun bir dahaki yıla meyvesini alacağımız herşeyin tohumunu hayatımızda eylülde atıyoruz.

Yiyecek ve içecekler neler olabilir?

Elbette üzüm ve şarap baş unsurumuz.Sonra kışın bağışıklığımızı arttıracak ve iç hastlaıklarında mikrop kıracak turşular,kavanoz kavonoz.Yazdan kuruttuğumuz patlıcanlar biberler.Ah tabiki Lavander da her seneki gibi vişne likörünü yapacak şişelere:)
Taze ceviz ve incir unutulmamalı.Kabuklu yemişler mabonun olmazsa olmazıdır.Bir de elmalar çıkmaya başladı

Yaş olaraksa kabak,şu kabağı,mısır,mürdüm erik ve en önemlisi kavun.
Kavun yerken sizlerden ricam asla alkolle almayın,yoğurt ve etli yemekle tüketmeyin ve tam fayda istiyorsanız yemekten 3 saat sonra yiyin.Alkolle alındığında direk şeker etkisiyle düşünün artık:)Yoğurt ve et ile ise gaz sancısından gece kıvranırsınız.Elbetteki varsa hasır bir sepette evinizi ve altarınızı bu yiyeceklerle süsleyip evden çıkmak için kapınızı açtığınızda saçınıza yüzünüze esen sonbahar rüzgarını selamlayın,bırakın esip içinizi ve evinizi temizlesin.Alacağını alsın ve tazelikler için size yer açsın.

Astrolojik olarak Mabon nedir?
Yukarıda bahsettiğim gibi başak burcu demeter ancak en önemlisi denge.Ak-kara,İyi-kötü,kendi vicdanımızın Tanrısında yargılayacağız kendimizi,kalbimizin içinden yaşama Horusun gözüyle bakmaya başlıyoruz.21Eylül ile güneş Terazi burcunda " 0 " noktasındadır.Önce kendimize dönüp bakacağız,ne ettik ne bulduk,dersler çıkaracağız,biraz melankolik olacağız.Güneş ışınları yokken hep depresif ruh halleri sarar etrafımızı bu nedenle kuzey ülkelerinde intiharlar daha sık yaşanmaktadır.Bir terazi olarak söylüyorum avuçlarınızdakilere baktığınızda en çok kendinize kızıp en zor kendinizi affedeceksiniz.Dedim ya Horusun gözü berraklığıyla içinize dönecek,hatalarınıza kılıflar,mazeretler ve 3. kişiler bulamadan kendimizle yüzleşeceğiz.Ve her canlı gibi derimizi değiştireceğiz.

Astroloji ile ilgilenenler;Horus,venüs,demeter,isis,osiris,İnnana, takım yıldızları ve mitolojilerine bakabilirler.

Seramoni düşünenlere altar önerileri nelerdir?

Elbetteki altarlarımız güz tonlarında olmalı,ancak güneş tamamen yok olmadı,olan gücünden yoğun kışa depolamalıyız bu nedenle;
Sarı bir örtü,tarçın tütsüsü,çivanperçemi,safran,kuru papatya,badem ve ceviz ağacı yaprakları,turunç kabukları ve yaprakları kullanılmalıdır.

Etrafınızda bulacağınız sonbahar yapraklarını da dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz.Yiyecek sepetinizi ve sunularınızı hazırlamayı unutmayın!

Kahverengi ve hardal sarısı mum ve şamdanlar kullanılabilinir.

Çemberinizi solmuş kuru yapraklardan oluşturabilirsiniz,hatta bulabiliyorsanız meşe palamutları da ekleyebilirsiniz.Görüben o ki doğaya çıkıp bir yürüyüş hem değişen mevsime alışmak hem de malzemeleri toplamak için iyi gelecek.

Tütsü olarak; tarçın,çimen,kehribar,amber,mür,elma kullanabiliriz.

Giysi olarak bu üç gün açık sarı bir aksesuar veya bir parça ile kombine ettiğiniz toprak tonlarını tercih ederek haftanın enerjisini üzerinize alabilirsiniz.

Mabon için maji uygulamaları nelerdir?

Mabon uyum,denge ve adalet için en uygun dönemdir.İçsel dengemiz,finansal dengemiz,akli dengemiz veya birbaşkasının bu hususları için çalışma yapılabilir.Hakkınızı aramak için çalışabilirsiniz.Fiziksel denge yani kilolarımız ;)
Ayrıca önemli bir husus insiyasyonlar için mükemmel zaman.Her türlü şifa uyumlaması için etkin bir haftadır.

Taşlar ile çalışacaksak;kaplan gözü,kristal kuartz,peridot,strin gibi güneşi içinde saklayabileceğimiz taşları öneriyorum.

Aşkı unutmayalım,birini etkilemek için sıcak elma şarabını onunla paylaşın!Elbette içine tarçın atın ki Jüpiter ve güneş te olsun:)

Size bunun için Laurie Cabot'un Ay şarabı tarifini yazıyorum dileyen benim gibi elma suyuyla da yapabilir,yeter ki taze sıkın!

4 bardak elma şarabı/suyu
yarım çay kaşığı "tane karanfil"
4 bardak üzüm suyu
1 adet çubuk tarçın
1 çay kaşığı yenibahar
ve kadehlerin içine konmak için 2 adet tarçın çubuk

Sos tavası veya bir derin tavada elma şarabı ve üzüm suyu ısıtılır.
Biraz ılınınca baharatlar içine atılır ve kaynatılır.Bu işlemler hafif ısıda yapılmalıdır,kaynayınca hemen altı kapatılır ve ağzı kapalı 5 dakika demlenmeye bırakılır.
Kazan ve kepçeyle servis edilir ve 8 kadeh çıkmaktadır.

Lavenderın tarife ekleri;
Üç ayak kazan veya seramik güveç te olur hatta daha makbul olur:)
Fazla tarçın tadını sevmeyenlere çubuk vanilya da olabilir bence,çünkü başta bir çubuk karışıma konacak zaten.
5 dakika demlenme süresi benim gibi yoğun baharat kokusu sevenlere yetmeyebilir ağız tadınıza göre süreyi uzatınız.

Mabonda yapılabilecek aktiviteler nelerdir?

Enerji yüklemesini ritüelini ve duasını sizlere bırakıyorum ki herkes dilediğini yapabilsin.
Evinizin dış kapısına,odanızın kapısına veya yatak başucunuza asabileceğiniz koruyucu bir çelenk yapabilirsiniz.
Çelenk için çivanperçemi,süpürge çalısı,çeşitli yapraklar,meşe palamudu ve elbette güneşi temsilen sarı bir kurdele gerekiyor.Örermisiniz birbirine dolayarak yuvarlarmısınız o da size kalıyor.Örecek olanlar her örgüde " Bu örgügibi yaşamda herşey iç içe geçer ve bu örgü gibi herbirimiz bir bütünün ayrılmaz parçalarıyız.Bu örgü burada asılı kaldıkça güneş hep benimle olsun ve beni, odamı/evimi,bu ev/oda içinde olan herkesi ve herşeyi bir bütünün parçaları gibi korusun...." gibi bir afirmasyon seçerken halka yapacaklar için "Bu yaptığım çember hayatın döngüsüdür,hiçbir zaman durmaz ve hiç bir zaman bitmez.Güneş göremesekte hayatın devamı için her daim bizimledir.Bu çelenk burada durdukça bir dahaki döngüye kadar beni ve evimi koruyacaktır....."Bunu sarı kurdeleyi her dolayışınızda söyleyebilirsiniz.

Diğer bir uygulama ise büyülü boynuzdur. Bir hayvan boynuzu,hasır bir boynuz şeklinde sepet veya irice bir deniz kabuğuna ihtiyacınız olacak.Mabon kuru bitkilerinin özelliklerine bakarak ve yağların bu boynuzu dolduracağız.Bitki listeleri sitede fazlasıyla var hangisi ne işe yarıyorsa bu mevsimin bitkilerinden kendinize bir harman yapmalısınız. Bu şekil iyi bir hasattan sonra bolluk ve bereket dolu sunu kapları olarak atalarımız tarafından zamanında kullanıldığından bu uygulamada kullanacağız.Ancak biz bu uygulamada mini ebatlar kullanacağız ki içine koyduklarımızla 1 yıl kadar objemizi altarımıza yakın bir rafta saklayalım.

Başka bir uygulama ise tarot destesindeki "Adalet" kartıyla.Bu kartı altara koyun sonra boynuz/sepet içine kartları alacak ölçüde olsun ve sallamaya başlayın,sallarken düşen kartların adalet kartıyla olan kombinasyonları dileğinizle ilgili cevapları verecektir.
Ayrıca Tarot kartını yastığnızın altına koyup rüyaya yatın.Hatta bir işinizde adalet istiyorsanız yanına Kılıç kraliçesinide koyup rüyaya yatın.Elbetteki kartlarla öncesinde meditasyon bütünleşmeyi kolaylaştıracaktır.Yeni desteye gerek yok kullandığınız desteniz zaten sizinle uyumlu olduğundan onun kartlarını kullanabilirsiniz.Kısacası adalet ve denge ile ilgili her konuda bu kartlarla 3 gün çalışabilirsiniz.

Ayrıca süpürgelerinizi de yapmanın zamanı:)

Hepinizin Mabonu kutlu olsun.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Çok sevdiğim Omnia'nın Mabon isimli parçası

[video=youtube;ZY-m5rz5SVE]http://www.youtube.com/watch?v=ZY-m5rz5SVE[/video]

Ve Lisa Thiel

[video=youtube;efNHzhwvVAo]http://www.youtube.com/watch?v=efNHzhwvVAo[/video]

AkuJuk

Banlı Kullanıcı
Harika paylaşım için teşekkür ederim. Ve bu akşam denge ile içsel huzur ve kötülükleri def etmek adına meditasyon yapmayı düşünüyorum.Bunun için meditation tütsüsü ve sandal ağacı aldım. Mumları yeşil tonlarında kullanmayı düşünüyorum. Önerebileceğiniz bu gece adına ve mabon adına bir müzik veya küçük bir tavsiye var mıdır?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Harika paylaşım için teşekkür ederim. Ve bu akşam denge ile içsel huzur ve kötülükleri def etmek adına meditasyon yapmayı düşünüyorum.Bunun için meditation tütsüsü ve sandal ağacı aldım. Mumları yeşil tonlarında kullanmayı düşünüyorum. Önerebileceğiniz bu gece adına ve mabon adına bir müzik veya küçük bir tavsiye var mıdır?

Bir ust mesaji daki gibi muzikleri tavsiye ederim. youtubedan mabon olarak aratin ve begendiginiz muzikleri mp3 olarak bilgisayariniza atin. bunlarin disinda mevsim astrolojik olarak hava burcuna gecis oldugundan fulut, ney, obua.... Gibi uflemeli tum calgilarin seslerinden olusan muzikler bu donemde dinlenebilir.

AkuJuk

Banlı Kullanıcı
Evet birkaç tane hoşuma giden oldu. Zen müzikleri özellikle. Ve şiddetle ylang ylang harika ;) Ben biraz saçma olabilir. Ama sarkaç için gerekli malzemeleri topluyorum. Gelecek, fal amaçlı. sağlık değil. Buna göre kuvartz mı kullanılmalı veya burç taşı mı daha iyi olur? Ve kutsamak, kullanmak için en iyi zaman, saat. Öneriniz nedir bilmek isterim. Şimdiden teşekkürler ve mabon kutlu olsun ;)

[video=youtube;LVqtGejYe_o]http://www.youtube.com/watch?v=LVqtGejYe_o[/video]

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
kehanet amacli sarkac yapiminda aquamarine,ametist,kristal kuvars kullanabilirsiniz. bunlar hava unsurlu taslar oldugundan bu hafta yukleme yapabilirsiniz. burc tasi cok yuzeysel bir secenek olur bana pek inandirici gelmiyor. Ben kehanet icin dolunay zamanini kullanirim,cunku ay enerjisi kehanet icin daha verimlidir. bu genel bilgilerin disinda ben ay tasini kullaniyorum ve bende gayet guzel calisiyor tarot icin.
Sevgiler

AkuJuk

Banlı Kullanıcı
Teşekkür ederim. Fal, kehanet sırasında sarkaçla yaparken. Mum, tütsü veya karanlık ortam gibi önerileriniz var mı? Veya başka bir şey.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Teşekkür ederim. Fal, kehanet sırasında sarkaçla yaparken. Mum, tütsü veya karanlık ortam gibi önerileriniz var mı? Veya başka bir şey.

Mabon için soruyorsanız kullanılabilecekleri yazının içerisinde belirtmiştim.Genel olarak soruyorsanız da karanlık genellikle konsantrasyonu arttırır,ancak bende bozar misal.Beyaz mum genel koyu mavi majikal çalışmlaarda seçilir.Tütsü ise çalıştığınız özel bir suret varsa onun koku veya bitkisini seçin yoksa genel olarak mür ve pelin otu kehanet tütsüsü için kullanılır.Detaylı bilgiye "Gören Ayna" bölümünden de bakabilirsiniz.

candokia

Kayıtlı Üye
evet herkesin mabon bayramı kutlu olsun :) sevgi ve ışıkla :)