Mitolojik tanrilar melek olabilir mi??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

reyiz

Kayıtlı Üye
size saşma gelebilir ama merak ettim soruım dedim eskiden herşeye tanrı diyorlardı olabilir die soruyorum sizce olur mu

bazı tanrı dedikleri meleklerle uyuşuo benzerlikler vr biraz mantıksız ama olabili

onlyturk

Kayıtlı Üye
Hermes'i duymuşsundur, bazı düşünürler onun İdris peygamber olduğunu söyler. yani belkide peygamberleri tanrılaştırmışlardır mucizelerinden ötürü.

onlyturk

Kayıtlı Üye
İsa peygamberi tanrının oğlu yaptıklarınıda biliyoruz.

sparrow134

Banlı Kullanıcı
onlyturk'un dediği bana mantıklı geldi birde eski mısır tanrıları bizim bildiğimiz demonlar yani cenneten düşmüş melekler diye okumuştum bir yerde :)

dexter

Elit Üye
Hangi inanca inanıp inanmayacağınız yönünde bu sorunun cevabı değişir. Tarihten bugüne, bir çok uygarlığın mitolojileri birbirine benzer. Mitolojik tanrıların isimleri birbirinden farklı olsa da onlara yüklenen özellikler benzerdir. Bunların asıl sebebi de çoğu uygarlığın yaradılış efsaneleri, ana tema da birbirine benzer. Örneğin; İnançların temelinde varoluşta bir kadın ve bir erkek vardır ve hikayelerinin temeli çoğunda aynıdır.

Demek istediğim; Zaman geçtikçe, tarih ilerledikçe efsanelerde mutasyona uğrar, ilk hali gibi kalmaz.. Her inanç kendine göre yorumlar. Bu sebeple sorunuzun cevabı hangi inanca mensupsanız oradadır.

İyi Forumlar.

ptaah

Kayıtlı Üye
Çok araştırdığım bir konu olmamakla beraber zamanla okuduklarım ve duyduklarımla "bu mitolojik varlıklar kimdir" sorusuna yanıt buldum.Rahiplerin temas trans halinde temas kurdukları ve duru görü yeteneği iyi olan ressamları çizdikleri başka boyut varlıklarıdır.Örneğin Hathor.Bazıları doğa güçleri olabilir Chimera gibi.Bazıları gezegenler olabilir.Bazıları dünyamızda yaşayan ama göremediğimiz nymph ve pandır.Leviathan denizden sorumlu şeytandır.

quanttum

Kayıtlı Üye
Ben muslumanim sahisen ve soyle biliyorum. eski misir ve yunan tanrilarinin hepsi seytan ve seytanilerdir. ( ifritler ve sufli cinler) istedikleri kiliga burunup insanlari kandirdilar. Ve bu cogu yerde gecer. Daha sonra hz cebrail aleyhiselam allahin emri ile hepsini kilitlemistir. ( toplayip cehenneme suren ise havle ve kuvve adinda 2 melektir. )
Zaten iblisler insanlati her donemde kandirmisdir. Oyle yada boyle. Hala da devam ediyor. Seytana ruhunu satan kac kisi taniyorum.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Musluman iseniz 'seytanin' da bir tane oldugunu biliyor olmaniz gerekmez mi?Seytanin eski bir melek oldugunu ancak Allaha karsi gelince kotuluklere neden olup kullari yoldan cikarmaya and icen bir varlik haline geldigini?Yazdiginiz yorumla ilgili birsey Kuran da var mi?Ifritler derseniz daha dogru bir kelime olur cogul icin ama seytan-lar diye birsey Islam da yoktur.Geri kalan yorum elbette sizin sahsi fikriniz.

Konuyu acan uyemizin sorusuna gelince,melek Islami bir kavram oldugundan zaten soru bastan 'hayir' oluyor:). Melekler isik bedenlidirler oysa Yunan ve Roma tanrilari bildigimiz insanin ekstra gucler eklenmis halleri gibidir.Cunku eski inanclar Tanridan korkmayi degil Tanriyi insanlastirarak insana yaklastirmayi denemislerdir.Tabi bir sure sonra zamanla bu sembolik tanri figurleri tapim nesneleri olarak kullanilmaya baslanmis,insanlar kutsal olana degilde kendi yarattiklari figurlere tapinca olayin rotasi biraz degismis.Ama insani tanriya bu denli yaklastiran bir donem sonucu bugun bile uzerine daha mukemmelini hicbir cagdas sanatcinin yapamadigi degerli,estetik ve dahiyane mimari kentler,heykeller,muzikler...ortaya cikmis.Halen kullandigimiz matematik formulleri bile antik yunana dayanir,Cunku zihinlerde korku olmayinca ozgur dusunce olusur.Ayni sey erken Islam doneminde de vardir,bati ulkelerinden daha ileri ve gelismis sistemler ortacagda Arap yarimadasi ve Anadolu da hakimdir.Ne zaman dinler krallarin,sahlarin,politikacilarin elinde silah olduysa o zaman kutsal olandan uzaklasir ve yitip gitmeye,cahiliyeye neden olur .

Mitolojik tanrilar icin gelismis baska uzayli varliklardi diyenler var,atlantis ve mudan kalan son insanlardi diyen var,bir suru tez one atilir.Ancak benim inandigim ve bana mantikli gelen bu tanrilarin,kutsal olani insanlara anlatabilmrk icin cisimlestirilmis ilahi sifatlar oldugudur.Tipki 'Allah'in ilahi gucu anlatan 99 isimin olmasi gibi.12 buyuk yunan titani aslinda bir ulu gucun farkli adlari_ yuzleridir

La-edri

Kayıtlı Üye
Sevgili Lavendel, savundugunuz bilginin kaynagi Kur'an da varmi peki ? Seytanin melek olduguna dair hic bir ayete raslayamazsiniz ,ayet her iki varligin yaratilisindan bahsetmistir, biri nur iken digeri dumansiz ates, nasil ayni cinsden olabilir ?
Insan ve cinler arasinda Allah'a kul olanlar vardir peki bunlar kul diye türleri bire mi düser ?
Seytan ve melek Allah'in secde emri öncesinde cennette huzur icinde yasarlardi ama bu hal onlari ayni katagoriye sokmaz yaratilislari farkli ve seytan asla bir melek degildi, meleklerin secim haklari yoktur, seytanin varki karsi geldi, melekte gurur kin gibi özellikler yoktur seytanda var.(daha bir cok fark sayabilirim ama geek duymuorum suan )

Islam dininde seytan tek diye bir sey yoktur, TEK olan Allah'tir.
Her insanla beraber bir seytan vardir ve yine bir cok melek insana eslik eder hayatlari boyunca.
Insanlarin ve cinlerin secim haklari vardir islam dininde, insanlari ve cinleri kendime abd olsunlar diye yarattim diyor ayette.
hal böyle olunca hem insan hemde cin kul olmayi taleb etmediginde seytanlasir, seytanlasmak onun özelliklerine burunmektir.
Insanlardan seytan olanlari vardir cinlerdende, bu bir kalfanin bir hocanin yaninda egitim almasina benzer kalfa gun gelir egitimini bitirir ve meslegini eline alir ( seytan olur yani )Cinler icin bu böyledir.
Insan icinse daha vahim cünki insan özelligi yaratilisi itibariyle, hem meleklerin secde edecegi varliga yukselir meleklerden ustun olur, hemde seytana uymakla (yaninda durmayi tercih etmekle) seytanlasir...Hatta o kadarki seytan bile onun seytanilinden kacar korkar yani :)

Nas ve felak suresini arastirin biraz;De ki,cinlerden ve insanlardan,insanlarin kalplerine vesvese veren sinsi vesvecesinin kötülügünden insanlarin rablerine siginirim (nas suresi)
Insanin kötülügünden rabbe siginmak, kötülük karanliktir ve seytandan peyda olur.

Ve yine altini cizmek istiyorum, semavi dinlerin hepsi tevhid dinidir, bu dinlerde tek olan tek Allah'tir.Cünki Allah zatinda Ahed(TEK) simdi nasil seytan gibi bir varliga islam dini kuran isiginda tek diyebilir... rica ediyorum biraz dikkat :)
Allah ona özel bir ilim verdigi icin o melekler ile beraber anildi cunki onun ilmi bir takim meleklerde yoktu, ve yine mikail cebrail gibi büyük meleklerde islam dininde isimleri ile anilirlar cunki onlarin ilmide öteki melekelrde yada cinlerde yok, ilimleri itibariyle onlar isimleri ile aniliyorlar zatinda tek olduklarindan degil..

....

Konu ile alakali;
Insanin oldugu heryerde ve dönemde tanri/lar olmustur, sebebi ise insanin yaratilisindandir, insan kulluk icin yaratildi ve tapinmak onun icin bir ihtiyactir.
Ad Semud kavmi , Seba kiralicesi belkis ,Ibrahim'in tanrisini arama serüveni, ay günes yildiz vsa bunlar yukarida bahsettigim duruma örnek.
Ve hic bir disetkene taviz vermeyen insanin kendi egosuna tapinmas,fil fare inek, ama ne hikmet ise ancak yunan mitolojisi günümüzde cok fazla yer edinmistir, onun kaynagi ise o bahsi gecen tanrilarin bir takim isnad edilen guclerinin olmasi, peki hakkten varmiydi ?
Birisi suya hukum eder bir baskasi dogaya öteki atese yok havaya ask'a vsa..
Bir insan tapinir ve taptigina buyuk bir güc isnad etmek durumundadir cünki bu inanis edindigi tanri ile kendine güc olarak döner,bir siginak ehemniyet gibi ihtiyaclar.
Ve bu tanrilar bir insanla birlesir ve yari insan yari tanri bir cocuk olusur, alin iste insan kendine bir firsat yaratti ilahlasmak icin..
Bir tanri neden bir insanla iliskiye girsin? Hiristiyanlarda farkli bir sey yapmad.

Iyide simdi ben sorarim yunan tanrilari aktifken bütün bu doga islerini hal ediyorlardida simdi noldu ? Hava su toprak ates sahibsizmi kaldi..

Anlatmak istedigim sey cok basit, insan her an ve dönemde kendisine bir tanri edinir edinmek zorundadir aklini kullanan sorgular Ibrahim gibi kullanmayan, babamda buna tapiyordu der halihazirdaki tanriya tapinir, ve yunanlilarda bundan farkli bir sey yapmadilar, tapinma ihtiyaclari karsilanmasi gerekiyordu ve onlar bu ihtiyaci bir takim isimlere cok yogun gucler isnad ederek onlari hayallerinde var kildilar..

codzombi

Kayıtlı Üye
Bülent Kısanın Kblan tragna kitabını okumanızı tavsiye ederim , ilk katları özellikle. İlk katlardaki gördükleri şeyler bu konuya açıklık getiriyor biraz ama tam değil tabi . Lavenderin 99 esma gibi olayına şahsen katılıyorum , Allah ayetlerinde sürekli biz der. "Biz" kimdir kimlerdir neyin nesidir bilinmiyor , sır yani . Hiyerarşi yi belirtir aslında melek kavramı bakınız Simam ın gamori, bim geotia görüşmeleri yazısına . Ben cin kavramının yanlış anlaşıldığını düşünüyorum . Dumansız ateşten yarattık derken de belli türlerin öyle yaratıldığını düşünüyorum sonuçta tahmin edemeyeceğimiz kadar tür var . Bir de eskiden insanlar güçlü olan bir şeye tanrı diyorlardı . Mesela kblan tragnada ilk katlarda belirtiliyor , insanlar kendiliğinden de bir tanrı formu oluşturabilir . Mesela cebrailin atı beyaz kanatlı bir at ve bu yunan tanrılarında da kanatlı atı görebiliriz. Bir sürü ortak nokta var .

Şu yazıya da bir göz atmanı öneririm ,

"SÜMERLER HAKKINDA ŞUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

1- Temmuz ayının, Sümer çoban tanrısı Dumuzi' nin adından geldiğini...

2- Havva adının, Eski bir mezopotamya dilinde ''yaşatan kadın'' anlamına geldiğini ve bununda kökeninin, Sümer mitolojisinde, hastalık geçiren bilgelik tanrısı Enkiyi tedavi eden 7 tanrıçadan biri olan , tanrının kaburgalarını iyileştiren tanrıça Ninti olduğunu(ninti:kaburga kadını, nin aynı zamanda hayat anlamına geliyor, ninti aynı zamanda Hayatın kadını, Can veren Kadın anlamına geliyor)

3- Adem kelimesinin, Aramice Adamo, başka bir mezopotamya dilinde Ha-Adamo olarak geçtiğini ve Sümerce de ''Kırmızı toprak'' anlamına geldiğini...

4- Eski Sümer de çok yaygın bir inanış olan ve İbrani dinlerinin de kökeni olan Ay tanrı kültünün, İngilizcede şu an kullanılan haftanın isimlerine etkidiğini..(Monday:Aya tapılan gün, Saturday:Saturn gezegenine tapılan gün, Sunday:Güneşe tapılan gün..)

5- Arap yarımadasında lakabı Allah olan Ay tanrısı Sİn'in adının ''Bilgelik Kralı'' anlamına geldiğini...

6- İslamda , Kuranın Lehv-i Mahvuz da saklandığı masalının kökeninin Sümer mitolojisi olduğunu...

7- Kuranda geçen Adn cenneti kavramının kökeninin İran Veda inancı olduğunu....

8- Mahşerde insanların üzerinden geçeceği anlatılan Sırat köprüsünün kökeninin İran afsaneleri olduğunu...

9- Arkeoloji ve Tarih bilimlerinin elde ettiği günümüze kadar ki verilere göre, dünya medeniyetinin kökeninin Eski Yunan değil, Eski Yunan'ı da etkileyen Sümer kültürü olduğunu...

10- Sümerlerdeki, tanrılar hiyerarşisinin zamanla, ilahi olduğu söylenen İslam ve Musevilikte cinlere ve meleklere dönüştüğünü....

11- Nuh tufanının kökeninin de yine Sümer mitolojisi olduğunu...( efsaneye göre, tanrılar, insanların çoğalmasından o kadar rahatsız olurlar ki, 4 tanrı karar alıp insanları bir tufan ile öldürmeye karar verirler..Bilgelik tanrısı Enki, bunu duyunca, Şuruppak şehrinde yaşayan Utnapiştim'e duvar arkasından tufan olacağını, bir gemi yapıp içine ailesini, akrabalarını, sanatçıları, çeşitli hayvanları ve otları almasını söylüyor..Utnapiştim, gemiyi 7 günde yapar.Sonra tufan başlatılıyor, tufan o kadar güçlü oluyor ki tanrılar bile yüksek yerlere çıkıyor, sonunda 6gün 6 gece süren tufan biter ve gemi Nisir dağına oturur, Utnapiştim üç kuş gönderir.güvercin geri döner, sonra kırlangıç salar, o da geri döner, saldığı kuzgun gelmeyince inip, tanrılara adaklar adarlar...)(tarihi kayıtlara göre mezopotamya da Fırat, Dicle ve bunların birleştiği Şattu'l Arap, sayısız kere taşmış ve yerleşim yerlerini ortadan kaldırmıştır..)

12- Yüksek yüksek Babil kulelerini Babilliler'in , yıldızlardaki tanrılara ulaşmak için yaptıklarını...

13- Sümer tapınaklarında, tarı namına seks yapan rahibelerin, diğerlerinden ayırılabilmeleri için başlarını örttüklerini, İ:Ö:1500 lerde bir Asur kralının,yaptığı bir kanunun 40. maddesi ile evli kadınların ve dulların da başlarını örtmelerini zorunlu kıldığını, fakat diğerlerinin örtmesi durumunda ceza alacağını...

14- Mekkenin ilk olarak Ay tanrısı Sin'e tapınmak amacı ile yapıldığını...

15- Kabe'nin, Tanrı Sin'e adanmış en büyük mabet olduğunu...

16- Hilal'in Ay tanrısının simgesi olduğunu ve Hilal'in halen islam ülkelerinin birçoğunun bayrağında yer aldığını...

17- Ay tanrısına tapmak için Sümerlilerin, büyük Zigguratlar yaptırdıklarını, ibadet günlerini belirlemek için gök yüzünü incelerken 1 yılın 365 gün olduğunu, yılı ayın çevrimine göre aylara böldüklerini, ayın çevrimine göre aya bağlı yılın her yıl 10 gün beriye geldiğini ve bunu telafi etmek için hesaplamalar yaparken 13 sayısını uğursuz, istenmeyen olarak bulduklarını ve bu düşüncenin halen devam ettiğini....(hatta bu çağda bazı havayolu şirketlerinin 13 numaralı koltuğa yer vermediğini..).....Kısaca Tarihin Sümerlerle başladığını ve monoteizmin kaynağının Sümer efsaneleri olduğunu biliyor muydunuz?"

Burada da değişik bakış açıları var .

Saprohil

Kayıtlı Üye
İnsandan üretilen Tanrılar da olabilir.Ama insana benzemeyenleri de var.Şimdi kötü varlıkların amacı nedir.Kuran doğrultusun da da diğer dinlerin doğrultusun da da bakılırsa,insanı Tanrıya-Allah'a kulluktan,sorumluluktan uzak tutmaktır.Musa,İsa,Muhammed peygamberler gelmeden önceki dönemde yaşadığını farz et.

İnsan eski zamanlar da bugüne göre daha ilkeldi.Kontrolü daha basitti.Bu kötü varlıklar da belki farklı kılıklarda seçkin kişilere(halk arasında sözü geçen,bilge) görünüp,onları emirlerine alıyorlardı.Bu insanlar üstünden din yaymak daha basit olacaktır.İlk yöntem bu olsun.

İkinci yöntem ise insanlar sığınacak bir varlık arıyorlar.Gökyüzü gürlüyor,şimşek çakıyor,kasırga oluyor.Sığınacak bir varlık arıyorlar.Yenilmez,güçlü bir varlık.Ve kafalarından bir Tanrı yaratıyorlar.

Afrika,Aztekler,Mısır,Yunanistan da insan kurban edilirdi.Mısır mitolojinde de antik yunan mitolojisinde de insan kurbanlar vardı.Bu kurbanları taptıkları Tanrılara verirlerdi.Ülke de kıtlık başlardı,bir uğursuzluk olurdu kurban verirlerdi.Kurban vermekteki amaç Tanrıların yardım etmesiydi. Kukuulkan mesela.Çocuk kurban edenler dahi vardı.

Bir varlık kurban istiyor.Bir varlığa insan kurban ediyorsun.Ne kadar büyük bir küfür değil mi ? Eğer işin ortasında kötü varlıklar varsa başarılı olmuşlar.Tabi 3 büyük din gelince ve etrafa yayılmaya başlayınca,bu dinlerin de miladı doldu.

Bununla ilgili bir ayet atayım.Cahiliye döneminde de bu kötü varlıklara tapılıyordu.Sadece cahiliye dönemi olarak düşünme.Bunlar Allah'ın sözleridir.Geçmiş ve geleceği ele alır.

"Ve o gün onların hepsini haşredecek (birarada toplayacak). Sonra meleklerine şöyle buyuracak: "Size tapmış olanlar bunlar mı? (Melekler) dediler ki: "Sen Sübhan'sın (herşeyden münezzeh, çok yüce). Bizim velîmiz onlar değil, Sensin. Hayır, onlar cinlere tapıyorlardı. Onların çoğu, onlara (cinlerin söylediklerine) inananlardır."Sebe 40-41

karashan

Kayıtlı Üye
Çoğu tamamen uyuşur.Bence zaman içinde bazı peygamberler, melekler ve diğer varlıklar Tanrılaştırılmıştır.Birçok inanç sisteminde (tek Tanrılı - çok Tanrılı) Tufan vardır, bu demek oluyorki evrensel belleğimizde olan birşey ve bu söylevi destekler nitelikte.

imladaris

Kayıtlı Üye
size saşma gelebilir ama merak ettim soruım dedim eskiden herşeye tanrı diyorlardı olabilir die soruyorum sizce olur mu

bazı tanrı dedikleri meleklerle uyuşuo benzerlikler vr biraz mantıksız ama olabili

Mitolojik varlıkların çoğu ya da hepsi 6. boyut varlıklarıdır.
Demon İfrit vb. varlıklardır.
İnsanlara yasak şeyleri öğrettikleri için veya kendilerini tanrı olarak gösterdikleri için Cebrail(a.s) tarafından yakalanmışlardır.

laodike

Kayıtlı Üye
Bülent Kısanın Kblan tragna kitabını okumanızı tavsiye ederim , ilk katları özellikle. İlk katlardaki gördükleri şeyler bu konuya açıklık getiriyor biraz ama tam değil tabi . Lavenderin 99 esma gibi olayına şahsen katılıyorum , Allah ayetlerinde sürekli biz der. "Biz" kimdir kimlerdir neyin nesidir bilinmiyor , sır yani . Hiyerarşi yi belirtir aslında melek kavramı bakınız Simam ın gamori, bim geotia görüşmeleri yazısına . Ben cin kavramının yanlış anlaşıldığını düşünüyorum . Dumansız ateşten yarattık derken de belli türlerin öyle yaratıldığını düşünüyorum sonuçta tahmin edemeyeceğimiz kadar tür var . Bir de eskiden insanlar güçlü olan bir şeye tanrı diyorlardı . Mesela kblan tragnada ilk katlarda belirtiliyor , insanlar kendiliğinden de bir tanrı formu oluşturabilir . Mesela cebrailin atı beyaz kanatlı bir at ve bu yunan tanrılarında da kanatlı atı görebiliriz. Bir sürü ortak nokta var .

Şu yazıya da bir göz atmanı öneririm ,

"SÜMERLER HAKKINDA ŞUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

1- Temmuz ayının, Sümer çoban tanrısı Dumuzi' nin adından geldiğini...

2- Havva adının, Eski bir mezopotamya dilinde ''yaşatan kadın'' anlamına geldiğini ve bununda kökeninin, Sümer mitolojisinde, hastalık geçiren bilgelik tanrısı Enkiyi tedavi eden 7 tanrıçadan biri olan , tanrının kaburgalarını iyileştiren tanrıça Ninti olduğunu(ninti:kaburga kadını, nin aynı zamanda hayat anlamına geliyor, ninti aynı zamanda Hayatın kadını, Can veren Kadın anlamına geliyor)

3- Adem kelimesinin, Aramice Adamo, başka bir mezopotamya dilinde Ha-Adamo olarak geçtiğini ve Sümerce de ''Kırmızı toprak'' anlamına geldiğini...

4- Eski Sümer de çok yaygın bir inanış olan ve İbrani dinlerinin de kökeni olan Ay tanrı kültünün, İngilizcede şu an kullanılan haftanın isimlerine etkidiğini..(Monday:Aya tapılan gün, Saturday:Saturn gezegenine tapılan gün, Sunday:Güneşe tapılan gün..)

5- Arap yarımadasında lakabı Allah olan Ay tanrısı Sİn'in adının ''Bilgelik Kralı'' anlamına geldiğini...

6- İslamda , Kuranın Lehv-i Mahvuz da saklandığı masalının kökeninin Sümer mitolojisi olduğunu...

7- Kuranda geçen Adn cenneti kavramının kökeninin İran Veda inancı olduğunu....

8- Mahşerde insanların üzerinden geçeceği anlatılan Sırat köprüsünün kökeninin İran afsaneleri olduğunu...

9- Arkeoloji ve Tarih bilimlerinin elde ettiği günümüze kadar ki verilere göre, dünya medeniyetinin kökeninin Eski Yunan değil, Eski Yunan'ı da etkileyen Sümer kültürü olduğunu...

10- Sümerlerdeki, tanrılar hiyerarşisinin zamanla, ilahi olduğu söylenen İslam ve Musevilikte cinlere ve meleklere dönüştüğünü....

11- Nuh tufanının kökeninin de yine Sümer mitolojisi olduğunu...( efsaneye göre, tanrılar, insanların çoğalmasından o kadar rahatsız olurlar ki, 4 tanrı karar alıp insanları bir tufan ile öldürmeye karar verirler..Bilgelik tanrısı Enki, bunu duyunca, Şuruppak şehrinde yaşayan Utnapiştim'e duvar arkasından tufan olacağını, bir gemi yapıp içine ailesini, akrabalarını, sanatçıları, çeşitli hayvanları ve otları almasını söylüyor..Utnapiştim, gemiyi 7 günde yapar.Sonra tufan başlatılıyor, tufan o kadar güçlü oluyor ki tanrılar bile yüksek yerlere çıkıyor, sonunda 6gün 6 gece süren tufan biter ve gemi Nisir dağına oturur, Utnapiştim üç kuş gönderir.güvercin geri döner, sonra kırlangıç salar, o da geri döner, saldığı kuzgun gelmeyince inip, tanrılara adaklar adarlar...)(tarihi kayıtlara göre mezopotamya da Fırat, Dicle ve bunların birleştiği Şattu'l Arap, sayısız kere taşmış ve yerleşim yerlerini ortadan kaldırmıştır..)

12- Yüksek yüksek Babil kulelerini Babilliler'in , yıldızlardaki tanrılara ulaşmak için yaptıklarını...

13- Sümer tapınaklarında, tarı namına seks yapan rahibelerin, diğerlerinden ayırılabilmeleri için başlarını örttüklerini, İ:Ö:1500 lerde bir Asur kralının,yaptığı bir kanunun 40. maddesi ile evli kadınların ve dulların da başlarını örtmelerini zorunlu kıldığını, fakat diğerlerinin örtmesi durumunda ceza alacağını...

14- Mekkenin ilk olarak Ay tanrısı Sin'e tapınmak amacı ile yapıldığını...

15- Kabe'nin, Tanrı Sin'e adanmış en büyük mabet olduğunu...

16- Hilal'in Ay tanrısının simgesi olduğunu ve Hilal'in halen islam ülkelerinin birçoğunun bayrağında yer aldığını...

17- Ay tanrısına tapmak için Sümerlilerin, büyük Zigguratlar yaptırdıklarını, ibadet günlerini belirlemek için gök yüzünü incelerken 1 yılın 365 gün olduğunu, yılı ayın çevrimine göre aylara böldüklerini, ayın çevrimine göre aya bağlı yılın her yıl 10 gün beriye geldiğini ve bunu telafi etmek için hesaplamalar yaparken 13 sayısını uğursuz, istenmeyen olarak bulduklarını ve bu düşüncenin halen devam ettiğini....(hatta bu çağda bazı havayolu şirketlerinin 13 numaralı koltuğa yer vermediğini..).....Kısaca Tarihin Sümerlerle başladığını ve monoteizmin kaynağının Sümer efsaneleri olduğunu biliyor muydunuz?"

Burada da değişik bakış açıları var .

sevgili codzombi düşüncelerinize katılıyorum. Sumer harici uygarlıklarda da var olan tufan vb mitlerin kaynağının Sumer olduğuna inanıyorum. Zira uygarlık Sumer ile başladı ve kutsal kitaplarda anlatılan Babil de diller ve milletler karıştırılıp yeryüzüne dağıldı. Böylelikle birçok uygarlıklarda benzer anlatılar, mitler varoldu.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Sevgili Lavendel, savundugunuz bilginin kaynagi Kur'an da varmi peki ? Seytanin melek olduguna dair hic bir ayete raslayamazsiniz ,ayet her iki varligin yaratilisindan bahsetmistir, biri nur iken digeri dumansiz ates, nasil ayni cinsden olabilir ?
Insan ve cinler arasinda Allah'a kul olanlar vardir peki bunlar kul diye türleri bire mi düser ?
Seytan ve melek Allah'in secde emri öncesinde cennette huzur icinde yasarlardi ama bu hal onlari ayni katagoriye sokmaz yaratilislari farkli ve seytan asla bir melek degildi, meleklerin secim haklari yoktur, seytanin varki karsi geldi, melekte gurur kin gibi özellikler yoktur seytanda var.(daha bir cok fark sayabilirim ama geek duymuorum suan )

Islam dininde seytan tek diye bir sey yoktur, TEK olan Allah'tir.
Her insanla beraber bir seytan vardir ve yine bir cok melek insana eslik eder hayatlari boyunca.
Insanlarin ve cinlerin secim haklari vardir islam dininde, insanlari ve cinleri kendime abd olsunlar diye yarattim diyor ayette.
hal böyle olunca hem insan hemde cin kul olmayi taleb etmediginde seytanlasir, seytanlasmak onun özelliklerine burunmektir.
Insanlardan seytan olanlari vardir cinlerdende, bu bir kalfanin bir hocanin yaninda egitim almasina benzer kalfa gun gelir egitimini bitirir ve meslegini eline alir ( seytan olur yani )Cinler icin bu böyledir.
Insan icinse daha vahim cünki insan özelligi yaratilisi itibariyle, hem meleklerin secde edecegi varliga yukselir meleklerden ustun olur, hemde seytana uymakla (yaninda durmayi tercih etmekle) seytanlasir...Hatta o kadarki seytan bile onun seytanilinden kacar korkar yani :)

Nas ve felak suresini arastirin biraz;De ki,cinlerden ve insanlardan,insanlarin kalplerine vesvese veren sinsi vesvecesinin kötülügünden insanlarin rablerine siginirim (nas suresi)
Insanin kötülügünden rabbe siginmak, kötülük karanliktir ve seytandan peyda olur.

Ve yine altini cizmek istiyorum, semavi dinlerin hepsi tevhid dinidir, bu dinlerde tek olan tek Allah'tir.Cünki Allah zatinda Ahed(TEK) simdi nasil seytan gibi bir varliga islam dini kuran isiginda tek diyebilir... rica ediyorum biraz dikkat :)
Allah ona özel bir ilim verdigi icin o melekler ile beraber anildi cunki onun ilmi bir takim meleklerde yoktu, ve yine mikail cebrail gibi büyük meleklerde islam dininde isimleri ile anilirlar cunki onlarin ilmide öteki melekelrde yada cinlerde yok, ilimleri itibariyle onlar isimleri ile aniliyorlar zatinda tek olduklarindan degil..

....

Konu ile alakali;
Insanin oldugu heryerde ve dönemde tanri/lar olmustur, sebebi ise insanin yaratilisindandir, insan kulluk icin yaratildi ve tapinmak onun icin bir ihtiyactir.
Ad Semud kavmi , Seba kiralicesi belkis ,Ibrahim'in tanrisini arama serüveni, ay günes yildiz vsa bunlar yukarida bahsettigim duruma örnek.
Ve hic bir disetkene taviz vermeyen insanin kendi egosuna tapinmas,fil fare inek, ama ne hikmet ise ancak yunan mitolojisi günümüzde cok fazla yer edinmistir, onun kaynagi ise o bahsi gecen tanrilarin bir takim isnad edilen guclerinin olmasi, peki hakkten varmiydi ?
Birisi suya hukum eder bir baskasi dogaya öteki atese yok havaya ask'a vsa..
Bir insan tapinir ve taptigina buyuk bir güc isnad etmek durumundadir cünki bu inanis edindigi tanri ile kendine güc olarak döner,bir siginak ehemniyet gibi ihtiyaclar.
Ve bu tanrilar bir insanla birlesir ve yari insan yari tanri bir cocuk olusur, alin iste insan kendine bir firsat yaratti ilahlasmak icin..
Bir tanri neden bir insanla iliskiye girsin? Hiristiyanlarda farkli bir sey yapmad.

Iyide simdi ben sorarim yunan tanrilari aktifken bütün bu doga islerini hal ediyorlardida simdi noldu ? Hava su toprak ates sahibsizmi kaldi..

Anlatmak istedigim sey cok basit, insan her an ve dönemde kendisine bir tanri edinir edinmek zorundadir aklini kullanan sorgular Ibrahim gibi kullanmayan, babamda buna tapiyordu der halihazirdaki tanriya tapinir, ve yunanlilarda bundan farkli bir sey yapmadilar, tapinma ihtiyaclari karsilanmasi gerekiyordu ve onlar bu ihtiyaci bir takim isimlere cok yogun gucler isnad ederek onlari hayallerinde var kildilar..

Cok guzel yazmissiniz,gayet keyifle okudum.Elbetteki siz inancinizin detaylarini benden daha iyi bileceksiniz.Ancak ben Kurani tek basina ele alarak dusunmemistim. Deyin ki: "Biz Allah'a; bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunlarına indirilene, Musa ve İsa'ya verilen ile peygamberlere Rabbinden verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz ona teslim olmuşlarız." (Bakara Suresi, 136)

Kuran kendinden onceki semavi dileri dogrular ve onlari da icine alir,tasdik eder?
Incilden ornek verirsek,
Seytan, yani melek Lucifer Tanri'ya isyan etti ve cennetten cikarildi ( Isaya 14, Ezekel 28 ) meleklerden ucte biri de onu takip etti ( Vahiy 12:3-4, 9 ) Bu dusmus meleklerin iblis olarak bilinen varliklar oldugu suphe goturemez bir gercektir.

Matta 25:41 e gore cehennemin seytan ve onun dusmus melekleri icin hazirlandigini goruyoruz " Sonra solundakilere şöyle diyecek: 'Ey lanetliler, çekilin önümden! İblis'le melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe gidin! " Isa burda melekleri diye bahsettigi varliklarin seytana ait iblisler oldugunu vurgulamaktadir. Vahiy 12: 7-9 dunya sonu geldiginde Mikail ve onun melekleri ile seytan ve onun melekleri arasindaki savastan bahsetmektedir. Bu ve buna benzer ayetler sayesinde iblislerin dusmus melekler oldugunu acikca gorebilmekteyiz

Birde Kuran da su var
“Meleklere, Adem’e secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti. O cinlerden idi, Rabbinin buyruğu dışına çıktı.” (Kehf 50)

6. Gerçekten de şeytan (eş-şeytan) sizin düşmanınızdır...
35- Fatır Suresi

Burada da goruyoruz ki seytan olandan bahsederken tekil?

Bu arada Sayin La edrinin dedigi son paragraf bana sunu da hatirlatti,Antik Yunanda masalsi bir anlatim hakim,teatral bir sunum.Dolayisiyla hikayelestirmeler,abartmalar var.Dogal afetler bile iki tanrinin savasi gibi anlatilir ancak aslinda basit bir depremdir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...