Kafa karıştırıcı bir soru

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Biokinesis16

Kayıtlı Üye
İmkansızlığın ötesinde bir imkansızlık varmıdır yoksa imkansız olabilecek en imkansız şeymidir ?

bendekiben

Elit Üye
İmkansızlığın ötesinde bir imkansızlık varmıdır yoksa imkansız olabilecek en imkansız şeymidir ?

İmkansız sözcüğü zihnin düşüncesinin sonucudur.Çünkü zihin ondan öteye geçemediği için ona imkansız demiştir.Ama zihin sustuğunda bilinç ortaya çıktığında bilince göre imkansız yoktur o sadece izler ve anda kalır yorum yapmak bilince göre birşey değildir.Yorum yaptığında benlik bilinç den zihin düzeyine geri döner

mecra

Kayıtlı Üye
İmkansızlık diye bir şey yok bence. Biz sadece var olan imkanları göremeyip imkansızlık kavramının varlığına kendimizi inandırmaya çalışıyoruz. Ayrıca insan gücü dahilinde bir şeyin imkansız olup olmadığını düşünür. Yani imkansızlık güç eksikliğidir.

aşk1

Banlı Kullanıcı
İmkansızlığın azı çoğu olabilir gibi ama bu okadar önemli değil sonuçta herneyse onun imkansız olup olmadığı önemli.
İmkansızlık tamamen zihnin düşüncesinin sonucudur diyemeyiz dersek imkansızlığı tamamen zihne bağlı hale getiririz.
tamam bazı şeylerin imkansızlığını zihne göre alıyor insan tam olarak bilmediği bir şeyi imkansız olarak görebiliyor ama bazı şeylerin imkansızlığına da bakarsak zihin ne derse desin imkansızlığın dediğinin dedik olduğunu görürüz. yani bir şey imkansızdır ya da imkansız değildir ki kabulde etmeliyiz imkansızlığın varlığını imkansız şeylerinde olduğunu düşünenden bağımsız olarakta varolduğunu kabul etmeliyiz. keşke bazı şeyler imkansız oldukları için imkansız olmasalardı da düşüncemizden imkansız olsalardı.

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Bir müslüman olarak cevap vermem gerekirse imkansız şeyleri bilmek istiyorsanız Allah ın sıfatlarına bakabilirsiniz. Yargısız ve tarafsız cevap verecek olursam imkansız diye birşey yoktur sadece aklın sınırladıkları vardır.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Bir müslüman olarak cevap vermem gerekirse imkansız şeyleri bilmek istiyorsanız Allah ın sıfatlarına bakabilirsiniz. Yargısız ve tarafsız cevap verecek olursam imkansız diye birşey yoktur sadece aklın sınırladıkları vardır.

peki en bileneni sorayım size bunu nasıl açıklarsınız ben açıklama getiremiyorum.
mezardaki kişiyi hayata niye getiremiyoruz neden imkansız bu şey.
ya da ağızdan çıkan bir argo onu hiç çıkartmamış yapabilir miyiz hayır imkansız o laf edilmiştir.
ya da birçok örnek verebiliriz bazı şeyleri imkansızdır.
tabi ki aklın sınırına bağlıda olmakta bu yok değil ama tamamen bu değil imkansızlık denilen şey.

RoyalArch

Kayıtlı Üye
peki en bileneni sorayım size bunu nasıl açıklarsınız ben açıklama getiremiyorum.
mezardaki kişiyi hayata niye getiremiyoruz neden imkansız bu şey.
ya da ağızdan çıkan bir argo onu hiç çıkartmamış yapabilir miyiz hayır imkansız o laf edilmiştir.
ya da birçok örnek verebiliriz bazı şeyleri imkansızdır.
tabi ki aklın sınırına bağlıda olmakta bu yok değil ama tamamen bu değil imkansızlık denilen şey.

Mezarda ki kişiyi hayata getiremiyoruz evet ama bu şimdi için geçerli bundan 1000 sene öncede uçan bir alet yapılması,insanların çok kısa sürede bir yerden bir yere varması aynı mezarda ki kişiyi hayata döndürmek gibi imkansız görülüyordu. Kim bilir belki zamanı gelince ölen kişinin beyni yapay bir bedene nakledilir ve o kişi aynı beyinle kaldığı yerden devam eder hayatına =) Tabi bu tarafsız olarak yaptığım bir yorum. Ben,insanların hiç bir şeyi yoktan var edebileceklerine inanmam fakat var olan bir şeyde sınır tanınacağını sanmıyorum. Az önceki örneğimde de verdiğim gibi var olandan faydalanılabilir. Bugün bile 1 saniyelik kararlı evren oluşturuldu,belkide bundan 45-50 sene sonra kendi fizik kurallarımıza ait bir evrenimiz olacak ama bu bile var olandan faydalanılarak oluşturulan bir yapı. Şahsi ve dini inancım gereği yaptığım yorumlar bana ters düşmekte fakat bu yorumları tarafsız olarak yapıyorum.

Rabbeaşık?

Kayıtlı Üye
Tabi ki de imkansızın imkansızı diye bir şey var. Hatta sadece imkansız, imkansız değildir :) imkansızın imkansızı imkansızdır :)

aşk1

Banlı Kullanıcı
Mezarda ki kişiyi hayata getiremiyoruz evet ama bu şimdi için geçerli bundan 1000 sene öncede uçan bir alet yapılması,insanların çok kısa sürede bir yerden bir yere varması aynı mezarda ki kişiyi hayata döndürmek gibi imkansız görülüyordu. Kim bilir belki zamanı gelince ölen kişinin beyni yapay bir bedene nakledilir ve o kişi aynı beyinle kaldığı yerden devam eder hayatına =) Tabi bu tarafsız olarak yaptığım bir yorum. Ben,insanların hiç bir şeyi yoktan var edebileceklerine inanmam fakat var olan bir şeyde sınır tanınacağını sanmıyorum. Az önceki örneğimde de verdiğim gibi var olandan faydalanılabilir. Bugün bile 1 saniyelik kararlı evren oluşturuldu,belkide bundan 45-50 sene sonra kendi fizik kurallarımıza ait bir evrenimiz olacak ama bu bile var olandan faydalanılarak oluşturulan bir yapı. Şahsi ve dini inancım gereği yaptığım yorumlar bana ters düşmekte fakat bu yorumları tarafsız olarak yapıyorum.
imkansızlığı kaldırabiliriz ölüm için belki ama bu şuan onun imkansızlığını değiştirmez. çünkü o bu şuan imkansız olarak var ne zaman değişir ozaman a bak deriz insanın yapabilmesine düşüncesine aklına bakıyormuş diye ama bu olmadan bu zihne bakar dememiz havada kalır. insan uçaktı ya da telefonda vs gibi şeyleri düşünerek daha da yapacağı çok şeyi oldğunu düşünmüyor değil ama herşey bambaşka birbirine benzemiyor ve bazı şeyler var ki napsak boş. bu hayatta olacak şeyler olduğu olmayacak şeylerde var. ha bu olmayacak şeyleri değiştiremez miyiz buna değişir ya da değişmez diye böyle bir şey kesip atmam yanlış olur ama değişemediği sürecede o imkansızlığına devam edicek.

janet

Kayıtlı Üye
Cevap vermek isterdim ama çok kafam karıştı :p :D

İmkansızın anlamı mümkün olmayan, yapılamayan demektir. Soruyu tercüme edersek eğer, yapılamayanın ötesinde yapılamayan birşey var mıdır. Yapılamıyor ki ötesi olsun :D Yapılsa ötesine geçilebilir. Yapılsa o zaman imkansız olmaktan çıkar.

Özet olarak, hatalı bir soru :D

factorx

Kayıtlı Üye
Mısırdan çıkış hikayesini bilirsiniz incildeki... Nehir kırmızıya döner, çekirgeler kurbağalar şehri talan eder... Bu hikayedeki unsurların hepsinini bir arada olması mucizevi bir olaydır. İmkansızın gerçekleşmesine mucize denir ya.. Peki ya size yakınlardaki volkanik bir dağın faaliyetlerinden kaynaklanan ve nehirde kırmızı algler oluşmasına sebep olan biyolojik bir süreçten bahsetsem? Bilimsel olarak bu kanıtlanmış bir şeydir. Kırmızı algler de nehri kırmızıya çevirir. Alglerden olumsuz etkilenen kurbağalar şehre yönelir ve salgın hastalıkları tetiklerler, bu da sivrisinek istilasını ve çekirge istilasını tetikler...

Sonrasında kızıl denizin ikiye yarılması vardır. Ne kadar imkansız bir olay değil mi? Peki tsunami dediğimiz şey de bu değil mi? Denizde deprem meydana gelir, oluşan çatlaklara sular dolarken sular bir süreliğine geri çekilip sonra şiddetle geri dönerler. Kızıl deniz hikayesinde de deniz önce yarılıp onların geçmesine iizn verip sonra arkadan gelenlerin üzerine düşüyordu.

Ve tüm bunları destekler nitelikte arkeologlar ve antropologlar tarafından bu olayların geçtiği yaklaşık tarihlerde dünyada meydana gelmiş doğal afetler olduğunu söylesem?..

Buna determinasyon boşluklarını ya da kuantum belirsizlik boşluklarını doldurmak denir. Bunun anlamı şudur; imkansız diye bir şey yoktur, sadece çok düşük olasılıklı şeyler vardır ve bunlar da gerçekleşebilir. Tesadüf diye bir şeye inanmıyorsanız demek istediğimi anlayacaksınız.

aşk1

Banlı Kullanıcı
tesadüfe inanmıyorum ama imkansız şeylerde var bu hayatta tamam aynı şey başka kişilerde imkansız olmayabilir ama bazıları için bazı şeylerde napsa bence boştur. her şey tamamen bizim elimizde değil hayatta.

Keira

Moderator
İmkansızlık kişiye, kişinin konumuna, düşüncesine ve olayların akışına göre çeşitlilik gösterdiği için kesin bir cevaba ulaşmamız zordur, ancak yorum yapabiliriz. Konuya yeterince farklı düşüce tarzlarıyla yorum yapılmıştır. Konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...